• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Synoptyk przeszkolił drogowców

Michał Sielski
23 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (69)
Maciej Ostrowski, synoptyk z ICM Warszawa, szkolił pracowników gdyńskiego LIZUD-u. Maciej Ostrowski, synoptyk z ICM Warszawa, szkolił pracowników gdyńskiego LIZUD-u.

Pracownicy gdyńskich baz LIZUD, odpowiedzialni za odśnieżanie i odladzanie dróg, zostali przeszkoleni przez synoptyka z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Teraz już zima ich nigdy nie zaskoczy?



Rezygnujesz z dojazdu samochodem do pracy/szkoły po nagłym ataku zimy?

Pracownicy zajmujący się odśnieżaniem dróg lubią powtarzać, że zima zaskakuje, ale kierowców, a nie ich. Kierowcy mają czasem inne zdanie.

Niezależnie od tego, kto ma rację, fakty są takie, że co roku mamy kilka sytuacji, w których po nagłych opadach śniegu w kilometrowych korkach staje nie tylko obwodnica, ale i wiele innych dróg w całym Trójmieście.

Dlatego pracownicy gdyńskich baz LIZUD, którzy zajmują się m.in. odśnieżaniem, robią wszystko, by takim przypadkom zapobiec. A że często najważniejsze jest nie samo odśnieżanie, lecz szybkie podjęcie dobrej decyzji, to zdecydowali się na szkolenie prowadzone przez synoptyka.

Jak odśnieżać w czasie szczytu komunikacyjnego?



Wyzwaniem bywa bowiem czas. Najłatwiej jest nocą, gdy ruch jest mały, ale co zrobić, gdy opady zaczynają się w czasie komunikacyjnego szczytu?

Odśnieżanie - firmy z Trójmiasta



- Musimy być gotowi, zanim zacznie padać śnieg. Przykładowo w trakcie ostatniego ataku zimy prognozy przewidywały, że opady rozpoczną się ok. godz. 16, co rodziło mnóstwo komplikacji związanych z natężeniem ruchu o tej porze dnia. Dlatego już o godz. 15 nasze pojazdy stały w newralgicznych miejscach Gdyni, gotowe sypać sól i odśnieżać - mówi Piotr Witkowski, kierownik Działu Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg.

Śnieg to wcale nie największy problem dla drogowców

Pracowników LIZUD przez dwa dni szkolił autorytet w dziedzinie meteorologii Maciej Ostrowski, który zajmuje się prognozowaniem pogody od 1970 r. To także biegły sądowy, wykładowca oraz autor wielu książek i opracowań.

Zwracał uwagę na to, co najtrudniejsze w ich pracy. Bo - wbrew pozorom - wcale nie są to nagłe opady śniegu.

- Sen z powiek dyspozytorów spędza przede wszystkim gołoledź. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy byli w stanie przewidzieć ryzyko jej występowania - podkreśla Dawid Czechowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Teraz kierowcom pozostaje już tylko czekać na efekty szkoleń.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane