Pomnik Ireny Jarockiej już gotowy i odsłonięty

Irena Jarocka, związana z Gdańskiem gwiazda estrady, doczekała się swojego pomnika. W środę odsłonięto go w Oliwie, na skwerze imienia piosenkarkiMapka. To realizacja projektu rzeźbiarza z Torunia, który wygrał konkurs na to zadanie.Czy wybierzesz się do Oliwy zobaczyć pomnik Ireny Jarockiej?

Zobacz wyniki (1040)
Fundatorem i pomysłodawcą powstania odsłoniętego w środę pomnika jest Fundacja Ireny Jarockiej. Pomnik stoi u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita StwoszaMapka w Oliwie.

Tam znajduje się skwer jej imienia, bo to właśnie w tej okolicy Irena Jarocka spędziła dzieciństwo i młodość. Do 1968 roku mieszkała przy ul. SłonecznejMapka.

W środowej uroczystości w Oliwie udział brały władze Gdańska i mąż artystki oraz prezes fundacji jej imienia, Michał Sobolewski. Pojawili się też przyjaciele Ireny Jarockiej oraz fani piosenkarki.

- Opanować wzruszenie w takiej sytuacji nie jest tak łatwo. To już tradycja, że jak zaczyna się impreza Ireny, to zawsze wychodzi słońce. Irena Jarocka kojarzona jest w Polsce jako ikona. Nadal często nucimy jej piosenki. Prezydent Paweł Adamowicz powiedział kiedyś, w tym miejscu, że jest jedną z nas. Szkoda, że nie doczekał tego momentu - powiedział Michał Sobolewski. - Dla mnie, osoby, która spędziła z Ireną ponad 35 nadzwyczaj szczęśliwych lat, była ona wspaniałym człowiekiem - żoną, matką i artystką. Wiedziała, że istotą życia są pozytywne relacje międzyludzkie. Rozumiała, że istotą tych relacji jest miłowanie. Jej dewizą były słowa: śpiewając miłuję, miłując istnieję. - dodał.

Decyzja o postawieniu pomnika zapadła w 2019 rokuDecyzję o wzniesieniu pomnika Ireny Jarockiej w Oliwie podjęła uchwałą Rada Miasta Gdańska w 2019 roku.

Pomniki i miejsca pamięci w Trójmieście - lista wszystkichMiasto we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosiło otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika. Startowali w nim rzeźbiarze z całej Polski. Nadesłano 25 prac, wygrał projekt rzeźbiarza z Torunia - Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera.

Ten projekt wygrał konkurs na pomnik Ireny Jarockiej i został zrealizowany.
Ten projekt wygrał konkurs na pomnik Ireny Jarockiej i został zrealizowany. fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
Nie obyło się jednak bez zgrzytów. Rada Dzielnicy Oliwa miała żal, że żaden z jej przedstawicieli nie znalazł się w komisji konkursowej.

- Kolejny raz głos lokalnej społeczności jest pomijany przez urzędników - ubolewali dzielnicowi radni.
Gdańska historia Ireny Jarockiej

Irena Jarocka.
Irena Jarocka. mat. Fundacji Ireny Jarockiej
Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946-2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w Oliwie przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła też V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego.

Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 r. debiutowała w klubie "Rudy Kot" w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 r. na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę "Gondolierzy znad Wisły".

Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana.


Quiz Gwiazdy estrady w Trójmieście Średni wynik 52%

Gwiazdy estrady w Trójmieście

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (79)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane