Fakty i opinie

stat

Trzeba krwi!

W banku krwi zaczyna jej brakować. Dlatego też Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku chwyta się różnych sposobów, aby znaleźć dawców.

Według specjalistów, na początku czerwca banki krwi świecą pustkami. - Aby nie dopuścić do braku krwi wyjeżdżamy w teren specjalistycznym ambulansem - mówi dr Małgorzata Szafran, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańasku - Wychodzimy naprzeciw krwiodawcy. Chodzi o to, aby on nie musiał szukać punktu oddawania krwi.

W każdy czwartek specjalistyczny ambulans stoi przy kinie Krewetka w Gdańsku. Prócz tego odwiedza inne punkty, między innymi w Pucku, Nowym Dworze i Pruszczu. - Docieramy tam, gdzie punktów krwiodawstwa nie ma - mówi doktor Szafran. - Już za niecały miesiąc rozpoczynamy akcję Podaruj krew - uratuj życie". Przyjeżdżamy również tam, gdzie zorganizuje się większa grupa dawców.

Zapotrzebowanie na krew rośnie co roku. Liczba krwiodawców spadłaby, gdyby nie wyjazdy ambulansu i szukanie dawców. Lekarze nie dopuszczają myśli, aby krwi w banku zabrakło. - Gdyby się tak jednak stało, zmuszeni byśmy byli do szukania w innych stacjach . Zadarzało się już tak, że wysyłaliśmy faksy do Słupska czy Olsztyna - podkreśla Małgorzata Szafran.

Aby zapewnić sobie życzliwość krwiodawców trzeba ich na różne sposoby dopieszczać. Np. w II LO w Gdańsku odbyła się spartakiada Klubu Honorowych Dawców Krwi i PCK pod hasłem: "W zdrowym ciele...zdrowa krew". Zorganizowała ją młodzież, która założyła w szkole punkt Honorowego Dawcy Krwi. W imprezie wzięły udział drużyny straży pożarnej, policji ratownictwa medycznego oraz grupa ratowników wysokościowych. Każda z nich zaprezentowała swoje umiejętności w niesieniu pomocy. Zjawiły się także gdańskie kluby honorowych dawców krwi. Na scenie zaprezentowały się młodzieżowe kapele rockowe. Widzowie zobaczyli pokaz walk rycerskich oraz skosztowali grochówki wojskowej.

Wszystkich informacji na temat akcji Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.rckik-gdansk.internetdsl.pl

Opinie (83)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.