• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Statuetki dla Scholi

K.K.
11 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Wczoraj w Warszawie ogłoszono wyniki i wręczono Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2003". Wśród laureatów jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, który zdobył aż dwie statuetki. Laury przypadły w udziale gdańskiemu zespołowi za dwupłytowe nagranie CD "Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego" w dwóch kategoriach: "Album Roku. Muzyka Współczesna" oraz "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej".
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego otrzymał w obecnej edycji konkursu trzy nominacje. W poprzednich latach ten sam zespół nominowany był jeszcze dwukrotnie.

Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego (2 CD) nagrano z udziałem solistów Adama Kruszewskiego - baryton i Janusza Olejniczaka - fortepian, Chóru Polskiego Radia, Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Dyrygentem i kierownikiem atystycznym nagrania był Jerzy Maksymiuk.

- To prawdziwy zaszczyt znaleźć się w tak znakomitym towarzystwie - powiedział Jan Łukaszewski, dyrektor naczelny i artystyczny zespołu. - Wysoki poziom artystyczny wszystkich nominowanych wykonań czyni otrzymaną nagrodę dla płyty H.M. Góreckiego tym cenniejszą.
W kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki współczesnej płyta z utworami H.M. Góreckiego znalazła się na pierwszym miejscu razem z płytą z serii "Dyrygenci polscy", zawierającą nagrania historyczne z lat 1948-1953 Grzegorza Fitelberga. Do rywalizacji o tegoroczne Fryderyki stanęło wielu wybitnych wykonawców muzyki poważnej. W kategorii Album roku muzyka współczesna wśród pięciu nominowanych były między innymi płyty z "Missa pro pace" Wojciecha Kilara, czy nagrania "Double Concerto", "Dance Preludes", "Chain I" Witolda Lutosławskiego. O pierwsze miejsce w kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki współczesnej walczyło aż siedem nominacji, m. in. płyty z "Serenadą", "Siwą Mgłą", "Orawą" Wojciecha Kilara, nagranie "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, czy "Stabat Mater", "Litanii", "Demeter" Karola Szymanowskiego.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego w ubiegłym roku obchodził 25-lecie działalności. Chór zaliczany jest do europejskiej czołówki profesjonalnych zespołów wokalnych. Jego znakiem rozpoznawczym jest eksperymentowanie i specjalizacja w niebanalnych projektach muzyki nowej. Czołowi polscy i zagraniczni kompozytorzy, w tym Toru Takemitsu, stworzyło i zadedykowało swe utwory gdańskim wokalistom. Zespół ma na swoim koncie wiele prawykonań światowych.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis intensywnie przygotowuje się do występu w ramach X Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Prestiżowy koncert zaplanowany jest na 22 marca. W programie znajdą się dwie polskie premiery Psalmi Peregini" Petra Ebena i "Hymne" Niccolo Castigllioniego, utwory Martina i Parta oraz kompozycje A. Bloca, H. M. Góreckiego i P. Szymańskiego. Dyrygować będzie Jan Łukaszewski.
Głos WybrzeżaK.K.

Miejsca

Opinie (3)

  • gratulacje!
    cieszy że ta muzyka nie jest spychana już na margines jako "niemodna"

    • 0 0

  • Gratulacje !!!

    Zasług Scholi Cantorum Gedanensis nie sposób przecenić. I to nie tylko na krajowym rynku muzycznym. Schola Cantorum Gedanensis - to nasze Narodowe Dobro, o które trzeba dbać!
    "Fryderyki" dla chóru Jana Łukaszewskiego - chciałoby się powiedzieć : wreszcie !!!

    • 0 0

  • łłłłłłłłiiiiiiiiii

    baaardzo gratuluje (szczególnie mojej cioci która śpiewa w tym chórze) uważam jednak ze do zamieszczonego artykułu powinno sie dołączyć zdięcie scholi. papa

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane