• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studencka wizja drugiego życia falowca na Przymorzu

Michał Stąporek
3 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
- Wprowadzenie nowych funkcji do falowca byłoby spełnieniem wizji jego projektantów, których nie mogli zrealizować 50 lat temu - uważa Julia Podsiadło, autorka pracy magisterskiej obronionej właśnie na ASP w Gdańsku. - Wprowadzenie nowych funkcji do falowca byłoby spełnieniem wizji jego projektantów, których nie mogli zrealizować 50 lat temu - uważa Julia Podsiadło, autorka pracy magisterskiej obronionej właśnie na ASP w Gdańsku.

Duże mieszkania na dachu, lokale usługowe na parterach i biura na dwóch pietrach - to wizja zmian w falowcu na Przymorzu, przedstawiona w pracy magisterskiej Julii Podsiadło, obronionej niedawno na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.



Czy budynek, w którym mieszkasz, wymaga dużego remontu?

Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska jest nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Gdańska, ale i - z racji swoich rozmiarów i specyfiki - w całej Polsce.

Falowce: największe bloki w Trójmieście

860-metrowy budynek powstawał przez trzy lata (1970-1973). Ma 16 klatek schodowych, w każdej klatce mieszka ok. 110 rodzin. Łącznie jest tu 1790 mieszkań.

Budynek doczekał się uwiecznienia w kulturze popularnej, jest m.in. bohaterem powieści pt. "Latawiec z betonu".

Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża mierzy 860 metrów długości. Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża mierzy 860 metrów długości.
Jest jednak przykładem modernizmu w powojennym wydaniu, w którym nastawione na wygodę mieszkańców propozycje projektantów przegrywały z realiami ekonomicznymi coraz mniej wydajnej gospodarki.

Dokończenie zamierzeń projektantów sprzed półwiecza



Od niemal 50 lat budynek nie został praktycznie wcale zmieniony, jeśli nie liczyć kolejnych odmalowań elewacji, dość chaotycznej zabudowy galerii oraz pojawienia się domofonów na początku lat 90.

Julia Podsiadło, studentka pracowni projektowania architektury wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uznała, że czas dać falowcowi drugie życie. W swojej właśnie obronionej pracy magisterskiej pokazała jak można by zmienić budynek zgodnie z ideałami modernistycznych projektantów, które - w tym przypadku - nigdy nie zostały do końca zrealizowane. Stąd też tytuł pracy: "Falowiec - niedokończony ideał modernizmu".

- Zainteresowałam się tym budynkiem po dyskusji na uczelni, podczas której rozmawialiśmy o mieszkalnictwie w Gdańsku. W mieście powstaje mnóstwo nowych budynków mieszkalnych, również takich o dobrej architekturze. Nie powinniśmy jednak zapominać o budynkach starszych. Także takich, jak falowiec stojący przy ul. Obrońców Wybrzeża.
Wskazane propozycje zmian w wykorzystaniu przestrzeni falowca. 1 - Sklepy i lokale usługowe na parterach. 2 - Biura na pierwszym i drugim piętrze. 3 - Dwukondygnacyjne mieszkania na dachu. Wskazane propozycje zmian w wykorzystaniu przestrzeni falowca. 1 - Sklepy i lokale usługowe na parterach. 2 - Biura na pierwszym i drugim piętrze. 3 - Dwukondygnacyjne mieszkania na dachu.
Projektantka podkreśla, że z szacunku dla budynku i dla jego architektury, jej wizja zakłada jak najmniejsze zmiany w jego bryle. Dotyczą one de facto dwóch kwestii. Po pierwsze najniższej kondygnacji, czyli parteru, który zostałby całkowicie przeszklony i wizualnie unosiłby się na słupach.

- One częściowo już tam są w formie osi konstrukcyjnych budynku, trzeba by je tylko odsłonić. Dzięki temu budynek zyskałby lekkość, tak ważną i charakterystyczną dla budynków modernistycznych - podkreśla.

Szklane domy na dachu



Drugą zmianą w bryle budynku byłoby stworzenie dwóch kondygnacji na dachu, w których znalazłyby się duże mieszkania, niemal domy.

Wokół nich powstałyby także ogrody, zarówno prywatne, jak i ogólnodostępne.

  • Nowe mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku miałyby ogromne przeszklenia. By chronić je przed nadmiarem słońca, projektantka zaproponowała ażurową przesłonę tej części budynku.
  • Nowe mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku miałyby ogromne przeszklenia. By chronić je przed nadmiarem słońca, projektantka zaproponowała ażurową przesłonę tej części budynku.
  • Nowe mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku miałyby ogromne przeszklenia. By chronić je przed nadmiarem słońca, projektantka zaproponowała ażurową przesłonę tej części budynku.
Niemal całkowicie przeszklona zabudowa dachu przysłonięta byłaby ażurową, membranową konstrukcją. Z jednej strony zapewni ona ochronę przed światłem słonecznym, z drugiej odróżni ten fragment budynku od oryginalnej części.

W efekcie budynek nieco by "urósł". Dziś mierzy 32 m, zaś po przebudowie - 39-40.

Elewacja wykończona byłaby białym cementem - tak jak zakładali projektanci falowca.

Punkty usługowe i biura zamiast części mieszkań



Ważną zmianą, choć pozostającą bez wpływu na bryłę falowca, byłoby inne niż dziś wykorzystanie trzech pięter falowca.

Na odsłoniętych, przeszklonych parterach znalazłyby się sklepy i lokale usługowe.

Z kolei pierwsze i drugie piętro zostałoby zaaranżowane na biura. Co ciekawe, jest to odpowiedź na samodzielne działania mieszkańców, którzy wynajmują swoje mieszkania pod usługi.

  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Wygląd klatki schodowej w mieszkalnej części falowca.

To oczywiście sprawiłoby, że w budynku znacznie zmniejszyłaby się liczba mieszkań. Dziś jest ich 1790. Nawet po dodaniu mieszkań na dachu, ich łączna liczna w falowcu zmniejszyłaby się o około 400-500.

Mniej może znaczyć więcej



Zdaniem autorki wizji taka zmiana także byłaby zgodna z ideami przyświecającymi modernistom, którzy chcieli budować obiekty przyjazne mieszkańcom.

- Już w latach 70. architekci wiedzieli, że takie ogromne skupisko mieszkańców nie będzie sprzyjało ich integracji, lecz raczej izolacji. O kształcie budynku nie decydowała jednak tylko wizja i wiedza architektów, ale w dużej mierze realia ekonomiczne - podkreśla Julia Podsiadło.
Wprowadzenie do budynku nowych gości: klientów sklepów i punktów usługowych, pracowników biur czy zamożniejszych właścicieli dużych mieszkań na dachu, pozwoliłoby zamienić obraz falowca wśród mieszkańców Gdańska.

Nie byłoby to złe, bo ten wizerunek nie jest bardzo pozytywny. Kiedy rok temu zapytaliśmy naszych czytelników, czy chcieliby zamieszkać w falowcu, 87 proc. spośród 5 tysięcy ankietowanych odpowiedziało, że nie.

Wizja bardzo daleka od realizacji



Projektantka ma oczywiście świadomość, że jej wizja jest tylko pewnego rodzaju sugestią, pomysłem na to, jak mogłaby przebiegać modernizacja takich liczących już sobie kilkadziesiąt lat budynków mieszkalnych. Dlatego w swojej pracy nie szacowała kosztów zmian, ani też nie prowadziła szczegółowych obliczeń konstrukcyjnych.

Wprowadzenie tych zmian w życie byłoby możliwa pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim budynek musiałby mieć jednego właściciela, czyli np. należeć do miasta lub prywatnego inwestora, a tak nie jest. Po drugie trzeba by zainwestować w remont kilkadziesiąt milionów złotych.

Warto jednak zaznaczyć, że w bogatych państwach zachodniej Europy (Niemcy, Francja, Holandia), przeprowadza się modernizację budynków pochodzących z podobnego okresu co falowiec. Zmiany obejmują ich termomodernizację, wymianę instalacji, także wprowadzenie do nich nowych funkcji, takich jak usługowe czy handlowe.



Dyplom magisterski: "Falowiec - niedokończony ideał modernizmu"
Autor: Julia Podsiadło
Promotor: prof. Beata Szymańska
I Pracownia Projektowania Architektury Wnętrz
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Opinie (281) ponad 10 zablokowanych

  • "Dlatego w swojej pracy nie szacowała kosztów zmian, ani też nie prowadziła szczegółowych obliczeń konstrukcyjnych."

    I wszystko jasne. W ten sposób to mogła do domku jednorodzinnego dołożyć kolejne 10 pięter.

    • 41 8

  • wszystko ładnie i pięknie tylko ekonomicznie

    nie ma sensu ...jak wszystkie wizję .Może zasypać trochę zatokę i będzie miejsce na nowe falowce zawsze to taniej jak przebudowa.

    • 20 1

  • Jasne to tak samo jakby zrobic plan budowy biur i apartamentów w faveli! (6)

    Przecież większość mieszkańców to zule plus masa emerytów i studentów czy sloi na wynajmie...
    Ciągle imprezy w wynajmowanych chatach, pod każdą klatka amatorzy tanich win do tego brod i smród, popękane ściany, jacyś psychole i samobójcy . Jak widzę ceny klitki 40metrów ze ścianami z tektury po 400 tysi to śmiać mi się chce. Przecież to takie slumsy się zrobiły...

    • 25 27

    • Akurat ściany to tam są z betonu i cegły. Pomyliło Ci się z tanią deweloperką

      • 12 0

    • Masz wybór (1)

      Masz wybór ekologicznie Szadulki.

      • 13 4

      • A obok tego całego fallusa nie ma nowoczesnych nowych budynków ?

        Szadółki od razu ?

        • 12 2

    • Obrażasz ludzi. (1)

      Ale cóż, jakże typowe to dla czującego się lepszym i sprytniejszym od innych nuworysza na dorobku, z mieszkaniem od dewelopera na kredyt i z samochodem w lizingu. Współczuję.

      • 11 9

      • Może
        Ale sam to spłaca lub próbuje zamiast siedzieć u matki lub czkać na śmierć babci.

        • 7 1

    • I te wejścia do mieszkania bezpośrednio z balkonu ,przeciez to tragedia.

      • 2 0

  • Szklarnia na dachu

    To chyba dla pomidorów, a nie dla ludzi do mieszkania.

    • 29 5

  • Bardzo ciekawa wizja pani architekt z Akademii Sztuk Pięknych. (1)

    Wprowadzić natychmiast

    • 7 18

    • Kolego inżynierze

      Czytaleś, obliczenia kosztów i wydymałkę miała gdzieś. Też mi zajady popękały

      • 2 0

  • Bardzo dobry projekt (3)

    Gratuluje Autorce i Promotorce. Widziałam na wystawie-jeden z najlepszych.

    • 16 22

    • Wyjaśnij zatem co z ludźmi z pierwszych 3 pieter? Beda przychodzić do tych biur na noc spać? (1)

      • 8 1

      • eutanazja

        • 4 1

    • A ty kim jestes pewnie pojecia niemasz o budownictwie ale dla ciebie dobry

      TO nic nowego ze bezmozgowie się doskonale rozumie ,a ta wizja jest totalnie bezmyślne! Na dodatek technicznie nie do wykonania.

      • 1 1

  • (6)

    Szczury kalaruchy i średnio w co 7 mieszkaniu patologia .....

    • 16 31

    • Szczury karaluchy i patologia w co 7 mieszkaniu to była 25 lat temu (2)

      Zostałeś z tyłu...

      • 11 2

      • Racja
        Teraz w co 5tym

        • 5 3

      • Hahaha

        Hahah. Śmieszą mnie obrońcy falowcow. Karaluchy były, są i będą, pogadajcie z Panem sprawdzającym np. Instalacje gazowe cyklicznie w waszych mieszkaniach, to powie Wam, co już widział. A Wy jesteście chyba ślepi i głusi, przekonani o zarąbistosci tego miejsca, baaaardzo na wyrost. Żeby nie było-mieszkałam, ale wytrzymałam 3 miesiące.

        • 8 10

    • W kazdym! (1)

      • 0 5

      • Powiem więcej

        Po 2 patologie na mieszkanie! :D

        • 4 1

    • Akurat u mnie nie ma ani szczurów ani karaluchów ani nawet mrówek ostatnio. No chyba że mówimy o sąsiadach

      • 0 0

  • (3)

    "Jest jednak przykładem modernizmu w powojennym wydaniu, w którym nastawione na wygodę mieszkańców propozycje projektantów przegrywały z realiami ekonomicznymi coraz mniej wydajnej gospodarki." - z tego co wiem to koszt był taki, że każdemu mieszkańców możnaby za to wybudować domek jednorodzinny o powierzchni mieszkania w falowcu. Zdecydowanie nie o ekonomię tu chodziło.

    • 9 8

    • W centrum miasta, dwa kroki od Giewontu albo kilkaset metrów od morza... (2)

      ...lwia część wartości nieruchomości to działka, a nie mury. Tam gdzie ziemia jest tania, możesz sobie postawić bungalow z ogródkiem pół ha, tam gdzie ziemia jest droga, stawia się bloki, tam gdzie ziemia jest w wuj droga, stawia się "drapacze chmur".

      To takie trudne do wyobrażenia?

      • 4 1

      • W czasach gdy powstawał falowiec (1)

        to wszystko było państwowe, a takie pojęcie jak wartość działki po prostu nie istniało.

        • 4 0

        • I wtedy Przymorze to były pola i łąki a nie ścisłe centrum. Poza tym mowa tu o koszcie budowy a nie działki.

          • 0 0

  • (1)

    Dlaczego studenci ASP zawsze są odklejeni od rzeczywistości?

    • 38 7

    • NITRO

      Może wąchają rozpuszczalnik nitro...

      • 0 0

  • (1)

    Ot cale ASP. Rownie dobrze mozemy wykonac projekt transportu falowca na Ksiezyc. W sensie, to fajnie ze ludzie maja pomysly ale ten pomysl nie ma szans sie obronic biznesowo. PSM Przymorze ma problem z biezacym utrzymaniem tych molochow, a tutaj mieliby szklane domy budowac ?
    Poza tym, robic projekt o falowcu moze ktos kto nigdy w nim nie mieszkal. Nie polecam nikomu.

    • 35 6

    • Dokladnue tak jak piszesz rownie dobrze mogla by

      Osiedle na Marsie projektować :)

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane