• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rada pomoże Wyspie Spichrzów?

Michał Stąporek
2 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów

Właściciele działek na Wyspie Spichrzów powołali radę, która ma pomóc w pracach nad przyspieszeniem inwestycji w tej części Gdańska.



Firmy z Gdańska, Warszawy i Łodzi, inwestorzy z Irlandii i Hiszpanii, przedstawiciele PKP oraz miasta Gdańska powołali wczoraj do życia "Radę Interesariuszy Wyspy Spichrzów". Co kryje się pod tą pretensjonalną nazwą? Mniej lub bardziej formalna grupa lobbystyczna, której celem jest jak najszybsze doprowadzenie do rozpoczęcia konkretnych inwestycji na wyspie.

Szefem rady został Jan Szczygielski z firmy Gray International, jego zastępcami Jerzy Latała, reprezentujący firmę Celtik Development oraz Marcin Kozikowski, gdański architekt. Sekretarzem rady został Mariusz Wiórek z Centralnego Biura Nieruchomości PKP.

Czym konkretnie będzie się zajmować rada? - Przede wszystkim musimy się porozumieć co do infrastruktury, jaka znajduje się na wyspie - tłumaczy Jan Szczygielski. - Jej znaczna część na pewno będzie wymagać całkowitej wymiany. Chcemy ustalić jakie potrzeby mają poszczególni inwestorzy, by w przypadku przebudowy kolejnych ulic, położyć w nich odpowiednie ilości kabli, rur itp.

Rada gromadzi inwestorów mających nie zawsze wspólne interesy. Nietrudno przecież sobie wyobrazić, że deweloperzy mieszkań mających powstać na sąsiadujących działkach postrzegają się jak konkurencję. Czy to nie doprowadzi do paraliżu prac rady?

- Rzeczywiście, deweloperzy będą rywalizować miedzy sobą o klientów na swoje mieszkania, powierzchnie biurowe czy miejsca hotelowe, ale teraz wspólnie muszą sprawić, by jak najszybciej po uchwaleniu planów zagospodarowania przestrzennego dla Wyspy Spichrzów mogli ruszyć z inwestycjami - uspokaja Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Prace nad nowymi planami dla Wyspy Spichrzów, które określą jaka zabudowa będzie mogła powstawać w poszczególnych jej częściach, rozpoczęły się jesienią ub.r. Projekty przygotowuje Biuro Rozwoju Gdańska, na podstawie koncepcji opracowanej przez pracownię architektoniczną Fiszer Atlier 41. Plany mają zostać przedłożone Radzie Miasta i przegłosowane w październiku lub listopadzie tego roku.
Rada Interesariuszy skupia dziewięciu właścicieli działek na Wyspie Spichrzów oraz miasto Gdańsk, które także posiada działki na tym terenie. Jej członkowie mają razem ok. 12 ha gruntu, co stanowi ok. 75 proc. terenów inwestycyjnych na wyspie.

Opinie (63) 2 zablokowane

  • mam smutną wiadomość dla deweloperów
    otóż pierwszy raz odkąd pamięć sięga w maju ceny mieszkań w gdańsku POszły w dół o 5,7% (w innych podobnych miastach 2, 3 % w góre)
    to dobra informacja dla chcących kupic swoje własne mieszkanie (czego im zycze nawet po 1000 za metr) ale zła dla nas jako ogółu
    znaczy to mniej więcej tyle, że gdańsk stale traci na atrakcyjnosci
    dziś rano w TVP3 w związku z "dwoma teatrami" dwóch panów reżyserów i jedna pani aktorka, wszyscy mieszkali kiedyś w gdańsku, rozmawiali o festiwalu
    w pewnym momencie pani redaktor rzuciła pytanie
    - dużo się w gdańsku zmieniło odkąd państwo wyjechali?
    bardzo - same rozkopane drogi, i parskneli śmiechem
    ludzie, którzy jak twierdzą kochają 3miasto i przyjeżdżają do niego często
    darz bór leszcze:-)

    • 0 0

  • gallux

    Mam dla Ciebie smutną wiadomość

    W Gdańsku od początku roku mieszkania zdrożały najwięcej w kraju bo o 16%. Fakt, że w ciągu maja staniały o 3%, ale np w Gdyni o 5%. Jest szansa, ze ta perspektywa się utrzyma więc łatwiej będzie o mieszkania dla ludzi - pseudoburżuju.

    • 0 0

  • Lokalni patrioci

    Jak drogi rozkopane to raczej dobry znak, w koncu je buduja i calosc powoli nabiera ksztaltow...
    W Krakowie mieszkania tez stracily na wartosci, w wiekszosci miast ceny przyhamowaly. Poza tym badanie dotyczylo rynku wtornego, nie mieszkan nowych.
    Ciekawsze by bylo jak sie ksztaltuja ceny pod zabudowe jednorodzinna, przypuszczam ze te znacznie wzrosly i jeszcze dlugo nie osiagna najwyzszego pulapu.

    A to ze artysci wyjezdzaja to raczej normalne, zwazajac na to, ze Gdansk pod rzadami Adamowicza jako zjawiska kulturalne usilnie promuje radosna biesiade meneli z Dolnego Miasta przy piwie z plastikowego kubeczka i przygrywajacy Bajm lub Lady Pank niz cokolwiek ambitniejszego...

    • 0 0

  • I ta cała rada będzie brała przez lata kasa, w wyspa nadaj będzie się sypać. O zagospodarowaniu Wyspy Spichrzów słyszę o niepamiętnych czasów i wszystko co się dzieje to jakies wykopaliska, zburzenia baraków i postawienie płotu aby nikomu na głowę cegły nie poleciały. Wstyd dla całego miasta!

    • 0 0

  • Co z tego, że mieszkania staniały kilka procent skoro wczesniej zdrożały kilkadziesiąt? To nic nie daje. Nadal na metr mieszkania musze pracować pół roku.

    • 0 0

  • Dużo pisze się ostatnio o Wyspie Spichrzów, to bardzo dobrze. Jest to przepiękny teren w bardzo atrakcyjnym miejscu i aż dziw bierze, że jeszcze nie został zagospodarowany. Tyle lat po wojnie a tam wciąż straszą ruiny. Ciekaw jestem jednak dlaczego nie pisze się i nie mówi nic o drugim bardzo atrakcyjnym miejscu w sercu Ddańska - Targu Węglowym. Jak długo jeszcze będziemy musieli oglądać budynek Lotu i równie ohydny budynek pasażu, dumnie zwanego Królewskim? Czy nie nadszedł już czas, nawet w kontekście mistrzostw europy w piłce, by coś z tym drugim bardzo atrakcyjnym miejscem zrobić? Panie prezydencie i droga Rado Miasta Gdańska mamy niepowtarzalną okazję by nasze miasto mogło się pięknie zareklamować za te 4 czy 5 lat. Drugiej takiej szybko nie będzie. Chyba warto się nad tym zastanowić i podjąć jakieś odważne decyzje względem w/w Targu Węglowego.

    • 0 0

  • Hokeisto

    Nie mów tego głosno, bo zaraz 90% ludków z tego forum zaszczeka Cię, bo jak to niszczyć LOT?! Przeciez najpiękniejsze chwile mojego życia były związane z randkami i spotkaniami pod daszkiem tego socrealistycznego szkaradziejstwa.

    • 0 0

  • %zmiana ceny w maju w stosunku do kwietnia 2006 2007
    WROCŁAW 0% -2%
    KRAKÓW 12% 0%
    WARSZAWA 2% 1%
    GDAŃSK 1% -6%
    POZNAŃ 2% 2%
    KATOWICE -2%

    Źródło www.szybko.pl

    • 0 0

  • a tu sobie poczytaj czym jest ten twój gdańsk w obiektywnym rankingu
    "żółwiem trójmiasta":-) żeby nie sopot i gdynia toby do was ino rumunii zajeżżali na gościnne występy oraz doda i golce:-)
    "Trójmiasto wypada znacznie lepiej niż sam Gdańsk. Nieco słaba pozycja tego miasta w naszym rankingu zaskakuje. Świetnie sobie radzą natomiast dwa sąsiednie miasta wchodzące w skład aglomeracji trójmiejskiej. Gdynia wygrywa w zestawieniu miast średniej wielkości, Sopot otwiera stawkę najatrakcyjniejszych miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. W swojej kategorii Gdynia jest również ulubienicą firm z kapitałem zagranicznym. Gdyby potraktować ponad 750-tysięczną aglomerację trójmiejską jako jeden byt, zajęłaby ona dopiero czwartą lokatę pod względem atrakcyjności w grupie dziesięciu największych miast. Niestety, słabym ogniwem jest właśnie tysiącletni Gdańsk. Widać to wyraźnie po preferencjach firm zagranicznych. Łącznie Gdynia i Sopot przyciągnęły prawie tyle samo firm z obcym kapitałem, co niemal dwukrotnie większy Gdańsk.
    - Siłą Gdyni są firmy małe i średnie. To one są solą nowoczesnej gospodarki i w odróżnieniu od wielkich molochów MSP nie generują problemów socjalnych czy zagrożeń strukturalnym bezrobociem - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Miasto utworzyło Pomorski Park Naukowo-Technologiczny kojarzący poszukujących nowych technologii przedsiębiorców z naukowcami. Z tej oferty miasta korzysta blisko sześćdziesiąt firm. - Niektóre z nich, jak Ivo Software, już niebawem trafią na giełdę - mówi z dumą Wojciech Szczurek.
    - Życzę inwestorom w innych miastach, by natrafili na taką atmosferę jak w Gdyni. Jako urodzony warszawiak mogę to powiedzieć z całym przekonaniem - wtóruje włodarzowi miasta Włodzimierz Kiciński, prezes Nordea Bank Polska, który ulokował swoją firmę w pobliżu bałtyckiego wybrzeża. Dodaje, że inwestor, który decyduje się na lokalizację siedziby w Gdyni, może liczyć na przychylność władz miasta, rozwinięte zaplecze mieszkaniowe i kulturalne, dostępność infrastruktury komunikacyjnej, a zwłaszcza ważnego dla inwestorów skandynawskich połączenia promowego ze Szwecją oraz bliskość portu lotniczego.

    Czy może być lepsze miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej niż małe urokliwe miasteczko w pobliżu portów morskich, lotniska, mające wszystkie zalety metropolii, a zarazem wolne od wielkomiejskiego zgiełku? Taki właśnie jest 40-tysięczny Sopot. Nic dziwnego, że wygrywa w rankingu najatrakcyjniejszych dla biznesu małych miejscowości. - Najdłuższe drewniane molo w Europie wielokrotnie było świadkiem kreatywnych posiedzeń naszego managementu - wspomina Sebastian Ptak, dyrektor sopockiej spółki informatycznej Blue Media. Niemal wszyscy kontrahenci z branży finansów i telekomunikacji pytali go, czy nie rozważa przeniesienia siedziby firmy do stolicy. - Po pierwszej wizycie w naszym biurze nie ponawiają już tego typu pytań, ale wręcz nalegają, aby kolejne spotkania odbywały się w Sopocie - dodaje.
    forbes.pl"

    czytac szybko bo tną:-) jakby to miało jakis wpływ na te smutne fakty

    • 0 0

  • Molo

    za pół roku znowu sztorm rozp....li ten pomost i trzeba będzie wykładać miliony. To molo kosztowało więcej niż 10 razy dłuższe nowoczesne molo, które dawno powinno stanąć w tamtym miejscu. Tymbarzdziej, że to drewniane też nie jest orginalne z epoki tylko 100 razy odbudowywane.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane