• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parkowanie przy Ergo Arenie po nowemu

Maciej Korolczuk
1 października 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Od przyszłego roku na parkingu przy Ergo Arenie zacznie obowiązywać nowy system parkingowy, który ma usprawnić ruch samochodów podczas dużych imprez w hali na granicy Gdańska i Sopotu. Od przyszłego roku na parkingu przy Ergo Arenie zacznie obowiązywać nowy system parkingowy, który ma usprawnić ruch samochodów podczas dużych imprez w hali na granicy Gdańska i Sopotu.

Od nowego roku Ergo ArenaMapka zamierza wprowadzić nowy system parkowania, by usprawnić obsługę kierowców podczas imprez odbywających się w hali. W środę wieczorem na granicy Gdańska i Sopotu odbyła się gala Stand-up, która na kilka godzin sparaliżowała ruch na Żabiance i Przymorzu, na co mocno narzekali w Raporcie mieszkańcy obu dzielnic. Czy nowy system ograniczy tego typu sytuacje? W czwartek wieczorem list do prezydent Gdańska wystosowała rada dzielnicy.Jaki system parkowania najlepiej sprawdziłby się przy Ergo Arenie?

Do zmiany systemu parkingowego zarządca Ergo Areny przygotowuje się od kilku miesięcy. Konkurs lub przetarg (wciąż nie podjęto decyzji, w jakiej formule odbędzie się postępowanie) na dostawę nowej infrastruktury ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, by nowe zasady parkowania i płacenia za postój mogły zacząć obowiązywać od początku 2022 r.

Dotychczas mieszczący 700 aut i ok. 15 autokarów parking był ogólnodostępny i darmowy, przez co w zupełności zaspokajał zapotrzebowanie na wolne miejsca postojowe w dzielnicy.

Płacić trzeba było tylko podczas imprez (wjazd na parking to koszt 30 zł dla samochodów osobowych i 50 zł dla autobusów). Latem z parkingu do centrum Sopotu parkujących tu turystów od kilku lat wożą z kolei elektryczne meleksy.

Latem pod Ergo Areną funkcjonuje eko-parking, z którego kierowcy wożeni są do centrum elektrycznymi meleksami. Latem pod Ergo Areną funkcjonuje eko-parking, z którego kierowcy wożeni są do centrum elektrycznymi meleksami.
Wkrótce ma się to zmienić. Ergo Arena na razie nie zdradza, czy na parkingu staną parkometry (analogicznie jak w miejskich strefach płatnego parkowania), czy szlabany (wówczas system bardziej przypominałby rozwiązania stosowane np. na lotnisku czy parkingach przy galeriach handlowych).

- Analizujemy oferty, które spłynęły od potencjalnych wykonawców zadania, a więc podmiotów, które mogłyby zamontować wspomniane elementy. Realizacja tematu przewidziana jest na ostatni kwartał br. Celem zaplanowanego zamówienia jest usprawnienie działania parkingu, umożliwienie zdalnych płatności i zwiększenie komfortu kierowców korzystających z przestrzeni przy ERGO ARENIE zarówno w dni imprezowe, jak i na co dzień. W związku z powyższym jesteśmy też w stałym kontakcie ze stosownymi jednostkami miejskimi - mówi Aleksandra Golec, manager ds. komunikacji i PR operatora Ergo Areny.

Za parking przy Ergo Arenie zapłacisz kartąŚrodowy paraliż Żabianki i JelitkowaZmian zasad parkowania przy hali oczekują nie tylko jej właściciele i zarządcy, ale też jej bezpośredni sąsiedzi, czyli mieszkańcy Żabianki, Jelitkowa, Przymorza i Dolnego Sopotu, którzy przez trwającą pandemię zdążyli się już odzwyczaić od imprez masowych w hali i samochodów parkujących - dosłownie - pod ich oknami.

19:44 29 WRZEśNIA 21 (aktualizacjaakt. 30 WRZEśNIA 21 07:44)

Paraliż Przymorza, Oliwy i Żabianki przed galą Stand Up (121 opinii)

Proszę redakcję Trójmiasto do zainteresowania się tematem Ergo Areny, tzn paraliżem Żabianki, dewastacją zieleni przez parkujące samochody oraz paraliżem Oliwy i Przymorza
Proszę redakcję Trójmiasto do zainteresowania się tematem Ergo Areny, tzn paraliżem Żabianki, dewastacją zieleni przez parkujące samochody oraz paraliżem Oliwy i Przymorza


W środę wieczorem w hali odbyła się gala Stand-up, przed którą ulice dojazdowe, chodniki, miejsca postojowe, a nawet trawniki zalały samochody kierowców, którzy nie zdążyli wjechać na parking pod samą halę albo chcieli uniknąć opłat za parkowanie.

W tym samym czasie sfrustrowani mieszkańcy pisali w Raporcie o "paraliżu ruchu na Żabiance" i dewastacji zieleni przez parkujące samochody oraz dopytywali, po co są im wydawane identyfikatory dla mieszkańców, skoro i tak nie mogą zaparkować pod domem, a służby nie reagują na łamanie przepisów.

1200 aut uczestników gali, a miejsc tylko 1 tys.- Zakładamy, że wprowadzenie systemu parkingowego nie będzie miało wpływu na to, ilu kierowców korzystać będzie z przestrzeni udostępnianych przez operatora obiektu. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że parkingi mają pełne obłożenie przy dużych imprezach. Wraz z wprowadzeniem nowego systemu chcemy zapewnić bardziej płynny dojazd na parking, ponieważ na wjeździe nie będą pobierane opłaty. Na imprezy do hali dotrzeć można gdańską i gdyńską komunikacją miejską, lokalizacja pozwala na komfortowe dojazdy na imprezy tramwajami, autobusami, trolejbusami oraz pociągami SKM i do takich wyborów gorąco namawiamy widzów udających się do Ergo Areny - dodaje Golec.
Jak dodaje, do dyspozycji uczestników środowej imprezy operator hali udostępnił trzy parkingi: P2 przy hali na około 700 miejsc, parking przy ul. Łokietka na około 200 miejsc oraz dodatkowy parking na ul. Pomorskiej na około 100 aut.

- W związku ze środową galą na parkingach, którymi dysponowaliśmy zaparkowanych zostało około 1200 pojazdów. Przy każdej imprezie współpracujemy i zapewniamy we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i policją: asystę policji (ruch drogowy) oraz straży miejskiej. O ile przy wydatnej pomocy policji w zakresie regulowania ruchem pojazdów mamy wpływ na dojazd samochodów do parkingów, o tyle parkowanie samochodów poza wskazanymi powyżej dedykowanymi miejscami parkingowymi nie jest już w naszej gestii. Osiedla i parkingi wokół obiektu są odpowiednio oznakowane i zakazują wjazdu pojazdom, które nie mają stosownych uprawnień - tłumaczy Golec.
Zarządca obiektu szacuje, że dostawa nowego systemu parkingowego będzie kosztować ok. 130 tys. zł. Postępowanie zaplanowano na czwarty kwartał tego roku, a wdrożenie na początek 2022 r.

Interwencja rady dzielnicyW odpowiedzi na środowe problemy mieszkańców, w czwartek głos zabrała Rada Dzielnicy Żabianka Wejhera Jelitkowo Tysiąclecia.

- W reakcji na wczorajszy rekordowy zalew aut wjeżdżających i parkujących gdzie popadnie, brak wsparcia służb oraz brak odzewu na nasze prośby o interwencje, jutro [tj. w piątek-red.] dostarczymy do UM załączone pismo. Jesteśmy na równi z Wami wszystkimi wzburzeni i sfrustrowani, tym bardziej że problem nie jest nowy i najwyraźniej nasze wcześniejsze apele nie robią już na nikim wrażenia, nic się nie poprawia, a wczoraj wyraźnie nastąpiło pogorszenie. Nie ma zgody na dalsze ignorowanie naszego problemu - napisali radni.
W liście do prezydent Gdańska wskazują, że ostatnia impreza nie została zabezpieczona przez policję i straż miejską, przez co kierowcy dosłownie rozjechali ich dzielnicę. Zaproponowali też pilne spotkanie przedstawicieli mieszkańców ze służbami, władzami miasta i operatorem Ergo Areny, podkreślając jednocześnie, że jeśli powzięte działania nie przyniosą skutku wówczas "mieszkańcy wezmą sprawę w swoje ręce".

Pismo skierowane do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Pismo skierowane do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
Czym najszybciej i najwygodniej dojechać do Ergo Areny?

SKM Szybka Kolej Miejska

ROZKŁAD JAZDYPrzystanek Sopot Wyścigi (dojście ulicami Polną i Łokietka - 15 min)
Przystanek Gdańsk Żabianka (dojście ulicami Subisława i Rybacką - 10 min)

Tramwaj:

ROZKŁAD JAZDYnr 2 - przystanek Gospody/Pomorska
nr 8 - przystanek Osiedle Wejhera
nr 6 - przystanek Osiedle Wejhera
nr 11 - przystanek Gospody/Pomorska

Autobus
nr 185 - przystanek Polna (Sopot)
nr 227 - przystanek Pomorska (Gdańsk)
nr 148 - przystanek Gospody (Gdańsk)
nr N12 - przystanek Gospody (Gdańsk)
nr N13 - przystanek Gospody (Gdańsk)

Trolejbus

ROZKŁAD JAZDYnr 31

Wydarzenia

Please, stand-up!

stand up

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (204)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane