• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Węzeł Karwiny: trwa wyścig z czasem. Stawką dotacja z UE

Patryk Szczerba
19 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (316)

Sytuacja na Wielkopolskiej. Film z początku września

Węzeł KarwinyMapka powinien być gotowy do końca września, ale termin odbioru i zakończenia prac przesunięto na 3 listopada. Dla mieszkańców najważniejszy jest koniec utrudnień, dla władz miasta - zachowanie dotacji z Unii Europejskiej. Marszałek Województwa Pomorskiego ma o tym zdecydować w najbliższym czasie.
Czy węzeł Karwiny powinien być przebudowywany?

Przypomnijmy, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego udostępniono kierowcom dwa przejezdne pasy ul. Wielkopolskiej.

Zamknięto za to część ul Korzennej, problemem mają tez jadący Starodworcową, więc korków i utrudnień - zwłaszcza w godzinach porannego szczytu - nie brakuje.

Wskazują też na to nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

08:54 6 WRZEśNIA

Wyjazd z Karwin - 40 minut (53 opinie)

Wyjazd z Karwin na ul. Wielkopolską trwa 40 minut. Jedyną pozostałą drogę wyjazdową z Karwin I,II czyli ul. Nałkowska wszechwładni właśnie ograniczyli do 1 pasa. Dojazd do ul. Wielkopolskiej czy to w kierunku obwodnicy czy do centrum trwa 40 minut. Kolejne brawa za koordynację prac dla firmy Mam Trzy Maszyny i miasta. Ciekawe ile to jeszcze potrwa.
Wyjazd z Karwin na ul. Wielkopolską trwa 40 minut. Jedyną pozostałą drogę wyjazdową z Karwin I,II czyli ul. Nałkowska wszechwładni właśnie ograniczyli do 1 pasa. Dojazd do ul. Wielkopolskiej czy to w kierunku obwodnicy czy do centrum trwa 40 minut. Kolejne brawa za koordynację prac dla firmy Mam Trzy Maszyny i miasta. Ciekawe ile to jeszcze potrwa. Zobacz więcej


Węzeł Karwiny: utrudnienia do połowy października- Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości przedłużającej się budowy węzła Karwiny, zmęczenia tą sytuacją mieszkańców, a także wprowadzanych zmian organizacji ruchu, generujących zatory i wydłużających powroty do domów. Niestety jest to niezbędne do zrealizowania całego zadania na tak dużym obszarze - mówił po wdrożeniu zmian Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Organizacja ruchu wprowadzona na początku września ma obowiązywać do połowy października.

W środę kolejne zmiany w ruchuW środę rozpocznie się układanie bitumicznych warstw ścieralnych w ciągu ul. Wielkopolskiej i Chwaszczyńskiej. Prace będą prowadzone odcinkowo. Zostanie zachowana przejezdność w obu kierunkach - do i z centrum miasta.

Po dniu Wszystkich Świętych inwestycja ma zostać zakończona i zgłoszona jako gotowa do odbioru. To wciąż oficjalny termin zakończenia prac przedstawiany przez gdyńskich urzędników.

Zakończenie prac na węźle Karwiny 3 listopada- Zakończenie prac i zgłoszenie gotowości do odbioru ma nastąpić 3 listopada - informuje Arkadiusz Trzeciak, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Gdyni.


Warto zaznaczyć, że według wcześniejszych planów węzeł Karwiny miał być gotowy do odbioru 30 września. Taka data została zawarta w umowie o dofinansowanie prac z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Inwestycja warta jest ponad 100 mln zł. Dofinansowanie to kwota 54 mln zł.

Węzeł Karwiny: co z dotacja unijną?Gdy pewnym stało się, że oficjalny termin nie zostanie dotrzymany, do dysponenta środków, czyli marszałka województwa pomorskiego, trafił wniosek z prośba o przedłużenie terminu. To niezbędne, by samorząd Gdyni nie stracił unijnej dotacji.

- Podpisujemy aneks do umowy na dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim. Dotacja nie jest zagrożona - przekazuje Arkadiusz Trzeciak.


Urzędnicy dementują jednocześnie pojawiające się informacje, że wniosek o przedłużenie rozliczenie do końca roku został odrzucony i zagrożenie utratą dotacji jest realne.

- Trwa ocena tego wniosku. Dopiero po jej zakończeniu zapadną decyzje. Zaproponowane przez nas zmiany dotyczące zarówno zakresu rzeczowego, jak i terminu realizacji inwestycji, podlegają obecnie ocenie spełniania przez projekt kryteriów formalnych, wykonalności i strategicznych. Po pozytywnym zakończeniu oceny, zawarty zostanie aneks do umowy o dofinansowanie, na podstawie którego wnioskować będziemy o refundację poniesionych nakładów - wskazuje Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni.

Na razie tylko sprawozdania z pracDodaje jednocześnie, że jak dotąd żadne środki unijne nie trafiły jeszcze na konto miasta.

- Dotychczas składaliśmy jedynie wnioski sprawozdawcze, więc środki dotacji nie zostały nam przekazane - kończy Grzegorczyk.
Węzeł Karwiny: informacje o inwestycji

  • Inwestycja w drogowym zakresie jest warta niemal 102 mln zł brutto.
  • Obejmuje przebudowę skrzyżowań, udogodnienia dla zmotoryzowanych, rowerzystów oraz pieszych.
  • W sąsiedztwie PKM Gdynia Karwiny powstanie jednopoziomowy parking typu Park&Ride ze 140 miejscami.
  • Pomieści się tam też co najmniej 50 rowerów.
  • W okolicy będzie 600 m dróg rowerowych i 3 km buspasów.


Węzeł Karwiny: więcej informacji

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (316)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane