Fakty i opinie

stat

Rodzina Tolkiena pochodzi z Gdańska?

artykuł historyczny
John Ronald Reuel Tolkien to nie tylko brytyjski pisarz, ale też profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oxfordzie.
John Ronald Reuel Tolkien to nie tylko brytyjski pisarz, ale też profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oxfordzie. mat. prasowe

Badacz dziejów Tolkiena twierdzi, że twórca "Hobbita" i "Władcy pierścieni" pochodzi z Gdańska. W XVII i XVIII wieku jego rodzina miała mieszkać na Dolnym Mieście. Znający wiele języków Tolkien uczył się też polskiego, choć urodził się w Afryce.Jeśli rodzina Tolkiena rzeczywiście pochodzi z Gdańska, to powinien zostać uhonorowany przez miasto?

tak, jest znacznie bardziej znanym pisarzem niż np. Gunter Grass 38%
tak, ale bez przesady, zwykła tabliczka wystarczy 20%
raczej nie, przecież to nie on tu mieszkał, a jego przodkowie 38%
nie, bo tworzył niezbyt ambitną literaturę 4%
zakończona Łącznie głosów: 1072
Ryszard "Galadhorn" Derdziński to mieszkający w Sosnowcu autor bloga Tolknięty, prowadzący także serwis Elendilion. To właśnie na nim opublikował wyniki swoich wieloletnich badań na temat pochodzenia rodziny Tolkiena. I wyszło mu, że znakomity pisarz wywodzi się z... Gdańska.

- Tolkienowie przybyli do Anglii, do Londynu z... Gdańska, gdy z głównego miasta Prus Królewskich w Rzeczypospolitej stawał się w dobie I rozbioru, w czasach ekspansji Królestwa Prus, miastem w Prusach Zachodnich. Krewnym J.R.R. Tolkiena, który urodził się jeszcze w Gdańsku, był Daniel Gottlieb Tolkien (1747, Gdańsk - 1813, Londyn), brat Johna Benjamina Tolkiena (1753-1819), który był prapradziadkiem profesora (być może i on urodził się w Gdańsku) - przekonuje autor.
Skąd ta wiedza? Dzieje rodu Tolkienów bada bowiem od 25 lat. Dziś 42-letni Ryszard Derdziński wie o Tolkienie mnóstwo, ale to mu nie wystarcza. Bada też przeszłość jego rodziny za pomocą brytyjskiego, genealogicznym portalu. To dzięki niemu znalazł dokument z 1794 roku, który jest relacją z naturalizacji Daniela Gottlieba Tolkiena (brata prapradziadka J.R.R. Tolkiena). Ten dokument dowodzi, że Daniel Gottlieb Tolkien urodził się w Gdańsku.

Mieszkali i pracowali na Dolnym Mieście

Wyposażony w tę wiedzę badacz zaczął wertować książki adresowe. I tu natrafił na kolejne potwierdzenia polskiego śladu, bo okazało się, że rodzina Tolkienów była w XVIII wieku związana z gdańskim cechem kuśnierzy. Wprawdzie prapradziadek zmarł w 1918 roku w Londynie, ale jeszcze dwa lata wcześniej najprawdopodobniej prowadził antykwariat na Dolnym Mieście w Gdańsku. Miał on się mieścić na ul. Kołodziejskiej zobacz na mapie Gdańska, a rodzina Tolkiena mieszkała w okolicach ul. Tandeta zobacz na mapie Gdańska lub Teatralnej zobacz na mapie Gdańska.

Ta śmiała hipoteza wymaga jeszcze potwierdzenia, więc niezbędne będą dalsze badania. Prowadzone będą teraz przede wszystkim w miejskich archiwach w Gdańsku.
***

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892, a zmarł 2 września 1973 roku. Był pisarzem oraz profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Znał kilkanaście języków, a w czasie II wojny światowej uczył się również polskiego. Zasłynął przede wszystkim jako autor trylogii "Władca Pierścieni" oraz powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem".

Opinie (81) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.