• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przestępczość w Trójmieście widocznie zmalała

Rafał Borowski
19 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Czy jednym z ubocznych efektów pandemii koronawirusa w Trójmieście jest spadek przestępczości? Policyjne statystyki wskazują, że tak. W ostatnich dniach napływa znacznie mniej zgłoszeń dotyczących pobić czy kradzieży. Myliłby się jednak ten, kto wysnułby z tego wniosek, że stróże prawa mają mniej pracy. Oprócz zwalczania pospolitej przestępczości pełnią oni szereg zadań związanych ze zwalczaniem skutków pandemii.



Czy w czasie pandemii koronawirusa wychodzisz z domu?

Kilka dni temu na facebookowym profilu Komendy Głównej Policji pojawił się zaskakujący komunikat, opatrzony nie mniej zaskakującą grafiką.

- Z powodu pandemii (...) która nałożyła na nas wiele nowych zadań (....) prosimy o zaprzestanie wszelkich działań przestępczych/haniebnych/niegodziwych do odwołania. Docenimy spodziewaną współpracę związaną z powstrzymaniem się od popełniania przestępstw i wykroczeń i już z góry dziękujemy za współpracę oraz zrozumienie. Powiadomimy oddzielnym komunikatem, kiedy będzie można wrócić do codziennej działalności przestępczej, kontynuując dalej starą zagrywkę policjant - złodziej - brzmi treść komunikatu.
Pod tekstem znalazła się grafika, która - jak wynika z podpisu - wyszła spod ręki siedmioletniej Madzi. Przedstawia ona uśmiechniętego policjanta, który na pagonach munduru, zamiast belek i gwiazdek, ma uśmiechniętą "emotkę". Nad ludzikiem widnieje napis w języku angielskim: "All Cops Are Beautiful", który można przetłumaczyć jako: "Wszystkie gliny są wspaniałe".

Internauci docenili poczucie humoru



Niezorientowanym w temacie warto wyjaśnić, że to gra słów z używanym w krajach anglosaskich obraźliwym skrótem ACAB, którego właściwe rozwinięcie brzmi "All Cops Are Bastards" (pol. Wszystkie gliny to dranie). Jak nietrudno się domyślić, to odpowiednik polskiego skrótu CHWDP, którego ze względu na jego wyjątkowo wulgarną treść pozwolimy sobie nie rozwijać.

Facebookowy post zrobił furorę wśród internautów, którzy docenili poczucie humoru i dystans stróżów prawa do samych siebie. Został udostępniony w mediach społecznościowych dziesiątki tysięcy razy i zebrał mnóstwo "lajków". W związku z nietypowym apelem postanowiliśmy sprawdzić, czy przestępcy w Trójmieście dostosowali się do jego treści.

Skala przestępczości pospolitej zmniejszyła się



A mówiąc już całkiem poważnie, sprawdziliśmy, czy pandemia koronawirusa wpłynęła w Gdańsku, Sopocie i Gdyni na spadek pospolitej przestępczości. Jak wynika z rozmów z rzecznikami prasowymi poszczególnych komend, zagrożenie rzeczywiście przyczyniło się do zmniejszenia się liczby interwencji dotyczących kradzieży czy bójek.

- Porównując okres przed zagrożeniem z dniem dzisiejszym, zauważalny jest spadek liczby interwencji w miejscach publicznych o 32 proc. - mówi st. asp. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Interwencje dotyczące pandemii



Wbrew pozorom mniejsza skala przestępczości pospolitej nie przekłada się na to, że policjanci mają mniej pracy. Wręcz przeciwnie - wydane przez ministra zdrowia rozporządzenie ws. ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego nałożyło na nich szereg nowych obowiązków. Na telefon oficera dyżurnego co rusz przychodzą nowe połączenia.

Czytaj więcej: Policja kontroluje osoby z Trójmiasta objęte kwarantanną

- Policjanci obok innych służb pełnią szereg zadań związanych z pandemią koronawirusa. Przede wszystkim sprawdzają, czy respektowany jest obowiązek poddawania się kwarantannie osób do niej zakwalifikowanych. To nie są spotkania bezpośrednie, ale dokładnie weryfikowane przez funkcjonariuszy co najmniej raz na dobę. Zaniepokojeni mieszkańcy dzwonili m.in. z prośbą o interwencję, szczególnie gdy widzieli osoby kaszlące, mające trudności z oddychaniem lub gdy zbyt wiele osób przebywało w jednym miejscu jednocześnie, np. dzieci na placu zabaw lub osoby oczekujące przed budynkiem. Policjanci za każdym razem sprawdzają zgłoszenia lub przekazują je innym służbom, np. pogotowiu, w przypadku zgłoszenia o osobach kaszlących - wylicza st. asp. Kamińska.

Interwencje w lokalach



Tuż po po wprowadzeniu rozporządzenia ministra zdrowia zdarzały się także interwencje dotyczące niezastosowania się do obowiązku zamknięcia wszelkiego rodzaju lokali.

- 14 marca dyżurny komendy miejskiej otrzymał zgłoszenie, że w trzech lokalach w centrum Sopotu osoby beztrosko jedzą obiad. Skierowani na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie, a następnie kierowników i właścicieli lokali ukarali mandatami karnymi w kwocie 500 zł. O zdarzeniu funkcjonariusze powiadomili też państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Sopocie. Tego samego dnia policjanci otrzymali zgłoszenie, że klient nie chce opuścić restauracji, mimo że kierownictwo wprowadziło sprzedaż pożywienia wyłącznie na wynos. Na miejscu policjanci wylegitymowali mężczyznę. W obecności policjantów opuścił on lokal - informuje asp. Lucyna Rekowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Policja pozostaje w pełnej gotowości



Na koniec warto podkreślić, że policjanci są jedną z grup zawodowych, w przypadku której nie ma mowy o wprowadzeniu tzw. pracy - czy raczej służby - zdalnej. Stróże prawa są na służbie przez całą dobę, a jedynym możliwym udogodnieniem było wprowadzenie rozszerzonej zmianowości. Stan osobowy policyjnych kadr nie uległ znacznym zmianom. Jedynie niewielki procent funkcjonariuszy sprawuje opiekę nad swoimi dziećmi, z uwagi na zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół.

- Policjanci pełnią służbę w komendzie i komisariatach, nie jest możliwe pełnienie służby na innych zasadach - ucina podinsp. Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Apel policji ws. powiadamiania o zdarzeniach



- Nie ukrywamy, że codziennie przyjmujemy w komisariatach wielu interesantów, przychodzących z różnego rodzaju sytuacjami, które chcą zgłosić. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i zdrowie zarówno obywateli, jak i policjantów i pracowników policji, zalecamy, aby ograniczyć wizyty w komendach, jeżeli chodzi o te zgłoszenia, które nie są nagłe, niewymagające natychmiastowej reakcji.

Przypominamy, że do państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek policji dostępne na stronie internetowej www.gdansk.policja.gov.pl, Centralnej Książce Telefonicznej oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numery 112. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej "Moja Komenda".

Policja uruchomiła portal Policja e-usługi, który dzięki Centralnej Książce Telefonicznej ułatwia komunikację z jednostkami policji w całym kraju. Dodatkowo dla osób głuchych i słabosłyszących, które znają polski język migowy (PJM) lub system językowo-migowy (SJM), istnieje możliwość połączenia z dowolnego miejsca z wykorzystaniem komputera lub telefonu z funkcją wideo z dostępem do internetu z jednostką policji z bezpośrednim dołączeniem tłumacza języka migowego. Usługa dostępna jest w dni robocze w godz. 8-20 - apeluje st. asp. Kamińska.

Miejsca

Opinie (105) ponad 20 zablokowanych

  • A mała Madzia nie zna języka polskiego? (1)

    • 6 4

    • Zna. Przecież na pagonach napisała xD.

      • 0 0

  • (1)

    Rząd nam nie pomaga. Gasteonomia.
    Rząd zabrania pracować- rozumiem sytuację.
    Ale wtedy niech rząd który dzierżawi mi lokal zrozumie mnie. Nie Nie Nie. Dulkiewicz chce kasę za wynajem lokalu pod moją restaurację.
    I skoro tak to nic ode mnie nikt nie dostanie bo to byłaby grzeczność z mojej strony, by pomóc rządowi który powinien zapewnić wszelkie niezbędne rzeczy służbom.
    Więc służbom - chociaż szanuję, pomagał nie będę i prędzej wyrzucę.

    Niech rząd szanuje nas, a wtedy oczekuje pomocy.

    • 4 7

    • A co ma rząd do kasy za wynajem lokalu ?

      Pretensje do Dulkiewicz i Gorzelaka. Oni nie zrezygnowali z opłat parkingowych.Biorą kredyty na łatanie finansów miejskich, z którymi kompletnie sobie nie radzą. To lokalsi cię duszą , i nie mają szacunku dla twoich "poświęceń" dla ludzkości Jak by mogli , to by cię wykręcili jak szmatę.
      Zdaje się , że jednak się mylisz co do rządu. Robią wszystko, aby ograniczyć skutki pandemii.

      • 0 0

  • Ankieta

    a gdzie opcja "tak, ale tylko na rower i bieganie"?

    • 6 0

  • zgłosić na policję że ktoś kaszlnął ta sytuacja pokazuje z jakimi ludzkimi szmatami człowiek mieszka po sąsiedzku

    • 4 1

  • jak by nie kryminalne i patologiczne miasto gdańsk to by było o wiele spokojniej.

    • 1 0

  • jak by nie patologiczne i kryminalne miasto gdańsk to by było o wiele spokojniej.

    a oni tam chcą jeszcze więcej ukraińców i uchodżców.

    • 2 2

  • Jak mniej jak Ukraińcy nic innego nie robią jak kradną

    • 3 2

  • Konfidenci i policyjni kapusie oraz gangsterzy na usługach policji nie zarobia ;-) (1)

    • 1 4

    • Minusiuja kapusie ? Konfitury, które krzyczą je... policję A później sprzedają im informację?

      • 1 0

  • Bardzo głupi pomysł

    Żeby Policja sprawdzała każdego codziennie co ma kwarantanne. Nie ma już rąk do pracy. Niech ktoś się zorientuje ile jest tych osób. Nie sposób do każdego dojechać. Cała prewencja, pion kryminalny i połowa drogówki ledwo z tym nadąrzają zamiast normalnie pracować i robić co wcześniej. Wystarczyłaby wyrywkowa kontrola i do każdego telefon. Zaraz albo Policjanci też będą chorować i będą zamykać komisariaty jak w Pruszczu albo się zbuntują i sami pójdą na l4. Od kiedy do zadań Policji należy chodzić po ludziach objętych kwarantanną. Są od tego służby sanepid itp. A co w tym czasie robi wojko ? Dalej siedzą w koszarach od 7 do 15 i dłubią w nosie? Może coś próbują angażować WOT ale reszta to sielanka. Podwyżek jak nie było tak nie ma. Zaraz nie będzie komu robić niestety

    • 4 2

  • Spadła liczba interwencji w miejscach publicznych

    A czy wzrosła liczba interwencji przemocy domowej? Seba będzie nie swój, jeśli nie naubliża swojej Dżessice.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane