Fakty i opinie

Projekt MIIWŚ wydarzeniem historycznym?

Najnowszy artukuł na ten temat

Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej do remontu

Projekt Muzeum II Wojny Światowej dostał się do finału konkursu na Wydarzenie Historyczne 2010 roku.
Projekt Muzeum II Wojny Światowej dostał się do finału konkursu na Wydarzenie Historyczne 2010 roku. mat. MIIWŚ

Projekt Muzeum II Wojny Światowej, które ma powstać w Gdańsku, znalazł się w finale plebiscytu na "Wydarzenie historyczne roku", ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski i portal Historia.org.pl. O nagrodzie zdecydują głosy Internautów, którzy mogą wybierać do 31 marca.Czy gdańskie wydarzenie dorównuje rangą pozostałym, biorącym udział w konkursie?

nie, bo muzeum jeszcze nie powstało 42%
chyba były ważniejsze wydarzenia niż projekt 28%
tak, bo projekt zachwycił niemal wszystkich 30%
zakończona Łącznie głosów: 200
Celem plebiscytu jest popularyzacja historii oraz uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2010 roku. Do konkursu w pierwszym etapie zgłoszono ponad 30 propozycji. Jury wybrało spośród nich 10 najważniejszych wydarzeń historycznych minionego roku.

Wśród finalistów znalazł się projekt Muzeum II Wojny Światowej. Dlaczego? "By wyłonić projekt Muzeum rozpisano międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwycięska praca zachwyciła wszystkich. Jury konkursu uznało, że >>Ogromny budynek taktownie wpisuje się w otoczenie dając szansę na zostanie ikoną otoczoną ważnymi dla Gdańska elementami historycznymi.<
- To już trzecia edycja plebiscytu. Organizatorzy wydarzeń sami zgłaszają chęć uczestnictwa w nim. Tak jak w poprzednich edycjach, w regionach jest spora rywalizacja i doping, by uzyskać jak największą ilość głosów. Na swoich faworytów można głosować za pośrednictwem specjalnie utworzonej strony - wyjaśnia Małgorzata Kowalczyk z biura prasowego Muzeum Historii Polski w Warszawie.

W ubiegłym roku w plebiscycie zwyciężyła V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie. Obecnie o miano Wydarzenia Roku 2010, poza gdańskim muzeum, walczą w większości krakowskie wydarzenia: otwarcie stałej wystawy "Kraków - czas okupacji 1939-1945" w dawnej Fabryce Emalia Oskara Schindlera, otwarcie Podziemi Rynku Głównego, otwarcie nowego gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego; "Nowych Sukiennic" - Galerii Sztuki Polskiej XIX w. oraz wystawa na Wawelu "Na znak świetnego zwycięstwa..." zorganizowana w 600. rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim.

Pozostałe nominowane wydarzenia to obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem - uroczystości centralne; VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r.; Portal mapakultury.pl oraz "Animowana Historia Polski" - Platige Image na Expo 2010.

O tym kto się znalazł w finale zadecydowali prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Antoni Dudek, dr hab. Igor Kąkolewski, Marek Stremecki, Wojtek Duch, Sebastian Pawlina i Kamil Janicki.

- Obecne wyniki głosowania są bardzo wyrównane, więc każde z 10 wydarzeń ma równe szanse - zachęca do głosowania rzecznik.

Jak głosować?

Na swoich faworytów można głosować do 31 marca za pośrednictwem strony Wydarzenie Historyczne 2010.

Wyniki plebiscytu zostaną podane do publicznej wiadomości w trakcie konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Opinie (30) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.