• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Przyznajemy: Mevo działa źle"

ms
11 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rowery Mevo blokują miejsca parkingowe
Zleceniodawca systemu Mevo (Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot) wysłał do operatora systemu (Nextbike) listę wytycznych, które muszą być zrealizowane, by system był w pełni dostępny dla mieszkańców Pomorza. Zleceniodawca systemu Mevo (Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot) wysłał do operatora systemu (Nextbike) listę wytycznych, które muszą być zrealizowane, by system był w pełni dostępny dla mieszkańców Pomorza.

Rowery mają być bardziej dostępne i lepiej relokowane, baterie częściej wymieniane, naprawy mają trwać krócej a użytkownicy mają znowu móc doładowywać swoje konta - takie są zalecenia stowarzyszenia nadzorującego wdrażanie systemu Mevo na Pomorzu. Operator - firma Nextbike - musi się liczyć z karami umownymi.Najważniejsze jest:

Rekordowa liczba wypożyczeń...Mevo funkcjonuje od 26 marca, czyli od dwóch tygodni. W tym czasie rowery wypożyczono ponad 129 tys. razy. Oznacza to, że każdy rower został wypożyczony średnio ponad 105 razy. Rowery Mevo są wypożyczane dwa razy częściej niż rowery w innych polskich miastach.

...ale błędy jak na dłoniPrzedstawiciele stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, które zamówiło System Mevo i płaci za jego realizację z pieniędzy pomorskich samorządów oraz unijnych dotacji (ponad 36 mln zł) nie owijają w bawełnę:

"Podobnie jak Wy mamy problem z powrotem do domu na Mevo - Rower Metropolitalny. Niestety operator systemu - spółka Nextbike Polska ma ewidentne problemy w zarządzeniu flotą 1200 rowerów. Prowadzimy ścisły nadzór nad różnymi parametrami funkcjonowania naszych Mew. Przedstawiamy Wam szczegóły planu naprawczego, zaproponowanego przez Nextbike'a.

Mamy nadzieję, że Operator szybko wycofa się z wyłączenia płatności oraz przywróci System na oczekiwany przez nas poziom dostępności. Uważamy, że kary umowne, które nakładamy na firmę, nie służą nikomu z nas."


- Wdrożenie tak dużego projektu jest dużym wyzwaniem, jednak zdajemy sobie sprawę, że operator nie dotrzymuje wszystkich zobowiązań. Widoczny jest spadek dostępności sprawnych rowerów. Nie jesteśmy zadowoleni z tej sytuacji, dlatego skierowaliśmy do operatora szereg uwag dotyczących funkcjonowania systemu Mevo. Już teraz spółka musi się jednak liczyć z karami za niedotrzymanie warunków umowy. Mieszkańców Metropolii przepraszamy za niedogodności i prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości - mówi Michał Glaser, dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot (OMGGS).

Lista rzeczy do poprawyStowarzyszenie OMGGS, które zamówiło System Mevo i płaci za jego realizację z pieniędzy pomorskich samorządów oraz unijnych dotacji, skierował do operatora, spółki NB Tricity, szereg uwag dotyczących funkcjonowania roweru metropolitalnego.

Chodzi przede wszystkim o:

1. Skrócenie czasu ładowania baterii i naprawy uszkodzonych rowerów

Praca zespołów serwisowych odbywa się 24 h na dobę, operator zamówił kolejne zapasowe baterie i zwiększył liczbę ładowarek, dzięki czemu wymiana baterii odbywa się na bieżąco w czasie przewidzianym umową (do 12 godzin), operator zobowiązał się też do kilkukrotnego zwiększenia obsady ekip serwisowych; jednym z najczęstszych problemów jest kwestia wyłamanych nóżek w rowerach, dlatego operator planuje jeszcze w tym tygodniu rozpocząć montaż dodatkowego wzmocnienia we wszystkich rowerach, dodatkowo powstaną dedykowane dla systemu szafy do ładowania baterii, co przyspieszy proces; operator wypożyczył od miasta Gdyni oraz sprowadził rowery cargo, które będą służyły do wymiany baterii głównie w pasie nadmorskim oraz w miejscach, gdzie utrudniony jest wjazd pojazdów serwisowych, rowery cargo w tej chwili są wykorzystywane do obsługi systemu w Tczewie, gdzie nie zauważamy problemów z wymianą baterii w rowerach;
Gdyńskie rowery cargo pozwalają serwisantom rozwozić baterie do rowerów systemu Mevo. Gdyńskie rowery cargo pozwalają serwisantom rozwozić baterie do rowerów systemu Mevo.

2. Zwiększenie liczby dostępnych rowerów

w Gdańsku jest już kolejna partia nowych rowerów, które wymagają jednak jeszcze modyfikacji dostosowujących je do funkcjonowania w systemie Mevo, operator zapewnia, że gotowe rowery zostaną udostępnione użytkownikom w możliwie jak najkrótszym czasie;

Dostawa nowych rowerów Mevo do Gdańska3. Poprawienie relokacji rowerów

Rozmieszczenie rowerów na stacjach nie spełnia oczekiwań użytkowników i nie jest zgodne z zapisami umowy; operator zobowiązał się do jak najszybszej poprawy tej sytuacji tak, by w czasie przewidzianym umową, między 3:00 a 5:00 rano, we wszystkich lokalizacjach znajdowała się odpowiednia liczba rowerów;
By Mevo działało sprawnie, w Trójmieście musi się pojawić więcej takich aut serwisowych. By Mevo działało sprawnie, w Trójmieście musi się pojawić więcej takich aut serwisowych.

4. Skrócenie czasu naprawy uszkodzonych rowerów

Wszystkie drobne usterki powinny być usuwane w ciągu 12 godzin, operator zobowiązał się do zwiększenia obsady ekip serwisowych;

5. Przywrócenie dokonywania płatności

Wyłączenie możliwości dokonywania płatności, (co wiąże się z tym, że nowi użytkownicy nie mogą dokonać opłaty inicjalnej, by aktywować konto, a dotychczasowi użytkownicy po wykorzystaniu dostępnych środków nie mogą doładować nowych) było jednostronną decyzją operatora, na którą nie było zgody OMGGS. Wobec operatora zostaną wyciągnięte konsekwencje finansowe, wynikające z zapisów umowy.

Nie wszystko udało się nam zrobić od początku prawidłowo - przyznaje Rafał Federowicz, członek zarządu ds. operacji w Nextbike Polska

Rafał Federowicz Rafał Federowicz
Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej i najskuteczniej poprawić sytuację. W każdym tygodniu na terenie Metropolii pojawiać się będzie kilkaset nowych rowerów. Udoskonaliliśmy system ładowania baterii. Wzmocniliśmy zasoby ludzkie w dziale serwisu, aby nadążyć z naprawą uszkodzonych rowerów.

Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko udało się nam zrobić od początku prawidłowo - pamiętajmy jednak, że nasze rozwiązanie to najbardziej innowacyjny w Polsce i w Europie system wypożyczania rowerów miejskich. Wszystkie strony zaangażowane - począwszy od mieszkańców-użytkowników, gmin i nas są prekursorami tego wdrożenia. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby w czasie kilku najbliższych tygodni móc zapewnić w pełni komfortowe korzystanie z naszych usług.
ms

Opinie (705) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Haha...Działa??? (45)

  Nie nazwał bym tego innowacyjnego systemu mianem "działanie" Działanie polega na częstszym spełnianiu swoich podstawowych funkcji niż na rzadszym:)
  I jak pisałem od samego początku że chyba kogoś poniosła fantazja że w tej konfiguracji to będzie funkcjonować to posypały sie gromy na wpis:)
  A wystarczyło zainstalować normalne rowery a nie wynalazki:) Ale wiem wiem....największe pieniądze robi się na słomianych interesach:) Ot...cała Polska i cebulactwo…. a był taki łady...Amerykański:)

  • 346 58

  • To kiedy wprowadzamy tańsze w utrzymaniu autobusy na pedały?

   • 29 6

  • (7)

   fakt że niepotrzebnie tylko są elektryki, to jednak jeszcze za słaby moment technologiczny, gdyby zrobili 50 na 50 z klasycznymi to nie byłoby takich jaj. inna sprawa że ludzie rzucili się na mevo jakby to było niewiadomoco. ot rower, tyle że dla leni. to tyle ich jest w 3M??

   • 31 25

   • (6)

    Nie dziwi mnie taka popularność tych rowerów biorąc pod uwagę jak beznadziejny jest transport publiczny w Trójmieście nic ze sobą nie współgra, każda spółka sobie jeździ jak chce, nie ma węzłów przesiadkowych, parkingów, rozkład niedostosowany do oczekiwań pasażerów...

    • 45 6

    • (3)

     Ale tego nikt nie widzi. Media nie widza. Ludzie nie widza. Propaganda sukcesu. A poza inwestycjami deweloperow tu jest 3ci swiat.

     • 21 9

     • Ludzie widzą (2)

      i media także. W ciągu roku na samym trojmiasto.pl jest do kilkudziesięciu artykułów na ten temat. Tylko władza nic nie robi, a mogłaby zrobić bardzo wiele, niewielkim nakładem sił i środków. Sam swego czasu wysyłałem do ZTM (a potem także w formie artykułu na trojmiasto.pl) propozycje zmian linii 113, która jest sztandarowym przykładem tego, że ZTMowi się zwyczajnie nie chce. Takich linii pewnie jest więcej i najgorsze jest to, że można by było pewne rzeczy zreorganizować, nie ponosząc dodatkowych kosztów, nie dając dodatkowych kursów, tylko zmieniając godziny obecnych lub nieco modyfikując trasy. No ale trzeba chcieć jakiekolwiek zmiany wprowadzać ...

      • 17 6

      • widzą po wyborach (1)

       dopiero w zeszłym roku coś powiedzieli o Południowym SKM, po latach marazmu znów wraca temat SKM-ek do NP. Może wróci temat tragicznego, ale tragicznego, taboru PESY!

       • 6 3

       • Temat PESY nie wróci. Dlaczego?

        Bo nikt nie potrafi naprawić hałasujących składów, one są głośniejsze od samolotów :)

        • 6 1

    • węzłów przesiadkowych jest sporo

     problemem jest niewystarczające uwzględnianie przy ich tworzeniu bezpieczeństwa i komfortu ruchu pieszych i rowerzystów. Brakuje tzw. "stacji rowerowych" z prawdziwego zdarzenia: ze strzeżonym parkingiem rowerowym, sklepem z częściami i akcesoriami do rowerów, warsztatami do serwisowania rowerów etc. etc. Darmowa komunikacja miejska dla uczniów podkopuje ekonomicznie funkcjonowanie SKM, która w takcie 5 minutowym powinna zdecydowanie stać się kręgosłupem systemu transportowego metropolii. Likwidacja dziury wstydu przez wymianę taboru to kolejny krok na rzecz tworzenia systemu transportu pasażerskiego z prawdziwego zdarzenia. Marnowanie pieniędzy na budowę parkingów kubaturowych w pobliżu stacji SKM to kolejny sposób na kontynuowanie dryfu strategicznego miasta.

     • 0 0

    • Najważniejszy komentarz! ten powyżej!

     Z całej tej paplaniny i bzdurnych komentarzy ten jest najważniejszy! Komunikacja w 3miescie to dno! Jedynie SKM coś sobą reprezentuje, a i tak mieszkańcy na nią narzekają!

     • 1 0

  • Też mi nowość, że coś nie działa jak powinno wkrótce po premierze... Większe firmy się wykładały na swoich produktach :)

   • 15 11

  • a co na to Centrala w Dreźnie? (2)

   • 14 3

   • to samo , polska w ruinie, białe jest czarne (1)

    itd

    • 7 3

    • Basen

     Nie. Kończą kolejny miejski basen za pieniądze gdańskich klientów GPEC.

     • 8 4

  • Bardzo kibicuje Mevo (15)

   Mam nadzieje że są to problemy wieku dziecięcego. Proszę Samorządy o wyrozumiałość i pomoc w usprawnienie systemu. Popularność Mevo pokazuje że warto!!

   Moim zdaniem nie potrzebne są rowery stale wspomagające jazdę silnikiem elektrycznym.
   Właściwym rozwiązaniem jest wspomaganie podczas podjazdów a na prostych odcinkach bateria jest ładowana dzięki pracy nóg

   Rower może być lekarstwem na zaniedbania urbanistyczne naszej Metropolii

   • 25 8

   • Niestety (8)

    ktoś nie myślał w ogóle przygotowując przetarg. Tak jak wiele osób pisało, wystarczyło dać 50/50 zwykłe i elektryczne, i byłoby cacy. Ponadto te elektryczne mogłyby mieć też opcje pożyczenia, nawet przy rozładowanej baterii. Na płaskich odcinkach to, że rower waży 30 kg nie robi aż takiej różnicy i jakby ktoś chciał, to sobie takim rowerem sprawnie z punktu do punktu przejedzie.

    • 14 10

    • (5)

     To nie przygotowujący przetarg dał ciała, ale firma która złożyła ofertę... dając 100% elektryków byle by wygrać przetarg i skosić konkurencję.
     W warunkach przetargu nie było mowy o 100% .... :/

     • 11 2

     • (3)

      byly ekstra punkty za % elektrykow - w Swinoujsciu zrezygnowano z pomyslu na rower miejskie bo za ta sama kase mozna rocznie 8000 rowerow rozdac mieszkancom

      • 5 3

      • tak i pewnie rozdają (2)

       można to nie znaczy, że dadzą. Druga sprawa wiele osób woli zapłacić 10 zł miesięcznie za wynajęcie roweru niż trzymać go w domu na np. balkonie. Nie wszyscy mają wykupione komórki lokatorskie/garaże/boxy.

       Idąc tropem Świnoujścia (tak jak podajesz) to można też zrezygnować z komunikacji miejskiej ponieważ koszt utrzymania pozwala na rozdanie x samochodów rocznie itp. itd.

       • 5 2

       • No ja wolalem. I teraz nie mam dwoch dych (jedna na abonament, druga musi byc na koncie, zeby z abonamentu korzystac).

        Powiecie, ze to przecież tylko dwie dychy. To pomnóżcie przez piecdziesiat tysięcy oszukanych uzytkownikow, którzy zapłacili za nierealizowana usluge.

        • 3 1

       • jazda samochodem wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów operacyjnych

        takich jak paliwo, ubezpieczenie, budowa i utrzymanie parkingów (teraz finansowanych niestety głównie z kieszeni podatników) Koszty operacyjne korzystania z rowerów są dla użytkownia równe zeru (można nawet mówić o wysokich korzyściach niepieniężnych: poprawa stanu zdrowia). Dlatego miasto powinno finansować zadaszone przechowalnie rowerów na blokowiskach aby nie trzeba było wnosić roweru prywatnego na piętra i na balkony.

        • 0 1

     • Żartujesz? To metropolia zadecydowała o tym, kto wygrał przetarg.

      Ten przetarg był tak stworzony, żeby oferta z samymi elektrykami zdobyła najwyższą notę. Przecież to dlatego urzędaski pieją, że mamy najnowocześniejszy, najbardziej innowacyjny system. Niedziałający i najmniej ekologiczny, ale co tam. Nagroda już była!

      • 0 1

    • Ludzie! (1)

     CO wy o tych nieelektrykach? Przecież nieelektryki mają wszyscy w piwnicach, poza paroma gamoniami co wypisują na forach. Tu własnie o to chodzi, że są elektryki i dlatego są popularne. Chyba, że chodzi wam o zwykła wypożczlnie rowerów dla turystów w lecie?

     • 3 4

     • Dla mnie zupełnie nie chodzi o to, że są elektryczne, tylko o wygodę korzystania.

      Mogą skorzystać z roweru, kiedy chcę, gdzie chcę i jak długo mi pasuje. Do pracy, ale z pracy nie - bo pada. Na imprezę rowerem, z imprezy uberem. Tylko, że póki co nie mogę żadnej z tych rzeczy - bo to same cholerne elektryki, których właściwej obsługi operator nie zapewnia.

      • 1 1

   • Fizyka się kłania (2)

    Opór jazdy 30 kilogramowym smokiem + opór alternatora. Kto to pociągnie i za ile?

    • 18 0

    • są ludzie, którzy płacą pieniądze żeby wejść na siłownie i pojeździć skręconym rowerem.

     • 5 1

    • Ja ostatnio jechałem 14 km po płaskim. Cały czas jakby pod górkę, trening był dobry :)

     • 4 0

   • (2)

    Ale po co komu wypożyczać rower bez wspomagania? Taki każdy ma w domu.

    • 2 1

    • A po ro, żeby nie musieć go ze sobą ciągać ;) (1)

     • 2 0

     • i nie kłopotać się o parkowanie np. w nocy

      • 0 0

  • Nie cala Polska. Trojmiasto.

   • 6 0

  • (1)

   Przymiotniki piszemy małą litera cebulo, tak więc "amerykański", a nie "Amerykański".

   • 4 3

   • Widziałeś kiedyś Amerykę ?

    Jak nie to kup sobie globus. Ameryka to wielki kraj, więc "Amerykański" piszemy wielką literą. Tak samo jak "Rosyjski".

    • 2 4

  • Ale kotś te 36 mln dotacji z UE dostaje... (1)

   Oraz kasę z miasta

   • 6 1

   • Szanowny przedpiśca gotów jest pracować za darmo: dla idei

    tak jak marszałek Senatu. Jestem pod wrażeniem altruizmu.

    • 0 0

  • to jest taka retoryka podprogowa

   lepiej powiedzieć "działa z zastrzeżeniami" niż "nie działa". A prawda jest taka, że to pięknie rozreklamowana klapa. Teraz tylko mieć nadzieje, że zleceniodawcy projektu wyciągną konsekwencje aby zminimalizować straty.

   • 5 2

  • ile osób podało się do dymisji z powodu niepowodzeń? (3)

   • 6 3

   • A ty bys sie podal?

    Gruuba kasa za nic tylko frajer by sie zwalnial. Zaraz znajda jakiegos kozla i kolejnecpare mcy przelecicw ciepelku.

    • 2 1

   • ten niedobry kaczynski powinien się podac :D to na bank jego wina

    • 1 3

   • W pierwszej kolejności czekam na Babę Jagę!!

    • 1 1

  • czym to miasto umie się zajmować? (1)

   • 1 1

   • wieloma sprawami, na które nie zwracasz uwagi

    jak krytykować, to konstruktywnie. Destruktywna krytyka niektórym poprawia samopoczucie, ale nic nie daje.

    • 0 0

  • ! (1)

   Chłopie nie rozumiesz, że właśnie to, że są elektrycznie wspomagane jest najważniejsze w całym systemie. Ja bym w życiu tego nie użył gdyby były bez wspomagania. Mam swój rower na którym jeździłem do pracy na przemian z samochodem. Teraz jak pojawiło się mevo jeżdżę tylko nimi. Bo się nie spocę, bo nie muszę się martwić o zapinanie, bo nie muszę brać sakw na zmianę ciuchów i zmieniać butów. Jeździłem przez pierwszy tydzień niestety teraz to nie działa więc przesiadłem się na samochód bo zimno.

   • 9 2

   • Bez pocenia

    Ludzie dojeżdżający do pracy rowerami (śmiem twierdzić, że większość) jeżdżą w normalnych ciuchach i jakoś się tak strasznie nie pocą. Inna rasa?

    • 0 0

  • Ach jakiś Ty mądry i przewidujący...od początku.

   • 0 0

  • za 40 milionów - MIŚ słomiany

   Hochwander: Więc tu pan podejmuje się, można powiedzieć, całej tej sprawy, bo pan ma helikopter. Znaczy, w każdej chwili może pan mieć...
   No i cena jest konkurencyjna, bo pan nam załatwia za trzydzieści patyków, a oficjalne ceny zaczynają się od pięćdziesięciu pięciu za godzinę.
   Więc moim zdaniem, po co mamy trzy razy przepłacać, jeśli mamy tu faceta i on sobie też zarobi. Teraz tak: słomę załatwiłem spod Koszalina z PGR`u, a do środka można dać. To społecznie, tak że nic nas nie kosztuje, a co ważne - taśmę będę miał z nadwyżek, więc się nakręci filmik i też nas nic nie będzie kosztowało. Także jesteśmy do przodu na tym jakieś sto osiemdziesiąt - dwieście tysięcy.

   • 1 1

 • Poraziło mnie to wyznanie (11)

  a ja tak wierzyłam, że mi się to tylko śni.
  Głupia baba

  • 91 16

  • Ja wierzyłem że PO nic nie spi... (1)

   Borusewicz miał dość!

   • 7 26

   • Brak możliwości płatności i zablokowali mi konto już 1 kwietnia, jaja jakieś

    • 0 0

  • Pierwsza klęska Dulkiewicz! (3)

   • 24 34

   • fajnie oceniasz (2)

    To nie Dulkiewicz i nie jej porażka. Polityka ocenia się po 5-10 latach u władzy. Nie po miesiącu/dwóch. Ale ludzie tego nie rozumieją i myślą, że jak wymienią polityka to od razu przyjdzie zmiana. PiSiorki stosują taką taktykę ale w perspektywie nastu lat będziemy płakać przez ich decyzje.

    • 7 4

    • przede wszystkim system nie jest gdański - jest w 14 gminach, w tym w Gdyni

     a wiadomo że szczurek jest zwolennikiem PIS

     • 4 3

    • A od ilu lat jej środowisko polityczne jest u władzy? I gdzie się tak chętnie promowała ostatnio i komu wręczała nagrody na zaś?

     • 2 3

  • Czerwoni nauczyciele jeżdżą Mevo (4)

   • 17 19

   • Łamistrajki? Nie mają czasu, siedzą w dwudziestu komisjach naraz. (2)

    • 14 11

    • z zachodniopomorskiego strajkujacych 17 nauczycieli z ZNP pojechało dziś do SPA ... (1)

     • 13 11

     • Ooo! Przekaz dnia z Nowogrodzkiej!

      Kurdupel ma fantazje senne...

      • 8 2

   • łatwiej wypożyczyć samochód na minuty niż rower

    • 0 0

 • Mam pytanie (82)

  Czy będą jakieś zniżki dla rodzin z dziećmi ? abonamenty w pakiecie żeby to taniej coś było ?

  • 27 352

  • (22)

   Tylko dla "samotnych Madek z chorom curkom"

   • 153 10

   • (20)

    jak widzę takie komentarze to widzę tylko zawistnego człowieka, który nie wie co to znaczy mieć dzieci i je móc wychowywać.

    • 13 177

    • (1)

     Takie komentarze to xd z d**ilizmu mamusiek coniektórych

     • 84 5

     • Madki myślą, że są takie wyjątkowe i tak ciężko pracują xD Jakby kurna każdy żywy organizm na świecie nie opiekował się potomstwem.

      • 18 5

    • Jak ma sie chore dziecko to nie jezdzi się rowerem tylko się je leczy! (1)

     • 54 12

     • A nie uważasz, że jazda rowerem może być tez częścią rehabilitacji /forma leczenia - tak dla informacji/.

      • 9 24

    • ty najwyraźniej też nie wiedziałaś i teraz plujesz sobie w brodę. do roboty, leniwcu.

     • 13 5

    • To pewnie "madka" co na olx wysyła zapytania w stylu (2)

     "Witam jestem madką trujki dzieci, widze ze przedaje pan ten tv. Kupie ten telewizor od pana, ale najlepiej za darmo, panu juz pewnie nie potrzebny, a mnie sie bardzo przyda, majo najmlodcza corka jest bardzo chora i potrzebuje ogladac bajki na tewizjorze najlepiej takim 42 cale,... itd. itp."

     • 71 9

     • I najlepiej żeby miał 4K i smark tv bo dziecią się poprostu naleszy

      • 33 4

     • I jeszcze żeby przywieźli go do domu za darmo

      • 14 1

    • (9)

     chyba śmieszna jesteś, wszystko byście chcieli pasożyty za darmo. A niech bezdzietni pracują na was najlepiej... Żałosne. Pora się nauczyć, że dziecko to inwestycja a nie talon zniżkowy.

     • 83 5

     • Ale Wy jesteście ograniczeni i macie klapki na oczach (7)

      Dlaczego z wszystkich dużych rodzin robicie patologie. Jakim prawem. Jestem ciekaw czy zarabiasz tyle co ja i dasz tyle swojemu dziecku co ja moim czterem. Z czego dwoje juz w drodze na studia, a trzecie do technikum. Wiec jak widzisz, zanim powstało Twoje znienawidzone 500+, zdążyłem bez pomocy państwa i społeczeństwa wychować swoje dzieci. Nigdy nie liczyłem na kogoś, ojciec mnie nauczył, aby liczyć na siebie, miłość do rodziny i serce do pracy. Wiecznie widać wszędzie żale, z chęcią bym się przyjrzał Tym waszym osiągnięciom i jak to właśnie Wam wyrywają owoce Waszej pracy. PS nie twierdzę, że podoba mi się to co robi władza. Dziś poruszam wyłącznie szkalowanie dużych rodzin bez refleksji.

      • 20 41

      • (4)

       Nie, człowieku jednego nie rozumiesz. Nikt tu nie szykanuje dużych rodzin, tylko tych ludzi co przed zrobieniem sobie dziecka nie pomyśleli o tym, że takowe będzie trzeba utrzymać, wychować.

       Zapewne wiesz, że zrobienie sobie dziecka nie stanowi wielkiego problemu, natomiast też jako rodzic posiadający dzieci prawie pełnoletnie wiesz także, że wychowanie dziecka nie jest niczym lekkim (mówię oczywiście o finansach). Ja osobiście mając dochody 5k+ netto miesięcznie nie podjąłbym się wychowania dziecka, gdyż uważam, że mnie na to nie stać.

       Dodatkowo jestem zdania, że państwo nie powinno dawać pieniędzy rodzicom, każdy z nas podejmuje decyzję czy przedłuża swój ród czy też nie, czy go stać, czy nie. Jeśli nie, to trudno najwidoczniej nie powinienem w to brnąć.

       Bo nie powiesz mi, że 33 grosze dziennie są wielkim wydatkiem...

       • 33 10

       • Tylko częściowo się z Tobą zgodze (3)

        Tak dzieci kosztują, tak sami o tym decydujemy, państwo nie powinno dawać.

        Mając 5k netto nie można mieć dziecka...
        To trochę kwestia wygody, ludzie z mniejszą kasą wychowali jedno dziecko, obdarowane miłością, wykształceniem.
        Ale racja, to już nasze własne decyzje.

        Nie mniej wielu wyśmiewa dużą rodziny dla zasady, bez weryfikacji, bez przemyślenia. Wpisy typu 2+3=patologia. Ja często taką znalazłbym i w 1+1 lub 2+1, i to niezależnie od ich dochodów.

        • 25 2

       • 5k netto to jestes samolub i tyle. zwykły wygodnicki młody gniewny (2)

        ciekawe kto bedzie pracował na twoja emeryture jak juz przyjdzie czas.

        • 6 7

       • teoretycznie to On sam odkłada na swoją emeryturę, płacąc składki do ZUS (plus odkłada dodatkowe pieniędze)
        W praktyce będzie tak ze jak będzie pobierał emeryturę (z ZUSu) to będa pracować na nia nasze dzieci.

        My potrzebujemy dzieci, bo jak będziemy sie starzeć tak szybko (jako społeczeństwo) jak np Niemcy, to za kilka lat będziemy potrzebowali multum emigrantów, którzy będa chcieli pracować na nasze stare społeczeństwo.

        • 8 1

       • Widzisz, płacąc składki odkładam na swoją emeryturę, nie dostanę nic poza tym co podłoże. Więc Twoje dzieci nie muszą na mnie pracować. A jeśli nasze państwo nie jest w stanie mi zwrócić później moich położonych pieniędzy, to niech ich teraz nie zabiera, sam sobie zainwestuje na swój sposób.

        Haha jestem samolubem, bo nie chce się dzielić z ludźmi dla których szczytem poświęcenia było zdać szkole podstawową? (Nie mówię tu oczywiście o wszystkich, tylko o tych co sami od siebie nigdy nic nie dali, a chcieliby życia na poziomie za cudze). Znam sporo ludzi którzy z wykształceniem zasadniczym zarabiają ok. 10 netto, więc nie mówcie, że nie da się zarobić.

        • 1 2

      • NIkt nie ma do Ciebie pretensji:)

       Szanowny Panie, społeczeństwo bardzo szanuje takich ludzi jak Pan. Pomimo tego, że jak Pan twierdzi niczego Panu ani Pana dzieciom nie brakuje jestem skłonna właśnie nagradzać takie osoby jak Pan w formie finansowej lub ulg oraz w formie generalnie zwykłego ludzkiego szacunku. Cały brak szacunku i nagonka na duże rodziny jest na te, które zakładają ludzie nie mający ani warunków ani perspektyw na jej utrzymanie i uważają że za samo posiadanie dzieci wszystko im się dosłownie należy. Wymagają pomocy od wszystkich dookoła ale sami nie mają ochoty dać nic z siebie ponieważ ich życiowym celem i największą ambicją było spłodzenie potomka

       • 7 0

      • Ludzie przecież to troll po co reagujecie na takie wpisy celowo pisze z błędami np. madka ,trujki

       • 1 0

     • Przecież na dzieci dostają 500++++++niech kupi rowery i jezdzi a niech wszystkiego nie przechlewa najlepiej wszystko darmo dostać i nic nie robić ,a inni niech pracują na nierobów won do pracy

      • 4 0

    • Głupia cupo 10zl miesięcznie za 90 min dziennie to za dużo?

     • 24 4

    • Tak, bo dzieci posiadają tylko nieliczni wybrańcy, nikt nie wie co to wychowywanie dzieci...

     • 9 0

   • Prowokacja, hejt

    • 1 6

  • (29)

   Rany. 10zł na miesiąc to naprawdę tanio (zakładając sprawność systemu), z czego tu robić zniżki?

   • 105 5

   • (25)

    tu 10 zł tam 15 zł tu 8 zł i robi się ładny pieniążek w ciągu miesiąca. Ja nie chcę tego tylko dla siebie, ale dzieciom się coś należy chyba. Czy mają siedzieć w domu przed komputerem ?

    • 8 160

    • Mają

     Jest szansa, że wtedy będzie je stać na wydanie po dyszce na ich dzieci.

     • 40 2

    • (3)

     Absolutnie nie, tylko że to rower miejski, bardziej niż do jazdy rekreacyjne wokół podwórka służy do przemieszania się z punktu A do B. Ale abstrahując, jakby chcieli go używać w sposób jaki chcieli, 10zł miesięcznie to 33gr na dzień. To dosłownie grosze. Może warto zrezygnować z tego 1cukierka dziennie albo z prądu...który posłużyłby na zasilanie komputera

     • 69 2

     • (2)

      10 zl jest tylko za 90 minut jesli sie nie myle. nie na caly dzien;>

      • 0 1

      • To nie są rowery żeby ktoś je brał na cały dzień i jeździł po podwórku, w ten sposób musimy kupić 700 tysięcy. Cała idea to zapewnienie uzupełnienia do transportu publicznego

       • 5 0

      • Po to właśnie jest ograniczenie do 90 min. żeby taka matka z dziećmi nie potraktowała tych rowerów jak swoją własność i nie wzięła ich do zabawy wokół bloku na cały dzień. Te rowery służą do przemieszczania się z punktu do punktu, a nie wycieczek całodziennych. Obawiam się, że takie rzeczy w Polsce nie przejdą - zaraz znajdzie się banda cwanych matek z dzieciakami i szlag trafi cały plan. I jeszcze rozwalą i zostawią bo co tam, przecież to za darmo i nie ich. Patologia w mieście aż strach.

       • 0 0

    • (2)

     Przecież z tego zostaje ci 490+ po opłaceniu MEVO..

     • 94 0

     • Po opłaceniu Żubra dla Żeby i paznokci nie starcza na abonament.

      • 38 3

     • Jest napisane z dziećmi czyli więcej niż pincet :)

      • 14 0

    • 10 zł to nie majątek, zwłaszcza gdy ma się/będzie miało 500 na każde co miesiąc. Zresztą chyba watro te 10 zł od dziecka zainwestować w ich zdrowie, a nie biedować... I idąc twoim tokiem rozumowania, to nic nie kupujmy, nawet chleba, bo grosz do grosza i uzbiera się "ładny pieniążek"...

     • 49 2

    • Typical madka

     • 18 3

    • Kamila (1)

     na wszystko i wszyscy chca znizek, mamy kapitalizm a nie socializm. a to czy bedziesz siedziala przed komputerem to juz sama musisz sobie znalezsc sposob na zycie.

     • 34 2

     • Oj człowieku

      Kapitalizmu to Ty jeszcze nie widziałeś, my mamy postkomunizm jeszcze i i długo będziem mieć :) Pozdrawiam.

      • 2 1

    • Ostro trolujesz.

     Masz ode mnie plusa za g.burzę.

     • 29 0

    • Dzieci mają po 500,- złotych właśnie na takie potrzeby

     • 16 0

    • (1)

     No spacery urządzać a 30 zł miesięcznie w kieszeni. W skali roku to już cos.

     • 12 0

     • haha po roku to już coś... buty droższe kupuję :D
      Wiem, chamskie, ale mnie to rozśmieszyło.

      • 3 1

    • Znowu ten troll udający matkę i narzekający na finanse. (1)

     • 8 1

     • Obawiam się, że to nie troll. Bo 500+ to stan umysłu.

      • 0 0

    • Trzeba było pomyśleć o tym za nim zdecydowało sie na dzieci.

     • 5 0

    • Sprzedaj komputer...starczy na kilka miesiecy rowerowej zabawy dla calej rodziny.

     • 3 0

    • dzieciom - czyli przy 2 dostajesz 500, faktycznie tragedia jak stopnieje ci przez parę miesiecy

     do 480 (a niedługo do 980)

     a jesli chcesz by jeździły przez cały czas, to chyba wiecej sensu ma kupienie roweru(ów) za te 500 masz jeden i jeszcze coś zostanie

     no chyba ze rower musi być za 2.000, trampki za 500, spodnie za 200, itd..

     • 4 0

    • trolll

     • 1 0

    • czytajac co piszesz stwierdzam że szkoda że masz dzieci

     • 1 0

    • Qwerty

     Kamilo to twoje dzieci a nie państwa. Nie państwo powinno na nie łożyć tylko Ty.

     • 0 0

    • Nie przesadzasz trochę droga matko?

     Na każde dziecko dostajesz co miesiąc 500zł. I z tego nie jesteś w stanie zapłacić 10zł za rower? To w takim razie trzeba cię zgłosić, że okradasz własne dzieci i 500+ ci się nie należy. Jak widzę takie posty jak twój to tylko upewniam się w przekonaniu, że to całe 500+ to kasa wywalona w błoto na którą składają się wszyscy ciężko pracujący Polacy. Ile można byłoby zrobić rzeczy za to w kraju, wybudować, wyposażyć, biblioteki, sale gimnastyczne, siłownie, inicjatywy takie jak te rowery. A tak, to siedzi taka jak ty, kasuje 500zł na każde dziecko za nic i jeszcze jęczy, że 10zł na rower dla tego dziecka to za drogo. Ty powinnaś, bezczelna kobieto, co miesiąc nowy rower dziecku kupić za tyle kasy, a narzekasz. Nawet przejazdy darmowe rodziny wielodzietne dostały. Jakim prawem pytam się? Chyba takim samym jak teraz twoje domaganie się zniżek na rowerach. Żebyś ze swoimi potomkami okupowała te rowery 24/7, a człowiek potrzebuje na zakupy podjechać i nie ma jak.

     • 0 0

   • (2)

    będziesz kiedyś rodzicem to zrozmiesz. Nie pluj jadem.

    • 2 59

    • Dzieci poniżej 13nastego roku zycia nie moga obsługiwać Mevo

     • 44 3

    • Nie będę, bo po co...

     • 8 0

  • 10 zeta za osobę.

   ...serio?

   • 31 0

  • oby nie

   • 0 6

  • Masz 500 plus to chyba starczy.

   • 28 0

  • a teraz jest drogo???? (1)

   jak mnie denerwuje to polskie daj daj daj
   abonament za 10zł miesięcznie to ok 33gr dziennie - to jest drogo ja się pytam!!!???

   • 46 2