Fakty i opinie

Północ Gdyni zapomniana przez władze?

artykuł czytelnika
Remonty dróg w północnych dzielnicach Gdyni są - zdaniem mieszkańców - zbyt rzadkie.
Remonty dróg w północnych dzielnicach Gdyni są - zdaniem mieszkańców - zbyt rzadkie. mat. prasowe

- Zbyt rzadkie i późne odśnieżanie dróg i chodników, bałagan i śmieci, a przede wszystkim brak remontów dróg - nasza czytelniczka punktuje niedostatki życia w północnych dzielnicach Gdyni, wynikające jej zdaniem z zaniedbań władz miasta. Oto jej list i odpowiedź odpowiedzialnego za inwestycje wiceprezydenta Marka Łucyka.Czy w twoim mieście dzielnice rozwijają się równomiernie?

tak, nie ma zdecydowanych liderów i zaniedbanych 7%
centrum na pewno najszybciej, ale to zrozumiałe 15%
nie, widać ogromne różnice pomiędzy dzielnicami 78%
zakończona Łącznie głosów: 1966
Kiedy jechałam ostatnio do pracy, po raz kolejny uświadomiłam sobie, że - według władz naszego miasta - północna Gdynia zdecydowanie jest Gdynią gorszego sortu. Jestem mieszkanką najstarszej dzielnicy miasta i od lat obserwuję, jak po macoszemu jest ona traktowana przez władze Gdyni.

Dziurawe jezdnie, śmieci walające się w miejscach spożywania alkoholu pod chmurką, zniszczone elewacje budynków... a w czasie zimy nieodśnieżone albo zbyt późno odśnieżone ulice (chociaż to ostatnie to nie tylko dziś, ale od początku zimy problem całego miasta).

Więcej: Nieodśnieżone drogi w centrum Gdyni

To, że północne dzielnice są dla miasta mało ważne, potwierdza choćby harmonogram prac zleconych firmie zajmującej się utrzymaniem tam czystości. Centrum i dzielnice ościenne są sprzątane dwa razy częściej niż północ (informacja z Zarządu Dróg i Zieleni np. dotycząca grabienia liści). Poza tym doproszenie się straży miejskiej o interwencję w kwestii posprzątania puszek i butelek w dość często zgłaszanym miejscu na Oksywiu graniczy z cudem.

Drogi wymagają remontuWielu mieszkańców tych okolic przy artykułach o rewitalizacji pisze w komentarzach, co przydałoby się zrobić, aby żyło się tu lepiej. Nie są nam potrzebne kolejne parki kieszonkowe, połączenie Oksywia Górnego z Dolnym, sadzenie kilku krzaczków i postawienie paru ławek. Tu koniecznością są między innymi konkretne prace drogowe. Ulice płk. DąbkaMapka, ArciszewskichMapka, ŚmidowiczaMapka, UnrugaMapka, KwiatkowskiegoMapka do Estakady czy ZielonaMapka wymagają nowych nawierzchni, a nie tylko łatania dziur albo lania po 200 m nowego asfaltu. Nowej nawierzchni doczekał się fragment ul. Arciszewskich przy kościele, ale tylko dlatego, że jezdnia się tam zapadła, i fragment ul. Dąbka w okolicy Biedronki. Na Dąbka zamontowali cztery progi zwalniające i są zadowoleni, że coś zrobili. Mieszkańcy mówią o wznowieniu połączeń kolejowych, ale o tym już w ogóle cisza ze strony miasta.

Kolejna sprawa to remont elewacji kamienicy naprzeciwko cmentarza na Oksywiu. Od frontu wygląda pięknie, a tył pozostał szary i zniszczony. Co to za polityka? Mieszkańcy nie zasługują na całkowity remont? Potrafili wydać miliony na parking przy cmentarzu (swoją drogą ograniczyli tym tylko liczbę miejsc postojowych), a elewacji nie mogą dokończyć?

W Gdyni wszystko jest na pokaz?Ostatnia rzecz to odśnieżanie. O godzinie 6 jezdnie białe, a jako że pracuję w pobliżu nowej bazy LIZUD, widziałam, że pługi stały na parkingu, zamiast posypywać główne ulice. W ostatnim czasie Gdynia chwaliła się, że jest nowa baza, że część obowiązków utrzymania dróg przejęło miasto. Trojmiasto.pl nawet było tam z kamerą.

Gdynia: Stąd pługi ruszają na uliceWszystko ładnie wygląda, ale tylko na pokaz. Mam wrażenie, że w moim mieście wszystko jest na pokaz. Są plany rewitalizacji północnej Gdyni, niby przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, ale tak naprawdę władze miasta nas nie słuchają. Może gdyby zamieszkał w tej okolicy ktoś ważny, to wszystko by wreszcie ruszyło?

Marek Łucyk: inwestycji nie brakuje, nie wszystkie zależą od nasTo bardzo emocjonalny list i być może dlatego nie do końca obiektywny. Poruszono w nim wiele wątków, z których część kompletnie mija się z prawdą. "Gorszego sortu" nie jest żaden mieszkaniec Gdyni ani żadna dzielnica naszego miasta. Nie jest również prawdą, że dzielnice północne są sprzątane dwa razy rzadziej od innych. Albo że mieszkańcom "nie są potrzebne kolejne parki kieszonkowe, połączenie Oksywia Górnego z Dolnym...". Wspomniane przez Czytelniczkę działania to odpowiedź na apele mieszkańców północnych dzielnic. Z sympatią zapewniam, że nowych "krzaczków" i ławek jest sporo więcej niż kilka.

Oczywiście równolegle pracujemy nad inwestycjami drogowymi. W październiku ogłosiliśmy przetarg na poszerzenie do czterech pasów ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego. W ramach inwestycji powstaną: droga rowerowa, buspasy oraz chodniki, a także przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Podgórską. Zmodernizowana zostanie również kanalizacja deszczowa, a całość dopełni nowoczesne oświetlenie w technologii LED, nasadzenia zieleni i mała architektura. Również od października powstaje projekt gruntownej przebudowy ul. Unruga - od estakady do ul. Śmidowicza. W planie inwestycji na bieżący rok uwzględnione są także ulice: Zielona (wspólnie z inwestorem zewnętrznym) i Arciszewskich (wspólnie z PEWiK).

Wznowienie połączeń kolejowych na północ Gdyni jest marzeniem nie tylko mieszkańców, ale i władz Gdyni, jednak w tym temacie kluczowe decyzje podejmują przedstawiciele spółek Polskich Kolei Państwowych, z którymi regularnie rozmawiamy nie tylko o wspomnianej kwestii, ale także o innych inwestycjach, jak choćby budowa wiaduktu drogowego wzdłuż ul. Puckiej - to kolejna inwestycja, z której skorzystają mieszkańcy dzielnic północnych. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace projektowe.

Czytelniczka wspomina o elewacjach, których remont wspierany jest przez program dofinansowań prowadzony przez Miasto Gdynia. Wnioski można składać na całościową lub częściową renowację. W tym miejscu warto wspomnieć o procesie rewitalizacji prowadzonym - m.in. w Babich Dołach i na Oksywiu - pod hasłem "Gdynia OdNowa". Mowa tu o konkretnych działaniach inwestycyjnych oraz społeczno-kulturalnych, które poprawiają jakość życia mieszkańców. Efekty możemy dostrzec m.in. przy ulicach Arciszewskich i Śmidowicza, gdzie wyremontowano części wspólne budynków mieszkalnych.

Odnośnie do odśnieżania: jeszcze w tym roku powstanie druga baza techniczna Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg (LIZUD). Baza zlokalizowana będzie przy ul. Północnej, dzięki czemu czas dojazdu pługów czy posypywarek na drogi Oksywia, Obłuża, Pogórza i Babich Dołów ulegnie zdecydowanemu skróceniu. Oczywiście na bieżąco wprowadzamy konieczne zmiany i usprawnienia w trakcie trwającej akcji zimowego oczyszczania dróg, czego efekty zauważane są przez wszystkich uczestników ruchu.

Serdecznie dziękuję za podzielenie się spostrzeżeniami i życzę dużo optymizmu w nowym roku! Wszystkiego dobrego!

Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (484)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »