• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Płot i rura zamiast muru w Parku Kuźniczki

Krzysztof Koprowski
7 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Teren między dawnym browarem a Parkiem Kuźniczki oddzielać będzie płot z ogólnodostępną furtką. Teren między dawnym browarem a Parkiem Kuźniczki oddzielać będzie płot z ogólnodostępną furtką.

Na terenie między Parkiem Kuźniczki i dawnym wrzeszczańskim browarem trwa wyburzanie muru. Wbrew obawom mieszkańców, nie jest to jednak żadna dewastacja, a przygotowanie do budowy infrastruktury prowadzącej wody Potoku Strzyża.



O prowadzonych pracach na terenie Parku Kuźniczki zobacz na mapie Gdańska zaalarmował nas pan Adam, czytelnik Trojmiasto.pl.

- Proszę o pilne wyjaśnienie podejmowanych tam działań, ich legalności i celowości. Zburzona została część muru oddzielającego Park od terenu dawnego browaru. Okoliczni mieszkańcy niezmiernie zainteresowani są dewastacyjnymi pracami prowadzonymi w tym miejscu oraz tego, co będzie ich finałem.

Sprawdziliśmy ten sygnał, ale na szczęście słowo dewastacja jest nieco na wyrost, bowiem na inwestycji skorzystają mieszkańcy okolicznych budynków. W tym miejscu powstaje bowiem podziemny układ rur, służący polepszeniu zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

- Potok Strzyża po zakończeniu robót będzie miał nieco zmieniony kształt. Prace obejmują odprowadzenie wody ze zbiornika na terenie Galerii Metropolia do kanału ulgi, powstającego w ramach rewitalizacji ul. Wajdeloty oraz do Potoku Strzyża w parku - wyjaśnia Jan Szczygielski, przedstawiciel inwestora Galerii Metropolia.

Deweloper zapewnia, że prace są prowadzone w ścisłej kooperacji z miastem, choć finansuje je firma PB Górski. Wszystkie zdemontowane elementy małej architektury zostaną przywrócone po ich zakończeniu.

Do pierwotnego stanu nie wróci jednak mur, który zostanie zastąpiony płotem z furtką. Przejście będzie prawdopodobnie zamykane na noc, podobnie jak cały park. Decyzja jednak w tej kwestii ma należeć do miasta.

- Furtka pozwoli na swobodne przejście z parku na teren dawnego browaru, gdzie docelowo powstanie ok. tysiąca mieszkań. Zmiana ogrodzenia jest realizowana w zgodzie z wytycznymi konserwatora, gdyż zarówno park, jak i teren browaru są objęte ochroną konserwatorską - zapewnia Szczygielski.

Zakończenie prac na terenie Parku Kuźniczki powinno nastąpić już w listopadzie br. Infrastruktura będzie całkowicie schowana pod ziemią, a więc nie będzie miała wpływu na jego wygląd. Nie wiadomo natomiast jeszcze, jaką ostatecznie techniką zostanie wykonane wodne połączenie infrastruktury w parku z podziemnym zbiornikiem.

- Najprawdopodobniej wykonamy to metodą tzw. przepychu pod ziemią, aby nie wstrzymywać ruchu w ciągu ul. Kilińskiego. Niewykluczone też, że zdecydujemy się na "tradycyjną" metodę w momencie, gdy dojdzie do wstrzymania ruchu w związku z rewitalizacją ul. Wajdeloty. Ostateczna decyzja co do wyboru technologii jeszcze nie zapadła - informuje przedstawiciel inwestora Galerii Metropolia.

Prowadzone prace przyczynią się m.in. do zabezpieczenie przed zalaniem domów w rejonie ul. Grażyny, Wallenroda oraz Aldony zobacz na mapie Gdańska. Cały układ wodny w obrębie dawnego browaru, a więc także podziemny zbiornik retencyjny, mają w pełni być gotowe do kwietnia przyszłego roku. Po tym okresie trwać jeszcze mogą prace hydrotechniczne, realizowane nakładem finansowym miasta, w ciągu ul. Wajdeloty i tamtejszego kanału ulgi. Zakończenie rewitalizacji tej ulicy planowane jest bowiem na listopad 2014 r.

Zobacz panoramę okolicy widzianą z żurawia wieżowego.

Opinie (54) 1 zablokowana

  • mieszkaniec

    mieszam we wrzeszczu od wielu lat i wiem, że od kiedy Górski kupił browar to jest porządek, chodnik odśnieżony, liście zagrabione. z kwitkiem nie odsyłają, udostępniają teren żeby byli pracownicy mogli piwo odebrać (w tym ja). browar upadł to fakt, ale gdzie to wina górsiego? kupił, ma prawo modernizować. tylko żeby pamiętał o mieszkańcach tak jak do tej pory!

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane