• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wielka budowa i polityka, czyli jak powstaje ECS

Katarzyna Moritz
4 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS

Budowa ECS dzień po dniu. Materiał Gdańskich Inwestycji Komunalnych.


Wielkimi krokami zbliża się koniec budowy Europejskiego Centrum Solidarności. W środę na budynku zostanie zawieszona wiecha. Budowie od samego początku towarzyszy wielka polityka i duże emocje, nie zawsze pozytywne.Świat o budowie ECS dowiedział się 31 sierpnia 2005 roku, przy okazji 25-lecia "Solidarności". Przy pomniku Poległych Stoczniowców zebrały się głowy kilkunastu państw, które podpisały akt erekcyjny ECS. Lech Wałęsa podpisał dokument wielkim czerwonym długopisem z wizerunkiem Jana Pawła II. Takim samym jak ten, którym podpisywał w 1980 roku Porozumienia Sierpniowe.

- Europejskie Centrum Solidarności powinno być miejscem, z którego będzie promieniować wdzięczność, doświadczenie i rozwiązania na przyszłość - podkreślał wtedy Lech Wałęsa.

Wizualizacja siedziby ECS.

Jednak już wtedy nastąpił pierwszy zgrzyt. Część obserwatorów wydarzenia gwizdała podczas przemówienia ówczesnego lewicowego premiera Marka Belki.

- To centrum pozwoli wszystkim zobaczyć, jak wielka jest siła solidarności zwykłych, może niezwykłych ludzi, przekonać się o skali sukcesu, jaki odniosła Europa Środkowa i Wschodnia - mówił.

Jeszcze w tym samym roku, w grudniu, gdańscy radni ogłosili, że Paweł Adamowicz będzie głównym budowniczym ECS. Wałęsa apelował: "Weźmy się do roboty!". Uchwalono też, że miasto będzie głównym inwestorem obiektu i ma pozyskiwać zewnętrzne finansowanie dla tej inwestycji, szacowanej wtedy na ponad 200 mln zł. Zakładano wtedy, że budynek będzie gotowy w 2010 roku.

Plac budowy ECS w zeszłym roku.

Już w 2007 roku cały świat projektował ECS, do konkursu stanęło ponad 100 zespołów architektonicznych. Ostatecznie wygrali gdańscy architekci z pracowni Fort. Prezydent Gdańska pytany, czy jego zdaniem nie wygrał projekt mało wyrazisty, który będzie miał problem, by stać się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem miasta, odparł: - ECS to hołd dla Solidarności, która była ruchem ludzi prostych, otwartych i szczerych. Tacy ludzie nie potrzebują monumentalnych i wyrafinowanych budynków. Taka architektura jest domeną dyktatorów, a nie demokracji.

Dzięki miesiącom starań i zabiegań, w 2007 roku ECS znalazł się na indykatywnej liście kluczowych projektów unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Powołano też instytucję ECS, na czele której stanął dominikanin o. Maciej Zięba.

Kronika z budowy.

Już w 2008 roku trwały prace projektowe budynku ECS. Dokumentacja techniczna wykonana przez pracownie Fort kosztowała miasto 19,5 mln zł. Także w tym samym roku Gdańsk rozpoczął starania o uzyskanie 140 mln zł dofinansowania z UE. Wartość projektu oszacowano na 293 mln zł.

Gdy rok później prezydent Gdańska odbierał od wojewody pozwolenie na budowę, powiedział słowa, które niektórzy mieszkańcy Gdańska do tej pory mu wytykają:- Adamowicz zwariował! Po co nam ECS? Lepiej za te pieniądze zbudować drogi - takie opinie słyszę bardzo często - mówił wtedy. Twardo jednak bronił swojego stanowiska: - ECS powstaje za późno, ale dobrze, że w ogóle. Centrum będzie miało ogromne znaczenie dla upamiętnienia dziedzictwa "Solidarności" - przekonuje prezydent.

Na miesiąc przed 30. rocznicą Sierpnia 80, w 2010 roku, Minister Kultury podpisał w Warszawie decyzję o dofinansowaniu budowy ECS z funduszy unijnych na kwotą 140,15 mln zł.

Jesienią 2010 roku, po rozstrzygniętych przetargach, Gdańsk podpisał umowę na budowę ECS. Za 156 mln zł buduje je warszawska spółka Polimex Mostostal. Firma wkroczyła na budowę w październiku 2010 roku.

Co miało większy wpływ na budowę ECS?

W 2011 roku, po tym, jak w atmosferze skandalu, o. Zięba zrezygnował z funkcji dyrektora ECS, wyłoniono w konkursie nowego. Został nim Basil Kerski. To nie spodobało się Lechowi Wałęsie, który zapowiedział, że nie będzie firmował więcej swoim nazwiskiem tej placówki.

W maju wmurowano kamień węgielny. Jednak uroczystego charakteru wydarzenia nie podzielali wszyscy mieszkańcy: - Żądamy obniżenia akcyzy na paliwo, obniżenia czynszów. Mieszkańcy nie chcą ponosić kosztów ECS, jesteśmy najdroższym miastem w Polsce - krzyczano.

Od samego początku największe emocje budziły koszty budowy ECS. Jednak dopiero niedawno ustaliliśmy, że Gdańsk w budżecie obecnie zakłada, że nie będzie to kwota łącznie 293 mln zł, ale 227 mln zł. Głównie z powodu niższych kosztów budowy - 157 mln zł, a nie jak szacowano 242 mln zł. Choć UE niedawno potwierdziła dofinansowanie w kwocie 140 mln zł, to ostatecznie jego wysokość zależeć będzie od wartości całego projektu. Chyba że wyposażenie pochłonie więcej niż zakładane na początku 50 mln zł.

Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku. Władze Gdańska chciałyby na kolejną rocznicę sierpnia 80. Jednak wykonawca zgodnie z umową ma czas do października 2013 roku. W środę nad surową bryłą budynku zawiśnie wiecha, symbol, że osiągnął on najwyższy punkt.

Przebieg budowy ECS:
Do stycznia 2012 roku wykonano widownię sali wielofunkcyjnej, trzy poziomy sal wystawowych stałych i czasowych, przestrzeń ogrodu zimowego, a także rozpoczęto w części wyższej budynku konstrukcję kondygnacji przeznaczonych na funkcje biurowe ECS.

Jednak budowniczowie ECS na samym początku musieli się zmagać z przebudową kanału Drewnica, kolektora deszczowego zbierającego wodę z ok. 40 ha miasta. Okazało się, że jest on ciekiem wodnym. Następny problem pojawił się przy systemie sond dla technologii centrali grzewczo-chłodniczej z pompami ciepła pod fundamentem. W trakcie próbnych odwiertów na około 93 m natrafiono na zwierciadło wodne. Gdy się z tym uporano, wykonano grubą na 1 m i wielką na 10 tys. m kw płytę fundamentową.

Jednym z największych wyzwań budowy ECS w Gdańsku jest wykonanie ścian pochylonych pod kątem 6,5 stopnia w stosunku do pionu, które będą charakterystyczne dla budynku.

Ściany zewnętrzne oraz część ścian wewnętrznych zostaną obłożone blachą COR-TEN (blacha poddana procesowi rdzewienia), nawiązującą do technologii stoczniowej, związanej z budową statków i tradycji ich wykonywania.

Kubatura obiektu: 198778,38 m sześc.
Powierzchnia całkowita budynku: 28 988,76 m kw
Powierzchnia użytkowa: 19 422,09 m kw
Liczba kondygnacji: 3 i 6
Liczba miejsc postojowych w garażu podziemnym: 286


Rocznie utrzymanie obiektu ma kosztować ok. 17 mln zł. Zakłada się, że ECS będzie zarabiać ok. 4-4,5 mln zł rocznie. Resztę mają dokładać: Pomorski Urząd Wojewódzki- 1,3 mln zł, Ministerstwo Kultury - 6 mln zł oraz - od 4,2 do 4,7 mln zł - Gdańsk.

Miejsca

Opinie (230) 7 zablokowanych

 • Wielka polityka prania pieniędzy (24)

  Ciekawe ze z tym cudzie będzie wiecej "pamiątek" po styropianowcach niż we wszystkich muzeach o II wojnie światowej. Szkoda ze nie będzie tam słynnej łodzi motorowej którą został dostarczony do stoczni pewien pan. Szkoda ze nie poznamy faktycznych kosztów tego cuda oraz jego utrzymania w przyszłości.

  • 188 31

  • 40 baniek do wyprania? (4)

   Ile Gdańsk wyda na swoją najbardziej kontrowersyjną inwestycję, czyli budowę Europejskiego Centrum Solidarności. Po całym dniu sprawdzania odkryliśmy, że dokładnie nie wiedzą tego nawet sami urzędnicy. Prawdopodobnie chodzi o kwotę od 87 do 127 mln zł.

   • 27 8

   • 10 baniek już zdefraudowane (3)

    nikt nie wie gdzie siuę podziały (poza zainteresowanymi bezpośrednio) a radni PO przyjęli budżet inwestycji bez uwag

    • 17 7

    • plus stanowiska na starość dla Budynia i jego podnóżka krzywozębego łysego (1)

     • 12 7

     • Słynny Kisiel wcale nie ma krzywych zębów

      Zamówił sobie przecież nową sztuczną szczękę

      • 4 2

    • Do tych, którzy minusują

     wyjaśnijcie zatem gdzie podziało się 10 milionów. Jeśli jest wytłumaczenie chętnie się z nim zapoznam. Radni ani prezydent nie wiedzą, przynajmniej tak mówią. Nie ma na to faktur, rachunków ani innych tego typu dokumentów. No i dlaczego rada miasta przyjmuje budżet inwestycji wiedząc o braku 10 milionów bez uwag?

     • 11 5

  • ECS (8)

   NA GRUZACH STOCZNI - OTO CAŁA IDEA, Z KTÓREJ SKORZYSTAŁO NIEWIELU.
   MAM NADZIEJĘ, ŻE ZNAJDĄ SIĘ TAM TABLICE ZE NIEZREALIZOWANYMI 21 POSTULATAMI LUDZI PRACY?

   • 18 5

   • KONIECZNIE TEŻ KSIĄŻKĘ G. ORWELLA "FOLWARK ZWIERZĘCY' (7)

    czyli o tym, jak zrobiono z nas (w) "społeczeństwo obywatelskie"

    • 10 6

    • i jeszcze należy odlać (6)

     z budynia maskę Budynia, żeby lud ustawiał się od świtu w kolejce, jak przed mauzoleum Lenina i oddawał hołd naszemu wielkiemu ojcu rewolucji.
     Z tego względu oczywiście przywrócić napis: "Stocznia im. Lenina"

     • 9 3

     • To może też (5)

      utworzyć pamiątkowe tablice z 1 600 000 nazwiskami młodych Polaków, którzy wyemigrowali z Polski za chlebem, przez co staruszkowie będą musieli teraz zasuwać do śmierci za śmieciowe emerytury?
      To będzie kwintesencja działań styropianowców, którym dobrze się leżało na styropianie, ale źle się działa w polityce. Zresztą nadal leżą - tyle że teraz w szmalu

      • 12 7

      • W CZYNIE PARTYJNYM DWÓR BUDYNIA MINUSUJE

       uff, ale się napracują!!!

       • 6 4

      • Widać g... jak się liczą emerytury (1)

       Mam nadzieje, że się gdzieś prywatnie ubezpieczyłeś i już emerytura się odkłada. Bo jeżeli nie to nie oni będą płakać a ty na starość. Bo to że jakaś część społeczeństwa wyjechała nie ma wpływu na emerytury. Bo i tak obecnie jest bezrobocie i ich wyjechanie właśnie poprawiło kondycje państwa, a nie pogorszyło. Gdyby zostali, to by Państwo miało większy problem z bezrobociem niż ma obecnie. A emerytury zależą od tego co ktoś odłożył pracując i tyle. A ci co byli w starym systemie to już są zależni od gospodarki, czyli ci co wyjechali zrobili tylko plus :).

       • 3 2

       • Krótko mówiąc obecne rządy dopuściły do sytuacji,

        że w Polsce brakuje kilku milionów miejsc pracy, rząd zaś myśli jedynie jak miliony zdobyć, tyle że nie miejsc pracy a złotówek z kieszeni tych podatników, którzy jeszcze tutaj zipią.
        Kompletny brak prawdziwych reform, kompletny brak zainteresowania losem Polski i Polaków, pełne zainteresowanie postawienia sobie za życia mauzoleum i obłowieniem się szmalem składowanym w szwajcarskich bankach, żeby ludek za szybko się nie połapał

        • 5 3

      • Akurat budyń i styropianowcy nie mają ze sobą nic wspólnego. (1)

       To że budyń uzupruje sobie prawa do nazywania się człowiekiem ówczesnej opozycji nie znaczy że nim był

       • 2 4

       • PAT WART PATASZONA

        • 0 0

  • !! (3)

   UWAGA !!! Chcą sprywatyzować dwie potężne kopalnie zatrudniające 5 tyś osób ( KWB ADAMÓW , KWB KLECZEW ) które przynoszą olbrzymie zyski skarbowi państwa. Najpierw chcą je złączyć z PAK SERWISEM a później sprzedać Vattenfalowi za śmieszne pieniądze, oczywiście już podzielone pod stołem. Po prywatyzacji ogłosili 50% redukcje zatrudnienia czyli ok 2,5 tyś ludzi na bruk z okolic Konina i Turka ! Pomóżcie bo nawet regionalna prasa milczy bo jest opłacana przez te spółki ! Po tej sprzedaży 2 największa energetyczna spółka państwowa przejdzie w ręce obcego kraju ! Przyklejajcie to proszę na różne fora, nagłaśniajcie , może GP się zajmie tematem, bo my nie rozumiemy dlaczego sprzedawać firmy dające całym rodzinom pracę ale i potężne zyski skarbowi państwa ( roczny przychód obu kopalni 700 milionów złotych ! ) Ruszcie d*psko Polacy bo wam Ryży Tusk zrobi obóz Koncentracyjny z Polski!!!

   • 21 11

   • Ty nawiedzony czy psychiczny ?

    • 6 17

   • A W DU...PIE MAM TYCH

    GÓRNIKÓW, SAMI TEGO CHCIELI, DO KAPITALIZMU IM SIĘ SPIESZYŁO, CHCIELI TO MAJĄ !!! ZA KOMUNY MIELI LEPIEJ, PAŃSTWO SIĘ Z NIMI LICZYŁO, ALE DURNYM ŚLĄZAKOM MAŁO BYŁO, TO TERAZ MAJĄ JAK CHCIELI :-) I DOBRZE IM TAK !!!!

    • 8 11

   • Zróbcie larum i referendum jak u nas w Gdańsku chcą opchnąc LOTOS .

    Dzięki inicjatywie http://www.polskilotos.pl i ustawie obywatelskiej na razie sprawa się przeciąga.

    • 4 2

  • i KOMU TO POTRZEBNE - BYLO ZOSTAWIC SALE BHP i wszystko

   to tak jakby obozy poburzyc i postawic cos takiego jak ten moloch

   • 10 4

  • O koszt utrzymania sie nie martwmy...

   nie będzie zysków, zrobią centrum handlowe, a jeśli nie, to kolejny pustostan dojdzie do kolekcji.

   • 4 2

  • A będzie, a raczej już jest...

   • 0 0

  • A będzie, a raczej już jest.. (1)

   ... jad kaczej nienawiści do własnej historii, do tych, którzy więcej dla narodu zdziałali niż dwaj zapiekli w złości bliźniacy. Bo tylko na tym jadzie możliwe jest budowanie takich opinii, umniejszających solidarne działanie milionów ludzi, którzy w czasie sierpnia razem entuzjastycznie stanęli do strajku.
   Jeszcze wówczas nie zastanawiali się, kto ważniejszy i komu należy się chwała.
   Dopiero działania tych zawiedzionych (czytaj: nieudolnych), którzy wówczas nie mieli odwagi Lecha, a teraz, gdy już im nic nie grozi szczekaja jak burki zza węgła, starają się (często ze skutkiem) stworzyć wrażenie jacy to pokrzywdzeni są Gwiazda, Kaczyńscy, Fotygi i Macierewicze i tuzin innych "czopków prezesa".

   • 4 1

   • No i co z tymi milionami które zostały olane przez kilku styropianowców będących teraz przy korycie?

    • 2 0

  • .. no to pewnie i premie milionowe no i świeta dla POLitycznej hołoty

   bedzie za co wyprawić, niestraszne podwyzki cen jaj!!!

   • 1 0

 • ECS ,zbliża się koniec budowy (8)

  Wielkimi krokami zbliżamy się też do coraz gorszego stanu dróg!

  • 180 29

  • A ty to ślepy czy z choinki się urwałeś? (7)

   A nie widzisz, że drogi coraz lepsze mamy?

   • 18 32

   • Jeżdżę codziennie i nie widzę (2)

    • 24 17

    • By żyło się lepiej

     Wszystkim

     • 1 1

    • Kup okulary !

     • 2 2

   • (3)

    Za komuny w tym samym sensie coraz lepsze drogi były. Zbudowali obwodnicę......

    • 4 10

    • Jak ci było lepiej za komuny to (2)

     emigruj na Kubę, albo bliżej na Białoruś. Droga wolna. Nikt ciebie tu w Gdańsku nie trzyma na siłę, ani ciebie ani tobie podobnych co tu bzdety wypisują.

     • 11 14

     • Lejesz nie na temat z Kuba itp

      • 5 5

     • Droga wolna. Nikt ciebie tu w Gdańsku nie trzyma na siłę, ani ciebie ani tobie podobnych co tu bzdety wypisują.

      Tak jest. Kto nie jest z nami ....To było przerabiane. Ale historia lubi się powtarzać. Kto nie chwali Jedynie Słusznej ...to won. Demokracja....? Ale tylko dla tych co chwalą ? A PIS to podobno faszyści...

      • 6 7

 • pytanko (14)

  kto za ten przybytek zapłaci ?
  po co nam to ECS ?
  stać nas ?

  • 237 24

  • no ty i inni (2)

   • 23 2

   • ale rozumiem, że My (tzn) mieszkańcy Gdańska (1)

    będziemy mieli wstęp wolny

    • 10 1

    • Jasne, w nagrodę dostaniesz też podwyżkę cen biletów

     By żyło się lepiej..

     • 8 2

  • Polacy zapłacą, polsko-podobni inni będą rządzili i kasowali.

   • 17 2

  • jakby nie patrzec (3)

   to jednak bedzie jakas atrakcja dla turystow z calego swiata a turysci=kasa

   • 8 20

   • niedlugo to szadulki beda jak atrakcja turystyczna...tez przyciagna turystow?:P

    • 10 3

   • Skąd wiesz, że to będzie atrakcja

    skoro sam jaśnie panujący jeszcze nie wie co tam będzie?

    • 4 2

   • napewno na ścianie w gablocie powieszą 21 postulatów gdańskich

    to dźiedzictwo ludzkości :)) postulat nr 14. "Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek." tego żądano od PRL. dzisiaj te styropianowe solidaruchy chcą 67 lat.

    • 8 2

  • 1) UE i Gdańsk,
   2) ośrodek pełniący funkcje edukacyjną, ochronną i estetyczną,
   3) stać.

   • 10 19

  • Gdańsk od 4,2 do 4,7 mln zł rocznie

   Brawo inwestycje Gdańskie, budować po to żeby dokładać do interesu. Jak tak dalej pójdzie to będzie nas stać na utrzymanie nierentownych inwestycji do których trzeba dopłacać a co z nowymi na których można zarobić? NIE STARCZY FUNDUSZY!

   • 12 7

  • To niewiarygodne jak niedoceniane jest (2)

   najważniejsze wydarzenie od końca wojny, upadek komuny, dzięki któremu mamy wolność i nawet idioci mogą się wypowiadać. Ignorancja części Polaków jest jednym z największych obiektów we wszechświecie. Już nie wspominając o tym, że ECS jest prawie w całości finansowane przez UE a przyniesie Polsce i naszemu regionowi same korzyści. Jest zaczątkiem budowy Młodego Miasta, które będzie nowym centrum miasta w przyszłości, będzie siedzibą opiniotwórczych Think-Tanków zwiększających nasz wpływ na arenie międzynarodowej, będzie atrakcją turystyczną, nowym landmarkiem, miejscem gdzie zachowana i badana będzie historia i instytucją, która będzie promować Solidarność nie związek zawodowy, ale wartość na której budowana jest współczesna Europa, albo przynajmniej być powinna, ale do tego właśnie potrzebne są takie miejsca, które o tym przypominają ludziom.

   • 6 18

   • HMMM TABLETEK RANO NIE WZIĄŁEŚ CZY CO?? (1)

    CO ZA NAĆPANY OSIOŁ

    • 7 5

    • To miał być żart ale chyba mu nie wyszedł

     • 4 3

  • takie proste rozwiązanie budżet partycypacyjny

   albo ogólnie gminne referendum nad budżetem co roku i koniec wałków.

   • 1 2

 • Anatomia historycznej dezinformacji? (3)

  Europejskie Centrum Solidarności ma ukazywać anatomię władzy? Z pewnością będzie tam rzecz o tym, jak zmieniła się polska polityka w ciągu ostatnich lat i jakie płyną z tego konsekwencje, ale w wydaniu michnikowszczyzny. Raczej wszyscy przeczuwamy, że historia tam ukazywana będzie ukazywała nie prawdę historyczną, a poprawność polityczną. I to za setki milionów złotych. I m. innymi dlatego budowie tej "od samego początku towarzyszy wielka polityka i duże emocję, nie zawsze pozytywne".

  • 105 14

  • Ciekawe, czy będą tam wyświetlacze? Moim zdaniem powinny być, jak sądzisz? Chociaż jeden, taki ogromny, żeby pasażerowie tramwajów na Jana z Kolna go widzieli. Eh! to by było coś, obsługiwać taki wyświetlacz...

   • 5 2

  • (1)

   Raczej i przeczuwamy, czyli nic nie wiesz. Ja raczej przeczuwam ze jutro będzie brzydka pogoda.

   • 9 2

   • Raczej przeczuwam że czytasz G-Wnianą, czyli nie tylko że nic nie wiesz , ale i nie potrafisz z faktów wyciągać wnioski na przyszłość, nie potrafisz przewidywać.

    • 3 11

 • Do GARG'u

  - Troska i odpowiedzialność za stadion, turniej EURO 2012, a także o drużynę Lechii Gdańsk były motywacją podpisania listu intencyjnego między miejskimi spółkami BIEG 2012 i GARG, a Lechią SA - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska rozpoczynając spotkanie z akcjonariuszami mniejszościowymi spółki Lechia S.A. w sali konferencyjnej stadionu PGE Arena Gdańsk. Może tu też warto podpisać na starcie. Długów narobią...

  • 40 5

 • (1)

  Po co nam to ECS ? PO CO ?!?!?

  Czcić i upamiętniać coś (Czyli Solidarność) co sprowadziło ten kraj do obecnego dna, istniejącego z tendencjami spadkowymi bądź wzrastającymi przez ostatnie 22 lata ... gdyby wtedy siedzieli cicho i nie marzyli o zaistnieniu na kartach historii za wszelką cenę, nie byłoby tego bałaganu i niesprawiedliwości (bo układy istniały i wtedy i teraz - taka polska niecywilizowana mentalność).
  I które stworzyło pańśtwo dla siebie - tzn związkowiec S wszechmogący, który jest nie do ruszenia a i tak nic nie robi wedle tego, co robić powinien.

  • 92 26

  • nie sama Solidarność do tego doprowadziła, ale układ z komuną, którego dopuściło się kilku bystrych wymachując sztandarami z logo "S"

   • 3 3

 • Idea ECS jest zlodziejska - środowiska lewicowo- liberalne zwane potocznie PO, postanowiły zapanować nad symbolem (9)

  jakim jest Solidarnosc i wybudowaly potwirnie drogie, obrzydliwe estetyczne gmaszysko zwane Europejskie Centrum Solidarnosci. Na jego czele postawiły człowieka-symbol, czyli irakijczyka (o ile sie nie myle) z Berlina, z polskim nazwiskiem.

  Dla mnie to wszystko to kuriozum, taki sam głupi pomysł jak ten Pana Pawla Adamowicza z przywroceniem nazwy Lenina nad brama stoczni gdańskiej.
  Czekam kiedy ta lewacka chałastra przestanie rządzić Gdanskiem.

  • 102 21

  • (5)

   Wiesz, w czasach demokracji to lud decyduje, czy rządzi chałastra lewacka czy ultraprawicowa. Wystarczy skrzyknąć wystarczająco wielu fanów Prezesa przed następnymi wyborami.... niech szlag, można nawet urządzić referendum w celu obalenia Budynia już teraz! Podpisów tylko trzeba nazbierać dość. Do dzieła tedy, uciemiężona maso! Czy wolicie piwko pić na kanapach i narzekać na to, jak wam źle? :)

   • 6 6

   • Wiesz, w czasach demokracji to lud decyduje, ... (1)

    jak ma być dymany...

    • 7 0

    • No ba :)

     • 1 1

   • (2)

    Ty trollencio decydujesz czy prać gacie i skarpetki, czy chodzić z pieluchą i onucami i nikomu nic do tego. Gosposi nie masz to też twój wybór. Ale jeśli w polityce nadal rządzą komuchy i nadal kłamią media oszukując nas wszystkich to ludzie rozsądni słusznie krytykują ten wybór naiwnych i nierozsądnych, którzy są niestety w większości. Ty jesteś ślepy i wierzący w tą nadal socjalistyczną choć zmodyfikowaną demokrację to nie krytykujesz. Ja mam nadzieję że dzięki takim wpisom jak wyżej przynajmniej młodzi nie będą bezrefleksyjnie wierzyć lewackim telewizorom i g-wnianym gazetom.

    • 5 3

    • (1)

     Niezwykle wprost pochlebia mi to, z jaką pieczołowitością zapamiętujesz schizoidalne detale związane z moją skromną osoba (mam na myśli te pieluchy, sprzątaczki i co tam sobie jeszcze wymyśliłeś). Puchnę wręcz z dumy na myśl o tym, jak sortujesz nocami przy świetle gołej żarówki (te energooszczędne to wymysł lewackich ekoterrorystów, pamiętaj!) zatłuszczone fiszki zapełnione informacjami na mój temat.... ale wracając do rzeczy - NIE WIERZ BEZREFLEKSYJNIE LEWACKIM TELEWIZOROM! To że na jakimś portalu przeczytałeś, że chodzę z pieluchą - nie musi być wcale prawdą.... a prawda cię wyzwoli, miej wzgląd na to! Chodzę z dwiema, tak między nami mówiąc. Pieluchami, znaczy się.

     I tak, ja również jestem zwolennikiem państwa policyjnego oraz dyktatury oświeconej. Ale jak widzę oświecenie które ten smutny kraj oferuje, to trochę moja wiara w te ideały się chwieje.....

     • 1 2

     • Jesteś zwolennikiem państwa policyjnego oraz dyktatury oświeconej. Interesujące hasłowe stwierdzenia. Możesz swoją myśl rozwinąć?

      • 0 0

  • (2)

   NIE LEWICOWO - LIBERALNE A LEWACKO-LIBERALNE

   • 1 1

   • NIE mylić pojęć! (1)

    NIE lewacko - liberalne A LEWACKIE jak już

    I ZAPAMIĘTAĆ!

    1) W POLSCE nigdy nie rządziła partia LIBERALNA. To, że oszukała wyborców (3x15, mniej państwa w państwie, itp..) to nie oznacza, że takową była/jest/będzie. Kropka.

    2) W POLSCE nigdy nie było wolnego rynku. ECS jest tego przykładem.

    Jasne?

    • 4 2

    • O 1939 roku nie było w Polsce wolnego rynku, to prawda. W całej UE nie ma wolnego rynku, czyli co jest?

     Zmodyfikowany socjalizm. I dlatego wszystkim europejczykom, także i Polakom, żyje się coraz ciężej. Mawiają, ze mamy żyć też i krócej.

     • 1 2

 • Koniec budowy, początek wydatków. (2)

  Ciepłe stołeczki zaraz będą, zacznie się walka nierobów o jak najlepsze stołeczki do emeryturki.

  • 141 4

  • stołeczki

   już dawno obsadzone

   • 11 2

  • i o to chodzi,i o to chodzi - jak mawiał

   klasyk Sofronow,powstaną ciepłe posadki,będzie się wysoko siedziało i za nic nie odpowiadało,ale pensyjki,limuzyny,sekretareczki,laptopy etc. są najważniejsze,a wszystko to w imię ukazania,do czego doprowadziła robotnika dzisiejsza "Solidarność"....

   • 6 2

 • Bez sens

  Wyrzucanie pieniędzy w błoto,na co komu i poco taki bunkier..? Racja stany dróg coraz gorsze,,nie dokończone inne inwestycje bardziej potrzebne.. Nie wiem kto tam myśli-ale na pewno jemu to nie wychodzi... No ale politycy zadowoleni bo się nachapali znów kasy.

  • 108 5

 • Przyjdzie czas, (6)

  kiedy to budyń będzię spier***ać na bosaka z Gdańska,oj doczeka się tego.

  • 116 18

  • i to w podskokach!!!!!!

   • 13 2

  • no jak to ? Przecież na pewno ciepła posadka w ECS będzie czekać, jak już mu się znudzi prezydentowanie to się tam za jeszcze lepszą pensyjkę pewnie zainstaluje

   • 16 2

  • ...budyń będzię spier***ać na bosaka z Gdańska,... (2)

   Obawiam się, że jak już... to odjedzie limuzyną. Na inne ważniejsze stanowisko. Góra z górą ...się dogada

   • 10 4

   • Myślisz że z Szachtarem się już dogadał? (1)

    chyba tak

    • 4 2

    • Wyżej niz stanowisko najlepiej opłacanego prezydenta miasta w Polsce już nie podskoczy raczej.... synagoga nie zapomni mu tego, że był ministrantem :)

     • 2 0

  • pukt

   Jeśli już - to nie na bosaka - tego możemy być pewni!

   • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane