Rok do Euro na stadionie i w Letnicy

Najnowszy artukuł na ten temat Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

PGE Arena na 365 dni przed Euro 2012.


Tylko rok pozostał do piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2012. Sprawdziliśmy, czego jeszcze brakuje na stadionie i jak zmienia się Letnica. Wiemy też, że na stadion będzie jednak dojeżdżać SKM.Czy dojdzie do kolejnego opóźnienia w budowie stadionu?

Zobacz wyniki (1121)
Na stadionie, którego elewację od niedawna można podziwiać w pełnej krasie, trwają prace wykończeniowe. We wtorek stawiano bramki piłkarskie i porządkowano wnętrze obiektu.

- Przed nami jeszcze malowanie pasów na murawie, uzupełnienie nawierzchni wokół stadionu, montaż systemu informatycznego. Jesteśmy też w trakcie montażu mebli w lożach VIP-owskich i klubie biznesu. A na koniec czeka nas wielkie sprzątanie - wylicza Adam Kalata, wiceprezes zarządu spółki Bieg 2012.

Gotowy jest też system monitoringu, który składa się z 200 kamer wewnątrz stadionu oraz 228 w jego otoczeniu. Przetestowano też gigantyczne telebimy. Natomiast przed samym obiektem trwają prace na parkingach i skarpach, wylewany jest też asfalt pod tor wrotkarski wokół stadionu.

Jak zapewnia Kalata, nie ma podstaw do tego, by bać się poślizgu w pracach. Jednak pewnym niepokojem napawa, niepotwierdzona jeszcze, informacja o przesunięciu na wrzesień, a nawet odwołaniu koncertu Budki Suflera i Myslovitz, które miały uświetnić uroczyste otwarcie stadionu. Czy grozi nam taki scenariusz?

- Nie mam żadnych informacji, by stadion miał zostać otwarty we wrześniu. Nie ma też zagrożenia kolejnej zmiany terminu - zapewnia Kalata.

Niemniej jednak we wtorek stadion kontrolowała policja, która w środę ma wydać opinię na temat możliwości zorganizowania na nim imprezy. Może być problem z tym, aby była to opinia pozytywna, chociażby z tego względu, że do wtorku policji nie dostarczono zgody na użytkowanie obiektu, co w praktyce oznacza, że jest on cały czas traktowany jako... plac budowy.

Wraz z PGE Areną, zmienia się też jej otoczenie, czyli Letnica. Wyburzane są stare kamienice, których stan nie pozwala na remont, odrestaurowywane są te w lepszym stanie. Nie wszystkim mieszkańcom, a już na pewno nie tym, którzy muszą opuścić budynki przeznaczone na rozbiórkę, podobają się jednak zmiany.

- Mieszkam tu od urodzenia, a teraz dostałem mieszkanie we Wrzeszczu w gorszych warunkach niż miałem - mówi pan Eugeniusz, którego kamienicę przeznaczono do rozbiórki. - Żal było mi się stąd wyprowadzać.

SKM na stadion i Międzynarodowe Targi Gdańskie

Kapitalny remont toru SKM prowadzący z Gdańska Głównego do stadionu jednak będzie. Powstanie też nowy przystanek pomiędzy peronami na stacjach Gdańsk Kolonia i Gdańsk Zaspa Towarowa. I nie będzie to drewniany, tymczasowy peron, co zakładały wcześniej władze Gdańska. Wszystko dzięki 10 mln zł dotacji z budżetu państwa. Gdańsk dołoży do inwestycji tylko 1 mln zł. Przetarg ruszy w wakacje, inwestycja ma rozpocząć się jesienią.


Zobacz PGE Arenę z lotu ptaka.

Opinie (166) ponad 20 zablokowanych

 • będzie piękny

  co z tego że za duże pieniądze, co z tego że nie na czas, co z tego że będą drobne niedoróbki, co z tego że utrzymanie będzie kosztowało krocie

  mamy czym się pochwalić i to prawdziwy powód do dumy

  przyprowadzimy pokazać stadion wujkom którzy przyjadą na wakacje, a ich będzie ściskało w środku, ze my mamy możliwość oglądania meczy co dwa tygodnie na takim obiekcie, że mamy takie mozliwości

  • 151 44

 • Więc cieszmy się i radujmy się .................

  No i fajnie jest. Dzięki stadionowi zmienia sie oblicze Letnicy i całego Gdańska.
  Każda nowa inwestycja upiększa nasze miasto.
  Jeszcze te słoneczko dziś od rana. I chce się żyć.
  A teraz do pracy ... rodacy.

  • 137 6

 • brakuje mi tu zolto-niebieskich krzeselek ! jak myslicie zdaza do Euro 2012 !

  • 8 45

 • : )

  powiem krótko stadion to pikuś i tak bedzie generował długi , ale co z gdańskimi ulicami?czy w ciagu najblizszych 30 lat cos sie w koncu zmieni??????

  • 43 100

 • Stadion zaprojektowano z głową i to się podoba.

  Martwi mnie przystanek tramwajowy. On jest za mały!!!

  • 93 7

 • no i pięknie

  będzie piękny stadion w 3miescie bo jak by to było ze w takiej duzej agromeracji bez -a Pozostali nie chię wypchają co nie wierzyli -łacznie s tuskiem gdzie proponował ze dozuci do budowy ale zeby zmniejszyc stadion do 30tys a wtedy juz by się nie zaliczał do mistrzostw bo musi miec 40tys wiec brawo gdansk ze i tak na swoim przystał !!

  • 24 12

 • jakie władze taki przystanek przy takim obiekcie

  • 3 23

 • Stadion piękny ale obawiam się o jakość wykonania.

  Taka niby firma jak BIEG,a jeszcze nie zdarzyło się by wewnętrzna kamerka poprawnie działała dłużej,niż dzień.Czyżby nie mieli czym się chwalić lub nie lubią jak im się na "spracowane" ręce patrzą?;)

  • 18 38

 • Ile kilometrów dróg mozna by wyremontowac w zamian za budowe stadionu?

  I co oprócz zjadów PO tam sie bedzie działo ?

  • 26 127

 • zdąża na zjazd PO

  i tylko dla tego w polsce buduje sie stadiony

  • 12 34

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.