Fakty i opinie

stat

Szlabanu na granicy Gdańska i Borkowa nie będzie. Podpisano porozumienie

Najnowszy artukuł na ten temat

64 prywatne ulice w Gdańsku

Mieszkańcy okolicy skarżyli się na uciążliwy, wzmożony ruch. Kierowcy nie respektowali zakazu wjazdu w ulicę.
Mieszkańcy okolicy skarżyli się na uciążliwy, wzmożony ruch. Kierowcy nie respektowali zakazu wjazdu w ulicę. fot. Wojciech Bosak/trojmiasto.pl

Wszystko wskazuje na to, że szlabanu, który miał stanąć na ul. Tenisowej - na granicy Gdańska i Borkowa - jednak nie będzie. Urzędnicy podpisali w tej sprawie porozumienie z mieszkańcami. Deweloper oraz gmina zobowiązały się do budowy ul. Stylowej, stanowiącej drogę alternatywną.Czy twoim zdaniem szlabany powinny być ustawiane na prywatnych drogach?

tak - skoro to droga prywatna, zależy od woli właściciela 54%
to zależy od rejonu miasta - na niektórych trasach tylko tak można uspokoić ruch 13%
nie, szlabany utrudniają życie wszystkim kierowcom 33%
zakończona Łącznie głosów: 1168
Przypomnijmy: Ponieważ kierowcy nie respektowali zakazu ruchu na ul. Tenisowej, na granicy Gdańska i Borkowa, mieszkańcy chcieli w tym miejscu ustawić szlaban. Mogli to zrobić, ponieważ droga jest prywatna.

Z pisma, które krążyło wśród mieszkańców podgdańskiego Borkowa, wynikało, że szlaban ma ograniczyć ruch na końcowym odcinku ul. Kasztanowej oraz na ul. Tenisowej i Kolarskiej. Miałby to być także bodziec dla gminy do przyspieszenia budowy ul. Stylowej, która stanowiłaby alternatywny objazd.

Ostatecznie - jak poinformowali przedstawiciele gminy Pruszcz Gdański - problem udało się rozwiązać. W poniedziałek w tej sprawie podpisano porozumienie.

Będzie droga - jest sąsiedzkie porozumienie- Zgłosiły się do nas osoby z pełnomocnictwami większości właścicieli działek, przez które biegnie prywatny odcinek ul. Tenisowej, na której miał powstać szlaban. Mam nadzieję, że porozumienie zostanie utrzymane w mocy - podkreśla Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Bardzo się cieszę, że udało nam się dojść do sąsiedzkiego porozumienia.
Urzędnicy tłumaczą, że firma Necon (deweloper) oraz gmina Pruszcz Gdański zobowiązały się do budowy ul. Stylowej, stanowiącej drogę alternatywną. Najpierw - jak wynika z informacji udzielonych przez gminę - Necon zrealizuje odcinek, do którego się zobowiązał (ma na to sześć miesięcy od momentu uzyskania stosownych pozwoleń w starostwie powiatowym), a następnie gmina utwardzi pozostały fragment.

Porozumienie w sprawie szlabanu to dobra wiadomość dla tysięcy mieszkańców. Gdyby szlaban jednak ustawiono, zmusiłoby to wiele osób, chcących dostać się do szkoły czy przychodni, do nadkładania kilku kilometrów drogi przez Gdańsk.
Porozumienie w sprawie szlabanu to dobra wiadomość dla tysięcy mieszkańców. Gdyby szlaban jednak ustawiono, zmusiłoby to wiele osób, chcących dostać się do szkoły czy przychodni, do nadkładania kilku kilometrów drogi przez Gdańsk. graf. trojmiasto.pl
- Docelowo będziemy chcieli przeprowadzić kompleksową budowę naszego odcinka. Jednak, z uwagi na duże koszty, tak jak w przypadku ul. Kasztanowej, będziemy zabiegać o środki zewnętrzne - zaznacza wójt Magdalena Kołodziejczak. I przypomina: - Już w kwietniu ustaliliśmy z Neconem, że wybuduje swoją część tej ulicy, a na mocy wczorajszego [poniedziałkowego - dop. red.] porozumienia skróciliśmy ten czas z 12 do 6 miesięcy od momentu uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę. Od momentu złożenia dokumentacji w starostwie starosta ma 90 dni na wydanie pozwolenia na budowę w procedurze ZRiD [decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - dop. red.]. Budowa docelowej nawierzchni ul. Stylowej jest możliwa dopiero po wybudowaniu ul. Kasztanowej, gdyż wody opadowe ze Stylowej będą odprowadzane przez instalacje właśnie Kasztanowej, a także Akacjowej, by trafić do zbiornika przy ul. Starogardzkiej w Borkowie.
W sprawie głos zabrali także przedstawiciele dewelopera, firmy Necon:

Z dużą satysfakcją przyjęliśmy, że przy naszym współudziale udało się doprowadzić do podpisania porozumienia, które stanowi zakończenie problemu przejezdności pomiędzy Borkowem a Gdańskiem.

Na etapie przygotowania realizacji Osiedla Kasztanowego już w 2017 roku podjęliśmy współpracę z władzami gminy Pruszcz Gdański, której efektem miało być poprawienie stanu infrastruktury w sąsiedztwie osiedla. W wyniku licznych rozmów i konsultacji w kwietniu 2019 roku doszło do podpisania umowy, w której Necon Deweloper zobowiązał się do zaprojektowania ul. Stylowej, oddania nieodpłatnie działki pod jej budowę i zbudowania jej istotnego fragmentu.

Wszystkie nasze zobowiązania realizujemy w terminach określonych w umowie. Nasz wkład w podpisanie porozumienia polega m.in. na tym, że zobowiązaliśmy się skrócić czas budowy pierwszego odcinka ul. Stylowej o sześć miesięcy w stosunku do terminu określonego w umowie z gminą.

Działania Necon Deweloper od początku były nakierowane na studzenie emocji stron konfliktu. Z jednej strony rozumiemy racje osób dążących do ograniczenia intensywności ruchu w sąsiedztwie ich domów, z drugiej strony dostrzegamy potrzeby komunikacyjne społeczności Borkowa. Podpisane porozumienie określa czytelne ramy czasowe udrożnienia przejazdu ul. Stylową, które spowoduje realizację oczekiwań wszystkich zainteresowanych.