Fakty i opinie

stat

"Warto podświetlić pomnik na Westerplatte na stałe"

artykuł czytelnika artykuł historyczny
Podświetlenie pomnika na Westerplatte zrobiło ogromne wrażenie na mieszkańcach Trójmiasta.
Podświetlenie pomnika na Westerplatte zrobiło ogromne wrażenie na mieszkańcach Trójmiasta. fot. Adrian Kloskowski/galeria Trojmiasto.pl

Podświetlenie pomnika na Westerplatte powinno zostać już na stałe, albo przynajmniej na weekendy. To mogłaby być wielka atrakcja turystyczna, ale niestety nie jest właściwie wykorzystywana - pisze nasz czytelnik, pan Jakub.Warto zainwestować w iluminację pomnika na Westerplatte?

nie, to strata pieniędzy 10%
tak, ale powinna być włączana tylko w weekendy 19%
tak, powinna być włączana codziennie w sezonie letnim 38%
tak, powinna być włączana codziennie przez cały rok 33%
zakończona Łącznie głosów: 1803
Pomnik na Westerplatte został podświetlony z okazji obchodów zakończenia II wojny światowej. Do Trójmiasta przyjechało wielu ważnych europejskich przywódców i postanowiono zrobić ładny pokaz. Mieszkańcy naszej aglomeracji także mieli możliwość jego podziwiania. I było to fantastyczne widowisko, które na długo pozostanie w pamięci. Dlaczego jednak nie mielibyśmy dostać jego namiastki na co dzień?

Pomnik na Westerplatte to bez wątpienia jeden z najważniejszych pomników w Trójmieście. I widać go z wielu miejsc Gdańska, ale - niestety - tylko za dnia. Co stoi na przeszkodzie, by był podświetlony każdej nocy? Mogłaby być to fantastyczna wizytówka Gdańska, taka pocztówkowa ikona.

Wiem, że są to dla miasta dodatkowe koszty, ale chyba nie aż tak wielkie, jakie mogłyby być korzyści. Początkowo pomnik można podświetlać na weekendy, choćby tylko w sezonie letnim. Docelowo warto jednak zainwestować w to, by był podświetlony codziennie. Skoro stać nas na to, by urządzać iluminację na drogach czy mostach i wiaduktach, to dlaczego nie zrobić tego właśnie tam?

Będzie to miało potrójny przekaz. Pokażemy, jakim szacunkiem darzymy osoby, które walczyły o naszą wolność. To ważne wartości, podobnie jak pamięć historyczna, którą musimy przekazać młodszym pokoleniom. Dziś dla dzieciaków to miejsce może nic nie znaczyć, więc musimy im uświadomić, czym jest i co zawdzięczamy żołnierzom tam walczącym. Może to też być niebagatelna atrakcja dla turystów. Dziś jest niestety tak, że jak się im czegoś nie pokaże, nie poprowadzi za rękę, to nigdzie z centrum się nie ruszą. Dlatego warto zainwestować, by wywieźli z Gdańska dobre wspomnienia.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (136) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.