Fakty i opinie

Powolny tramwaj przez Stogi. Jedzie z prędkością 5 km/h

Tramwaj na Stogach nadal porusza się po terenie budowy - stąd ograniczenie prędkości.

Pasażerowie narzekają na powolny tramwaj, który przez centrum StogówMapka jedzie z prędkością 5 km/h. Urzędnicy tłumaczą, że to nadal teren budowy, a ograniczenie wprowadzono ze względu na bezpieczeństwo robotników i pieszych. Składy z normalną prędkością pojadą przez Stogi dopiero po zakończeniu inwestycji, czyli na przełomie lata i jesieni 2020 r.Kiedy musisz dostać się szybko na drugi koniec Gdańska:

wybieram komunikację miejską - tramwaje rzadko stoją w korkach 28%
jadę prywatnym autem 63%
jadę taksówką, kierowcy znają sporo skrótów 9%
zakończona Łącznie głosów: 1340
Pierwsi pasażerowie przejechali odremontowaną trasą tramwajową na Stogi we wtorek, 30 czerwca. Dla wielu mieszkańców okolicy była to chwila niemal historyczna: "odzyskali" bowiem tramwaj po około dwóch latach przerwy.

Przeciągające się prace nad inwestycją (podczas budowy natrafiono na wiele sieci podziemnych, które nie widniały na żadnych planach) mocno dawały się im we znaki. Czytelnicy sygnalizowali m.in. trudności w poruszaniu się po rozkopanej dzielnicy.

I choć ostatecznie na Stogi powróciły linie 8 i 9, pojawił się nowy problem - powolnych tramwajów, kursujących z prędkością 5 km/h, praktycznie przez całe centrum dzielnicy, co sygnalizowano nam m.in. w Raporcie z Trójmiasta.

Raport z Trójmiasta

Witam. Czy to normalne, że tramwaj jedzie z przystanku Stogi Pasanil w kierunku pętli Stogi Plaża aż 9 minut? Nawet rowery wyprzedzają ten tramwaj. Widać, że remont nie poszedł zbyt dobrze.


Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wprowadzone ograniczenie prędkości na odcinku trasy od ul. SkibyMapka do ul. KruczejMapka.

Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM tłumaczy, że stało się tak na wniosek wykonawcy robót, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pracowników pracujących przy torowisku, ale także pieszych, przechodzących przez tymczasowe przejścia.

graf. trojmiasto.pl

Jest szansa na zwiększenie prędkościZ kolei Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała, że - właśnie ze względów bezpieczeństwa - ograniczenie prędkości obowiązywać będzie do końca prowadzonych na Stogach prac, czyli do przełomu III i IV kwartału 2020 r.

Niewykluczone jednak, że już w najbliższym czasie prędkość tramwajów zostanie zwiększona.

- Ograniczenie prędkości wynika z przyjętej przez komisję tymczasowej organizacji ruchu. W czwartek na komisji bezpieczeństwa w GZDiZ będzie procedowany nowy wniosek zmian w organizacji ruchu, który zakłada zwiększenie prędkości - z uwagi na bardzo duży postęp prac budowlanych - tłumaczy Zygmunt Gołąb.

Tramwaje pojadą szybciej niż 50 km/hPrzypomnijmy: odremontowana linia tramwajowa na Stogi ma około 3,7 km podwójnego toru. Na trasie jest siedem przystanków.

Rozkłady komunikacji miejskiej w GdańskuLinię zaprojektowano na prędkość 50 km/h. Testy, które przeprowadzone zostały przed uruchomieniem tramwaju do ruchu, potwierdziły możliwość poruszania się pojazdów z wyższą prędkością niż zaplanowana.

Po około dwóch latach tramwaj wrócił na Stogi. Nagranie z czerwca.