Fakty i opinie

Plac Waryńskiego: mieszkańcy chcą zieleni

Najnowszy artukuł na ten temat

Studenckie wizje zagospodarowania skweru Walentynowicz

Podczas spotkania zaprezentowano kilka scenariuszy dla przebudowy terenu.
Podczas spotkania zaprezentowano kilka scenariuszy dla przebudowy terenu. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

Plac Waryńskiego przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu prawdopodobnie się nie zmieni. W czasie konsultacji społecznych mieszkańcy zdecydowali się na zmiany mało inwazyjne, ale niemal niemożliwe do realizacji pod względem finansowym.Która koncepcja najbardziej ci się podoba?

wariant I, gr. 2 25%
wariant I, gr. 3. 20%
wariant I, gr. 5 19%
wariant II, gr. 4 14%
wariant II, gr. 6 11%
wariant III, gr. 1 11%
zakończona Łącznie głosów: 265
Podczas spotkania planistów z mieszkańcami poświęconego zmianom na placu przy ul. Waryńskiego zobacz na mapie Gdańska zaprezentowano pomysły, które padały podczas wcześniejszych debat na ten temat. Można je podzielić na trzy grupy: bez zabudowy, za to z zielenią (wariant I), zabudowę od strony al. Grunwaldzkiej wraz z zielenią między nową zabudową a ul. Czarnieckiego (wariant II) oraz realizację zabudowy bliżej ul. Czarnieckiego z zostawieniem placu od strony al. Grunwaldzkiej (wariant III).

Wszystkie koncepcje zakładają przeniesienie miejsc parkingowych pod plac, choć nie zawsze oznacza to budowę całkowicie podziemnej konstrukcji. Może być np. częściowo tylko schowana poniżej poziom chodnika, tak by utworzyć część zieloni nieco powyżej otaczającą przestrzeń (wariant I, gr. 3) lub utworzenie na dachu parkingu przestrzeni dla pieszych (wariant I, gr. 5). Takie rozwiązanie nie oznaczałoby jednak zwiększenia miejsc parkingowych.

- Według naszych wyliczeń na jednym poziomie takiego parkingu zmieści się ok. dziewięćdziesięciu aut. Natomiast na istniejącym parkingu znajduje się ok. stu miejsc parkingowych - tłumaczył Tomasz Lewandowski, projektant z Biura Rozwoju Gdańska.

Jeśli chodzi o małą architekturę, to niemal w każdej koncepcji pojawiała się fontanna. Ponadto sugerowano plac zabaw, a nawet lodowisko. Zwracano także uwagę na takie zaprojektowanie ścieżek dla pieszych, by można było przechodzić przez zieleniec w poprzek.

Wariant I, gr. II.
Wariant I, gr. II. mat. BRG
Wariant I, grupa 3.
Wariant I, grupa 3. mat. BRG
Wariant I, gr. 5.
Wariant I, gr. 5. mat. BRG
Wariant II, gr. 4.
Wariant II, gr. 4. mat. BRG
Wariant II, gr. 6.
Wariant II, gr. 6.
Wariant III, gr. 1.
Wariant III, gr. 1.
W dwóch wariantach pojawiła się zabudowa placu od al. Grunwaldzkiej: raz przez pięciokondygnacyjny budynek z parterową częścią handlową, raz przez budynek parterowy i jednopiętrowy. W obu koncepcjach przejście do al. Grunwaldzkiej zapewniałaby brama. Obie koncepcje okazały się także najbardziej korzystne pod względem ograniczenia hałasu.

W wielu koncepcjach pojawiło się przejście przez al. Grunwaldzką na wysokości ul. Sobótki, czyli odtworzenie przejścia dla pieszych, które zlikwidowano w latach 70.

Opinie (70)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.