Tak powstaje gmach Teatru Muzycznego

Najnowszy artukuł na ten temat Remont korytarzy w Teatrze Muzycznym

Wielki plac budowy przed Teatrem Muzycznym to przede wszystkim powstająca Nowa Scena teatru. Zobacz, co znajduje się po drugiej stronie ogrodzenia i jak zmienia się Teatr Muzyczny.


Przygotowania do nowego sezonu ruszyły pełną parą. Teatr Muzyczny w Gdyni pracuje nad megaprodukcją "Shrek", ale nie tylko. Równolegle do pracy artystów trwa rozbudowa teatru. Jak zmienia się reprezentacyjny teatr Pomorza?Scena Kameralna zmieniała się w dwóch etapach prac modernizacyjnych. Co ciekawe, w projekcie rozbudowy teatru tak dużego remontu Sceny Kameralnej nie uwzględniono. Teatr Muzyczny część prac nad Sceną Kameralną przeprowadził dodatkowo.
Scena Kameralna zmieniała się w dwóch etapach prac modernizacyjnych. Co ciekawe, w projekcie rozbudowy teatru tak dużego remontu Sceny Kameralnej nie uwzględniono. Teatr Muzyczny część prac nad Sceną Kameralną przeprowadził dodatkowo. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl
Trwają prace związane z projektem "Rozbudowa Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni", realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

- Nigdy nie robiono w Trójmieście tak wielkiej przebudowy istniejącego teatru - mówi Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. - Zmieniamy więcej niż sobie to początkowo wyobrażaliśmy. Wykończyliśmy remont Malarni, która spełnia już teraz nasze oczekiwania jako Scena Kameralna. Powstaje Nowa Scena, a przecież w przyszłym roku rozbudowa obejmie jeszcze widownię Dużej Sceny.

Prace budowlane w Teatrze Muzycznym dotyczą obecnie przede wszystkim obliczonej na 300 miejsc (w tym 204 miejsc na parterze i 96 na balkonie) Nowej Sceny. Układ sceny i widowni będzie można na niej dowolnie konfigurować w zależności od potrzeb. Scena na pewno będzie gotowa do eksploatacji do końca stycznia 2012 roku.

Czy rozbudowa Teatru Muzycznego była potrzebna?

Zobacz wyniki (408)
- Nie wiemy jeszcze, kiedy zaplanujemy jej otwarcie. Na pewno nie będziemy się z tym spieszyć, wstępnie myślimy o marcu 2012 roku - przyznaje Małgorzata Kurnatowska z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Przy okazji rozbudowy Teatru Muzycznego, przeprowadzono także remont Sceny Kameralnej, w wyniku którego poprawiono jej funkcjonalność.

- Wymieniliśmy m.in. podłogę sceniczną, została zakupiona widownia, zmieniliśmy oświetlenie robocze sceny i oświetlenie widowni oraz zasilanie. Zmianie uległ również system wentylacji, a widownia Sceny Kameralnej jest teraz zsuwana jak trybuny w halach sportowych, co umożliwia nam pełne wykorzystanie przestrzeni sceny w zależności od potrzeb, np. jako salę prób - wylicza Dariusz Kruszyniak, nadzorujący z ramienia Teatru Muzycznego realizację rozbudowy teatru. - Salę prób stworzyliśmy zaś od podstaw w miejscu dawnej stolarni.

Wymieniono także podłogę Dużej Sceny, która składa się z trzech warstw różnego rodzaju drewna, w ostatniej warstwie z nieużywanych w innych teatrach klepek dębowych.

Najbardziej kłopotliwe dla pracy teatru będą prace w ostatnim, trzecim etapie rozbudowy, która potrwa od lipca 2012 roku do czerwca 2013 r. Wtedy Duża Scena zostanie zamknięta, a przedstawienia grane będą na Scenie Kameralnej, Nowej Scenie i prawdopodobnie w ogromnym namiocie, który częściowo będzie "zastępować" Dużą Scenę podczas remontu. Ze względów technicznych nie uda się przenieść do niego największych produkcji Muzycznego - "Shreka", "Spamalota" czy "Lalki".

- Zakładamy, że namiot będzie miał około 1200 m kw. i około 12-14 metrów wysokości. Oczywiście musi być wygłuszony, ogrzewany i dostosowany do norm sanitarnych i ochrony przeciwpożarowej. Widownia namiotu będzie liczyć 600-700 miejsc, a scena powinna mieć zbliżone gabaryty do naszej sceny. Znalezienie takich konstrukcji nie jest trudne, ale problemem jest koszt wynajmu. Nikt za darmo nam go nie wypożyczy - dodaje Dariusz Kruszyniak.

Rozbudowa teatru została tak zaplanowała, by nie kolidowała z organizacją Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Projekt "Rozbudowa Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni" przewiduje m.in. powiększenie widowni Dużej Sceny z 697 do 1070 miejsc, rozbudowę foyer, budowę Nowej Sceny dla 300 widzów. Wraz ze 150 miejscami w Sali Kameralnej w rozbudowanym teatrze trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 osób, każda posiadać będzie oddzielne wejścia i własną szatnię. Powierzchnia użytkowa teatru zwiększy się z 14000 m kw. do 19000 m kw.

Opinie (26) 5 zablokowanych

 • Szkoda tylko (5)

  ,ze polskie matolstwo woli telenowele,wojwodzka kupe i you can dance

  • 60 19

  • Ale to ten sam poziom wykonawczy więc o co chodzi?

   • 9 5

  • dobry jesteś (1)

   naprawde myślisz, ze ludzie nie poszliby sobie do teatru?Naprawe myślisz, że nie chodzą, bo wolą Klan?Tam poprostu jest strasznie drogo... bilety na Shreka za 150 zł... to dla dwójki osób (nie wspominajac o rodzinie) 300 zł za 2 godziny zabawy... za te pieniądze, mogą spędzić atrakcyjnie cały weekend...Niestety przecietny Polak nie zarabia tyle, by móc pozwolić sobie na kulture na wyżyszym poziomie niż Kino

   • 31 1

   • ktore i tak jest za drogie

    • 0 0

  • (1)

   Wybacz, ale poziom teatru muzycznego jest mocno zblizony do polskich telenowel. Niektóre spektakle podobają się mojej nastoletniej córce i i moim zdaniem taki poziom dla nastolatek teatr ten reprezentuje. I dodatkowy bilety są w kosmicznych cenach.

   • 16 6

   • No to ładnie pani córkę teraz obraziła. Gratuluję takiej matki.

    • 3 0

 • Zmienia się opakowanie

  treść bez zmian, czyli beznadzieja.

  • 15 56

 • (1)

  To zupełnie jak w urzędach miejskich i np. pocztowych.Estetyka wnętrz zmienia się ale poziom usług niestety bez zmian.Cwiczyć,ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć a nie patrzeć w siebie jak w obraz. To naprawde dobra rada dla ...artystów tegoż teatrzyku.

  • 12 22

  • skoro jestesmy przy urzedach - dlaczego urzad miejski w gdyni, przygotowwujac mape atrakcji, jaka mozna spotkac na gdanskich ulicach, nie uwzglednil teatru muzycznego ?

   • 0 0

 • Brawo już nie mogę doczekać się na premiere

  ten gdyński niesamowity racionalizm, ale i dynamizm, nowatorstwo. Tylko czapki z głów i gratulować

  • 26 10

 • ja tam lubie teatr muzyczny, ceny niektórych przedstawień są jak dla mnie za wysokie ale raz na jakiś czas lubię się tam wybrać. Co do ludzi plujących jadem to możecie cmoknąć mnie w d***. Tylko dlatego, że wy macie "coś" przeciw, to reszta powinna w ogóle spalić i zrównać teatr z ziemią...? ręce opadają.

  • 28 6

 • szkoda, że wiekszość tu piszących komentarze, teatr postrzega poprzez gdańskich urzedników (5)

  no może jeszcze przy okazji poczytania informatora. Tymczasem GDYŃSKI Muzyczny to POTĘGA i rewelacja i sam byłem świadkiem jak Minister Kultury oceniał go na równi z Narodowym. I cieszę się, że większości Gdynian i mnie teatr jest takim niesamowitym miejscem czegoś co pochłania bez reszt. Inna rzeczywistość inny świat, inne problemy :) wchodzę tam i już czuje się jak w innym lepszym świecie lub bajce a do tego z wspaniałą muzyką, może dlatego, że tyle zła mamy na co dzień:) . To że teatr nie polega tylko na wspaniałej scenografii i samych wspaniałych aktorach, ale polega na świetnym przesłaniu do publiczności w całości. I jednym z ważnych elementów, a może najważniejszych jest budynek. TO Świątynia przez którą możesz zrozumieć sztukę. Gdy ta świątynia jest dobrze wyposażona, zaprojektowana i ma jeszcze to COŚ do którego będzie przyciągać osoby jeszcze mało zdecydowane, to znaczy ze i one kiedyś zrozumieją teatr,nawet jeżeli tylko po cześć tam wpadną mogą już tam pozostać na stałe:)) .Naprawdę się cieszę z rozbudowy i już nie mogę się doczekać końca.

  • 28 8

  • (4)

   I znowu prztyczek w kierunku Gdańska, bez tego nie mógłbyś żyć. A raczej pracować, bo to co odwalasz na tym forum zalatuje denną propagandą radem z UM... WSTYD!

   • 4 2

   • "znowu prztyczek w kierunku Gdańska" (3)

    - ktoś tu ma krótką pamięć? A nie tak dawno i jest obecnie tyle prztyczków w kierunku Gdyni wyrażonych ustami NAJWYŻSZEGO z URZĘDNIKÓW MAGISTRACKICH i to oficjalnie bądź też nie:)) Jeśli osoba odpowiedzialna, mało wybrana nie tylko na włodarza, ale z 'nazwiskiem na liście' z ugrupowania nazywającego się obywatelskim, wyborcy dali mu mandat i delegacje na spokojnie i bez emocji swojego kandydata na OBYWATELSKIE umoralnianie, pouczanie łajanie,..., , jakie to ma plany na i kto to mu pomoże pogrążyć niepodporządkowującego się MU sąsiada >- A było to za ledwie kilka miesięcy temu, gdy głosowałam w wyborach samorządowych, dyskusji na tym forum, TVG, .. czy GW i tam często to się zdarza i tego to kolego nie widzisz? Współczuje!

    • 2 2

    • (2)

     Nie odwracaj kota ogonem. Pisałem o tym, co Ty wyrabiasz w komentarzach, Budyń mało mnie interesuje. Interesuje mnie to, żeby w newsie o Gdyni i o Jej teatrze przeczytać coś ciekawego i do tego zobaczyć komentarze na ten właśnie temat. Ale nie, Bezstronny jak zwykle, zamiast pisać na temat, wciąga w swoją gierkę polityczną Gdańsk, który w temacie gdyńskiego teatru nie ma żadnego znaczenia. Na prawdę zacznij w końcu pisać do rzeczy, proszę Cie bardzo.

     • 1 0

     • "wciąga w swoją gierkę polityczną Gdańsk,..." (1)

      tylko łaskawie zauważ, że przed moim napisaniem komentarza było b.dużo komentarzy przeciwnych z których może nawet mniej rozgarnięty zauważyć, że pisali je, albo z UMGda., albo "na rozkaz" Młodzi Demokraci. Więc chcę Cię przeprosić, bo na pewno nie umieściłbym tego zdania w innym wypadku. Sam osobiście lobię teatr nie tylko Muzyczny, ale i Opere, Dramatyczny,.... a nawet pantomimę, widowiska multimedialne. Straszne żałuje, że nie będę mógł podziwiać już Tadeusza Kantora, do którego czułem szczególny sentyment i podejrzewam, że długo nie będzie w tej pustce nic godnego. A z muzycznym Danuty Baduszkowej też mam osobiste miłe wspomnienia i chciałbym aby ten teatr nie tylko się rozbudowywał, ale kwitł i się intelektualnie oraz emocjonalnie i mentalnie zdystansował inne europejskie w których miałam przyjemność bywać.

      • 0 1

      • A Ty znowu usprawiedliwiasz się, "że inni". Odnoszę się tylko i wyłącznie do tego, co napisałeś powyżej i to co piszą inni użytkownicy mało mnie obchodzi (nie zwracam na to po prostu uwagi)

       • 1 0

 • "największa przebudowa" (6)

  Super! A gdzie parkingi dla samochodów, którymi przyjedzie większa ilości widzów?Już teraz jest z tym tragedia...

  • 33 1

  • Miasto planuje realizację parkingów w Parku Rady Europy i pod placem Grunwaldzkim

   A termin realizacji to niestety spora zagadka.

   • 2 1

  • (3)

   a ruszyć d.. i zgubić obwisły brzuch to niełaska?

   • 4 5

   • (2)

    Ty powinieneś ruszyć ale... głową!Do Teatru Muzycznego przyjeżdzają widzowie z naprawdę odległych miejsc.Teatr nie leży w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku autobusowego czy kolejowego. Pewnie jakas cześć przyjeżdza trolejbusem, autobuseml lub skm-ką ale zdecydowana większość wybiera samochód lub autokar.Z wygody, z braku czasu czy z choćby z troski o swój elegancki strój ( to nie jest przecież wyjście do kina)A miasto nie robi nic, absolutnie nic aby rozwiązac problem z miejscami prakingowymi. Co najwyżej wyśle straz miejską aby wlepiła troche mandatów.A okoliczni mieszkańcy mają już tego wszystkiego dość.Okolice Teatru w wieczornych godzinach przedstawień, festwali, imprez okolicznościowych itp to najbardziej zatłoczony samochodami rejon w mieście.

    • 6 2

    • teraz jeszcze gryzonie z UM wpadły na pomysł zamknięcia skweru dla samochodów. (1)

     Ok, pomysł fajny ale pod warunkiem, że zapewnią miejsca parkingowe. Nie wiem jak centrum będzie wyglądało po zamknięciu skweru,

     • 5 0

     • może być gorzej

      Szczurek w rozmowie z dyrektorem Teatru wpadł ponoć na pomysł aby zlikwidować parking przy ul. Zawiszy Czarnego (między Teatrem, Muzeum Miasta i plażą)Aż sie nie chce się wierzyć, że może być to prawda!

      • 1 0

  • Fakt, pod całym Pl.Grunwaldzkim powinien być parking i zaplecze

   zintegrowane z ciągami komunikacyjnymi z TM i będącym w planie podziemnym parkingiem dla Teatru Dramatycznego. Na zewnątrz wyłożony ciekawym np.granitowym kamieniem i meblami miejskimi z możliwością adaptacji na różne formy artystyczne w zależności od pory roku i potrzeb z Parkiem Kamiennej Góry w tle ale i jego integralnej całości. Może spróbować taki parking wykonać w ramach PPP, w końcu Gdynia miała być otwarta na tego rodzaju działania?

   • 4 1

 • pod wrażeniem :-)

  Miło, że na bieżąco Teatr dba o doinformowanie swoich widzów na temat rozbudowy i planów. Widać liczą się z nami :-). Może to szczęśliwy przypadek, a może dobry zbieg okoliczności, że teatr właśnie w tym momencie wystawia Shreka. Dobra okazja, żeby zadbać również o młodego widza, który mam nadzieję szczelnie kiedyś będzie wypełniał nowe widownie.

  • 7 2

 • TEN REPORTAZ JEST ZA KROTKI I BEZ SENSU ! UCZ SIE MATOLKU ! JEDZ DO USA !

  • 5 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.