• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wędkują i jeżdżą na zamarzniętych zbiornikach

Aleksandra Nietopiel
19 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (114)
Miejsce przy Przystani Żabi Kruk jest popularne wśród wędkarzy także w czasie zimy. Miejsce przy Przystani Żabi Kruk jest popularne wśród wędkarzy także w czasie zimy.

Kilkadziesiąt osób łowiło wczoraj ryby na zamarzniętej MotławieMapka. Wystarczyło kilka dni siarczystego mrozu, by zbiorniki wodne skuł lód, co wykorzystali amatorzy wędkowania. Z kolei jeden ze stawów na Jasieniu zamienił się w arenę aktywności dla łyżwiarzy. Warto jednak pamiętać o ryzyku, jakie niesie ze sobą wchodzenie na lód.



Czy ślizgałe(a)ś się kiedyś albo łowiłe(a)ś ryby na zamarzniętej Motławie?

Łowienie ryb na zamarzniętych akwenach czy ślizganie się po zamarzniętej tafli nie jest niczym nadzwyczajnym zimą. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku, jakie wiąże się z takimi aktywnościami. Temperatury się zmieniają, a grubość lodu nigdy nie jest taka sama na całej powierzchni zbiornika.

40 wędkarzy przy Żabim Kruku



Na wędkarzy, którzy na zamarzniętej Motławie w niedzielę łowili ryby, zwrócili uwagę nasi czytelnicy. Taki widok prezentuje się na przesłanym do naszego raportu zdjęciu opatrzonym komentarzem:

- Około 40 wędkarzy próbuje swoich sił na kanale na wysokości Przystani Żabi Kruk. Oby bez dramatów - napisał czytelnik.
Na jednej z fotografii zamieszczonej na Facebooku, w tym samym miejscu, obok wędkarzy po prawej stronie zdjęcia widać też policjantów.


Ślizgawka na zamarzniętym stawie na Jasieniu



Słoneczna, choć mroźna aura sprzyjała też ślizganiu się na zamarzniętych zbiornikach. Tak było m.in. na JasieniuMapka. Na filmie przesłanym przez czytelnika widać osoby na łyżwach, są też małe dzieci, które przyszły tam z rodzicami.


Lód ciągle się zmienia



Warto pamiętać, że wchodzenie na lód nigdy nie jest bezpieczne, niezależnie od tego, jaką grubość ma zamarznięta tafla. Zamarznięta powierzchnia ulega ciągłym zmianom, również dobowym, i lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku.

Przykładowa wytrzymałość świeżego i czarnego lodu różnej grubości na rzece:
7-9 cm utrzymuje jednego człowieka, istnieje ryzyko zarwania lodu;
10-12 cm utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu;
12 cm minimalna grubość lodu, na którym można wędkować;
15-20 cm bezpieczny do jazdy bojerami, skuterami;
24-36 cm utrzymuje samochody osobowe;
od 36 cm utrzymuje samochody terenowe, vany.


Jak się zabezpieczyć?



Osoby, które decydują się wejść na lód, powinny zadbać o maksymalne bezpieczeństwo. Zapewni je m.in. kamizelka ratunkowa lub kombinezon wypornościowy, który nie tylko ochroni przed chłodem, ale też utrzyma na powierzchni, gdy lód się załamie i wpadniemy do wody. Warto też mieć ze sobą przyczepne buty i długą linę.

Należy uważać na miejsca, w których są zaspy śnieżne, miejsca, gdzie lód jest pofałdowany i nierówny lub przebijają na nim szare, mokre plamy. Niebezpieczne są również okolice mostów i ujścia rzek i kanałów.
19:31 19 GRUDNIA 22

Apel o wyobraźnię (19 opinii)

Sytuacja z dziś, okolo godziny 15, zbiornik na Jasieniu. Jest ledwo poniżej 0, to nie są warunki do spacerów po zbiornikach wodnych. Mało jest doniesień o tym, że pod kimś załamał się lód?
Sytuacja z dziś, okolo godziny 15, zbiornik na Jasieniu. Jest ledwo poniżej 0, to nie są warunki do spacerów po zbiornikach wodnych. Mało jest doniesień o tym, że pod kimś załamał się lód?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (114)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane