• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Weź udział w święcie Wielkiej Alei

Rafał Borowski
23 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wielka Aleja, czyli Aleja Zwycięstwa, z lotu ptaka. Wielka Aleja, czyli Aleja Zwycięstwa, z lotu ptaka.

Spacery i wykłady z historykami, warsztaty, trening disc golfa, kiermasz książek poświęconych lokalnej historii, a na koniec wielki quiz z nagrodami. W najbliższą sobotę, w godz. 12-18, w Parku SteffensówMapka w Gdańsku odbędzie się święto Wielkiej Alei. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale za udział w niektórych warsztatach trzeba będzie uiścić niewielką opłatę.



Czy bierzesz udział w festynach dzielnicowych?

Wielu z nas mija ją niemal każdego dnia, ale mało kto wybiera tereny wzdłuż niej na miejsce spędzenia wolnego czasu. Mowa o al. Zwycięstwa - zwanej pierwotnie Wielką Aleją - która łączy Śródmieście z Wrzeszczem.

Choć nie cieszy się taką renomą jak Park Oliwski czy Park Oruński, to bez wątpienia jedno z najbardziej niezwykłych przyrodniczo miejsc na mapie Gdańska. W XIX wieku była uważana za najokazalszą aleję w Niemczech, a obok Pół Elizejskich w Paryżu, także w całej Europie.

Dawniej tętniło tu życie



Wielka Aleja powstała w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy burmistrza Gdańska Daniela Gralatha. Licząca ok. 2 km droga została obsadzona czterema rzędami lip sprowadzonych z Holandii. Przez wiele lat tereny wzdłuż alei tętniły życiem. Gdańszczanie chętnie spacerowali pomiędzy drzewami, czemu sprzyjały znajdujące się gdzieniegdzie kawiarnie.

Czytaj również: Projekt remontu zabytkowej "Połowy Alei" za 135 tys. zł

Charakter Wielkiej Alei zaczął się zmieniać w II połowie XIX wieku, kiedy rozpoczął się proces lokowania przy niej cmentarzy. W ciągu kilku kolejnych dekad, powstało tam drugie - obok podnóża Góry Gradowej - największe skupisko nekropolii w całym Gdańsku. Zostały one zlikwidowane w latach 60. i 70. XX wieku, a opróżnione z nagrobków tereny zostały przekształcone w parki. Nie zyskały one jednak popularności wśród gdańszczan.

Czytaj również: Spacer po mieście umarłych u podnóża Góry Gradowej

Jedną z kawiarni, która znajdowała się niegdyś przy wielkie alei, była widoczna na widokówce Cafe Halbe Allee. Jej budynek zachował się do czasów współczesnych. Są plany przywrócenia mu pierwotnej funkcji. Jedną z kawiarni, która znajdowała się niegdyś przy wielkie alei, była widoczna na widokówce Cafe Halbe Allee. Jej budynek zachował się do czasów współczesnych. Są plany przywrócenia mu pierwotnej funkcji.

Cel: przywrócić dawną popularność



Aby odmienić ten stan rzeczy, od kilku lat organizowane jest Święto Wielkiej Alei. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, w godz. 12-18, w Parku Steffensów. Zajmuje on teren od skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Kolejową do granicy, którą w dużym uproszczeniu wyznacza czołg-pomnik. Do 1895 r. znajdował się tam cmentarz dla ubogich, a w latach 1896-1897 utworzono tam park, który nazwano od nazwiska mieszczańskiej rodziny, która ufundowała jego budowę.

Czytaj również: Park Steffensów trafi do rejestru zabytków

- Wielka Aleja to przestrzeń, która w zasadzie jest w centrum Gdańska, ale ma głównie charakter tranzytowy. Jest ewidentnie niedostrzeżona i niedoceniona. Mieszkańcy co najwyżej przychodzą tu pobiegać czy przejeżdżają wzdłuż alei na rowerze. A szkoda, bo to naprawdę ciekawe miejsce, w którym drzemie ogromny potencjał. Mamy nadzieję, że zainspirujemy tą imprezą niejedną osobę do tego, by czasem wypocząć tu od miejskiego zgiełku. Tym bardziej, że rośnie tu wiele unikatowych drzew, a niejedno z nich ma status pomnika przyrody - tłumaczy Jakub Knera, wiceprezes zarządu fundacji Palma, która współorganizuje wydarzenie.
Festyn odbędzie się w widocznym na zdjęciu Parku steffensów, który rozciąga się od pomnika czołgu do Błędnika. Festyn odbędzie się w widocznym na zdjęciu Parku steffensów, który rozciąga się od pomnika czołgu do Błędnika.

Atrakcje tegorocznej odsłony imprezy



Wstęp na Święto Wielkiej Alei jest bezpłatny, ale za udział w niektórych warsztatach trzeba będzie zapłacić. Biletowane będą jedynie udziały w niektórych warsztatach, a opłata będzie jedynie pokrywać koszt zakupu niezbędnych materiałów. Wykonane podczas warsztatów dzieła będzie można oczywiście zabrać ze sobą.

- Zaczynamy koncertem operowym, na którym wystąpią artyści z Opery Bałtyckiej. Następnie uczestnicy będą mieli do wyboru różnego rodzaju spotkania, wykłady, warsztaty, kiermasz książek, spacery po okolicy z historykami z Muzeum Gdańska, a nawet treningi gry w disc golfa. Wielkim finałem będzie quiz historyczny z nagrodami. W trakcie quizu będzie można sprawdzić wiedzę, którą będzie można pozyskać w trakcie imprezy. Dla przykładu - w poprzek Wielkiej Alei przebiegała w trakcie rozbiorów granica pomiędzy Prusami a pozostałym przy Polsce Gdańskiem - zachęca Natalia Koralewska, prezes zarządu fundacji Palma.
Organizatorami tegorocznego Święta Wielkiej Alei jest Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki. Partnerami wydarzenia są Muzeum Gdańska, Opera Bałtycka w Gdańsku oraz Disc Golf Trójmiasto. Na kiermaszu będzie można zakupić książki lokalnych wydawnictw Marpress, Części Proste i Adamada, a także Muzeum Gdańska i Instytutu Kultury Miejskiej. Szczegółowe informacje nt. programu można znaleźć w ramce pod artykułem.
13:36 24 CZERWCA 21

Święto Wielkiej Alei w Parku Steffensów (5 opinii)

Jeżeli nie macie jeszcze planów na najbliższy weekend, koniecznie zarezerwujcie ten czas dla dzielnicy Aniołki. W najbliższą sobotę, 26 czerwca, w Parku Steffensów, odbędzie się kolejne Święto Wielkiej Alei, liczącej sobie ponad 250 lat. Na miejscu będzie można się zrelaksować przy dźwiękach muzyki, pobawić z dziećmi w przyjemnym zielonym otoczeniu, a także wziąć udział w rozgrywkach sportowych lub warsztatach roślinnych. Będzie się działo!
Jeżeli nie macie jeszcze planów na najbliższy weekend, koniecznie zarezerwujcie ten czas dla dzielnicy Aniołki. W najbliższą sobotę, 26 czerwca, w Parku Steffensów, odbędzie się kolejne Święto Wielkiej Alei, liczącej sobie ponad 250 lat. Na miejscu będzie można się zrelaksować przy dźwiękach muzyki, pobawić z dziećmi w przyjemnym zielonym otoczeniu, a także wziąć udział w rozgrywkach sportowych lub warsztatach roślinnych. Będzie się działo! Zobacz więcej

Wydarzenia

Święto Wielkiej Alei (4 opinie)

(4 opinie)
festyn, warsztaty, spacer

Miejsca

Zobacz także

Opinie (55) 7 zablokowanych

  • Ten park jest zaniedbany na makasa a radni tej dzielnicy tylko pluja sie o podwyzki o 100% diety podobnie jak inni!

    festyn bedzie płatny a dlaczego nie jest finansowany z kasy rady dzielnicy bo własnie na to dostaja kase od miasta!

    • 15 2

  • tej co miasto przez ostatnie 20lat za platformy zaniedbalo by mozna bylo ciąc starodrzew (3)

    tą sama co zrobili 50km/h i robią sie mega korki ? tą sama co wycieli rok temu drzewa i tą samą co budynki miejskie w kolo wyglądaja jak po atomówce 100lat temu ?

    Swietować to można jak przyjdzie zarządca prawdziwy, a nie sługa pato-betonu

    • 40 25

    • hejt, hejt, hejt (2)

      a co Ty zrobiłeś dla Gdańska? ( poza narzekaniem i kłamliwymi wpisami)

      • 2 4

      • (1)

        Nie hejt a fakty. Dziś chwalą się parkiem a niedawno wycinali drzewa pod budowę... To jest schizofrenia urzednicza

        • 3 1

        • Wycinał deweloper nie urzędnicy

          • 0 0

  • (2)

    Aby przywrócić popularność Wielkiej Alei należy zawęzić ją do dwóch pasów w każdą stronę oraz poszerzyć aleje rowerowo-spacerową. Oczywiście powinny być też liczne strefy relaksu.

    • 4 11

    • Zapomniałeś dodać że trzeba przywrócić ruch bryczek i dorożek i wozów drabiniastych tak jak to było 200 lat temu. Skąd takie pustostany biorą się w tym mieście? przecież to że przyjechałeś tu za chlebem, za wiedzą nie upoważnia cię do wprowadzania twojej organizacji życia z dzieciństwa z twej zapadłej na wschodzie wsi. Wracaj tam i organizuj sobie ruch do GSu, do kościoła czy do piekarza a miasto Gdańsk zostaw w swoich pomysłach i tęsknotach w spokoju.

      • 4 3

    • Dodatkowo przy każdym miejscu relaksu powinien stać ktoś z batem

      Aby po korzystaniu przez 2 minuty spychać delikwenta i wpuszczać kolejnego, dla niepokornych którym trzy baty nie wystarczą, będzie nagroda specjalna czyli zawleczenie w dyby i obrzucenie kasztanami albo innymi szyszkami, bo pomidory są za drogie.

      • 0 0

  • Drzewa wołają o ratunek !

    • 9 1

  • Weź udział w święcie Wielkiej Alei

    dopóki nie została wyrżnięta lub nie obumarła od opieki miejskich specjalistów.

    • 12 1

  • Przywrócić dawną przeszłość

    Tak jak restauracje przy Wielkiej Aleii należy przywrócić budynek Gdańskiego Dworu przy Bramie Wyżynnej , wykonany z najlepszych materiałów budowlanych tak by następne pokolenia mogły się zachwycać panoramą Głównego Miasta

    • 16 1

  • Skad majatek? Z wziatek.

    • 4 0

  • Wszystkie drzewa padną

    Bo toczy je jemioła

    • 6 1

  • Gwoli prawdy

    Po obu stronach Alei były kiedyś cmentarze. Żeby zobojętnić ten fakt, mówiło się, że to "cmentarz żydowski", chociaż były to cmentarze gdańskich kościołów, przeważnie ewangelickich, czyli chrześcijańskich. Była też część żydowska. Pamiętam, że jako wyrostek, łaziliśmy po tym terenie, szukając przygód i nie wiem czego. Na początku lat 70-tych po barbarzyńsku rozjechano spychaczami cmentarze po obu stronach alei. Rozkradziono co się mogło przydać. Pamiętam płyty nagrobne i macewy jako gruz wysypywane przy budowie falochronu na Westerplatte. Ten park - to był cmentarz i zawsze tam będzie "jakoś tak dziwnie".

    • 9 0

  • Rozsądek

    Żaden rozsądny Gdańszczanin nie będzie spacerował w tym parku w obłokach spalin z sąsiadującej głównej arterii miasta. Dlatego trzeba poważnie zastanowić się nad docelową funkcją tego rejonu.
    Nawet menele się skarżą, że nie ma tam gdzie kupić alkoholu.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane