• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W Trójmieście bez porodów rodzinnych

Ewa Palińska
17 marca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 21:03 (17 marca 2020)

Gdyńska porodówka zapewnia, że mimo pandemii koronaworusa pracuje na pełnych obrotach

Wstrzymanie tzw. porodów rodzinnych, zakaz odwiedzin, izolacja pacjentek z wysoką temperaturą - to jedne z wielu działań, jakie podjęto na trójmiejskich oddziałach położniczych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Kobiety spodziewające się dziecka uspokajamy, że działania profilaktyczne nie dezorganizują pracy porodówek.Aktualizacja, 17 marca godz. 21:00

Porody rodzinne oraz możliwość odwiedzin na oddziale zawiesza porodówka Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie .Aktualizacja, 17 marca godz. 12:00

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika zawieszono porody rodzinne oraz możliwość odwiedzin na porodówce. Obecnie jedynym szpitalem w Trójmieście, w którym porody rodzinne się odbywają, jest Szpital im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.


Poród to moment najbardziej wyczekiwany nie tylko przez przyszłe mamy, ale również pozostałych członków rodziny. Wiele par od miesięcy przygotowuje się na tę chwilę, np. poprzez uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. Wspólnie ustalają plan porodu, a przyszli ojcowie coraz częściej deklarują chęć towarzyszenia żonie czy partnerce podczas narodzin dziecka.

KORONAWIRUS GDAŃSK-GDYNIA. Sprawdź aktualny RAPORT SANEPIDU

Personel porodówki UCK (na zdj.) dokłada wszelkich starań, aby otoczyć rodzące jak najlepszą opieką. Personel porodówki UCK (na zdj.) dokłada wszelkich starań, aby otoczyć rodzące jak najlepszą opieką.

Koronawirus - UCK i Szpitale Pomorskie zawieszają porody rodzinnePlany rodziców o wspólnym sprowadzeniu dziecka na świat pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

- W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym obowiązuje zakaz odwiedzin, wstrzymano także porody rodzinne - komentuje Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK. Chciałabym zapewnić, że nasz personel w tym wyjątkowym momencie dokłada wszelkich starań, by wesprzeć rodzące. Rozumiemy także, że po porodzie może pojawić się konieczność doniesienia niezbędnych artykułów przez bliskich. Między godz. 15 a 18 na Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną można donosić rzeczy, które zostaną przekazane na salę porodową lub Oddział Położniczy. Prosimy, żeby paczki były oznakowane imieniem i nazwiskiem oraz miejscem, w którym przebywa pacjentka.
Porody rodzinne wstrzymała też w podległych sobie placówkach (szpitale w Redłowie i Wejherowie) spółka Szpitale Pomorskie.

- Panie rodzące wiedzą, że nasze działania są podyktowane troską o ich dobro, więc fakt ten przyjęły ze zrozumieniem - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. - Nasz personel ma świadomość tego, jak ważnym, choćby z psychologicznego punktu widzenia, jest wsparcie ze strony partnera, dlatego stara się choć po części tę pustkę wypełnić.

Koronawirus - fakty i mityZ porodów domowych nie rezygnuje na chwilę obecną spółka Copernicus, do której należą szpitale św. Wojciecha (Zaspa) i Mikołaja Kopernika (Wojewódzki). Z porodów domowych nie rezygnuje na chwilę obecną spółka Copernicus, do której należą szpitale św. Wojciecha (Zaspa) i Mikołaja Kopernika (Wojewódzki).

Porody rodzinne nadal w szpitalach CopernicusPorodówki w szpitalach zarządzanych przez spółkę Copernicus PL (Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha - Zaspa) nie zawieszają porodów rodzinnych.

- Na chwilę obecną porody rodzinne odbywają się bez zmian - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus PL. - Przyszły tata ma przeprowadzany wywiad. Jeśli jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań, to może towarzyszyć partnerce.

Sprawdziliśmy jak działa pomiar temperatury kamerą termograficzną na UCK

Przyszłe mamy pod szczególną ochronąTrójmiejskie porodówki dokładają wszelkich starań, aby rodzące i ich dzieci miały zapewnioną możliwie jak najlepszą ochronę.

- W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną staramy się w możliwie najlepszy sposób zabezpieczyć naszych pacjentów oraz personel - mówi Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK. - Panie przyjeżdżające do porodu do godz. 16 proszone są o wchodzenie do szpitala przez główne wejście do budynku CMN, a nie przez Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną. Tam wszystkim wchodzącym mierzona jest temperatura. Jeśli będzie podwyższona, pacjentka zostanie poprowadzona do izolowanego pomieszczenia. Po zebraniu wywiadu epidemiologicznego skierowana zostanie, w zależności od potrzeb, albo do izolowanej sali porodowej, albo w normalnym trybie na Izbę Przyjęć. Pomiędzy godz. 16 i 7 rano prosimy o wchodzenie przez wejście do Izby Przyjęć Położniczo-Ginekologicznej, gdzie cała procedura będzie przebiegała w ten sam sposób.

Miejsca

Opinie (76) 9 zablokowanych

 • dziękuję za poród bez męża w Wejherowie

  Wszyscy wiedzą jak "milutkie" są położne w Wejherowie. Dla mnie jedyną opcją na poród tam była obecność męża. W tym momencie muszę znaleźć inny szpital. Ciekawe ile rodzących odsyłają z Zaspy z powodu braku miejsc? Domyślam się, że chętnych jest sporo. Generalnie sytuacja jest trochę stresująca dla oczekujacych.

  • 33 17

 • Serdecznie

  Serdecznosci i wytrwałości dla calego personelu oddziału położnictwa UCK. Pozdrawiamy!

  • 22 4

 • Mi zostały 2 tygodnie. Mam nadzieję że znajdzie się miejsce na Zaspie lub UCK. Ewentualnie Wojewódzki. Byle nie na ławce w parku...

  • 19 3

 • Skąd te informacje?!

  Już od 3 dni w szpitalu na zaspie nie ma porodów rodzinnych, mojego męża odesłali z kwitkiem do domu

  • 23 1

 • Dziwne, że tak późno.

  Szpitale zamknięte dla odwiedzających od początku marca, a porody rodzinne trwały w najlepsze.

  • 6 8

 • Nie chciała bym rodzic sama. Rodziłam już raz i wiem co to znaczy wspólny porod. Intymność jaka rodzi się między rodzicami. Wyjątkowość. Nie pocieszające pacjentek. Pierworodki nie będą miały możliwości zweryfikować ile straciły. Wielorodki owszem.

  • 6 8

 • Przychodnie badania prenatalne też odwołują tak samo jak konsultacje ginekologiczne na , których wykonuje się usg . Ja rozumiem epidemie wirusa ale jak można zostawić tak kobiety w ciąży ? W mojej przychodni nadmienie ,że prywatna nawet już badań laboratoryjnych nie mogę zrobić . Jestem załamana .
  Jestem w 11 tygodniu ciąży czas ucieka i mam tylko znak zapytania w głowie.
  Uważam ,że ktoś powinien się tym zająć . Konsultacje przez telefon z lekarzem i porady to jest zrozumiałe ale jak mi lekarz przez telefon ma teraz ciążę badań i stan płodu ? Teraz 3 miesiące mam być bez monitorowania stanu ciąży tak ? Świetnie po prostu :(

  • 49 8

 • Dla mnie poród bez świadka w naszych szpitalach nie wchodzi w grę . Każda dobrze wie co się dzieje jak kobieta jest sama . Kobiety rodzące z partnerami ( świadkami) mają mniej problemów niż te ,które są same . Jeden poród już mam za sobą w Redłowie i dziękuję ja akurat miałam szczęście ale reszta nie .

  • 27 9

 • Bardzo wam kobietki współczuję i trzymam kciuki , będzie dobrze

  • 25 2

 • Spokojnie. Położne naprawdę dwoja się i Troja żeby pomóc.

  • 18 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane