• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Protest w SKM

Mirosław Odyniecki
14 stycznia 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Dwa związki zawodowe - Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych oraz NSZZ "Solidarność" - działające w Sp. z o.o. SKM w Trójmieście z dniem 14 stycznia br. ogłosiły pogotowie strajkowe. Powodem akcji protestacyjnej jest brak nadzoru nad spółkami w PKP S.A. oraz próby odebrania wszelkich przywilejów branżowych.

Akcję protestacyjną pracowników Szybkiej Kolei Miejskiej ogłosiła Rada Zakładowa Związku Maszynistów Kolejowych, a przyłączyła się do niej zakładowa "Solidarność". Powołano komitet protestacyjny, który wydał oświadczenie, iż z dniem 14 bm. ogłasza pogotowie strajkowe.
Akcja protestacyjna nie jest dla nikogo w SKM zaskoczeniem. Już w październiku ub. roku Rada Zakładowa ZZMP podjęła w tej sprawie pierwszą uchwałę. Przystąpiono do rozmów z dyrekcją spółki, które jednak nie dały oczekiwanych przez związki wyników.

- Prowadziliśmy wiele rozmów - powiedział "Głosowi" przewodniczący ZZMP Tadeusz Winiarski - Ostatnie z dyrektorem Mikołajem Segeniem trwały do późnej nocy z soboty na niedzielę. Umówiliśmy się na kolejne dziś. Jednak jak na razie ich efekt jest mizerny. Nie możemy poprzestać na załatwieniu tylko jednego z postulatów.

Związkowcy swoje postulaty ujęli w 9 punktach. Najważniejsze z nich dotyczą braku nadzoru właścicielskiego nad spółkami w PKP S.A., braku zdecydowanych działań zarządu PKP SKM w Trójmieście wobec zmian organizacyjnych w spółce, pozyskiwania pracy przewozowej zgodnie z przyznanymi koncesjami przez ministra transportu i gospodarki morskiej, zamiaru odebrania dotychczasowych przywilejów związanych z PUZP dla pracowników zakładu PKP SKM oraz wyrównania wynagrodzenia drużyn pociągowych zgodnie z podpisanym protokołem z lutego i lipca 2001 r.

- Dochodzi u nas do takich absurdów - twierdzi Tadeusz Winiarski - że ściąga się z Bydgoszczy pusty skład pociągu tylko po to, by przewieźć pasażerów z Tczewa do Gdyni! Odbiera nam się także możliwość przewozów, ograniczając naszą działalność jedynie do linii podmiejskiej.

Związkowcy chcą także uchylenia uchwały zarządu PKP S.A. z 17 lipca 2001 r. odnośnie procesu prywatyzacji zakładu SKM w Trójmieście.
To tylko czubek góry lodowej - twierdzą związkowcy w piśmie do dyrektora Segenia z 2 grudnia ub. roku, z której załoga tego zakładu nie chce spaść. Pod pismem podpisali się Tadeusz Winiarski, przewodniczący ZZMP i Jerzy Kaczmarek, przewodniczący NSZZ "Solidarność".
Głos WybrzeżaMirosław Odyniecki

Opinie (11)

  • Chwila, Chwila ....

    Ja zarabiam netto 878 złotych !!! I kto mi daje jakieś deputaty?! Do jasnej cholery kiedy się to skończy?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane