• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pustki na oddziałach, tylko ratowanie życia. Nowa rzeczywistość szpitali

Wioleta Stolarska
19 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Liczba pacjentów na oddziałach trójmiejskich szpitali zdecydowanie się zmniejszyła. Liczba pacjentów na oddziałach trójmiejskich szpitali zdecydowanie się zmniejszyła.

Nawet o połowę mniej pacjentów na oddziałach, pustki na blokach operacyjnych, brak odwiedzających - tak wygląda teraz rzeczywistość w trójmiejskich szpitalach. Nie oznacza to jednak, że problemy zdrowotne mieszkańców nagle zniknęły. Wszyscy dziś obawiają się koronawirusa. Epidemia sprawiła, że osoby, które na zabieg czekały nawet kilkanaście miesięcy, nie wiedzą, kiedy się on odbędzie. Z kolei trójmiejscy lekarze przyznają, że pacjenci, nawet gdy potrzebują pilnej pomocy, nie dzwonią na pogotowie, bo boją się zarażenia.



Czy miał(a)byś obawy przed zgłoszeniem się do szpitala w obecnej sytuacji?

Jeszcze zanim koronawirus na dobre pojawił się w naszym kraju, wielokrotnie apelowano, by osoby z podejrzeniem zakażenia nie zgłaszały się na szpitalne oddziały ratunkowe.

Dziś z powodu obawy przed koronawirusem zmniejszyła się liczba aktywności społecznych, co przyczyniło się do mniejszej liczby wypadków. Dodatkowo chorzy nie wykorzystują już SOR-ów w sytuacjach niewymagających pilnej pomocy. Mniejsza liczba pacjentów w ostatnim czasie nie oznacza jednak mniej pracy.

- Wcześniej wiele osób traktowało nas jako alternatywę dla przychodni, teraz rzadziej tak się dzieje. Do nas jednak także trafiają pacjenci z podejrzeniem COVID-19, co wiąże się z inną procedurą postępowania - mówi jeden z ratowników medycznych z gdyńskiego szpitala.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



- W początkowym okresie epidemii liczba osób zgłaszających się na SOR spadła o ponad 50 proc., obecnie stopniowo wraca do stanu wyjściowego. W ostatnich dniach notujemy około 70 proc. stanu sprzed pandemii - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy szpitali należących do Spółki Copernicus.
Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku na izbę przyjęć w szpitalu "Polanki" zgłosiło się o 32 proc. mniej pacjentów. Od połowy marca to już spadek o ponad 70 proc.

Pacjenci nie wzywają pogotowia, bo obawiają się zakażenia koronawirusem. Nie chcą również niepotrzebnie wzywać karetki, uważając, że może ktoś jest bardziej potrzebujący.

- Pacjenci mający udar, objawy stanu przedzawałowego próbują "przeczekać", nie dzwonią po pogotowie, obawiając się zakażenia koronawirusem. Może to mieć poważne skutki. Trzeba dzwonić po pogotowie, to zawsze dyspozytor zadecyduje, czy wysłać karetkę i do jakiego szpitala zawieźć pacjenta. Nie można czekać do ostatniej chwili - mówi jeden z lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Czytaj też: Dymisja dyrektora szpitala. Odmówił przyjęcia chorych z COVID-19

Tylko ratowanie życia



W trójmiejskich szpitalach ze względu na sytuację zagrożenia koronawirusem już od niemal dwóch miesięcy nie odbywają się też planowe operacje. Placówki mogą przyjmować tylko pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a łóżka powinny być głównie przygotowane dla zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Tymczasem w naszym regionie w porównaniu do reszty kraju liczba osób zakażonych koronwirusem wciąż jest stosunkowo niewielka.

- Liczba zabiegów spadła od czasu wprowadzenia stanu gotowości o 75 procent. Wykonywane są tylko te ratujące życie, w stanach nagłych i zabiegi ze wskazań onkologicznych - mówi Katarzyna Brożek.
- W związku z epidemią koronawirusa w naszym szpitalu nastąpił spadek liczby pacjentów - w zależności od dnia obłożenie szpitala wynosi od 30 do 40 proc. - przyznaje Jarosław Cejrowski, rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o. o. - Odwołaliśmy planowe przyjęcia diagnostyczne ma Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc. Zgodnie z zaleceniem krajowego konsultanta ds. alergologii realizowane są tylko procedury ratujące życie - na przykład odczulania pacjentów na jady owadów, np. os - wyjaśnia.
Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną nie wyznacza się nowych terminów przyjęć, a - jak słyszymy w większości trójmiejskich szpitali - na razie nie ma mowy o przywróceniu zabiegów planowych.

- W związku z epidemią koronawirusa musieliśmy ograniczyć większość przyjęć planowych. Zmniejszenie liczby osób w szpitalu ma kluczowe znaczenie w zabezpieczeniu pacjentów przed zarażeniem. Jesteśmy placówką wysokospecjalistyczną, trafiają więc do nas chorzy z wieloma chorobami współistniejącymi, dlatego działania prewencyjne są tutaj szczególnie istotne. Poza tym to do nas przeniesieni zostali pacjenci z jednostek przemianowanych na jednoimienne szpitale zakaźne, konieczne więc było przygotowanie dla nich miejsc. Ograniczone przyjęcia nie dotyczą pacjentów onkologicznych, hematologicznych, transplantacyjnych i uczestniczących w programach lekowych. Oczywiście przyjmowani są także chorzy w stanie zagrożenia życia. Mamy nadzieję, że pod koniec kwietnia zaczniemy rozszerzać przyjęcia planowe, tak by wszyscy pacjenci jak najszybciej mogli skorzystać ze świadczeń, na które czekają - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Czytaj też: UCK zakazuje pracy w kilku placówkach

Szpitale nie wyznaczają nowych terminów dla odwołanych planowych zabiegów. Szpitale nie wyznaczają nowych terminów dla odwołanych planowych zabiegów.

Zakaz odwiedzin utrzymany



Już na samym początku epidemii trójmiejskie szpitale zdecydowały o wprowadzeniu zakazu odwiedzin na wszystkich swoich oddziałach. W placówkach pojawiają się tylko pacjenci, których terapia wymaga obecności na oddziale klinicznym.

W przypadku najmłodszych pacjentów istnieje możliwość, że razem z nimi na oddziale jest ich rodzic czy opiekun.

- Na wszystkich oddziałach obowiązuje zakaz odwiedzin, z chorym dzieckiem może przebywać tylko jeden zdrowy rodzic lub opiekun - mówi Cejrowski.
Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?

  • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Miejsca

Opinie (407) ponad 10 zablokowanych

  • (4)

    Boli mnie ząb od miesiąca - to ósemka która kwalifikuje się tylko i wyłącznie do usunięcia. Zabiegu nikt nie przeprowadzi. Albo umrę z bólu albo sama ją sobie wyrwę...

    • 33 6

    • A prywatne placówki typu luxmed czy swissmed... (1)

      ...też nie funkcjonują? Nie wiem czy Cię stać, ale ja bym za żadne pieniądze się nie męczył dłużej...

      • 4 1

      • Luxmed

        Niestety, luxmed również nie funkcjonuje, odwołali mi wszystkie planowane wizyty i zabieg. Nawet krwi nie pobierają...

        • 3 0

    • Gdybyś zdecydowała się usunąć ząb prywatnie to zadzwoń do "Dental Sand"- pomogą.

      Ja też miałam problem z zębem, niestety na NFZ w tych czasach nie ma mowy o pomocy w przypadku bólu... Poszłam prywatnie z zamiarem usunięcia bo już po ścianach chodziłam.

      • 3 2

    • Ja też męczyłam się z bolącą ósemką, doszło do tego zapalenie i sącząca się ropa. W piątek umówiłam się do Wojewódzkiej przychodni stomatologicznej, żeby nacięto mi tam dziąsło, cokolwiek... Na szczęście trafiłam do chirurga stomatologicznego, Pani się nade mną zlitowała i usunęła mi ósemkę. Wszystko na NFZ. Proszę spróbować tam zadzownic i się umówić. Może pomogą?

      • 9 0

  • Dostałem alert rcb (3)

    Jutro otwarte lasy hurra będzie można zorganizować urodziny wujka

    • 13 5

    • mam i ja! (1)

      jagody pozbieram.... Może w banku przyjmą w ramach raty...

      • 5 1

      • Ja tez mam, a to beda tlumy

        • 1 1

    • Podobno Duda i Zenek mają być na otwarciu

      Czy ktoś słyszał gdzie?

      • 3 1

  • Zaspa (2)

    Jest wspaniale. Na wewnwtrznym zlikwidowali juz ok. 35 lozek. Narod przeciez nie choruje. Lozek nie potrzeba. Inne oddzialy podobnie. Rak pluca zabil w 2019 ok 23 tys osob w Polsce.

    • 29 4

    • a kopert tez nie ma (1)

      nikt nie dziękuję ;(
      a leasing czeka na spłatę

      • 6 0

      • Nie ma i nie bylo

        Lizing? Nawet za parking placimy z wlasnej kasy o maseczkach nie wspominajac. Zdrowka zycze.

        • 1 2

  • Nareszcie coś zaczyna docierać do ludzi.

    Prosta analiza danych pokazuje jak bardzo dęty jest ten świrus. Na pomorzu prawdopodobnie fala zachorowań już była. Władza bezwzględnie wykorzystuje zastraszenie ludzi, by uzasadnić wybory korespondencyjne. Udało jej się nawet wmówić, że szalik zatrzymuje wirusa. O stratach społecznych jeszcze nikt nie myśli, ale chorzy nie mają odpowiedniej opieki, dzieci szczepień, a firmy utraciły dochody. Niektórych czeka lub już są na bezrobociu. Czas zrzucać szmaty z twarzy. PiS dużo straci.

    • 38 4

  • Mój tata jest po dwukrotnym zawale.

    W maju miał mieć operację udrożnienia aorty w Gdańsku, czekał na nią rok...odwołali, o nowym terminie nie ma mowy...

    • 27 4

  • To ktos jeszcze wierzy w tego koronawirusa? :D

    co za zakute lby

    • 37 4

  • Pozew zbiorowy (1)

    Po epidemii pozew zbiorowy pacjentów przewlekle chorych przeciwko państwu polskiemu za zaprzestanie leczenia. Choroba nie poczeka, aż się skończy epidemia. Państwo działa w trybie awaryjnym, a to się zemści za kilka miesięcy. Ludzie składki płaca, na zabiegi czekają, na wizyty do specjalistów, wszystko wstrzymane. Problem znam od podszewki, bo jestem przewlekle chora, leczenie wstrzymane, co pół roku muszę mieć badania, bo z każdym miesiącem mi się pogarsza, a teraz nie wiadomo nawet, kiedy wizyta do lekarza prowadzącego.

    • 26 6

    • Pytanie czy Ci chorzy będą mieli na to siłę ??

      • 0 0

  • Bzdury na temat zabiegów onkologicznych i wstrzymania przyjęć planowych do zabiegów (6)

    Wszystkie zabiegi onkologiczne w ramach karty DiLO odbywają się wg planu. Tak jest w GCO.

    • 15 13

    • Pytanie (3)

      Te minusy to stąd, że na temat wykonywania tych zabiegów w tym konkretnym miejscu wiecie lepiej niż ja, mimo iż to ja tam pracuję? Czy minusujecie dla zasady? Hehehe! Jesteście żałosnymi d.**kami .

      • 9 6

      • I właśnie takie chamstwo

        Oto obraz połowy służby zdrowia

        • 8 4

      • do roboty konowale

        • 4 4

      • a ty niedouczonym skurczybykiem

        lekarzu szmaciarzu, nie masz szacunku do ludzi

        • 3 4

    • Potwierdzam

      onkologia idzie wg planu, wiem bo pracuję.

      • 5 0

    • Poza pacjentami onkologicznymi są też inni.

      Poza pacjentami onkologicznymi są też pacjenci z innymi schorzeniami, ale pewnie te inne procedury są niżej wycenione i szpital mniej zarobi, więc można odwołać!

      • 1 2

  • A ludzie myślą, że cała służba zdrowia na froncie:-) (1)

    Nie śpią, nie jedzą tylko walczą, pewnie jakaś część tak...

    Cóż, życie to nie Forum Radunia... Chociaż też czasami ma podwójne dno...

    • 22 4

    • Ludzie są głupi i wierzą w bohaterów

      tych samych co przez te wszystkie lata kłamali, kradli, oszukiwani, byli chamscy i popelniali mnostwo blędów lekarskich.

      Jocker, a nie batman - od taki bohater z konowała

      • 6 1

  • Ależ bez stresu, drodzy obywatele! (2)

    Jeszcze dwa miesiące tego "zamrażania" i koniec szpitali. Zostaną puste łóżka, nieopłacony personel i całe mnóstwo wolnych respiratorów. Samoobsługowych, oczywiście. Polecam poczytać inne, ogólnopolskie wiadomości, wg których "zaczyna brakować na emerytury", czytaj: drodzy Seniorzy, dla których zdrowia - rzekomo - zamknięto nas w domu i pozbawiono możliwości zarobkowania, będą sobie mogli cicho umrzeć w nędzy. Podobnie jak wszyscy, którzy "opieki medycznej" nie doczekali.

    • 26 4

    • a tu.straszą nawrotem wirusa na.jesieni (1)

      Jak żyć?
      Z obślinionymi maskami wszyscy będą chodzić...

      • 7 0

      • wcześniej susza

        także żyjemy w ciekawych czasach...

        • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane