Fakty i opinie

Policja przegania taksówkarzy sprzed Amber Expo w Letnicy

Policja czyha na taksówkarzy przed budynkiem Amber Expo w Letnicy.


Taksówkarze narzekają, że przy Amber Expo i PGE Arenie nie ma miejsca nawet na krótki postój. By dowieźć lub odebrać gości tych obiektów muszą się zatrzymywać na zakazie zatrzymywania się. Niemal zawsze czeka tam na nich policja lub straż miejska. Operatorzy AmberExpo i PGE Areny obiecali nam, że poproszą o wytyczenie postojów.W odpowiedzi na kontrole policji taksówkarze zaczęli jeździć po ul. Żaglowej dookoła.

W odpowiedzi na kontrole policji taksówkarze zaczęli jeździć po ul. Żaglowej dookoła.

W budynku Amber Expo przy ul. Żaglowej zobacz na mapie Gdańska trwają Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich. Od 20 do 23 marca targi może odwiedzić, według organizatorów, kilka tysięcy osób, głównie handlowców związanych z branżą jubilerską. Wiele osób dociera do obiektu w gdańskiej Letnicy z lotniska i hoteli. Korzystają wtedy z taksówek. Podobnie rzecz się dzieje, gdy opuszczają Amber Expo.

Problem w tym, że wokół Amber Expo i położnej w sąsiedztwie PGE Areny, nie ma zatoczki, na której na kilka minut mogliby zatrzymać się taksówkarze czy niewielki bus z gośćmi.

Czyhający na taksówkarzy i oczekujący na wsparcie policjanci ustawili się na ul. Pokoleń Lechii Gdańsk.
Czyhający na taksówkarzy i oczekujący na wsparcie policjanci ustawili się na ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl
Taksówkarze są wściekli.

- Chcę jak najlepiej wykonać usługę przewozu, więc zatrzymuję się przed frontowym wejściem do budynku przy ul. Żaglowej. Problem w tym, że w tym miejscu obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Nasza władza - policja lub straż miejska - czyha za rogiem, by taksówkarzom, takim jak ja, wlepić mandat. Uważam, że to wstyd dla administratorów obu obiektów, że nie zadbali o tak normalną rzecz, jak postój taksówek - denerwuje się Dariusz Suski, gdański taksówkarz.

Pojechaliśmy na miejsce, by na własne oczy sprawdzić sytuację. Przed budynkiem Amber Expo zastaliśmy ok. 15 taksówek z włączonym silnikiem. Nieco dalej, przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk, stał samotny policyjny radiowóz. Wydaje się, że liczba taksówek nieco zaskoczyła patrol, bo policjanci ruszyli do wystawiania mandatów dopiero po przybyciu posiłków.

Widząc trzy nadjeżdżające radiowozy, taksówkarze zaczęli krążyć po całej ul. Żaglowej.

Akcji policji i działaniom taksówkarzy przyglądali się goście odwiedzający targi Amberif.

Czy przy obiektach użyteczności publicznej taksówkarze powinni mieć ułatwione zatrzymywanie się?

tak, to ułatwia pracę taksówkarza i poprawia wygodę pasażera 60%
tak, ale powinny tam stawać tylko sprawdzone korporacje taksówkarzy 21%
nie, nie ma takiej potrzeby, imprezy są cykliczne 19%
zakończona Łącznie głosów: 884
O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego Międzynarodowych Targów Gdańskich, które zarządzają budynkiem Amber Expo, Romana Kolickiego. Jego odpowiedź nieco nas zaskoczyła: - Problem zniknie, gdy zakończą się targi. Gdy zwróciliśmy mu jednak uwagę, że problem wróci podczas kolejnych targów, rzecznik poprosił nas o czas do namysłu.

Po czterech godzinach oddzwonił: - Prezes MTG Andrzej Kasprzak złoży pismo do gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni o wydzielenie postoju dla taksówek - zapowiedział.

Sprawdziliśmy, jak ruch taksówek rozwiązano choćby na Międzynarodowych Targach w Poznaniu. - Mamy podpisaną umową z jedną z korporacji taksówkarskich, która dowozi i zabiera gości z terenu naszych targów. Ponadto przed wjazdem na teren targów został wytyczony ogólnodostępny postój taksówek - mówi Karolina Nawrot, rzecznik prasowy MTP.

Postoju taksówek nie posiada też PGE Arena. Tam jednak ruch poza dniami meczowymi jest niewielki. Taksówkarze mogą wjeżdżać na plac za bramą przed głównym wejściem do obiektu sportowego, by dowieźć i odebrać pasażera. Jednak po spotkaniu piłkarskim kibice nie mają dostępu do taksówek. Dlaczego?

- Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Mogę jednak obiecać, że przy najbliższym ustalaniu szczegółów dotyczących organizacji ruchu na czas meczu uwzględnimy prośbę kierowców taksówek i poprosimy inżynierów ruchu, by wskazali miejsce ich postoju - mówi Michał Brandt, rzecznik prasowy Arena Gdańsk Operator.

Zdezorientowanych sytuacją taksówkarzy zapewniamy, że sprawie będziemy się przyglądać do chwili wytyczenia nowych postojów.

Opinie (168) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.