• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przejścia dla pieszych są, ale jakby ich nie było

Anna
17 października 2023, godz. 07:00 
Opinie (158)
  • Jedno z 6 przejść w przebiegu ulicy Leszczynowej na Jasieniu i jedno z trzech z wymalowanymi pasami. To przejście - tuż przy wiadukcie nad trasą W-Z - ma widoczne oznaczenia poziome i znak pionowy informujący o przejściu dla pieszych.
  • Kawałek dalej przejście wyznaczają spowalniacze (jeden już odpadł) i dwa plastikowe słupki.

- Giną domowe zwierzęta, a niebezpieczeństwo potrącenia przez samochód dziecka czy dorosłego to tylko kwestia czasu - uważa jedna z mieszkanek Jasienia. Chodzi o ul. LeszczynowąMapka, która łączy dwie ważne arterie - ul. KartuskąMapkaJabłoniowąMapka. Na całej długości ul. Leszczynowej brakuje na przejściach dla pieszych ich widocznych oznaczeń, a kierowcy jeżdżą tą drogą zdecydowanie za szybko.



Czy w twojej okolicy jest wystarczająco dużo przejść dla pieszych?

Problem, na który zwraca uwagę pani Anna, nie jest nowy. Od kilku lat mieszkańcy Jasienia zgłaszają uwagi do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Wiele razy obiecane były przebudowy, ale nic się nie zadziało. Niedawno w tym rejonie potrącony został jej kot, a wcześniej pies sąsiadów. Oto jej spostrzeżenia:

Mało przejść, brak oznaczeń



Przy ul. Leszczynowej, na wysokości naszego budynku, na jezdni jest spowalniacz. Niestety kolejny jest dopiero na wysokości wiaduktu przy hotelu Leszczynowy Dworek. To powoduje, że kierowcy rozpędzają się czasem nawet do 100 km/h.

Mieszkańcy zaskoczeni rozbiórką drogi na Jasieniu Mieszkańcy zaskoczeni rozbiórką drogi na Jasieniu
Autobusy miejskie i śmieciarki, które tam przejeżdżają, osiągają takie prędkości, że czasem zastanawiam się, kto to prowadzi? Kierowca rajdowy?

Dodatkowo na całej długości ul. Leszczynowej brak jest prawidłowych przejść dla pieszych, choć generalnie jest ich niewiele. Tylko jedno jest oznaczone, i to w miejscu najrzadziej używanym.

Na długości naszego budynku mieszkalnego nie ma żadnego!

Przejście bez wymalowanych pasów, z wyniesieniami tuż przed wjazdem na wiadukt nad trasą W-Z. Przejście bez wymalowanych pasów, z wyniesieniami tuż przed wjazdem na wiadukt nad trasą W-Z.

Niebezpieczeństwo każdego dnia



Jako mama 8-miesięcznego dziecka wielokrotnie "wskakiwałam" na chodnik, uciekając przed nieodpowiedzialnym kierowcą, ale często też przed autobusami, które nie stosują się do przepisów - czyli ustawowych 30 km/h w tym miejscu.

Śmierć zwierząt potrafi być okrutna dla ich właścicieli, ale czym jest w obliczu niebezpieczeństwa, jakie grozi naszym dzieciom w drodze do szkoły?

Nawierzchnia i zejścia



Dodatkowo od wielu lat apelujemy o naprawę nawierzchni i przystosowanie jakiegokolwiek zejścia z ul. Leszczynowej na Jabłoniową do potrzeb osób z wózkami i poruszających się na wózkach. Obiecany był remont zejścia wraz z remontem ronda na ul. Jabłoniowej.



Po zgłoszeniach zamiast przebudować zejście na wysokości Leszczynowej 86, które składa się z kilku stromych schodów, została postawiona żółta barierka, która dla osoby starszej i dodatkowo jeżdżącej na wózku jest całkowitym przeciwieństwem pomocy, ale również dla osoby młodej na wózku inwalidzkim. Wiele razy widziałam taka osobę zjeżdżającą asfaltem. Czy to jest bezpieczeństwo?

Przejście przy przystanku Jaworowa. Pasy poziome już się wytarły. Przejście wyznaczają wyniesienia i słupki. Przejście przy przystanku Jaworowa. Pasy poziome już się wytarły. Przejście wyznaczają wyniesienia i słupki.

Kłopotliwa trasa do zbiornika retencyjnego



Drugą możliwością dostania się do ul. Jabłoniowej jest trasa prowadząca nad zbiornik retencyjny. Ta droga to wysypany piach z dodatkiem kamieni na kilku odcinkach. Po każdym deszczu, roztopionym śniegu przejazd jest wręcz niemożliwy. Dla osoby niepełnosprawnej lub rodzica z wózkiem spacer potrafi przemienić się w trening walki ze ścieżką.

Miasto twierdzi, że to nie ich kawałek terenu, jednak wzdłuż alei są wkopane wiśnie sponsorowane budżetem miasta. Czy to możliwe?

Chcemy walczyć o bezpieczny i możliwy dostęp swoich dzieci do korzystania z infrastruktury naszej dzielnicy i dojścia do szkoły.

Proponuję stworzenie skrzyżowań równorzędnych, które wymuszały by na kierowcach zwalnianie, postawienie dodatkowych spowalniaczy oraz stworzenie dodatkowych i prawidłowych przejść dla pieszych.
Anna

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (158)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane