Fakty i opinie

stat

7046 mieszkańców przy najludniejszej ulicy Trójmiasta. A ulic mamy prawie 2,8 tys.

Przy ulicach Trójmiasta zameldowanych jest przeciętnie ok. 260 osób.
Przy ulicach Trójmiasta zameldowanych jest przeciętnie ok. 260 osób. fot. Marta Apanowicz/Trojmiasto.pl

Policzyliśmy ulice, place, ronda i aleje w Trójmieście. Jest ich dokładnie 2795. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, przy której z dróg zameldowanych jest na stałe najwięcej osób.Ile osób mieszka przy twojej ulicy?

najwyżej kilka rodzin 10%
do 100 nie więcej 15%
od 100 do 1 tys. 34%
więcej niż tysiąc 28%
nie wiem, nigdy się nad tym nie zastanawiałem 13%
zakończona Łącznie głosów: 3059
Trójmiasto ma 747 tys. mieszkańców - osób zameldowanych czasowo lub na stałe. Liczba w ostatnim roku zmniejszyła się o ok. pół tysiąca, o czym pisaliśmy w osobnym artykule. Teraz postanowiliśmy sprawdzić, przy której z ulic mieszkańców zameldowanych na stałe jest najwięcej.

Dane przygotowały nam poszczególne samorządy i pochodzą one z października i listopada tego roku.

2795 rond, alei, ulic i placów w Trójmieście

Zacznijmy od tego, że w Gdańsku jest 1715 ulic, alei, rond i placów. W Gdyni natomiast jest ich 946. Najmniejszy Sopot może pochwalić się 134 takimi miejscami w swojej ewidencji. Oznacza to, że w całym Trójmieście jest 2795 alei, ulic i placów czy rond.

Dla porównania w stolicy Polski - Warszawie - znajdują się 5182 nazwane ulice, aleje, ronda i place.

Gdyby liczbę stałych mieszkańców podzielić przez liczbę ulic w Trójmieście, to średnio, przy każdej z nich mieszkałoby 260 osób. Przy której zatem ulicy zameldowanych jest najwięcej osób na pobyt stały?

Gdynia - 7046 mieszkańców przy 3,7 km drodze

Najwięcej osób z pobytem stałym zamieszkuje budynki przy ul. Chylońskiej zobacz na mapie Gdyni. Jest tam dokładnie 7046 lokatorów. Tym samym jest to ulica, przy której mieszka najwięcej osób w całym Trójmieście. Gdyby wszyscy mieszkańcy wyszli na ul. Chylońską, to stworzyliby dwa rzędy wzdłuż całej swojej ulicy, która ma 3,7 km długości.

Kolejną licznie zamieszkałą ulicą w Gdyni jest Morska zobacz na mapie Gdyni. W domach przy tej ulicy na pobyt stały zameldowanych jest 6587 osób. Prawie 3 tys. osób mniej mieszka przy ul. Dąbka zobacz na mapie Gdyni na Obłużu. To trzecia pod względem liczby mieszkańców ulica w Gdyni.

Natomiast najbardziej znana ulica w Gdyni - Świętojańska zobacz na mapie Gdyni - ma 2170 mieszkańców i plasuje się na 9 miejscu.

Ulica Chylońska w Gdyni.
Ulica Chylońska w Gdyni. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Gdańsk - zaludnione ulice w dolnym tarasie

Jeśli komuś wydaje się, że w Gdańsku najbardziej zaludnione ulice znajdują się na Morenie, Ujeścisku, czy Oruni Górnej, to jest w błędzie. Wciąż pod względem liczby mieszkańców prym wiodą ulice z dolnego tarasu, przy których powstawały falowce w latach 60. i 70. ubiegłego wieku - Zaspa, Przymorze czy Żabianka.Ktoś pewnie pomyśli teraz, że Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska jest ulicą, przy której mieszka najwięcej ludzi. Otóż nie. Ulicą, przy której zameldowało się najwięcej osób, to położona kawałek dalej ul. Kołobrzeska zobacz na mapie Gdańska. Przebywa tam na stałe 7022 osób. Przy wspomnianej ul. Obrońców Wybrzeża mieszka 3916 osób - to ósmy wynik w Gdańsku.
Ulica Kołobrzeska w Gdańsku.
Ulica Kołobrzeska w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Na drugim miejscu uplasowała się al. Grunwaldzka zobacz na mapie Gdańska. To nie powinno nikogo dziwić. Droga ciągnie się od Sopotu do Wrzeszcza i są tam liczne budynki mieszkalne. Zameldowanych jest tam dokładnie 5539 osób. Dalej w kolejności są ulice: Pomorska zobacz na mapie Gdańska (4898 os.), Piastowska zobacz na mapie Gdańska (4776 os.) i Jagiellońska zobacz na mapie Gdańska (4504 os.).

Ulicami z górnego tarasu, przy których osiedliło się na stałe najwięcej osób są Kartuska (3867 os.), Porębskiego (2876 os.) i Myśliwska (2859 os.).

Sopot - najdłuższa droga z największą liczbą mieszkańców

To nie jest zaskoczenie. Aleja Niepodległości zobacz na mapie Gdańska w Sopocie jest drogą, przy której w budynkach mieszka na stałe 3545 osób. Druga ulica pod względem największej liczby mieszkańców zameldowanych na stałe to Oskara Kolberga zobacz na mapie Gdańska (2735 os.). Ten wynik udało się osiągnąć dzięki licznym budynkom-wieżowcom budowanym w latach 70 ubiegłego wieku.

Natomiast najbardziej znana ulica w Sopocie - Bohaterów Monte Cassino - ma tylko 498 mieszkańców.
Aleja Niepodległości w Sopocie.
Aleja Niepodległości w Sopocie. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl


Mnóstwo ulic bez mieszkańców

Co ciekawe, na mapie Trójmiasta są też ulice, przy których w ogóle nikt nie jest zameldowany. W Gdyni na przykład jest to Droga Gdyńska zobacz na mapie Gdyni czy ul. Łużycka zobacz na mapie Gdyni. Natomiast w Gdańsku to al. Havla zobacz na mapie Gdańska, al. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdańska czy al. Żołnierzy Wyklętych zobacz na mapie Gdańska. W Sopocie z kolei nie ma ulic bez mieszkańców.

W całym Trójmieście jest 314 ulic, przy których nie ma zameldowanych osób.

Zestawienie ulic wg alfabetu pod względem liczby ludności

Opinie (241) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.