• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skradziony dziecięcy nagrobek z Łostowic

Michał Brancewicz
12 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Kto ukradł dziecięcy nagrobek z Cmentarza Łostowickiego? Ustalenie sprawcy może być bardzo trudne. Kto ukradł dziecięcy nagrobek z Cmentarza Łostowickiego? Ustalenie sprawcy może być bardzo trudne.

Dziecięcy nagrobek skradziono z cmentarza Łostowice. Pani Anna kupiła go na raty, by upamiętnić brata, który zmarł 32 lata temu w wieku 7 lat. W tym roku zgłoszonych zostało jeszcze sześć podobnych kradzieży, wszystkie na Łostowicach.Gdy kilka dni temu pani Anna przyszła odwiedzić grób brata, mieszczący się w kwaterze nr 7 Cmentarza ŁostowickiegoMapka, nie mogła uwierzyć własnym oczom. Po nagrobku nie było śladu. Zniknął, jakby go nigdy nie było.

- Do dziś nie pogodziłam się ze śmiercią brata, choć 21 lipca minie 32. rocznica jego śmierci - opowiada. - Nowy nagrobek dla niego zamówiła dwa lata temu. Wzięłam go na raty, bo nie było mnie stać na zapłacenie całości od razu.

Jeszcze ktoś pomyśli, że to miejsce jest pustePani Anna wychowuje dwójkę dzieci. Jej syn jest niepełnosprawny, nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Dlatego ona nie może iść do pracy i utrzymuje się ze świadczeń socjalnych.

- I przyjdzie taki, i ukradnie pomnik dziecka, które zmarło, gdy miało 7 lat, i ma to gdzieś - żali się pani Anna. - Teraz musiałam wydać kolejne niemałe dla mnie pieniądze na krzyż, tablicę i obramowanie drewniane grobu. Bo przecież nie może być tak, że ktoś pomyśli, że to miejsce jest puste, i nie wiadomo, kto tam leży.
Straty zostały wycenione na 1,5 tys. zł.

Sprawą zajmuje się policja. Za ograbienie miejsca spoczynku zmarłego grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

GZDiZ ma jedno zgłoszenie o kradzieży, policja siedemKradzieże na trójmiejskich nekropoliach najczęściej dotyczą kwiatów, zniczy, w następnej kolejności drobnych elementów wystroju grobów, jak ozdobne donice lub wazony.

- Z informacji uzyskanych od kierowników cmentarzy wynika, że kradzież całego nagrobka zgłoszona została w tym roku po raz pierwszy - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Ostatni raz kradzież całego nagrobka opisywaliśmy niemal dokładnie dwa lata temu.

Ukradli pomnik z Cmentarza ŁostowickiegoInne statystyki ma policja.

- Od początku 2022 r. siedem osób zgłosiło nam fakt ograbienia grobu [razem ze zgłoszeniem pani Anny - dop. red.] i wszystkie te zgłoszenia wpłynęły na komisariat na Oruni - informuje podinsp. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Policjanci cały czas pracują nad tymi sprawami i dążą do zatrzymania osób podejrzanych o to przestępstwo.

Na cmentarzu monitoring się nie sprawdziWykrycie sprawców będzie bardzo trudne. Na terenie nekropolii nie ma praktycznie żadnych kamer. Monitorowana jest wyłącznie główna brama cmentarza.

- Monitoring nie spełniłby swojej funkcji ze względu na gęste zadrzewienie - tłumaczy Magdalena Kiljan.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (291)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane