• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Prawa dla związków jednej płci

(pat.)
16 lutego 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Może już w przyszłym roku Sejm zalegalizuje konkubinat, a w tym także związki homoseksualne. Projekt takiej ustawy, choć już przygotowany, do Sejmu trafi nie wcześniej niż w 2003 roku. Do tego czasu SLD zamierza bowiem ze swoją inicjatywą oswoić opinię publiczną.

Według projektu, konkubinat rejestrowałoby się w urzędzie stanu cywilnego na podstawie oświadczenia obojga partnerów. Do rozwiązania takiego kontraktu, w przeciwieństwie do małżeństwa, wystarczyłaby zaś wola tylko jednej ze stron. Osoby żyjące w konkubinacie korzystałyby przy tym, podobnie jak małżeństwa, z prawa do wspólnego rozliczania podatków, czy wspólnego konta i majątku. Udogodnienia finansowe i podatkowe dla par konkubenckich byłyby jednak trochę mniej korzystne, niż dla małżeństw. Choć w projekcie ustawy chodzi głównie o legalizację konkubinatu, to ma ona obejmować także związki homoseksualne.

- Nie rozróżniamy płci osób zainteresowanych - powiedziała Joanna Sosnowska, posłanka SLD, autorka projektu ustawy. - Nawet gdybyśmy gejów nie lubili, nie możemy tego zrobić, bo musimy nasze prawo dostosować do standardów unijnych. Tam zaś jest zakaz dyskryminowania ze względu na orientację seksualną.

- Jeżeli lewica w taki sposób zamierza promować Unię Europejską, to jest to dobra reklama, ale dla tych wszystkich, którzy uważają ją za organizację szkodliwą i zgniłą moralnie - uważa Antoni Macierewicz, poseł LPR.

Zdaniem Izabelli Sierakowskiej, posłanki SLD, trzeba pogodzić się z tym, że ludzie są różni, a prawo powinno być dla wszystkich jednakowe.

- Skoro swój związek mogą legalizować pary heteroseksualne, to nie widzę przeszkód, dla których nie mogliby tego robić homoseksualiści - powiedziała "Głosowi" posłanka Sierakowska.

- To tacy sami ludzie jak my, tylko mają inne skłonności seksualne. Polska nie może być enklawą, gdzie wszystko jest zgodne tylko z poglądami ultraprawicy i Kościoła.

Wielu polityków ma inne zdanie na ten temat. Według Antoniego Macierewicza projekt SLD jest oburzający zwłaszcza w wymiarze moralnym, gdyż zmierza do zwalczania chrześcijaństwa i rozbicia więzi społeczncych.

- Ten pomysł może doprowadzić do rozbicia polskich rodzin oraz zburzenia spokoju, ładu i bezpieczeństwa społecznego - uważa poseł Macierewicz. - Dobre jest tylko to, że SLD mówi o tym tak otwarcie i wszyscy widzą jaki naprawdę jest program tego ugrupowania, że pod gładkimi słowami pana Oleksego i Millera kryje się Jerzy Urban.

Także zdaniem Stefana Niesiołowskiego, byłego posła ZChN, projekt ustawy legalizującej konkubinat i związki homoseksualne to kojejny krok antyrodzinny podyktowany ideologicznym zacietrzewieniem lewicy.

- Dla mnie normalny związek to taki, w którym kobieta i mężczyzna biorą ślub i mają dzieci - powiedział "Głosowi" Stefan Niesiołowski - Nie widzę powodów by popierać inne związki.

Lech Kaczyński, poseł PiS, sprzeciwia się tej propozycji, jak twierdzi nie dlatego, że jest fundamentalistą, ale człowiekiem rozsądnym i wierzącym. Jego zdaniem projekt SLD to "próba wypierania małżeństwa jako instytucji, która pociąga za sobą dalej idące obowiązki wobec siebie".

- To wszystko łączy się z koncepcją, w ramach której związek dwóch ludzi jest tylko instytucją o charakterze przejściowym - uważa L. Kaczyński.

O projekcie SLD nie chciał się wypowiadać Janusz Lewandowski, poseł PO. Wyznał tylko, że jego ugrupowanie najchętniej w ogóle by się tą sprawą nie zajmowało.

Maciej Nowak, dziennikarz, dyrektor Teatru "Wybrzeże" zaznacza zaś, że projekt ustawy o konkubinacie oferuje ludziom w Polsce niezależnie od ich orientacji seksualnej pożyteczne narzędzia prawne, które pozwolą rozwiązać wiele trudnych problemów życiowych związanych ze wspólnym opodatkowaniem, czy majątkiem.

- Sukces tego pomysłu zależy jednak od tego, by nie wykorzystywać go dla celów ideologicznych czy politycznych - powiedział "Głosowi" M. Nowak. - Musi być jednak jasne, że konkubinat nie może być żadną alternatywą ani dla instytucji małżeństwa, ani dla rodziny.

Przygotowywany przez SLD projekt budzi zadowolenie środowiska homoseksualistów. Marcin Krzeszowiec, redaktor pisma dla homoseksualistów "Inaczej" żałuje jednak, że ustawa nie zostanie zbyt szybko przyjęta.

- Nowe przepisy ułatwiłyby bardzo sytuację par homoseksualnych, które żyją razem wiele lat i wspólnie się dorabiają, a gdy jeden z partnerów umiera, cały majątek zabiera jego rodzina - powiedział "Głosowi" Marcin Krzeszowiec.

- Nam przecież nie chodzi nawet o to, by urządzać widowiskowe ceremonie ślubne, gdyż nie chcemy drażnić opinii publicznej. Uważamy jednak, że należy nam się pewna regulacja prawna, gdyż teraz jesteśmy w tej kwestii dyskryminowani.

Izabella Sierakowska podkreśla jednak, że zanim projekt znajdzie się w Sejmie SLD musi do niego przygotować społeczeństwo. - Żyjemy bowiem w bardzo nietolerancyjnym kraju, któremu trudno jest zaakceptować czyjąś inność.
Głos Wybrzeża(pat.)

Opinie (74)

 • a dla mnie

  normalny związek to taki z którego nie płodzi się STAFANÓW NIESIOŁOWSKICH

  • 0 0

 • pedały i lesbije opanowały sejm

  • 0 0

 • Ciekawe

  Ciekawe że raptem wszyscy są za pedałami. Coś znowu tu śmierdzi. Im nigdy nie było źle. Jakoś dziwne że jeżeli osiągniesz sukces musisz być albo wibitnie utalentowany, albo ( niestety być pedałem albo żydem). Równouprawnienie hehe....
  Może rząd coś zrobi dla tej więkrzej grupy społeczeństwa??? A nie wymyślać duperele.
  Tylko o co ty chodzi???

  • 0 0

 • A może niech sie zajmą P(osłowie) samotnymi matkami, które nie mają pracy. Jakoś nigdy nie widziałem pedała i księdza biednego i załamanego swoją innością. Każdy z nich ma coś na boku. Wiec po co im jakieś śmieszne prawa, jak nikt nie bedzie ich respektował. Niedługo będą adoptować dzieci. W tym piojebanym kraju wszytko możliwe. Tylko za jaką cene.

  • 0 0

 • pedałoluby

  szkoda, że rodzice Sierakowskiej i osób podobnego jej pokroju nie byli pedałami lub lesbijkami, bo wtedy nie byłoby z ich związku takich pomiotów jak ona i sztucznego problemu, co z tymi wybrykami natury zrobić.
  S - Sprawić
  L - Lesbom
  D - Dobrze

  • 0 0

 • do rzadu rp

  bardzo ciekawym jest fakt, ze nasz rząd zawsze znajdzie sobie jaki dziwny problem, którym akurat pilnie trzeba się zająć. Jakby mało byłokłopotów w naszym nienormalnym kraju. Zulu Gula miał racje: Polska to taka dziwna kraj...

  • 0 0

 • Spokojnie!!!

  homoseksualiści to też ludzie!!!
  co do adopcji dzieci jestem przeciwna, jednak dlaczego nie mieli by się wiązać pełnoprawnie? jak się kochają to dlaczego nie?
  mam koleżanke les i oprócz innego zapatrywania na kobiety jest normalna.
  ludzie przecież takie związki tak czy inaczej istnieją i tżeba się z tym pogodzić.

  a problem ten trzeba jaknajszybciej rozwiazać...
  a heteroseksualiści nie powinni sie zabardzo sprzeciwiać... co jakby ktoś zakazał małżeństw przeciwnych płuci?

  hetero...

  • 0 0

 • A mi tu coś nie pasuje

  Czemu do jasnej cholery w trozmowach na temat zalegalizowania związków homoseksualnych pada argument o szkodliwości tych związków dla wychowujących sie w nich dzieci. Abstrachując od jego prawdziwości - nikt nie mówi o prawie do adopcji dla par homo. Chodzi o zwykłe rozwiązanie prawne umozliwiające stworzenie wspólnoty majątkowej i takich tam różnych. Prawo do adopcji do osobny temat, o wiele bardziej problematyczny.

  • 0 0

 • Popieram

  Popieram związki homoseksualistów, eutanazję i aborcję. Niech żyję rewolucyjne społeczeństwo postępu technologicznego.

  • 0 0

 • Polska tolerancyjność...!

  Polska tolerancyjność...! Aż trudno mi w to uwierzyć po przeczytaniu powyższych opinii :-( Jeszcze duzo czasu minie zanim Polacy nauczą się akceptować gejów i lesbijki. Mam nadzieję, że uda mi się tego doczekać :-)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane