• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Pozłacany topór wrócił na Wielki Młyn

Rafał Borowski
12 maja 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (36)
Najnowszy artykuł na ten temat Fundamenty dawnych kamienic pod skwerem Heweliusza
 • Montaż chorągiewki na szczycie komina Wielkiego Młyna.
 • Montaż chorągiewki na szczycie komina Wielkiego Młyna.
 • Montaż chorągiewki na szczycie komina Wielkiego Młyna.
 • Montaż chorągiewki na szczycie komina Wielkiego Młyna.
 • Montaż chorągiewki na szczycie komina Wielkiego Młyna.
 • Montaż chorągiewki na szczycie komina Wielkiego Młyna.

Waży 70 kg, zajmuje powierzchnię 2 m kw. i pokryto ją płatkami szczerego złota. W środowe południe, na szczyt komina Wielkiego MłynaMapka w Gdańsku powróciła chorągiewka wiatrowa. Ma kształt topora, który był jednym z elementów godła cechu młynarzy. Niezwykły detal został zrekonstruowany w oparciu o XVIII-wieczną rycinę.Czy podoba ci się chorągiew na Wielkim Młynie?

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, do Wielkiego Młyna zostanie przeniesiona siedziba Muzeum Bursztynu, które do niedawno mieściło się w Zespole Przedbramia. Zgodnie z planami muzealników otwarcie nowej placówki ma odbyć się 23 lipca. Na szczęście nic nie wskazuje na to, że tego terminu nie uda się dotrzymać.

Umieszczenie zbiorów bursztynniczych w nowej lokalizacji poprzedza oczywiście kapitalny remont Wielkiego Młyna. Spośród jego efektów warto wspomnieć wymianę poszycia dachowego, które zostało wykonane metodami zbliżonymi do tych, które stosowano w średniowieczu.

Czytaj więcej: "Mnich i mniszka" na dachu Wielkiego Młyna

Element godła cechu młynarzyW środowe południe, na kominie Wielkiego Młyna został zamontowany detal, który symbolicznie zakończył jego remont. Mowa o chorągiewce wiatrowej, która ma formę topora. Jej sztyca, czyli maszt, wieńczy zaś niewielkie koło młyńskie. Została ona zrekonstruowana w oparciu o jej najstarszy zachowany wizerunek. Jej projekt został wykonany przez dr Katarzynę Darecką z Muzeum Gdańska, zaś wykonanie powierzono kowalowi artystycznemu Adamowi Stachowiczowi.

- Chorągiewka została zrekonstruowana na podstawie ryciny z XVII wieku. Prawdopodobnie była ona zamontowana już wcześniej, ale nie dysponujemy żadnymi wcześniejszymi wizerunkami. Forma tej chorągiewki jest bardzo nietypowa. Zastanawiałam się, dlaczego topór? Z początku zastanawiałam się, czy nie jest to tylko wizja artystyczna autora ryciny. Jednak po badaniach historycznych okazało się, że topór był jednym z elementów godła cechu młynarzy. W tym godle znajduje się właśnie topór, ale także koło młyńskie, młot, czasami cyrkiel i ekierka. Skąd taki zestaw narzędzi? Otóż młynarze zajmowali się nie tylko mieleniem zboża na mąkę, ale także wykonywali wszystkie urządzenie młyńskie, włącznie z kamieniami młyńskimi - tłumaczy dr Darecka.
Wbrew pozorom, detal nie został zniszczony podczas II wojny światowej. Jak wynika z analizy materiałów ikonograficznych, już w XIX wieku miała ona zupełnie inną formę. Natomiast w XX wieku pozostała po niej już tylko sztyca.

Dwie warstwy płatków czystego złotaChorągiewka waży 70 kg, a jej powierzchnia wynosi 2 m kw. Pokryto ją dwoma warstwami płatków czystego złota, których grubość wynosi 18 mikronów. Została wykonana tradycyjnymi metodami, jednak ze względów praktycznych zdecydowano się na jedno ustępstwo. Mowa o zastosowaniu współczesnego łożyska, dzięki któremu replika będzie swobodnie obracać się na wietrze. Koszt jej wykonania wyniósł 16 tys. zł.

- Na wykonanie chorągiewki poświęciłem półtora miesiąca. Wszystko odbyło się zgodnie z przewidywaniami. Jedyna trudność polegała na tym, że trzeba było wykonać z jednego, rozgrzanego do 1200 stopni Celsjusza kawałka metalu cały pręt, do którego przymocowano chorągiewkę, aby nie było później możliwości jego pęknięcia. Niełatwo było utrzymać element, który waży kilkadziesiąt kilogramów - opowiada kowal, który wykuł replikę chorągiewki.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (36)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane