• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Tajemnicze literki na jedzeniu w sklepach

Michał Brancewicz
30 września 2023, godz. 09:00 
Opinie (157)
Coraz więcej gotowych dań w Żabce ma oznaczenie skali Nutri-Score. Coraz więcej gotowych dań w Żabce ma oznaczenie skali Nutri-Score.

Na coraz większej liczbie produktów spożywczych pojawia się skala Nutri-Score. Można je znaleźć w Żabce, Biedronce, Lidlu, Kauflandzie czy Carrefourze. Co oznacza kolorowy pasek i oznaczenia od A do E?Zauważyłeś na produktach skalę Nutri-Score?

Chociaż skala Nutri-Score pojawiła się w polskich sklepach już dawno, to wiele osób do tej pory nie zwróciło na nią uwagi.

Wynika to zapewne z tego, że w każdej sieci handlowej tylko wybrane produkty są tak oznaczone.

Można je znaleźć zarówno na znanych markach, jak i własnych danej sieci, jak Biedronka, Żabka czy Carrefour.Czym jest system Nutri-Score?W potocznym rozumieniu wielu konsumentów uważa, że skala dzieli żywność na zdrową i niezdrową.

Nie jest tak do końca. Określa ona raczej bilans składników korzystnych do niekorzystnych w danym produkcie, co ma ułatwić wybór tego, który jest teoretycznie lepszy dla naszego organizmu.

- Czytałem o tym co nieco i wiem, że ta skala nie dzieli produktów na jednoznacznie zdrowe i niezdrowe, ale ostatnio, mając do wyboru obiad w Żabce z literką A i C, wybrałem ten pierwszy - śmieje się pan Jacek, czytelnik, który zachęcił nas do opisania tego systemu.


Pan Jacek przyznał, że mając do wyboru dwa obiady z Żabki, wybrał ten, który był wyżej oznaczony w skali Nutri-Score. Pan Jacek przyznał, że mając do wyboru dwa obiady z Żabki, wybrał ten, który był wyżej oznaczony w skali Nutri-Score.
W oficjalnej informacji na stronie rządowej czytamy:

"Oznaczenie Nutri-Score wyliczane jest na podstawie zawartości składników w 100 g produktu lub 100 ml napoju.

Ustala się punkty za składniki, które w diecie należy ograniczać: wysoka wartość energetyczna, cukry proste, kwasy tłuszczowe nasycone, sód/sól kuchenna.


 • Również Biedronka ma coraz więcej własnych marek, które oznacza skalą Nutri-Score.
 • Ktoś może się zdziwić, że ser camembert oznaczony jest literą D na skali Nutri-Score.
Inna punktacja dotyczy składników, które uważa się za korzystne: owoce, warzywa, orzechy, błonnik pokarmowy i białko.

Następnie punkty za składnik do ograniczenia należy zsumować i odjąć od nich sumę punktów za składniki pozytywnie wpływające na wartość odżywczą produktu. Łączny wynik może wynosić od -15 do +40 punktów. Po uzyskaniu wyniku produkt klasyfikuje się do jednej z klas: od A do E."


Wyliczenie punktów dla skali Nutri-Score na przykładzie mini wafli kukurydzianych z Kauflandu. Wyliczenie punktów dla skali Nutri-Score na przykładzie mini wafli kukurydzianych z Kauflandu.
Każdy niekorzystny składnik jest oceniany w skali od 0 do 10 punktów. 0 to najlepszy wynik, 10 - najgorszy. Punkty te są następnie dodawane, tworząc sumę cząstkową.

Korzystne składniki oceniane są w skali od 0 do 5 punktów. Im wyższy wynik, tym lepsza ocena. Punkty te są dodawane, a ich suma jest następnie odejmowana od sumy punktów za niekorzystne składniki.

Punkty w skali Nutri-Score:

Co oznaczają litery w systemie Nutri-Score. Co oznaczają litery w systemie Nutri-Score.
 • A: od -15 do -1
 • B: od 0 do 2
 • C: od 3 do 10
 • D: od 11 do 18
 • E: od 19 i więcej

System nie jest obowiązkowy, chociaż sieci tego chcąSystem, rekomendowany m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka w Polsce, nie został jednak zatwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFAS).

Komisja Europejska uznała niedawno, że skala Nutri-Score może wprowadzać konsumentów w błąd i dlatego nie jest brane pod uwagę wprowadzenie jej jako obowiązkowej w Unii Europejskiej.

Chciałyby tego sieci handlowe, które wydały miliony w ostatnich latach, by tego typu oznaczenia umieścić na tysiącach produktów marek własnych.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszająca niemal wszystkie międzynarodowe sieci handlowe obecne w Polsce, nawołuje jednak do jak najszybszego uznania Nutri-Score za powszechnie obowiązujący system.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane