• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sąd uznał, że kandydat na radnego skłamał w ulotce wyborczej

Ewelina Oleksy
22 marca 2024, godz. 14:35 
Opinie (217)
Joanna Sobańska pozwała Łukasza Hamadyka za podanie przez niego nieprawdziwej informacji w ulotce wyborczej. Sprawę w sądzie wygrała. Joanna Sobańska pozwała Łukasza Hamadyka za podanie przez niego nieprawdziwej informacji w ulotce wyborczej. Sprawę w sądzie wygrała.

Łukasz Hamadyk, kandydat na radnego z list Wspólnej Gdańskiej Drogi 2050, został pozwany w trybie wyborczym przez Joannę Sobańską, kandydatkę na radną ruchu Społeczny Gdańsk. To pierwsza taka rozprawa w tej kampanii samorządowej. Poszło o ulotkę wyborczą Hamadyka, w której pochwalił się działalnością w Pomorskiej Akcji Lokatorskiej. Zdaniem Sobańskiej, która jest współzałożycielką tej organizacji, skłamał. Sąd przyznał jej rację.Wszystko o wyborach samorządowych: listy kandydatów, programy - sprawdź w naszym serwisieAktualizacja, 26.03

We wtorek, 26 marca, Sąd Apelacyjny odrzucił zażalenie złożone przez Łukasza Hamadyka i podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego, który uznał, że Hamadyk skłamał w ulotce wyborczej.


Jakie masz podejście do ulotek wyborczych?

- Kandydat KWW Wspólna Gdańska Droga 2050 w wyborach do Rady Miasta Gdańska - Łukasz Hamadyk - w okręgu nr 1 w ulotce wyborczej podaje nieprawdziwą informację, iż jest członkiem stowarzyszenia Pomorska Akcja Lokatorska z siedzibą w Gdańsku - twierdzi Joanna Sobańska, kandydatka na radną w tym samym okręgu z ramienia komitetu Społeczny Gdańsk.

Sobańska: Hamadyk kłamie w ulotce wyborczejSobańska, która jest aktywną działaczką i współzałożycielką Pomorskiej Akcji Lokatorskiej, pozwała w tej sprawie Hamadyka w trybie wyborczym. To pierwsza tego typu sprawa w trwającej kampanii przed wyborami samorządowymi. Rozprawa odbyła się w piątek, 22 marca, przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Sąd przychylił się do wniosku Sobańskiej - Hamadyk sprawę przegrał.

Co prawicowy działacz robi na listach z Lewicą? Co prawicowy działacz robi na listach z Lewicą? "Ludzie się zmieniają"

Sobańska podkreśla, że po to, by zweryfikować informację podaną przez Hamadyka w ulotce, która brzmi: "działam jako członek Pomorskiej Akcji Lokatorskiej - walczącej o prawa lokatorów i poprawę warunków mieszkaniowych", skontaktowała się z zarządem stowarzyszenia.

  • Rozprawa w trybie wyborczym dotyczyła informacji podanych w ulotce wyborczej Łukasza Hamadyka.
  • Rozprawa w trybie wyborczym dotyczyła informacji podanych w ulotce wyborczej Łukasza Hamadyka.
  • Rozprawa w trybie wyborczym dotyczyła informacji podanych w ulotce wyborczej Łukasza Hamadyka.
- Łukasz Hamadyk nie jest członkiem Pomorskiej Akcji Lokatorskiej, podszył się pod nas. Wskazane w ulotce wyborczej stwierdzenie jest nieprawdziwe, wprowadza w błąd wyborców, a także osoby, które chciałyby potencjalnie korzystać z pomocy stowarzyszenia, a nadto narusza moje dobra osobiste jako członkini-założycielki stowarzyszenia Pomorska Akcja Lokatorska - oświadcza Sobańska.


Sobańska w pozwie wniosła o zakazanie Hamadykowi rozpowszechniania nieprawdziwej informacji o tym, że działa w PAL, nakazanie mu sprostowania nieprawdziwej informacji na jego profilach w mediach społecznościowych oraz w oświadczeniu w portalu Trojmiasto.pl, a także o to, by osobiście ją przeprosił.

Treść wniosku złożonego do sądu przez Joannę Sobańską. Treść wniosku złożonego do sądu przez Joannę Sobańską.
Treść wniosku złożonego do sądu przez Joannę Sobańską. Treść wniosku złożonego do sądu przez Joannę Sobańską.

Hamadyk: To absurdalna sytuacja i atakSam Hamadyk twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia, a pozwanie go do sądu przez Sobańską "ma na celu pozbawienie go możliwości prowadzenia kampanii". Jeszcze przed rozprawą, w rozmowie z nami, zapowiedział, że będzie w sądzie wnosił o odrzucenie wniosku w całości.

- To absurdalna sytuacja. Nie zgadzam się ze wszystkimi zawartymi we wniosku tezami. Nie wiem, czemu ten pozew ma służyć, ale można się domyślać: są wybory, a wnioskodawczynią jest osoba startująca z tego samego okręgu co ja, w dodatku z organizacji, dla której sondaże nie są korzystne - komentował nam przed rozprawą Hamadyk.
Pierwszy sondaż wyborczy dla Gdańska. Kto w nim wygrywa? Pierwszy sondaż wyborczy dla Gdańska. Kto w nim wygrywa?

- Mam dowody, że jestem członkiem PAL, mam oświadczenia świadka, więc jestem dobrej myśli. Szkoda tylko, że przez taką sytuację wnioskodawczyni nie skupia się na prowadzeniu własnej kampanii, tylko próbuje ugrać coś dla siebie, atakując innych. To marnowanie czasu i środków publicznych, bo taki proces je generuje. Przyzwyczaiłem się do różnych ataków w moją stronę, ale czegoś takiego się nie spodziewałem. Według mnie to próba gnębienia kandydata, ale jeśli taka jest wola, to spotkamy się w sądzie - dodał Hamadyk.
Joanna Sobańska z ruchu Społeczny Gdańsk wygrała w sądzie. Joanna Sobańska z ruchu Społeczny Gdańsk wygrała w sądzie.

Zapadł wyrok, Hamadyk przegrał sprawęSąd na piątkowym posiedzeniu wydał wyrok, w którym nakazał Hamadykowi zamieścić na swoich kanałach w mediach społecznościowych informację, że nie jest członkiem Pomorskiej Akcji Lokatorskiej. Takie wykupione ogłoszenie ma się też pojawić w portalu Trojmiasto.pl. Sąd zabronił mu też rozdawania ulotek z nieprawdziwą informacją.

sądy w Trójmieście - sprawdź, gdzie sąJednocześnie sąd odrzucił wniosek o przeprosiny dla Sobańskiej, bo uznał, że nie udowodniono, by doszło do naruszenia jej dóbr osobistych.

Hamadyk nie wyklucza, że złoży odwołanie od tego wyroku. Podkreśla, że informację o tym, że nie został przyjęty w poczet członków PAL, dostał mailem dopiero po zakończeniu piątkowej rozprawy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (217)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane