Fakty i opinie

Wielki pomnik "kaszubskiego księcia" w Gdańsku

Projekt pomnika Świętopełka Wielkiego autorstwa Wawrzyńca Sampa.
Projekt pomnika Świętopełka Wielkiego autorstwa Wawrzyńca Sampa.

Aż sześć metrów ma mierzyć pomnik Świętopełka Wielkiego, który ma stanąć na Głównym Mieście w Gdańsku.Na Pomorzu brakuje pomników książąt pomorskich - uznali działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i zaproponowali budowę pomnika Świętopełka Wielkiego w Gdańsku. Statua o wysokości sześciu metrów ma stanąć przy ul. Szerokiej, na skwerze nieopodal kościoła św. Mikołaja.

Pomysł zrodził się w zrzeszeniu już kilkanaście lat temu. Nic dziwnego, bo to właśnie działacze kaszubscy, uważający średniowiecznych władców Pomorza za "książąt kaszubskich", nadali mu przydomek "Wielki". Autorem projektu pomnika jest rzeźbiarz Wawrzyniec Samp, także członek ZK-P. W ubiegłym roku na budowe pomnika zgodziła się Rada Miasta Gdańska. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę.

Majestatyczna figura Świętopełka stanąć ma na masywnym postumencie. Zgodnie z pierwszym modelem rzeźby, historyczny władca Pomorza ukazany zostanie w pelerynie, z tarczą i mieczem, ręką nad czołem i wpatrujący się w dal.

- Mamy w Gdańsku pomnik Jana III Sobieskiego, a nie upamiętniono książąt lokalnych, niezwykle zasłużonych dla Pomorza - tłumaczy Jerzy Bujak, dyrektor biura zarządu głównego ZKP.

Mało kto wie, że żyjący w latach 1195-1266 Świętopełk Wielki, nadał Gdańskowi prawa miejskie, sprowadził do miasta zakon dominikanów i ustanowił doroczny jarmark dominikański. Książę przyczynił się także do rozwoju gospodarczego Pomorza oraz przeciwstawił się ekspansji Krzyżaków. Świętopełk był najwybitniejszym władcą z dynastii Sobiesławiców. Szczątki kaszubskiego księcia spoczęły w Katedrze Oliwskiej.

Koszt budowy samego pomnika szacuje się na 300-400 tys. zł. Zrzeszenie deklaruje, że na budowę przeznaczy wszystkie pieniądze, jakie zebrało z odpisów 1 proc. z podatku PIT, czyli jak dotąd 13,5 tys. zł. Droższe będzie przygotowanie terenu, na którym stanąć ma pomnik.

Gdańsk, który nie zamierza partycypować w kosztach wzniesienia pomnika, zadeklarował, że przekaże pieniądze właśnie na zagospodarowanie terenu wokół niego. Nie wiadomo jednak, jaka to będzie kwota i kiedy zostanie przekazana. Póki co, prezydent Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami zrzeszenia i zlecił Zarządowi Dróg i Zieleni opracowanie stosownej dokumentacji.

W 1885 roku w miejscowości Korzecznik (na pograniczu Kujaw i Wielkopolski) odnaleziono złoty zabytek średniowiecznej sztuki - Sygnet Świętopełka. W 1910 pierścień trafił do Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (obecnie oddział Muzeum Narodowego). Widniejąca na sygnecie lilia symbolizuje czystość, niewinność, nadzieję oraz majestat i władzę. Sygnet symbolizował więź między władcą i jego ludem.

Opinie (115)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.