• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Supernowoczesne centrum do badania nanocząsteczek otwarto na Politechnice

Marzena Klimowicz-Sikorska
22 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Startuje budowa Centrum Ekoinnowacji PG

Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej już otwarte.



Wart kilkanaście milionów złotych sprzęt do badania nanocząsteczek i multimedialna sala z ogromnym tabletem zamiast tablicy znalazły się w otwartym w piątek Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej.



Centrum Nanotechnologii to największa inwestycja ostatnich lat na PG i jedna z największych wśród trójmiejskich uczelni. Za kilkadziesiąt milionów złotych zbudowano i wyposażono przy ul. Narutowicza zobacz na mapie Gdańska budynek, w którym będą prowadzone prace nad nanocząsteczkami.

Efekty tych badań mogą zmienić naszą wiedzę o świecie.

Nanotechnologia to nauka o wykorzystywaniu najmniejszych znanych nam cząsteczek. Już dziś nanomateriały wykorzystuje się w przemyśle, zarówno spożywczym (antybakteryjne kartony), medycznym (środki opatrunkowe, niezwykle precyzyjne narzędzia) czy telekomunikacyjnym. W przyszłości ma zdominować modę: są już pomysły, by dzięki nanocząstkom ubrania zmieniały kolor w zależności od np. temperatury, a dzięki nanoimpregnatom były całkowicie odporne na brudzenie się.

Nanotechnologia podbija świat nauki i gospodarki, dlatego Centrum Nanotechnologii na PG otwarto w samą porę.

- W Centrum Nanotechnologii studenci będą uczyć się dyscyplin związanych z nanotechnologią, inżynierią materiałową i innymi kierunkami. Przede wszystkim chodzi o umiejętność tworzenia nowych materiałów o innowacyjnych, użytecznych właściwościach i możliwościach ich wykorzystania - mówi prof. Wojciech Sadowski, inicjator budowy obiektu. - Nowoczesna aparatura do celów kształcenia, interdyscyplinarny charakter kształcenia z silnym akcentem na dyscypliny bazowe, takie jak fizyka, chemia, inżynieria materiałowa i inne, zapewni kształcenie nanoinżynierów o najwyższych kwalifikacjach.

Budowa czterokondygnacyjnego budynku dydaktycznego trwała od końca lutego 2010 r. W Centrum znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktyczno-badawczych. Do dyspozycji studentów i doktorantów jest mnóstwo sprzętu, w tym m.in. stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, nanoidentometry, mikrotwardościomierz, rentgenowski spektrometr fotoelektronów (XPS), spektrometr IR, analizatory termiczne DTA-DSC wraz ze spektrometrem masowym, zestaw aparaturowy do badań własności elektro-magnetycznych w zakresie 5-400K.

Jak rozkładać akcenty w kształceniu na kierunkach technicznych?

Najdroższy przyrząd, którego zakup jest planowany w ramach projektu, ma kosztować ponad 4,8 mln zł. Będzie to wysokospecjalistyczne, zintegrowane stanowisko badawczo-dydaktyczne AFM/STM/XPS, wyposażone w aparaturę ultrawysokopróżniową (UHV) przeznaczoną do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD, modyfikacji i kompleksowej analizy powierzchni metodami z rodziny spektroskopii fotoelektronów PS oraz mikroskopii skaningowej SPM. Do centrum Nanotechnologii PG dotrze za pół roku.

Centrum ma też jedną z najlepiej wyposażonych auli na trójmiejskich uczelniach. Na ścianie zamiast kredowej tablicy wisi ogromny tablet. Cokolwiek wykładowca na nim napisze lub narysuje, wyświetli się też na ekranie jego komputera, dzięki czemu może być szybko zapisane i rozesłane studentom. Biurko wykładowcy wyposażone jest w multimedialny panel, z którego może sterować wszystkimi multimedialnymi urządzeniami na sali, w tym interaktywną tablicą i rzutnikiem, oświetleniem.

Sam budynek CN naszpikowany jest technicznymi nowinkami. Powietrze w pomieszczeniach filtrowane jest pięć razy w ciągu godziny, drzwi mają zabezpieczenia (nie można otworzyć więcej niż jednej pary naraz) i oczywiście kompletny monitoring. Do tego w podziemnych laboratoriach znajduje się clean room, czyli sterylne pomieszczenie, w którym nie ma ani pyłku kurzu. To tam przeprowadzane będą eksperymenty z wykorzystaniem nanomateriałów. W CN mieści się też Regionalna Biblioteka Nanotechnologii, a pod gmachem parking na 84 samochody.

Ale Politechnika już myśli o rozbudowie swojego centrum. Planowana jest budowa drugiego takiego budynku przy ul. Siedlickiej zobacz na mapie Gdańska, w którym skupi się 11 laboratoriów o powierzchni 540 m kw., audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne, seminaryjne i pokoje do preparatyki. Inwestycja planowana jest na przyszły rok.

Łączny koszt realizacji projektu (w tym budowy drugiego budynki i wyposażenia obu) wynosi 73, 6 mln zł i w całości zostanie sfinansowany z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (85 proc.) oraz z budżetu państwa - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (15 proc.).

Także w piątek, poza CN, otwarto na PG wyposażone w nowoczesne multimedia audytorium dla 236 osób na Wydziale Mechanicznym, które wyremontowano w ramach projektu "Nowoczesne audytoria Politechniki Gdańskiej".

Miejsca

Opinie (97) 7 zablokowanych

  • Są pieniądze !

    850 tys. złotych przeznaczyła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na sfinansowanie projektów w ostatniej edycji programu Ventures. Młodzi naukowcy, których projekty badawcze będą mogły znaleźć zastosowanie w gospodarce, swoje zgłoszenia mogą przesyłać do 15 kwietnia br.

    • 2 0

  • Dla niedowiarków w Polską ... (1)

    Ciemna energia stanowi 70 proc. Wszechświata, ale naukowcy wciąż niewiele o niej wiedzą. W jej wyznaczeniu pomoże program obserwacyjny, nad którym pracuje prof. Bożena Czerny. Ciemna energia jest najważniejszym zagadnieniem astronomii i fizyki ocenia.

    • 2 0

    • a i tak ciemnej energii jest znacznie mniej niz ciemnej masy !!!

      I istotna różnica: ciemna energia występuje w Kosmosie, ciemna masa na Ziemi.

      • 0 0

  • Ma powstać Nanotechnologia B

    A wieść na uczelni niesie że było tak: Był projekt, został zaakceptowany przez Ministerstwo i dostał kasę. Ale ktoś wyżej na PG stwierdził, że kulcze ja też chce nanotechnologii budynek, to zabierzemy im trochę i zrobimy dwa Nano. I zamiast kupić np. 4 w Polsce mikroskop TEM to kupiono mikroskop SEM - chyb a już 5 na PG jest takich.
    Co nie zmienia faktu że fajnie, ale moi koledzy z fizyki nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw.

    • 1 1

  • ankieta

    Biotechnologia z tego co słyszę jest krytykowana - polski rynek nie ma miejsc pracy dla absolwentów tych kierunków, a jeśli ma to najczęściej przedstawiciel handlowy w firmie farmaceutycznej. Nie trzeba pytać absolwentów PG - poszukajcie artykułów.

    • 0 2

  • teraz maja zabawke do badania badan nad badaniami ?????

    • 3 1

  • a pod wejściem Avensis rektora (2)

    Co to za uczelnia, co za standardy ma wyznaczać, jeśli jej zwierchnik musi z jednego budynku do drugiego tyłek samochodem wozić. No bo dla Polaka smaochód to dalej wyznacznik statusu.

    Tymczasem rektorzy niemieckich uczelni dojeżdżają sbahną albo rowerem i nie muszą się chwalić badziewnymi budynkami, które rozlatują się jeszcze przed oddaniem, bo technolgie, które co roku ptentują, mówią same za nich.

    • 5 0

    • Jesli otworzysz baze danych Scopus z osiągnięciami naszych naukowców,

      to jeśli dobrze widzę, Rektor PG ma h-index 4. Znaczy to tyle, że w ciągu ponad 30 lat aktywności naukowej Rektor opublikował 4 prace naukowe, które zacytowano więcej niż 4 razy. Z takim dorobkiem nie przyjęto by go na staż podoktorski na dobrej uczelni w Europie, ale u nas można być profesorem zwyczajnym i członkiem korespondentem PAN. Taki kraj ...

      • 3 1

    • Akurat pojazd się przydaje

      Rektor PG ma często 4-5 minut pomiędzy spotkaniami np. na ETI i w GG. Sprawy ważne konsultuje się w międzyczasie na schodach :)

      Inna kwestia, że samochód mógłby być niższej klasy, z gwarancją, że psuł się będzie rzadko...

      • 0 0

  • Na Uczelni najważniejsi są ludzie

    a nie budynki. Co wam po aparaturze, jeśli nie ma kadry potrafiącej to kreatywnie obsłużyć i wnieść coś do nauki. Jak włączycie sobie bazy Web of Science lub Scopusa, to się okaże, że na PG profesorami są dziadki leśne które przez całe życie nic wartościowego nie opublikowali. Tylko stołki zajmują, a wartościowych młodych naukowców trzymają na dziadowskich etatach.

    • 7 0

  • Ale na krzesłach to przyoszczędzili

    • 0 0

  • no nareszcie

    Cos konkretnego!!! A juz myslalem ze kolejny budynek zarzadzania

    • 3 0

  • Maria Curie Skłodowska dwa NOble za ogrom pracy w zasadzie w barakach

    i starych nieogrzewanych magazynach. Poczekamy, zobaczymy moze coś mega z tej nano wyjdzie. Chociaż cuda się nie zdarzają

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane