• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powstaną nowe węzły przesiadkowe przy PKM

Maciej Naskręt
29 maja 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przystanek Rębiechowo funkcjonuje obecnie bez parkingów. Przystanek Rębiechowo funkcjonuje obecnie bez parkingów.

Gdańsk dostanie unijne dofinansowanie w wysokości 15,5 mln zł na budowę węzłów integracyjnych przy przystanku PKM Gdańsk Rębiechowo zobacz na mapie Gdańskastacji Osowa zobacz na mapie Gdańska. Pieniądze popłyną też na budowę ścieżek rowerowych do kolejnych przystanków SKM i PKM.



Czy planowane inwestycje przyciągną pasażerów do komunikacji miejskiej?

W poniedziałek władze Gdańska podpiszą umowę na dofinansowanie przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Obejmuje ono dwa przedsięwzięcia - budowę węzłów integracyjnych przy przystanku PKM Gdańsk Rębiechowo i stacji Osowa, a także rowerowych dróg do przystanków SKM i PKM na terenie Gdańska.

W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie Gdańsk powstanie parking na 387 pojazdów oraz zainstalowany zostanie monitoring. Przez partnera projektu, gm. Żukowo, rozbudowane będą drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego), ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m).

Ścieżki rowerowe powstaną na trasie z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo do nowego węzła w Rębiechowie o łącznej długości prawie 26 km.

Natomiast utworzenie węzła w Osowej zostanie zrealizowane poprzez połączenie ul. Barniewickiej z ul. Letniskową, przebudowę układu pętli autobusowej i budowę parkingów przy przystanku PKM. Parkingi będą dysponować 40 miejscami dla samochodów osobowych i 100 dla rowerów.

Miejsca postojowe przy poszczególnych przystankach i stacjach PKM. Miejsca postojowe przy poszczególnych przystankach i stacjach PKM.
Drugi z dofinansowanych projektów dotyczy rozbudowy węzłów Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz budowy rowerowych tras dojazdowych do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie miasta. W ramach tego projektu, który wyceniany jest na kwotę 27,4 mln zł, powstaną trasy rowerowe usprawniające dojazd do węzłów.

Węzeł integracyjny Gdańsk Główny zobacz na mapie Gdańska

  1. ul. Wały Jagiellońskie i Hucisko - od ul. Elżbietańskiej (0,7 km)
  2. ul. Podwale Przedmiejskie - od ul. Okopowej do ul. Elbląskiej (1,9 km)
  3. ul. Kartuska - odc. od ul. Łostowickiej do ul. Źródlanej (3,0 km) - odcinek dolny


Węzeł integracyjny Gdańsk Wrzeszcz zobacz na mapie Gdańska

  1. ul. Jaśkowa Dolina - od ul. Matejki do al. Grunwaldzkiej (0,2 km)
  2. ul. Jaśkowa Dolina - przystanek Na Wzgórzu (0,1 km)
  3. ul. Dmowskiego - od al. Grunwaldzkiej do PKP Wrzeszcz (0,3 km)
  4. al. Grunwaldzka - strona zachodnia od ul. Do Studzienki do ul. Szymanowskiego (1,8 km)
  5. al. Legionów po stronie północno-wschodniej na odcinku od ul. Kościuszki do placu Komorowskiego (0,6 km)
  6. al. Grunwaldzka - strona wschodnia od ul. Braci Lewoniewskich do ul. Kołobrzeskiej (1,5 km)
  7. ul. Kołobrzeska - odc. od al. Grunwaldzkiej do al. Rzeczpospolitej (1,1 km)
  8. al. Jana Pawła II - od ul. Czarny Dwór do al. Rzeczpospolitej (1,9 km)


Kolejny element to trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gdańska.

  1. ul. Potokowa - odc. od PKM Brętowo do ul. Słowackiego (0,8 km)
  2. ul. Budowlanych - odc. od ul. Nowatorów do PKM Matarnia (1,3 km)
  3. ul. Nowatorów od. ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych (1,3 km)
  4. dojazd do PKM Kiełpinek od kładki nad obwodnicą do ul. Szczęśliwej (0,6 km)
  5. al. Grunwaldzka - strona wschodnia od ul. Pomorskiej do ul. Bitwy Oliwskiej (0,5 km)
  6. ul. Kartuska - odc. od ul. Łostowickiej do ul. Źródlanej (3,0 km) - odcinek górny


Projekt obejmuje też utworzenie na terenie Gdańska kubaturowych parkingów rowerowych na ok. 500 miejsc w pobliżu dworców Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz oraz budowę nowych wiat na przystankach autobusowych i tramwajowych na węźle integracyjnym Gdańsk Główny.

Ponadto inwestycja przewiduje powstanie naziemnego przejścia dla pieszych z dworca PKP w stronę City Forum na węźle integracyjnym Gdańsk Główny, budowę miejsc postojowych w systemie Kiss&Ride w lokalizacjach: Gdańsk Główny (10 miejsc postojowych) i Gdańsk Wrzeszcz (15 miejsc postojowych), a także zakup i montaż tablic systemu informacji pasażerskiej w obu lokalizacjach.

Oba dofinansowane projekty będą realizowane etapami, jednak całość prac musi zakończyć się najpóźniej do końca 2020 roku.

Opinie (184) 1 zablokowana

  • HC

    NARESZCIE ktoś myśli o mieszkańcach Banina, Miszewa, Chwaszczyna i okolic BRAWOOOO!!!

    • 1 0

  • (1)

    przecież na Jaśkowej Dolinie na całej jej długości jest już ścieżka rowerowa więc po co budować drugą po przeciwnej stronie jak i tak rowerzyści jeżdzą po ulicy, może częściej tam powinna stać policja żeby łapać takich delikwentów

    • 1 1

    • Właśnie po drugiej stronie jest potrzebniejsza bo tam jest główny ciąg.

      Po drugie dla twojej wiedzy. Rowerzysta ma prawo jechać po jezdni w dół

      • 0 0

  • ludzie po co budować drugą ścieżkę na Jaśkowej Dolinie skoro rowerzyści wolą jeździć ulicą i tamować ruch. Lepiej budować tam gdzie ludzie będą z tego korzystać

    • 1 1

  • Zukowo śpi... (1)

    Ciekawe kiedy gmina Żukowo domyśli się, że może fajnie by było doprowadzić ścieżkę, chodnik lub chociaż jako takie pobocze do przystanku Pępowo....

    • 0 0

    • śpi

      niestety gmina śpi nie tylko jeżeli chodzi o Pępowo ogólnie wydaje mi się że jeszcze gorzej jest w innych miejscach, jakoś bez petycji mieszkańców nie można się niczego doprosić ), a najgorzej to mają te miejscowości z którym nie ma przedstawiciela w postaci radnego, bo tam to już mogiła totalna. Dziwi mnie to że gmina nie promuje transportu gminnego nie ma darmowych busów, podobno to jest bardziej opłacalne niż dopłacanie do komunikacji międzygminnej, może warto sprawdzić jak to działa np. w Ząbkach - same korzyści, mniejsze koszty, rozwój gminy i mniejsze korki...

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane