Fakty i opinie

stat

W czerwcu pojedziemy nowym fragmentem "siódemki"

Najnowszy artukuł na ten temat

Za dwa lata kolejny odcinek ekspresówki do Warszawy

Układanie warstw bitumicznych na budowie drogi S7 przez Żuławy.
Układanie warstw bitumicznych na budowie drogi S7 przez Żuławy. fot. Piotr Michalski/GDDKiA o. Gdańsk

Jeśli nie będzie problemów na budowie drogi S7, to jeszcze przed wakacjami pojedziemy 7-kilometrową nitką ekspresówki między obwodnicą południową zobacz na mapie GdańskaKiezmarkiem. zobacz na mapie Gdańska Cały odcinek drogi łączący Gdańsk z Elblągiem ma być gotowy jesienią tego roku.Dokąd zazwyczaj podróżujesz drogą krajową nr 7?

do Warszawy 28%
na Lubelszczyznę lub południe kraju 5%
w stronę Warmii i Mazur 37%
w stronę Podlasia 8%
do Elbląga i okolic 22%
zakończona Łącznie głosów: 4242
Dobre wieści dla tych, którzy zamierzają latem pojechać przez Żuławy z lub do Trójmiasta. Na początku czerwca udostępnią kierowcom ok. 7 km odcinek ekspresówki - od końca obwodnicy południowej w Koszwałach do mostu w Kiezmarku. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić nawet 10 minut.

- To poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu na tej trasie do czasu uruchomienia w całości drogi ekspresowej S7 między Trójmiastem a Elblągiem - mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.
Kierowcy pojadą jedną jezdnią drogi ekspresowej w obu kierunkach.

- Będą mieli do dyspozycji pełnowymiarowe pasy jezdni, a także pobocze - mówi Michalski.
Przypomnijmy, że obecnie kierowcy korzystają z objazdów i tymczasowo wykonanych dróg. Z uwagi na ograniczoną szerokość jezdni i brak pobocza obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50 km/h, a także zakaz wyprzedzania. Mimo to i tak dochodzi tam do wypadków, bo wielu kierowców lekceważy podwójną linię ciągłą, za której przekroczenie grozi 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.

Poszczególne odcinki budowanej drogi ekspresowej S7.
Poszczególne odcinki budowanej drogi ekspresowej S7. graf. Trojmiasto.pl

W 25 minut z Trójmiasta do ElblągaTrwająca od 2015 roku budowa drogi ekspresowej z Gdańska do Elbląga została podzielona na dwa odcinki, z których każdy liczy po ok. 20 km. Inwestorem jest gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pierwszy - z Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego - buduje czeska firma Metrostav, która dostanie za to 1,335 mld zł (netto), czyli ok. 66 mln zł za kilometr. Kolejny odcinek budowany przez Budimex, zaczyna się w Nowym Dworze Gdańskim, a kończy w Kazimierzowie pod Elblągiem. Tutaj kontrakt opiewa na 1,281 mld zł (netto), co daje 64 mln zł za kilometr.

Wysokie koszty budowy wynikają z trudnych warunków geologicznych na Żuławach, bowiem droga przebiegać będzie po gruntach podmokłych, a te trzeba wzmacniać, a miejscami budować estakady.

Inwestycja ma być gotowa jesienią tego roku, ale pojawiają się sygnały, że może nastąpić to szybciej. Ciekawostką jest fakt, że dla generalnych wykonawców pracuje ok. pół tysiąca firm oferujących usługi, dostawy i prace budowlane.

Opinie (267) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.