Fakty i opinie

Walka o kamienice przy ul. Na Stępce

Najnowszy artukuł na ten temat

Rzeźba z XVIII w. w fundamentach dawnych zakładów mięsnych

Prokuratura chce, by sąd zmienił warunki umowy sprzed ośmiu lat o sprzedaży działki po dawnych Gdańskich Zakładach Mięsnych. Ma to pozwolić mieszkańcom stojących tam kamienic odzyskać prawo do swoich mieszkań. Trwa wyścig z czasem.Na początku lutego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystąpiła do Sądu Rejonowego o unieważnienie części umowy dotyczącej sprzedaży terenów po dawnych Zakładach Mięsnych w Gdańsku.- Chcemy, aby sąd wyodrębnił z terenu dawnych zakładów mięsnych działkę, na której stoją kamienice przy ul. Na Stępce 3 i 4 i żeby ten teren wrócił do syndyka - tłumaczy prokurator Jacek Pilch.

Jerzy Chełstowski, syndyk Zakładów Mięsnych, twierdzi, że sąd nie ma podstaw do unieważnienia transakcji sprzedaży. Prokuratorzy oficjalnie przyznają, że "syndyk nie współpracuje z nimi", nieoficjalnie zaś twierdzą, że broni interesów swoich kontrahentów sprzed ośmiu lat.

Historię rodzin mieszkających w kamienicach przy ul. Na Stępce 3 i 4 opisywały już chyba wszystkie trójmiejskie media.

Osiem lat temu syndyk gdańskich Zakładów Mięsnych w upadłości sprzedał teren, na których stoją dwa domy, inwestorom z Krakowa. Prokuratura twierdzi, że nie wolno mu było tak postąpić, ponieważ mieszkańcy obu kamienic mieli prawo pierwokupu i wielokrotnie deklarowali taką chęć. Ponadto, w umowie sprzedaży działki w ogóle nie zauważył istnienia domów i mieszkających w nich ponad 70 osób, choć pieczołowicie wyszczególniono np. halę uboju bydła, stolarnię czy smalcownię.

Nowi właściciele najpierw próbowali znacznie podnieść czynsz lokatorom obu budynków, a wkrótce potem wypowiedzieli im umowy najmu.

Wkrótce po przejęciu terenów przez Krzysztofa Kwaśnego i Macieja Sikorskiego w dawnych zakładach zaczęły wybuchać pożary. Do tej pory było ich trzynaście i skutecznie zmieniły całą okolicę w niebezpieczne dla ludzi pogorzelisko. Wypalone ruiny przyniosły śmierć trzem osobom, które szukały w nich złomu. Jak mówi syndyk: nielegalnie, jak mówią okoliczni mieszkańcy: na jego zlecenie.

Prokuratura chciałaby także, aby w księdze wieczystej działki pojawiła się informacja dla ewentualnego nabywcy, że toczy się spór o jej własność. - Bardzo dobrze, że taka informacja ma się pojawić, ale czemu dopiero teraz? - pytają zaniepokojeni mieszkańcy. Skarżą się, ze prokuratura obiecała im taki zapis jeszcze w ubiegłym roku. - Dziś każdy może kupić teren po dawnych zakładach, a tym samym domy w których mieszkamy.

- Nawet jeżeli teren już zmienił właściciela, to skierujemy roszczenie pod jego adresem - uspakaja Maria Jeżowska-Kamirska naczelnik Wydziału Postępowania Sądowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Opinie (14) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.