Przyznano nagrody w wojewódzkim konkursie Najpiękniejsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2012. Do konkursu zgłoszonych zostało 31 realizacji. Pierwsze miejsce przypadło parkowi w Osowie, przy ul. Chirona .
Czy zwracasz uwagę na istnienie przestrzeni publicznej w swoim mieście?
- Teraz to miejsce cieszy się dużym powodzeniem. Korzystają z niego mieszkańcy Osowy, ale wiemy też, że przyjeżdżają tam mieszkańcy całego miasta. Z miejskiej siłowni korzystają nawet uczniowie z pobliskiej szkoły - mówi Małgorzata Chmiel, przewodnicząca Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Gdańska.
Do konkursu nadesłanych zostało 31 zgłoszeń realizacji ukończonych między 1 stycznia 2010 roku a 31 grudnia 2011 roku. To najwięcej w siedmioletniej historii konkursu. Wyróżnione zostały także: miasto Czersk za rewitalizację trzech parków miejskich (I stopnia) oraz gmina Rzeczenica za przekształcenie głównych ciągów komunikacyjnych w miejscowości i miasto Wejherowo za rewitalizację przestrzeni śródmieścia miasta (II stopnia). Przyznane zostały także cztery wyróżnienia nieformalne. Jedno z nich przypadło rewitalizacji ścieżki wzdłuż potoku Elizy w Sopocie

- Celem konkursu jest popularyzacja dobrze zaprojektowanej i wykonanej przestrzeni publicznej, a przecież musimy zwracać uwagę na jakość przestrzeni publicznych, bo będą one funkcjonować także w przyszłych pokoleniach - mówił przed wręczeniem nagród Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Coraz więcej zgłaszanych do konkursu przestrzeni powstaje z inicjatywy lokalnych społeczności. I o to chodzi, by tchnąć w te przestrzenie nowe życie, nie tylko w sensie infrastrukturalnym, ale też społecznym. W ten sposób mieszkańcy stają się współpartnerami w kształtowaniu dobrych przestrzeni publicznych.
Znaczenie partycypacji społecznej w kształtowaniu przestrzeni publicznych przewijało się także w czasie konferencji poprzedzającej wręczenie nagród.
- Nie tylko gmina czy deweloper decyduje o tym, jaka będzie jakość przestrzeni publicznych. Ogromnie ważna jest rola mieszańców. Społeczeństwo powinno mieć świadomość, że przestrzeń należy do niej i że trzeba brać udział w decydowaniu o niej - i w czasie procesu uchwalania planów, i w czasie warsztatów poświęconych poszczególnym przestrzeniom, które są coraz częściej organizowane - mówiła w podsumowaniu konferencji Agata Cieszewska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Na wybagrowanym stawie zbudowano drewniane molo.
fot. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku
* Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
* Feliks Pankau, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
* Danuta Kochanowska, przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej
* Marek Biernacki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego
* Karolina Krośnicka, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich o. Gdańsk
* Stefan Ciecholewski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich o. Wybrzeże
* Bogna Lipińska, Katedra Projektowania Środowiskowego Politechniki Gdańskiej
* Andrzej Pniewski, Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku