• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Śluby w plenerze coraz bardziej popularne. Jak to załatwić?

Ewelina Oleksy
3 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Ślub w altanie w parku Oliwskim. Ślub w altanie w parku Oliwskim.

Rośnie zainteresowanie organizacją ślubów w plenerze. Tylko w tym roku zaplanowano w Gdańsku ponad 20 takich ceremonii. Młode pary mówią sobie "tak" m.in. w parku Oruńskim, Brzeźnieńskim i Oliwskim, a także na Darze Pomorza, gdzie ostatnio doszło do wyjątkowej sytuacji. Jak załatwić taką uroczystość? Podpowiadamy.Chciał(a)byś wziąć ślub w plenerze?

Po zmianach w prawie z 2015 roku udzielenie ślubu cywilnego poza urzędem jest możliwe, jeśli para młoda wyrazi takie życzenie i złoży odpowiedni wniosek we właściwym dla danej lokalizacji Urzędzie Stanu Cywilnego.

O ile standardowa opłata w Urzędzie Stanu Cywilnego za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi obecnie 84 zł, o tyle przeprowadzenie ceremonii zaślubin poza murami urzędu to koszt ok. 1 tys. zł. Poniesienie go z pewnością jednak sprawi, że ślub będzie wyjątkowy i na długo zapadnie w pamięć.

- Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie ślubami plenerowymi. Największą popularnością cieszą się park OliwskiMapka, park OruńskiMapka oraz park BrzeźnieńskiMapka - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Organizacja wesel - lista firm z Trójmiasta • w 2020 roku odbyło się 9 ceremonii - 7 w parku Oliwskim i 2 w parku Oruńskim.
 • w 2021 roku zorganizowano ich już 21 - 11 w parku Oliwskim, 6 w parku Brzeźnieńskim i 4 w parku Oruńskim.
 • w 2022 roku GZDiZ ma w grafiku 20 uroczystości, które już się odbyły i rezerwacje na kilka kolejnych.

- Co sprawia, że coraz więcej młodych par decyduje się na organizację ślubów w gdańskich parkach? Z pewnością tło drzew, śpiew ptaków i romantyczna sceneria, które czynią te chwile magicznymi - mówi Kiljan.

W Gdyni na Darze Pomorza, a w Sopocie GrodziskoW Gdyni popularnymi miejscami do ślubu w plenerze są m.in. molo w Orłowie i Dar Pomorza. Taka możliwość jest również w wielu gdyńskich hotelach, a także w Szkole Filmowej.

Dar Pomorza był zresztą ostatnio świadkiem ślubnej historii jak z filmu. Mieszkańcy Gdyni - Diana i Wojciech, kilka tygodni przed swoim ślubem na Darze Pomorza wrzucili do Morza Bałtyckiego butelkę z zaproszeniem na uroczystość.

W Gdańsku popularniejsze od konkordatowych są śluby świeckie W Gdańsku popularniejsze od konkordatowych są śluby świeckie

Nietypowe znalezisko wyłowiły dzieci, które tego lata wraz z rodzicami wypoczywały na plaży. Rodzina z Warszawy, zauroczona treścią listu, niedługo po tym, wróciła nad polskie morze, tym razem w charakterze weselnych gości.

- Zaznaczyliśmy, że szczęśliwego znalazcę butelki zapraszamy na ślub wraz z osobą towarzyszącą. Nie wierzyliśmy do końca, czy ktoś odczyta list, czy butelka nie wypłynie na szeroką wodę lub nie rozbije się o kamienie. Istniało także ryzyko, że zostanie odnaleziona już po naszym ślubie - opowiada Diana Ners, młoda mężatka.
 • Butelka, w której znajdował się list z zaproszeniem na ślub na Darze Pomorza.
 • Ślub można zorganizować na Darze Pomorza w Gdyni.
Tymczasem zwrotna informacja o odnalezieniu zaproszenia przyszła sms-em już po kilku dniach. Znalazcy pojawili się na ślubie.

Para młoda podkreśla, że ślub na cumującym w Gdyni Darze Pomorza od zawsze był ich wielkim marzeniem. To nie przypadek, bo ojcowie - marynarze znaczną część życia spędzili na morzu.

Na pokładzie statku-muzeum sakramentalne "tak" wyznaje sobie co roku średnio dwadzieścia par.

W Sopocie wśród najczęściej wybieranych, ślubnych lokalizacji plenerowych są Grodzisko Sopot i  Dworek Sierakowskich.

W Gdańsku, poza parkami, pary wybierają też m.in. Dwór Artusa. Ale śluby odbywały się też m.in. na Polsat Plus Arenie, Zielonym Moście czy w Hali Olivia.

 • Śluby plenerowe zyskują na popularności.
 • Śluby plenerowe zyskują na popularności.

Jak załatwić ślub w plenerze?Aby otrzymać zgodę na przeprowadzenie ślubu w plenerze w plenerze w Gdańsku, należy zgłosić się do GZDiZ za pośrednictwem poczty lub e-mail: info@gzdiz.gda.pl.

Naked cake, z jadalnym złotem czy ze świeżymi kwiatami? Wybieramy tort na wesele Naked cake, z jadalnym złotem czy ze świeżymi kwiatami? Wybieramy tort na wesele

- We wniosku należy podać: imię i nazwisko, adres wnioskodawcy, planowaną lokalizację oraz datę i godzinę ceremonii - doliczając jedną godzinę przed i po uroczystości na przygotowanie i sprzątnięcie udostępnianego terenu - informuje Kiljan. - Młode pary wraz ze zgodą, która wydawana jest przez GZDiZ nieodpłatnie, otrzymują warunki realizacji. Należą do nich między innymi: instalowanie dekoracji bez użycia gwoździ lub innych elementów mogących uszkodzić parkową architekturę, zabezpieczenie ławek oraz siedzisk we własnym zakresie, posprzątanie udostępnionego terenu.
Zgody na organizację ceremonii w plenerze GZDiZ wydaje nieodpłatnie. Zakazany jest wjazd samochodem, motocyklem czy bryczką na teren parków zabytkowych. Nie można też używać konfetti i innych drobnych elementów oraz spożywać alkoholu.

Podobne procedury obowiązują w Gdyni i Sopocie.

Ślub na tafli lodowiska? Czemu nie:Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (212)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane