Fakty i opinie

Sopot się zdiagnozował. "Jest skarbem narodowym"

Grafika pochodząca z domumentu "Diagnozy Sopotu"
Grafika pochodząca z domumentu "Diagnozy Sopotu" mat. prasowe

Jak laurka wygląda przygotowywana przez kilkanaście miesięcy "Diagnoza Sopotu". Według przygotowujących ją naukowców mieszkańcy miasta są "zamożniejsi, lepiej wykształceni, zdrowsi, bardziej "ukulturalnieni" i bardziej zadowoleni z życia niż przeciętni Polacy", a sam Sopot jest "skarbem narodowym".Jak oceniasz zaprezentowaną przez Sopot diagnozę?

to dobra podstawa do przemyślanej, dalekosiężnej strategii 17%
w dokumencie nie podano szczegółów, trudno więc go oceniać 18%
to megalomania i dużo pustych słów 65%
zakończona Łącznie głosów: 1013
Liczący około 40 stron dokument przygotowywany był przez ostatnich kilkanaście miesięcy. W założeniu ma on stanowić punkt wyjścia dla stworzenia strategii rozwoju miasta na lata 2021-2030. Urzędnicy jego przygotowanie zlecili naukowcom z prywatnej uczelni, posiadającej zresztą filię w mieście - Uniwersytetu SWPS.

Choć w dokumencie nakreślono kilka raczej dość oczywistych problemów, z którymi boryka się miasto (starzenie się populacji, deficyt mieszkań komunalnych, konflikty między mieszkańcami a turystami, brak terenów do rozwoju, nadmierny ruch samochodowy), to większa część "Diagnozy Sopotu" brzmi jak laurka, często podkreślająca zalety działań samorządu, a za wiele problemów miasta obwiniająca czynniki zewnętrzne. W podobnej konwencji ją zresztą zaprezentowano.

Profesor Mikołaj Cześnik, pod którego kierownictwem przygotowywano "Diagnozę Sopotu", podczas konferencji, na której pokazano dokument, określił Sopot mianem "skarbu narodowego".

Usłyszeliśmy także - od Martyny Obarskiej, jednej ze współautorek dokumentu - że "Sopot jest miastem, jak na polskie warunki, bogatym, miastem, które ma bardzo wysoki kapitał społeczny i ludzki".

"Jesteśmy najbardziej zielonym miastem i jeszcze to rozwijamy"Wypowiedzieli się także wiceprezydenci miasta. Marcin Skwierawski zaznaczył, że Sopot "musi i chce być miastem inteligentnym - smart", zwrócił też uwagę, że u podstaw sukcesów Sopotu leżą "warunki naturalne". "Jesteśmy najbardziej zielonym miastem i jeszcze to rozwijamy" - zapewnił. Dodał również, że mieszkańcy Sopotu są bardzo dumni z przyrody, jak i ze sposobu, w jaki samorząd dba o środowisko.

Co ciekawe, stwierdził też przy okazji, że mieszkańcy Sopotu oceniają bardzo dobrze te elementy związane z ochroną środowiska, za które odpowiada miasto, zaś jako obszar, który należy poprawić wskazują "rzeczy, które wykraczają poza sferę miejską".

"Sopot cierpi na Trójmiejskie bolączki"Fragment dokumentu.
Fragment dokumentu. mat. prasowe
Chociaż podczas konferencji podkreślono, że "Diagnoza Sopotu" powstała na podstawie danych statystycznych, badań opinii społecznej, warsztatów z mieszkańcami, konsultacji z ekspertami oraz analizy rozwoju miast takich jak: Kopenhaga, Barcelona czy Amsterdam, to w samym dokumencie nie natrafimy na cytaty, odnośniki czy twarde liczby. Dominuje styl opisowy.

Poniżej prezentujemy kilka cytatów z "Diagnozy"

 • Sopocianki i Sopocianie są (średnio) zamożniejsi, lepiej wykształceni, zdrowsi, bardziej "ukulturalnieni" i bardziej zadowoleni z życia niż przeciętni Polacy. Zasięg świadczeń społecznych w Sopocie systematycznie maleje, co świadczy o malejącej liczbie mieszkańców Sopotu potrzebujących takiej formy pomocy.
 • Sopocki samorząd i jego przedstawiciele, a także ościenne samorządy, nieźle sobie radzą z rozwiązywaniem większości problemów mieszkańców Trójmiasta i obszaru metropolitalnego. Warto zauważyć, że Sopot, z racji swojego położenia w centrum obszaru metropolitalnego, odgrywa kluczową i wiodącą rolę w wielu inicjatywach mających na celu poprawę jakości życia obywateli omawianego obszaru.
 • Specjalnego podkreślenia wymaga rola Sopotu w obszarze metropolitalnym. Wszelkie analogie i porównania z Wenecją, Monako czy Kołobrzegiem są dość ułomne. Tamte miasta są samodzielnymi tworami, a Sopot jest centralną częścią obszaru metropolitalnego, która w sposób nieunikniony "cierpi" na niektóre trójmiejskie bolączki (np. bardzo duże obciążenie indywidualnym transportem samochodowym).
 • Szczególnie prężnie w ostatnich kilkunastu latach budowano, rozwijano i odnawiano sopocką infrastrukturę. Oczywiście ten cywilizacyjny postęp dokonywał się i dokonuje w całej Polsce, ale w niektórych miejscach jest on wyjątkowo spektakularny. Dzieje się tak przede wszystkim tam, gdzie sprawności pozyskiwania i wykorzystania dostępnych środków (krajowych i unijnych) towarzyszy roztropność ich wydatkowania.
 • Mieszkańcy Sopotu są jak na polskie standardy bardzo aktywni w sferze kultury. Wyróżniają się (in plus) na tle Polski. Mówiąc najkrócej: kapitał kulturowy mieszkańców Sopotu jest na bardzo wysokim poziomie, co jest z jednej strony potężnym zasobem miasta (osoby o dużym kapitale kulturowym są świadomymi obywatelami, cennymi pracownikami, lubianymi sąsiadami), a z drugiej strony wyzwaniem dla władz samorządowych (osoby o dużym kapitale kulturowym mają wobec rządu i samorządu inne, większe oczekiwania niż osoby o niskim poziomie tego kapitału).


Cały dokument można znaleźć na stronie miasta (PDF)

Przygotowanie "Diagnozy Sopotu" kosztowało 120 tys. zł.

Opinie (238) ponad 20 zablokowanych

 • (8)

  Jak dla mnie po dawney perle północy i znanym uzdrowisku nie pozostał żaden ślad...gdzie dawny klimat,bohema artystów,inspiracja twórcza literatów....Obecnie niestety Sopot kojarzy się jedynie z melanżem,brudną plażą i drożyzną.Do tego dawna zatoka sztuki,szemrane towarzystwa i wizyty Norków w wiadomych klubach.Nie,dzięki.

  • 250 23

  • Nawet ulic i chodników nie budują. (4)

   I wszędzie się walają puszki po " szweckich kąserwach"

   • 19 8

   • Słabo , niedowartościowany gościu (1)

    • 8 3

    • To jest wstęp do tego czego nie udało się lewakom

     Finansowanie przez Unię miast posłusznych bezpośrednio z pominięciem budżetu centralnego w Polsce . Czekam aż Kudłaty światło wyłączy na znak protestu ,,veta,,

     • 4 4

   • głupoty piszesz, ulic nie ma gdzie budować bo jest ograniczony geograficznie

    za to te co są to regularnie są remonty np teraz Al. Niepodległości, niedawno Armii Krajowej itd

    • 6 5

   • A Zatoka Sztuki mekką dewiantów ?

    • 7 0

  • (1)

   Sopot to chyba skarb burdelowy. Zamożne elity? Haha chyba warszafka w butach wziętych w leasingu.

   • 29 3

   • Policja stoi na bramkach w knajpach ...

    Tego nawet za komuny nie było

    • 6 1

  • rodzaj miejskiej huby

   • 5 1

 • niezłe jaja (9)

  wieś, w której królują drożyzna i staruszkowie, a latem patologia. Nie mówiąc o tym, że w tym raju z każdym rokiem ubywa ludzi... Ale grunt to mieć wysokie mniemanie o sobie. Swoją drogą ciekawe kto zarobił na tym "raporcie": zróbcie nam diagnozę za kupę publicznej kasy. Jasne - jaki ma być wynik?

  • 232 21

  • cicho zazdrosny trollu

   • 3 27

  • piszesz o Kraśniku? (1)

   • 2 12

   • o Sopocie.

    • 5 1

  • Nie, o Sopocie, czytaj ze zrozumieniem. (5)

   Pięć lat tam pracowałem i nauczyłem się tego, że to miasto starych dziadów, którzy starymi tico i innymi cienko-cienko ciągle dławią ruch na drogach. Miasto meneli, których autentycznie jest więcej niż w pozostałych częściach 3miasta. Miasto patusów, których mnóstwo się kręci zwłaszcza latem, zwłaszcza na dolnym Sopocie. Miasto dla warszafki, bo nawet mieszkańcy zakupy (spożywcze np.) robią coraz częściej w Gdyni czy Gdańsku z powodu wysokich cen. Taryfę (taką tradycyjną) też najlepiej zamawiać z Gdańska albo Gdyni bo sopockie zedrą kasę. Nie wspomnę i nieruchomościach, bo to już w ogóle kosmos. Na koniec, miasto ciągłego korka (pomijam remonty dróg), bo poza tymi laskowikami bez refleksu, jeździ mnóstwo turystów, którzy naprawę gubią się na jednokierunkowych uliczkach w tej wielkiej metropolii.

   • 13 4

   • A co masz do satruszków? Czy starszych? Też będziesz jednym z nich. (3)

    Czy uważasz, że po osiągnięciu 60 roku życia nasi emeryci powinni wszyscy się przenieść do Kraśnika? Zakupy w Sopocie robimy u siebie, mamy takie same sklepy spożywcze, nie mamy innych sklepów jak to bywa w każdej małej mieścinie.
    Nie,nie jesteśmy metropolią. Jesteśmy małym miastem, ale z pewnymi udogodnieniami. Mamy oprócz szkól podst, średnich wyższe, mamy też instytucje kultury.
    Mamy meneli, ale spora część z nich przyjeżdża z zewnątrz, z innych części Trójmiasta lub Polski. Spora część narodu to patologia, zatem u nas też to musi mieć odzwierciedlenie.
    Sopot nie jest taki drogi, jak wiesz jak się poruszać po mieście. Nikt z nas nie stołuje się codziennie na mieście, nie balujemy w klubach co noc.

    • 3 3

    • Nie kolego, uważam, że w pewnym wieku nie powinno się już prowadzić pojazdów. (2)

     A ceny w sklepach macie wyższe niż miastach ościennych. Menele zjeżdżają się z okolicy? Dobre sobie :) W jakiejś części może i tak, ale większość to niestety "rezydenci" Sopotu. Spora część narodu to patologia, zgoda, ale w takim razie powinno być proporcjonalnie, jak w innych miastach. Ale nie jest. Nie wiem tylko co ma poruszanie się po mieście do tego, że Sopot jest drogi? Pisałem ogólnie o cenach np. produktów spożywczych, usług itp. które są wyższe niż gdzie indziej. Generalnie jest to bardzo ładne, malownicze miasto, które niestety jest powoli zarzynane przez władze i deweloperów. Jeszcze trochę i to będzie enklawa warszafki, dla bogatej patoli i turystów. Do wiadra żółci dorzuciłbym jeszcze łyżeczkę dziegciu, mianowicie przejazd tranzytem przez Sopot. Można jechać przez całe trójmiasto, obojętnie czy od Gdyni do Gdańska czy na odwrót, a przejazd przez Sopot będzie proporcjonalnie trwał najdłużej. Mimo, że właściwie jest to tylko prosta droga... O poruszaniu się tutaj autem ciężarowym już nie wspomnę... No to tyle :P

     • 1 1

     • Oj, chyba tak nie jest. (1)

      Ceny produktów spożywczych są takie same, mamy te same Lidle, Biedronki i Żabki.
      A z tymi menelami to nie do końca prawda, co roku na wiosnę do Sopotu ściągają nowe szwadrony meneli z całego kraju. Jeśli chodzi o meneli rozrywkowych, to raczej okolica a nie mieszkańcy Sopotu. Tak, naszych meneli nie jest więcej niż innych, jest ich tyle samo co gdzie indziej.
      Tranzytem najlepiej przez obwodnicę, taka prawda.
      W pewnym wieku nie powinno się jeździć samochodem? Pełna zgoda, tylko, że najwięcej wypadków nie powodują ludzie w podeszłym wieku, a mężczyźni w wieku 18-50. Czy oni nie powinni jeździć kierować samochodami?
      Sopot nie ma miejsc do rozbudowy, więc grunt jest drogi, na mieszkania w Sopocie mogą się porwać nieliczni, to się nie zmienia od lat. Z tym chyba nie da się nic zrobić. Jeśli młody człowiek za dwupokojowe w Sopocie może lub kupić dwupoziomowe, to wybór jest prosty. Mieszkanie w komunalnych i TBS-ach bywa drogie, teraz ludzie nie chcą żyć w małych mieszkankach, wolą większe i swoje.

      • 0 0

      • daj sobie spokoj, przeciez odpisujesz takiemu menelowi

       !

       • 0 0

   • Dziękuję za opinię. Profesjonalna i obiektywna? Frustracja przebija z każdego zdania. Podejrzewam, że jakiś -stary dziad - wylał Cię z roboty, gdy liczyłeś meneli w czasie godzin pracy .Pozdrawiam i życzę miłego dnia na....Przeróbka, .... a może Stara Kiszewa ?

    • 0 1

 • zawsze się zastanawiam (13)

  dlaczego ludzie w Trójmieącie śmieją się z Wejherowian a nie z Sopocian

  • 166 34

  • Bo nie śmiejemy się z osób starszych i z przyjezdnych z Wawki, którzy są tutaj właścicielami mieszkań, ale rzadko bywają ;)

   • 25 6

  • (10)

   Też się zastanawiam dlaczego się śmieją z Wejherowa,urodzilam się w Sopocie i tu mieszkam kto ma gdzie ucuekać już stąd ucieka dużo ludzi wcześniej ucieklo a kto nie ma gdzie to mieszka,miasto w ktorym oprócz Biedronki i Lidla nawet sklepow nie ma po majtki do gdyni trzeba jechać

   • 16 4

   • (3)

    Zawsze możesz chodzić bez majtek nikt nie broni ;) Sklepy są w Sopocie i z Sopockimi cenami, kurort niestety kosztuje :)

    • 3 14

    • A dlaczego mam kupować w Sopocie majtki z czegoś, co udaje materiał, zamiast kupić dobrej jakości w tej samej cenie w innym mieście?

     • 8 1

    • Sopot jest gmina geriatryczna wiec nie majtki a pieluchy sa tam powszechniejsze, co

     tlumaczy brak podazy majtek.

     • 8 3

    • A gdzie sa te sklepy w Sopocie czy coś przegapilam?pasmentaria,dawny konsum z cenami z kosmosu i sklep z chinskimi szmatami

     • 0 0

   • (1)

    rossmanow mamy za to duzo ;)

    • 0 2

    • Rosmany są 2 więc nie tak duzo

     • 0 1

   • macie tylko dluga kladke nad morzem choc krotsza niz kiedys (1)

    • 5 1

    • zazdrość przemawia

     • 0 1

   • W którym szpitalu w Sopocie się urodziłeś ?

    • 0 0

   • W którym roku się urodziłaś? W Sopocie

    • 0 0

  • Bo większość, to nieudacznicy życiowi którzy nosa za swoje blokowisko nie wychylili, a internet to całe ich życie...

   • 2 0

 • To ja dziękuję za takie skraby (2)

  Sopot był kiedyś. Teraz to melina z dostępem do zatoki i drogimi hotelami. Nie ma co lansować na siłę.

  • 183 17

  • Ta melina, to dzięki wam przyjezdnym głównie.

   • 5 4

  • od wieków taki był

   Mój Dziadek,Babcia i ich dzieci czyli również moja Mama przyjeżdżali do super miejsca uzdrowiskowego, w którym zawsze były hotele ,pensjonaty i właściciele z Polski i Niemiec.Ja również tu zamieszkałem 60 lat temu. Nic mi nie przeszkadza w Sopocie a zwłaszcza jego "inny" charakter od reszty miast w Polsce, świetne położenie, klimat i mieszkańcy. A nie cierpię prostej ludzkiej zawisci!

   • 1 2

 • Gdyby Sopot nie miał takich sąsiadów, którzy dodatkowo

  nie przepadają za sobą, to niczym by się nie wyróżniał

  • 75 22

 • Sopot, Gdynia, Gdansk

  Prosze zostańcie w domu nie stanie się Wam nic.

  • 26 11

 • Serio? (11)

  Hahahahaa 50 lat mieszkalem w tym mieście i znam dużo lepsze miejsca w Polsce.

  • 136 23

  • a ja nie i też mieszkam tu kilkadziesiąt lat (2)

   • 9 12

   • Każdy

    Sam odnajduje swoje miejsce na tej ziemi.
    Sopot ma swój klimat ale też sporo z tego klimatu stracił po zabetonowaniu. Dlatego po prostu wyjechałem z tego miasteczka. Pozdrawiam.

    • 18 2

   • to rusz sie z tego kurkidolka i zobaczysz, ze sa lepsze miejsca

    • 10 2

  • Kraśnik? (4)

   • 7 2

   • Czorsztyn

    .

    • 3 2

   • Co Kraśnik? (1)

    • 1 2

    • Jajco! Skup się.

     • 5 3

   • tam chociaż coś potrafią wyprodukować

    co produkuje sopot?
    Wiem: produkuje śmieci

    • 5 2

  • Nie wierzę, nie ma takich starych ludzi... (1)

   • 2 3

   • Są, z Kraśnika młodzi uciekli do UK.

    • 2 2

  • np Gdynia XD

   • 0 1

 • Sopot nie hula moi drodzy I kochani

  Jakaś perełka 3M musi być.. Siszu ktoś jadl a jak nie to polecam.

  • 23 14

 • Ja bym poszedł dalej (9)

  Prezydent Sopotu Karnowski jest Skarbem Narodowym :)

  • 170 12

  • genialne !

   brawo

   • 24 2

  • chyba Brian May

   • 6 1

  • Jak (1)

   Kaczyński

   • 2 9

   • Jak Zandberg

    • 4 3

  • (3)

   Chciales powiedziec sopocki Mikolaj Kopernik

   • 13 0

   • taki na miarę (1)

    sopotu

    • 10 0

    • Nie za madry i nie za uczciwy :)

     • 14 1

   • Kopernik

    była kobietą !

    • 4 0

  • i o to chodzilo w tym badaniu

   sedno sprawy Karnowski sopockim skarbem.

   • 13 0

 • Zamozniejsi, bo przecietny sopocianin, pracuje w gda albo gdy xD (5)

  • 62 9

  • wcale nie, wręcz odwrotnie (2)

   • 1 9

   • (1)

    Jeszcze nie słyszałem wśród moich kolegów żeby dojeżdżał do pracy do Sopotu. Tam jest raczej niewiele miejs pracy

    • 15 3

    • I całe szczęście!!!!!

     • 0 0

  • praca

   Ja GA pracuję w Sopocie.Zapraszam turystów i lokalsuw z 3city

   • 2 3

  • Zawsze pracowałem i pracuję w Sopocie. Mam 60 lat i czuję się w tym bardzo aktywnym Mieście wspaniale!!! a wy gda gdy gka aks i inni?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.