• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Światowy zjazd harcerzy na prywatnej działce, ale miasto stworzy infrastrukturę

Katarzyna Moritz
3 lutego 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
 • Pola spółki Polan na Wyspie Sobieszewskiej.
 • Pola spółki Polan na Wyspie Sobieszewskiej.
 • Pola spółki Polan na Wyspie Sobieszewskiej.
 • Pola spółki Polan na Wyspie Sobieszewskiej.
 • Naprzeciwko pól, gdzie będą harcerze, jest hałda fosfogipsu i marina firmy Galeon.
 • Nieopodal pól płynie Martwa Wisła.

Ponad 40 tys. harcerzy za 6 lat ma przyjechać na Światowe Jamboree Skautowe na Wyspę Sobieszewską zobacz na mapie Gdańska. Działka o powierzchni 300 ha, na której będą obozować, nie należy do Gdańska, a mimo to miasto zbuduje tam infrastrukturę za 23 mln zł. Dlaczego wybrano właśnie to miejsce?Czy światowy zlot skautów powinien odbyć się na Wyspie Sobieszewskiej?

Niedawno informowaliśmy, że na 217-hektarowej działce na Wyspie Sobieszewskiej gdański Zarząd Dróg i Zieleni planuje ogłosić postępowanie na wykonanie trawnika (organizatorzy obecnie wolą określenie "łąka"), którego koszt szacowany jest na kwotę 850 tys. zł.

Ma on powstać już w tym roku, ponieważ Gdańsk oraz Związek Harcerstwa Polskiego zorganizują tam w 2018 roku 100-lecie ZHP. Ta impreza odbędzie się na pewno, ale Polska ubiega się o znacznie większe wydarzenie - Światowe Jamboree Skautowe w 2023 roku. Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy odbędzie się ono u nas, ma zapaść w sierpniu. Ponadto planuje się na wyspie jeszcze trzecie wydarzenie związane z harcerzami - Europejskie Jamboree Skautowe w 2021 roku.

Zarówno europejskie, jak i światowe zloty skautów odbędą się na znacznie większej działce, bo o powierzchni aż 300 ha. Cały ten obszar należy do spółki z o.o. Polan Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Gdańsk - Wieniec.

Dlaczego wybrano akurat teren należący do prywatnej firmy na Wyspie Sobieszewskiej? Czy miasto nie posiada tam własnych działek?

- Miasto nie posiada odpowiednio dużego terenu na Wyspie Sobieszewskiej. Powierzchnia przeznaczona pod obszar miasteczka zlotowego odpowiada wytycznym Światowej Organizacji Skautowej (WOSM-World Organization of Scout Movement), która określa wymagania programowe, infrastrukturalne, bezpieczeństwa etc. Wybrany obszar spełnia założenia dla Światowego Jamboree Skautowego - płaski teren, z małą liczbą drzew, o powierzchni 300 ha, znajdujący się w obrębie administracyjnym miasta Gdańska, jednocześnie oddalony od centrum - wyjaśnia Łukasz Kłos, koordynator Jamboree 2023 w gdańskim magistracie.
Miasto podpisało już umowę dzierżawy gruntów ze spółką Polan. Rok przed każdą z imprez miasto przejmie tereny i będzie zakładać na nich łąkę.

Pola i pastwiska trójmiejskiego biznesmena Zbigniewa Nowaka

Spółka pierwotnie należała do Skarbu Państwa, który w 2007 roku postanowił ją sprywatyzować. W postępowaniu, które ostatecznie zakończyło się w 2009 roku, brało udział siedem podmiotów. Ostatecznie umowę z ówczesnym ministrem skarbu Aleksandrem Gradem podpisali doskonale znani w Trójmieście biznesmeni: Zbigniew Nowak (pakiet większościowy) oraz KrystynaWieczysław Kobyłko. Udziały w spółce kupili za blisko 7,8 mln zł.

Zbigniew Nowak, który jest znany z produkcji wędlin i sieci sklepów, prowadzi też biznes w branży nieruchomości (obecnie realizuje m.in. inwestycję hotelowo-apartamentową Deo Plaza na Wyspie Spichrzów). Ma w swoim portfelu udziały w ponad 20 różnych firmach.

Czytaj też: Nowak: Miałem zostać muzykiem, zostałem przedsiębiorcą

Zbigniew Nowak (w środku) kojarzy się nam głównie z wędlinami od lat produkowanymi w jego zakładach, ale to przedsiębiorca zatrudniający ponad 600 pracowników i działający w ponad 20 firmach. 


Zbigniew Nowak (w środku) kojarzy się nam głównie z wędlinami od lat produkowanymi w jego zakładach, ale to przedsiębiorca zatrudniający ponad 600 pracowników i działający w ponad 20 firmach.
Wieczysław Kobyłko, wraz z rodziną, od 1982 roku prowadzi firmę Galeon, produkującą ekskluzywne jachty i łodzie motorowe. Marina firmy znajduje się po drugiej stronie Martwej Wisły - w Wiślince, dokładnie naprzeciwko działek spółki Polan.

Obecnie w dokumentach firmy głównym udziałowcem jest Zbigniew Nowak, prezesem jest Bogdan Semkow, jest też trzyosobowa rada nadzorcza, w której zasiadają m.in. Paweł Czerniewski, były radny PO, prawnik Jerzy Mosek, nadzorca także w spółce Tan Viet oraz Andrzej Wrzałkowski, wspólnik w tczewskiej firmie Elmal, zajmującej się obrotem nieruchomościami.

23 mln zł na infrastrukturę dla skautów. Kto z niej potem skorzysta?

Na Jamboree 2023 ma być przygotowana infrastruktura wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna oraz nowe drogi. Na chwilę obecną wstępne koszty dotyczące przygotowania infrastruktury na rok 2023 szacuje się na około 23 mln złotych.

Czy spółka Polan planuje zmienić profil, wykorzystać zbudowaną infrastrukturę i zbudować tam np. osiedle lub hotel?

- Spółka została zakupiona w 2009 roku, a więc na długo przed jakimikolwiek planami organizacji zjazdu i od tego czasu teren będący pod zarządem spółki Polan jest wykorzystywany na potrzeby gospodarstwa. Infrastruktura i sieci czy szlaki komunikacyjne, jakie powstaną na tym terenie w związku z organizacją Jamboree, nie będą miały wpływu na dalsze funkcjonowanie gospodarstwa na tym terenie i być może w dużej części zostaną rozebrane, gdyż nie będą wykorzystywane przez spółkę po zakończeniu zlotu. Na terenie, na którym odbywać się będzie zlot harcerzy, nie ma żadnych planów inwestycyjnych - zapewnia Bogdan Semkow, prezes spółki Polan.
Tymczasem miasto ma nieco inne założenia odnośnie tego, co się stanie z infrastrukturą, która tam zostanie utworzona.

- Jesteśmy obecnie na etapie planowania infrastruktury. Modernizacja sieci wod-kan posłuży mieszkańcom, część dróg również. Zależy nam na tym, aby dzięki organizacji imprez skautowych poprawić jakość infrastruktury Wyspy Sobieszewskiej - wyjaśnia Łukasz Kłos, koordynator Jamboree 2023 w gdańskim magistracie.
Co istotne, budowa jednej z dróg, która pobiegnie mniej więcej przez środek tego terenu, z północy na południe, jest zapisana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Po zlotach skautów na pewno nikt jej nie rozbierze, bo będzie należeć nie do właściciela terenów, tylko do miasta.

Harcerze zamiast pól pszenicy, rzepaku i krów

Tereny, którymi zarządza spółka Polan, wykorzystywane są obecnie do celów rolnych - zgodnie z ich przeznaczeniem. Uprawiana jest na nich pszenica konsumpcyjna o średniej wydajności 9,5 tony z 1 ha i rzepak o średniej wydajności 4,5 tony z 1 ha.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że plony uzyskiwane z gospodarstwa należą do jednych z najwyższych w województwie. Na tym samym terenie prowadzona jest też hodowla bydła mlecznego (ok. 300 szt.), z której uzyskuje się średnio ok. 9,5 tys. litrów mleka rocznie od każdej sztuki bydła.

Na zlot harcerzy w 2018 roku przeznaczona będzie działka o powierzchni 217 ha, a na Jamboree w sumie 300 ha. Na zlot harcerzy w 2018 roku przeznaczona będzie działka o powierzchni 217 ha, a na Jamboree w sumie 300 ha.
Firma Polan, w związku ze zlotami harcerzy, przez trzy okresy wegetacyjne nie będzie mogła korzystać w pełni ze swoich terenów i ich uprawiać. Jednak obecnie nikt nie chce mówić, jak organizatorzy zrekompensują to spółce.

- Miasto wybrało w drodze przetargu rzeczoznawcę, który określił koszt wyłączenia terenu spod upraw i skutek, jaki organizacja tej imprezy będzie miała na gospodarstwo oraz zaproponowano umowę w formie dzierżawy, która te koszty zrekompensuje - wyjaśnia Bogdan Semkow.
Miasto zapewnia, że nie ma planów odrolnienia tych gruntów, zresztą spółka Polan obecnie też o to nie występuje.

Marina, nowy most i program społeczny dla mieszkańców

Na pewno podniesie atrakcyjność tych terenów planowana nieopodal marina jachtowa, która ma powstać w ramach programu unijnego Pętla Żuławska. Jednak na razie szczegóły co do jej wielkości i kosztów nie są znane.

Nowa marina jachtowa może być kolejnym doskonałym impulsem napędzającym rozwój turystyczny i ekonomię wyspy, podobnie jak budowa nowego mostu zwodzonego prowadzącego na wyspę. Zastąpi on wysłużoną pontonową przeprawę z lat 70. Nowy most ma być zbudowany do końca tego roku. Jego koszt to 57,1 mln zł.

Ponadto, w ramach przygotowań do Jamboree ZHP planuje realizację - wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego - programu Społeczny Rozwój Wyspy, który zakłada budowę partnerstwa na rzecz rozwoju wyspy, promocję Sobieszewa, poprawę estetyki wyspy, działania animacyjne i wydarzenia integracyjne dla mieszkańców.

Ponad 100 tys. osób na Wyspie Sobieszewskiej

Tymczasowe miasteczka na wyspę ściągną całkiem sporą liczbę harcerzy. Zakłada się, że w 2018 roku będzie ich ponad 10 tys., a jeżeli decyzja konferencji światowej będzie pozytywna, to w 2021 roku pojawi się tu 20 tys. skautów.


Natomiast Światowe Jamboree Skautowe w 2023 ma zgromadzić nie tylko 40 tys. skautów z ponad 160 krajów, ale też ok. 65 tys. osób odwiedzających zlot. Wydarzenie ma trwać dwa tygodnie.

Światowe Jamboree Skautowe jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), wymyślonym dla młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza organizacja pozarządowa na świecie, która zrzesza kilkadziesiąt milionów ludzi.

Od 1920 roku Jamboree wędruje po krajach i kontynentach. W Europie Środkowej ostatnie Jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego. Ostatnia edycja odbyła się w 2015 roku w Japonii, a najbliższa będzie w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Więcej o Jamboree 2023 na stronie internetowej.

Opinie (275) ponad 10 zablokowanych

 • Czuj czuwaj. (21)

  • 58 7

  • Biznesmeni siedli POmyśleli, można tu zorganizwać wielki festiwal młodzieży, Budyń zwąchał dużo pieniędzy (9)

   Pieniążki, pieniądzuńki, złotuweczki jak mówi Bufetowa HGW

   • 17 21

   • A ty ?? Baranku , czym sie pochwalisz ? Co osiagnąleś ? (2)

    dawaj

    • 9 13

    • a wszystko to dla prywatnego biznesmena z publicznych pieniędzy (1)

     a co to będzie po zlocie? Wartość prywatnej działki wzrośnie wielokrotnie.

     • 17 7

     • I o to właśnie chodzi, Gdańsk wzbogaci się o kolejne atrakcyjne tereny pod developerkę

      • 2 0

   • To tak samo jak po Krakowem... biznesmeni zorganizowali światowy zlot młodzieży?

    • 10 6

   • a po uzbrojeniu terenu i wyjezdzie skautów powstanie tam osiedle z kilkoma darmowymi mieszkaniami dla różnych nie współtwórców (3)

    Super przekręt . Brawo

    • 17 6

    • (1)

     Czy ktoś zna plan zagospodarowania terenu i studium uwarunkowań. Tam nic takiego nie może powstać, to tereny rolne. Ludzie zanim coś napiszecie sprawdźcie. Droga będzie publiczna podobnie wodociąg.
     Może most tez budują dla Nowaka? Dramat:(

     • 1 7

     • A zastanòw się ...

      ... kiedy jest tworzony nowy plan zagospodarowania :)

      • 4 0

    • To nie przekręt tylko Miś na miarę naszych czasów, największą kasę robi się na słomianych inwestycjach od dawna to wiadomo...

     • 2 0

   • a druh Mazguła

    i druhna Pomaska - Pokemon będzie?

    • 9 0

  • Harcerz pije i pali byle go nie dorwali

   • 7 3

  • na 20 tys. skautów bawiących tydzień, zostanie wydane 27 mln pln (6)

   nie licząc kosztów dodatkowych. (Pszenica 700 pln/tonę * 9,5 t/ha * 87 ha * 3 lata wegetacji = 1,6 mln pln; Rzepak 1850 pln/tonę * 4,5 t/ha * 87 ha * 3 lata = 2,2 mln; Mleko 1500pln/1000 l * 9500 l/krowę * 300 krów * 3 lata = 12,8 mln pln)

   Zapewne właściciele powiedzą że chcieli na tym obszarze same krowy wypasać przez 3 lata.

   Zatem każdy harcerzyk powinien wnieść opłatę wpisową w wysokości 40 mln pln/20 tys. skautów = 2000 pln

   • 13 1

   • ostatni skaut to był Bruce Willis (1)

    Takie coś kojarzy mi się z komuna. Wtedy dzieci były harcerzami. teraz taka impreza nie ma sensu. A oni wydają lekką ręką tyle milionów

    • 6 4

    • Bruce Willis nie był skautem, harcerze nie piją wódki

     Ten znany aktor ( nazywany w pewnych kręgach nie bez przyczyny Die Hard ) prawie umarł po zakupie części udziałów w producencie naszej wódki SOBIESKI, kaca ma do dzisiaj i słyszałem że wódki już nie rusza, woli polskie dziewczyny i ostatnio kupił nawet malucha cabrio na licytacji Orkiestry Owsiaka, niedługo zagra w nowym filmie którego akcja toczy się w Gdańsku, aktorzy tylko muszą wrócić z ośrodka wczasowego w Sztumie

     • 1 0

   • (3)

    Na Jamboree w Japonii płacono około 2500 zł za sam udział, więc nie rozumiem problemu ;)

    • 2 3

    • 2000 bez wpisowego, biletów i innych opłat na rzecz organizatora/ZHP (2)

     • 2 0

     • Najwięcej zapłacą skauci z San Escobar, przyjadą na specjalne zaproszenie ministra Błaszczykowskiego (1)

      A gitary będzie sprzedawał Mayones

      • 2 1

      • Waszczykowskiego miało być, Kuba to porządny gość i wakacje spędza w kraju

       • 2 0

  • Teren zagrozony podtopieniem...kilka dni deszczowej pogody i będą chodzić po kostki w wodzie (1)

   Chociaż zaskoczenie pogodą gdańskich urzędników to już tradycja
   Poza tym Miasto musi wydzierżawić cały areał na kilka lat.....kto to będzie wyceniał, dlaczego nie ma alternatywnych lokalizacji......W końcu CBA będzie grzebać w umowach i życiorysach beneficjentów tej transakcji

   • 10 7

   • Spokojna twoja rozczochrana

    Do czasu zlotu Parasol się rozłoży a Słowik zacznie śpiewać, P wyjdzie z paki a Słonina beknie za Baraninę ( Masa za Kiełbasę nie posiedzi bo został świadkiem i napisał książkę ), wyjdą jeszcze teczki tw Balbina i IPN sam się rozwiąże, Bursztynowa Komnata odnajdzie się na daczy Putina a Makrelę dopadną islamiści na motorach i zrobią jej dobrze jak chciała, Kurski wyemigruje do Pakistanu i zostanie prezesem tamtejszej telewizji, będzie nadawać również ze wschodniego Londynu i Lądka Zdroju ku uciesze lokalnej gawiedzi

    • 1 1

  • Boruch

   Gdzie jest druh Boruch? Nie ma druha Borucha.

   • 4 1

 • Po co to wszystko? (14)

  Miasto nie ma poważniejszych wydatków?

  • 132 80

  • Dokładnie (11)

   Miasto powinno zainwestować w drogi dojazdowe z Kowal, Straszyna, Banina i Chwaszczyna, bo to niepojęte że ludzie muszą codziennie stać w korkach.

   • 15 29

   • A co? (9)

    Jak się tam wprowadzałeś, to nie wiedziałeś że to koniec świata i myślałeś że metropolia???

    • 37 12

    • a myślisz, że w centrum jest dość miejsca dla wszystkich? (8)

     Bez rozwoju będzie tu drugie detroid.

     • 11 10

     • Nie ma miejsca? (7)

      gęstość zaludnienia :
      Gdańsk 1762
      Kraków 2331
      Warszawa 3355
      Nieużytków jest mnóstwo w mieście

      • 11 11

      • Szkoda, że Meksyku nie wpisałeś (3)

       jeżdżę do wielu miast i korki na przedmieściach to serio problem. I serio hamuje rozwój oraz handel.

       • 5 5

       • no właśnie ... na PRZEDMIEŚCIACH!

        Gdyby zamiast budować sie na terenach, które do niedawna były łąkami i polami uprawnymi, budowano w centrach, to korków by nie było.

        • 7 1

       • meksyk jak NY (1)

        zadaj se pytanie ilu tam mieszkańców ma auta?( mieszkających w centrum)
        tam auto im zbędne nawet nowobogacki zasuwa metrem ale to u nich bo u nas to pokaz głupoty. Tam płacisz za autko 3 twe wypłaty a ludki z przedmieścia albo parking na peryferiach albo miesięczna twa, u nas to wolna amerykanka mimo to u nich są korki ale nikt nie płacze z tego powodu bo to mają wkalkulowane w koszta, a czy ty to zaplanowałeś? Pewnie nie bo to twe auto ,twa droga, ty płacisz i ty wymagasz! zawsze TY. Po za tobą są inni handel, transport itd

        • 1 4

       • A teraz napisz to samo, ale po polsku

        • 4 0

      • nie potrzeba (1)

       Nam tu słoików z Krakowa lub Warszawy. A pieniądze powinni wydać na drogi lub przedszkola !!!A tak to przyjadą wypiją, zjedzą i pojadą .

       • 4 7

       • Słoiki są z Warmii lub Mazur, ze stolicy są cwaniaki, z Krakowa centusie a z Poznania Pyry

        A Gdańsk jest stolicą Kaszub, prezydentem zostanie Tusk

        • 1 0

      • Wystarczy zlikwidować ( wykupić od właścicieli ) tereny ogródków działkowych i byłoby dużo miejsca pod nową zabudowę

       Oraz zabudować tereny wzdłuż SKM, jest tam jeszcze wiele nieużytków należących do PKP lub do Skarbu Państwa

       • 1 0

   • miasto powinno wyremontować drogi w mieście, a nie w innych gmianch

    miasto powinno wyremontować drogi w miesicie,

    • 10 9

  • Po "charytatywnej" imprezie i szumie w mediach

   pozostaną uzbrojone i odrolnione grunty.
   Powstaną osiedla, komuś znowu się trafi kilka mieszkanek po "okazyjnej" cenie.

   • 9 3

  • tak lajzy kreca lody

   najpierw uzbroili wyspe spichrzow a teraz kolejna inwestycja nowaka otrzymuje pomoc....

   • 2 3

 • Mieszkania to juz przezytek (6)

  Pole w Sobieszewie- to jest na czasie Panie Naczelniku

  • 95 23

  • (3)

   Naczelnik sypnie 23 mln zł z naszych kieszeni, wolno mu a co

   • 22 2

   • (2)

    23 to plan minimum, o jakim mówią teraz, założę się, że w trakcie realizacji koszty urosną do jakiś 50 mln.

    • 15 1

    • Jak zwykle.

     • 6 0

    • Bo trawa będzie rosła ponad miarę i dojdą koszty jej utylizacji.

     • 2 0

  • (1)

   Miasto na koszt mieszkańców Gdańska uzbroi teren a po całej imprezie sprzeda deweloperom za grube miliony.Ciekawe ile Budyniowi skapnie do kieszeni?Czyżby następny apartament z "niewiadomego" pochodzenia?

   • 12 4

   • lepiej, to już deweloperom sprzedane, po teraz trzeba im za darmo infrę wybudować

    • 3 0

 • (8)

  Kto tam ma taaaką działkę?? Raczej megadziałkę!?

  • 77 17

  • (1)

   Aaa teraz juz wiadomo. Pieniądz robi pieniądz. 200ha ziemi w takim punkcie. Pan Nowak podobno ma też spółkę od kopania bursztynu,więc jak by tak tam zaczeli kopać...Ullala.

   • 22 4

   • Pewnie

    Ktoś w odpowiednim czasie, i od odpowiedniej osoby dowiedział się że ma być tam zlot, i bęc! działka kupiona, a hajsik będzie się zgadzać:)

    • 25 6

  • Koledzy Budynia!

   • 24 4

  • zegarmistrz Nowak. skąd miał kasę na tyle ziemi? (2)

   • 10 10

   • Nie o tego Nowaka chodzi. (1)

    Nie przeczytałeś artykułu. Tu nie chodzi o pana Tiktaka, nie jednemu psu na imię Burek.

    • 12 2

    • Po kaszubsku "niejednemu peskowi na imie Tusk".

     • 0 3

  • To mleko i pszennica rosną sobie obok tzw Białej Góry i Port Service'u

   Czytaj hałdy fosfo-gipsów i spalarni odpadów niebezpiecznych....

   • 18 8

  • Wieniec

   Czy to jest to miejsce gdzie kiedys hodowano lany tulipanow?

   • 3 0

 • Ponad 40 tys harcerzy? (2)

  I co oni tam będą robić? Krzyczeć "Umja umja" i tańczyć wokół wielkich ognisk? Jednak cały czas marnujemy pieniądze na totalne bzdety, a znacznie ważniejszych potrzeb jest tak wiele................
  A tak na poważnie ta sprawa cuchnie jakimś przewałem!

  • 135 58

  • widać, że nie byłeś harcerzem. Będą się parzyć :). (1)

   • 22 8

   • ghk

    An-al quest

    • 4 1

 • A nasze dzieci nadal siedzą w szkole w klasie w której migają jarzeniówki (48)

  a z okien pi**zi jak w kieleckiem.

  O lamperiach z czasu gdy lech Walesa współpracował ze służbami komunistycznymi nie wspomnę

  • 189 63

  • Zróbcie coś z tym prezydentem Adamowiczem członkowie PIS!!! (29)

   Mamy w Gdańsku stronę internetową miejską www.gdanskpeel za którą płacimy 3 600 000zł podczas gdy koszt działania trojmiastapeel to nawet nie jeden procent tej kwoty. A mówimy tu tylko o koszcie strony wwww!

   Teraz wywalanie milionów na zjazd harcerzy do tego na prywatnej działce zamiast w Gdańsku choćby na południu aby infrastruktura została dla mieszkańców.

   Adamowicz jest wrogiem mieszkańców miasta prezentuje typowo lewacką logikę wydawać cudze pieniądze bez opamiętania i do tego na zbędne rzeczy.
   To jest miś i minister Ziobro powinien coś z tym zrobić!!!
   Adamowicz czuje pismo nosem że jest na wylocie więc idzie na całość z wałkowaniem.

   • 92 53

   • To zajęcie dla CBA i prokuratury a nie PIS, jeśli to prowokacja to cienka

    • 19 7

   • "koszt działania trojmiastapeel to nawet nie jeden procent tej kwoty" (5)

    sądzę, że wątpię.

    • 15 7

    • (2)

     Gość zobaczył że domenę można mieć z hostingiem za 100 zł netto rocznie i go olśniło że spiseg!

     • 14 10

     • można nawet taniej!

      ile by się dało zaoszczędzić, gdyby co roku kupowano nową domenę w promocjach? I tak np. trojmiasto2016 pl, trojmiasto2017 pl itd.

      • 6 4

     • Poszukaj na tym portalu:

      Różne koszty miejskich stron internetowych

      • 3 2

    • (1)

     Koszt utrzymania strony zależy też od ruchu (serwer). Na miejskiej stronie jest ruch na poziomie kilkudziesięciu tys. odsłon. Serwer za 5 stów/rok w home, nazwa lub czymś podobnym powinien wystarczyć. A jak nie to serwer za tysiaka/rok. Gdize jest więc reszta kasy?

     • 9 2

     • Co ty bredzisz na miejska strone nikt nie zaglada poza adminem

      • 5 2

   • skoro wydawanie cudzych pieniędzy bez opamiętania jest lewackie to nie ma w Polsce większych lewaków od PiSu. dlaczego więc zwracasz się do Ziobry?

    • 13 12

   • Powinieneś się podpisać "Główny PISior Polski"... (5)

    Troll który nawet się nie umie podpisać a wie gdzie południe jest... To wskaż cwaniaku chociaż jedną działkę miasta o takiej powierzchni i turystycznie atrakcyjną!

    • 11 13

    • może lepiej prywatna działke wynająć i zapłacic za jednorazowa imprę (3)

     kosztowało by to tak za dwie bańki a nie 10 razy więcej? Co zrobi właściciel po imprezie? Załatwi zmiane sposobu zagospodarowania i zbuduje osiedle juz na uzbrojonym terenie.

     • 14 4

     • (2)

      Bursztyn najpierw wykopie za grube pieniądze. POTEM apartamenty. Jeden dla Pawła to siedem będzie miał. Tak się zarabia.

      • 7 2

      • (1)

       widzę, że nie tylko Budyń ma kłopoty z matmą ;)

       • 6 0

       • Zgadza się, na wizualizacji działka o powierzchni 217 hektarów jest większa od tej o powierzchni 300 hektarów, nikt nam nie wmówi że czarne jest czarne a białe jest białe, moja prawda jest prawdziwsza od twojej, to ja twój Pan i władca Kurdupel Wielki herbu Wyliniały Kot

        • 2 0

    • Nie łechtaj jego próżności bo jeszcze się podnieci, on jest tylko zwykłym członkiem

     • 2 0

   • Zlot w Gdańsku??

    Jak tylko coś się dzieje w Gdańsku to narzekacie na korki! Zawsze tylko wszystko źle!

    • 8 4

   • (10)

    Lepiej się zajmij limuzynami Macierewicza

    • 11 15

    • limuzyny sa własnościa Skarbu państwa a nie Macierewicza cpiołku. (9)

     własność państwowa a nie prywatna tak jak opisywana działka.

     • 14 10

     • (8)

      A SKOKi do kogo należą? do skarbu państwa czy do senatora PiSu? do kogo należy tzw. niezależna? do m.in. instytutu im. lecha Kaczyńskiego, siedzibę ma w budynku należącym do PiS. do kogo należy wsiesi i wpolityce? do spółki fratria czyli uwaga senatora Biereckiego, tego od skoków.

      • 10 9

      • a kto zasiada na kilku etatach na raz będąc prezydentem Gdańska?. (5)

       i co ciekawe zasiada w spółkach które powinien jako głowa miasta kontrolować !!!

       • 5 5

       • młotku (2)

        zasiada w radach nadzorczych - do czego ma pełne prawo i jako dobry gospodarz powinien tam być!!

        • 4 8

       • Nie powinnien brać pieniędzy.

        • 8 1

       • za darmo poza pensja (i tak jużnajwyższą w kraju)

        ... NIE

        • 0 3

       • (1)

        może najpierw się wytłumacz z tego co napisałem i może jeszcze jakim prawem państwowe pieniądze idą do rydzyka?

        • 4 1

       • Rydzyk potrzebuje jeszcze jednego Maybacha, przecież mu się należy, uratował Stocznię Gdańską przed upadkiem

        Ciekawe gdzie schował te wszystkie cegiełki wysyłane z całej Polski na ratowanie stoczni, może zainwestował w AMBER GOLD, pewnie znacznie pomnożył swój majątek i teraz się ze wszystkich śmieje razem z Kurduplem i jego ordynansem Macierewiczem

        • 2 0

      • Skoki nie należą do posła pisu. To spółdzielnie. Ktoś ci wcisnął kit.

       • 1 5

      • Skoki to spółdzielnie i członkostwo jest dobrowolne tak jak i wysokość wpłat a system zarządzania, optymalizacja podatkowa oraz to kto jest szefem i zasiada w poszczególnych jej organach to już sprawa członków. To że senator jest szefem nic nie zmienia dla kogoś kto nie jest członkiem kasy, partii pis jak i instytucji kontrolnych. Nie bredź.
       Prasa jest prywatna. Senator ma polskie obywatelstwo i jest członkiem rządzącej partii która wygrała w wolnych wyborach. Należy się cieszyć że nie finansuje lub nie organizuje antypolskiego zaciągu niemiecko-szwajcarskich koncernów.

       W przeciwieństwie do Gazety Wyborczej i i kilku innych ww. gazety i tygodniki nie utrzymują się z kasy administracji, samorządów i SSP oraz "Kulczyków".

       • 0 3

   • Co marudo? Następne 500+ Ci się marzy i Golf za 1000zł. Won jak Ci się nie podoba.

    • 3 7

   • Horała ale Ty się lepiej umyj bo w niedzielę rano kościółek

    • 3 5

   • Z Tobą należy coś zrobić członku : jak najszybciej znaleźć wolne łóżko na Srebrzysku

    Tam bedziesz mógł wałkować do woli razem z kilkoma kolegami po fachu, Ziobro z pewnością będzie was odwiedzać, może Misiewicz też podjedzie swoją limuzyną a Macierewicz przyleci niewidzialnym helikopterem ze Świdnika, samochody dla niego są już zbyt wolne

    • 3 0

  • Gdyby w tej szkole uczył się np. syn Nowaka (8)

   Albo chociaż Pomadki to by miasto zrobiło remoncik

   • 20 16

   • (7)

    Kto wygrał wybory? Kto teraz rządzi? Kto jest najważniejszy?

    • 3 10

    • Najważniejsi są co o których się nie słyszy.

     • 14 0

    • W gdańsku PO o ile pamiętam?

     • 17 2

    • Kto wygrał wybory w Gdańsku!!!!!!!!!! (3)

     Platfusy i inni kombinatorzy od uzbrajania za miliony prywatnych działek!!!!

     • 13 10

     • (2)

      suweren tak chciał więc nie podważaj wyników demokratycznych wyborców pis dzielcu.

      • 3 8

      • Jaki suweren? (1)

       Banda kolesi kupionych za publiczne pieniądze.

       • 2 3

       • Banda kolesi siedzi w Sejmie, w ławach PiS

        Teraz planują skok na Warszawę, jak nie uda się przyłączyć do niej okolicznych gmin to dołączą Radom a potem wschodnie Chicago, tam mają najwięcej wyznawców Kurdupla

        • 1 1

    • Kurdupel myśli że jest najważniejszy, ale głęboko się myli, nie napisze historii na nowo razem z IPNem

     Teczka tw Balbina też wypłynie, szybciej niż sądzicie

     • 3 0

  • jakoś wczoraj był artykuł o budowie nowego przedszkola w gdansku (2)

   • 4 3

   • (1)

    budowie o dekadę spóźnionej w stosunku do potrzeb.
    za to kolegę Nowaka można dotować jeszcze przed ujawnieniem się potrzeb

    • 5 3

    • Sławek Tik Tak Nowak został Ukraińcem, a ten drugi od parówek chce być hotelarzem, tak czy owak wyjdzie Nowak

     • 0 0

  • (2)

   Dobrze znasz kieleckie- słoiku. Nie marudź!

   • 5 3

   • w majonezie (1)

    • 4 1

    • Jak majonez to tylko Winiary, jak gitary to tylko Mayones z Gdańska, najlepsze na świecie

     • 2 0

  • "Wieczysław Kobyłko, wraz z rodziną, od 1982 roku prowadzi firmę Galeon, produkującą ekskluzywne jachty i łodzie motorowe. (1)

   W jaki sposob podczas stanu wojennego w PRL powstawal tu prywatny biznes? Ktos madry mi odpowie.

   • 5 2

   • Poszukaj w aktach IPN

    • 1 0

  • I wyciągają od rodziców każdą złotówkę na żarówki, papier toaletowy itp.

   • 3 0

 • (4)

  Ale koszta, kosztuje trochę taka imprezka. Dobrze, że szczur nie zgłosił się, bo do końca by nas zrujnowal.

  • 62 23

  • 23 mln za infrastrukturę która zostanie w prywatnych rękach PO imprezie (1)

   • 19 5

   • Czemu kłamiesz?

    • 0 4

  • Prawie 3 tys/ha za założenie łąki? Cena prawie jak uprawa warzyw...

   • 6 0

  • Powinni ich uzbroić w patrioty, albo inne katiusze,

   skierowane we wschodnią firankę.

   • 0 0

 • Jakoś dziwnie POdejrzana sprawa (5)

  za takie pieniądze można wybudować basen albo szkołe a nie komuś działke uzbroić. Na dodatek to nasze pieniądze!
  Budyń zmienił rzecznika ale nie nawyki znowu przegina

  • 179 37

  • (3)

   Powinien zmienić rzecznika na Skibę z big cyca ten KODerasta to prawdziwe oblicze Budynia

   • 22 15

   • Koderasta, ha ha, takie śmieszne! Samotny starszy pan z Żoliborza ci ten przedni żart sprzedał?

    • 14 17

   • (1)

    Co to za harcerze skoro potrzebuja takie udogodnienia za tyle $$$? Kogoś ciut pogieło i to zdrowo. Wstawić toi toje i kabiny prysznicowe , agregaty kontenery , dac drewno lawki i stoly niech sobie sami zbija

    • 16 4

    • Przepisy o imprezach masowych - mówi ci to coś?

     bo to nie będzie biwak w lesie dla 20 osób...

     • 5 6

  • Na nowogrodzkiej dzisiaj nowe rozkazy trollingu?

   • 8 2

 • (4)

  No kolejny wałek złodzieje szykują

  • 118 20

  • Plan na biznes :) (1)

   Potem będzie prywatne pole namiotowe jakiegoś teścia urzędnika z Gdańska

   • 7 0

   • osiedle

    • 6 0

  • Rozgryzłeś ich (1)

   To teraz, jak normalny człowiek (którym oczywiście jesteś), zgłaszaj do prokuratury, przedstaw dowody i niech sprawiedliwości stanie się zadość.

   • 4 6

   • .

    Dowody są w artykule
    Ktoś go pisał
    Ktoś się pod tym podpisał

    • 5 0

 • (4)

  Super ! Oby więcej takich akcji. Dzieciaki siedzą tylko w komputerach, tabletach, konsolach etc. lub uciekają w inne używki

  • 47 51

  • taa niech siędzą z pedofilami przy ogniskach

   poczytaj prasę co wyczyniają druchowie

   • 10 8

  • Kolejny nawiedzony idiota (2)

   A ty myślisz że gry nie działają na smartfonach że nie ma konsol przenośnych? Że harcerzyki nie piją nie palą nie uprawiają seksu?

   • 8 9

   • harcerz nie nie pije i nie pali (1)

    • 4 2

    • Kto pije i pali ten nie ma robali

     • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane