• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wojciech Łobodziński obiecuje: Arka Gdynia ofensywna i dobrze grająca

Jacek Główczyński
15 lutego 2024, godz. 13:00 
Opinie (24)

Arka Gdynia

Wojciech Łobodziński obiecuje ofensywną i dobrze grającą Arkę Gdynia. Wojciech Łobodziński obiecuje ofensywną i dobrze grającą Arkę Gdynia.

Wojciech Łobodziński obiecuje ofensywnie i dobrze grającą Arkę Gdynia. -Jeżeli będziemy grać na takim poziomie jak jesienią, to jestem spokojny. Po prostu utrzymajmy tę formę, zaangażowanie, pracę i team spirit na tym samym poziomie. Dołóżmy delikatną cegiełkę w postaci nowych zawodników i wydaje mi się, że to wystarczy - mówi nam szkoleniowiec żółto-niebieskich przed wznowieniem rozgrywek w Fortuna 1. Lidze, w której jego podopieczni są liderem. Pierwszy mecz 2024 roku o punkty rozegrają w sobotę, 17 lutego, o godzinie 17:30 z Polonią w Warszawie.Czego ze strony Arki Gdynia przede wszystkim oczekujesz wiosną?

Jacek Główczyński: Największy powodów do satysfakcji w okresie przygotowawczym?

Wojciech Łobodziński: Warunki, w których się przygotowywaliśmy w Turcji. Na tym mi bardzo zależało i to był strzał w "10". W Gdyni nie mielibyśmy gdzie trenować, a na pewno nie w tym okresie na takich boiskach. Dlatego z tego wyjazdu się najbardziej cieszę.

Czy wydarzyło się coś takiego, czego trener nie zaplanował, nie przewidział?

Zaplanowałem wprowadzenie systemu z dwójką napastników, ale muszę przyznać, że nie sądziłem, iż tak szybko w ustawieniu 4-4-2 będziemy tak dobrze wyglądać. Może nie od razu, ale w trakcie rundy ten wariant gry bardzo nam się przyda.

Spod Kaukazu do Arki Gdynia. Tornike Gaprindaszwili jak Luka Zarandia? Spod Kaukazu do Arki Gdynia. Tornike Gaprindaszwili jak Luka Zarandia?

Udało się wszystko zrealizować, czy w jakimś aspekcie jest niedosyt?

Wyniki sparingów. Jak ktoś mówi, że to jest nieważne, to nie do końca się z tym zgadzam. Nie możemy się uczuć przegrywać. Musimy mierzyć wysoko. Skoro jesteśmy liderem 1. Ligi, skoro mamy jakąś markę, to takie chwile dekoncentracji, które mieliśmy choćby w ostatnim sparingu w Turcji, nie mogą się zdarzać. Byliśmy zespołem zdecydowanie lepszym, prowadziliśmy 2:1 i nagle dostaliśmy jedną bramkę po drugiej. Bez względu na skład, bez względu na zmianę ustawienia, nie możemy sobie pozwalać na takie wydarzenia na boisku. Myślę, że wtedy już trochę "mental" siadł, a i pod koniec obozu wiadomo, że byliśmy zmęczeni.Jeśli chodzi o kadrę zespołu, czy to już jest ekipa na miarę ekstraklasy, czy przynajmniej na skuteczną walkę o awans?

Tego nie wiemy do końca. Ta runda pokazała, że jest OK. Nam nie trzeba rewolucji, tylko ewolucji. Te delikatne wzmocnienia - na tę chwilę - w sensie ilościowym wydają się wystarczające. Jednak nie zamykamy się jeszcze na jakieś transfery.

Trener użył słowa "wzmocnienia". O to chciałem zapytać, gdyż zawsze, jak są zmiany kadrowe, stawiane jest pytanie, czy to autentyczne wzmocnienie, czy może jedynie wzmocnienie rywalizacji bądź tylko zawodnik na uzupełnienie kadry...

Nie lubię słowa "do rywalizacji". Jeżeli kogoś sprowadzamy, to po to, aby grał w piłkę, a nie po to, aby siedział na ławce. Dlatego jeśli zawodnik przychodzi do nas, to oznacza, że zawodnik ma walczyć o pierwszą "11". Tylko tyle i aż tyle.

Arka Gdynia ruszyła ze sprzedażą karnetów na wiosnę Arka Gdynia ruszyła ze sprzedażą karnetów na wiosnę

Każdy z tych trzech piłkarzy pozyskanych zimą jest przygotowany, aby wskoczyć do "11" już od inauguracji?

To się okaże. Wydaje mi się, że najtrudniej będzie Alassane Sidibe, gdyż dołączył do nas najpóźniej. Z drugiej strony muszę przyznać, że pierwsze dwa treningi jego w Arce pokazały, że facet nieprzypadkowo trenował z pierwszą drużyną Atalanty Bergamo. To może być zaskoczenie, tym bardziej że był cały czas w treningu. Widać, że motorycznie jest przygotowany od razu do grania.

Zawodnik

Wojciech Łobodziński

Wojciech Łobodziński

ur.
1982
ocena z sezonu
3.82 (1708 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Co pan sądzi o przepisie obowiązku gry przez pełne 90 minut młodzieżowca? Jest pan za czy przeciw?

Gdy ja grałem w piłkę i miałem 17 lat, to mi nikt za darmo nic nie dał. Musiałem sobie sam wywalczyć to, że w tym wieku debiutowałem w ekstraklasie. Obecni piłkarze muszą obronić się, gdy skończy się wiek młodzieżowca. Wówczas następuje dla nich weryfikacja. Ten przepis w Arce nie stwarza mi żadnego problemu. Graliśmy różnie, czasami nawet nie tylko jednym, ale i dwoma czy trzema młodzieżowcami w "11". W Gdyni - to już wiele razy powtarzałem - dopływ młodzieży do pierwszej drużyny jest bardzo dobry. Pod tym względem mam komfort. Natomiast nie miałem tego komfortu w Miedzi Legnica. Tam naprawdę był duży problem, bo trzeba było naprawdę szukać zawodników. Tak zresztą wyciągnąłem z Arki Olafa Kobackiego, gdyż szukałem z zewnątrz.Spytałem o tę kwestię dlatego, że próbując zmieścić w "11" Arki Tornike Gaprindaszwili ,wyszło mi, że może on zastąpić dotychczas podstawowego młodzieżowca Kacpra Skórę?

I tak może być. Nie wykluczam tego. Musimy brać również pod uwagę kartki, których mamy bardzo dużo. Wielu zawodników jest zagrożonych przymusową absencją. Dlatego ta szerokość kadry jest bardzo ważna. Tornike pokazał się z bardzo dobrej strony na zgrupowaniu. To jest duży... problem. Nie zabieram nikomu szansy, bo Kacper Skóra również wygląda bardzo dobrze. Tu rywalizacja naprawdę przyprawia mnie o ból głowy, ale o to chodzi.

Gdyby Tornike zastąpił Kacpra, to od razu musi pan jeszcze jedną zmianę zrobić w "11". Czy dlatego wprowadził pan też rywalizację młodzieżowców na prawej stronie obrony, aby w razie czego w ferworze gry nie pomylić się i robiąc zmiany podczas meczu miał pan tych zawodników z jednej strony boiska?

Nie. Pilnujemy tego. Być może też od razu wyjdziemy z dwoma młodzieżowcami w "11". Nie wykluczam i tego. Z prawej strony rzeczywiście są: Skóra, Kasjan LipkowskiMarcel Predenkiewicz, ale też mamy inne możliwości. Jako drugi napastnik może grać Hubert Turski, są też: Wojtek ZielińskiMarcel Szymański... Jest ich naprawdę bardzo dużo, więc tutaj akurat bym się nie przejmował.

Co zmieni Arka Gdynia po zimowych przygotowaniach? Jednego piłkarza i dwie pozycje? Co zmieni Arka Gdynia po zimowych przygotowaniach? Jednego piłkarza i dwie pozycje?

Tylko czasami ilość nie przeradza się w jakość...

Ale myślę, że pokazali się oni i teraz, w okresie przygotowawczym, ale i w poprzedniej rundzie. W  Pro Junior System jesteśmy na 2. miejscu. Więc w kwestii młodzieżowców jest OK.

Marcel Predenkiewicz sprostał zadaniu i jest już prawym obrońcą, a nie pomocnikiem?

Był takim pozytywnym zaskoczeniem tego zgrupowania. Ja tę próbuję go namówić do tego, aby stał się tym prawym obrońcą. Uważam, że atuty, jakie posiada - to jest wymarzony boczny obrońca lub wahadłowy. Na razie troszkę "ociągał" się w tej kwestii, bo bardzo chciał być ofensywnym zawodnikiem, atakować.W Zagłębiu Lubin grał pan z Łukaszem Piszczkiem. Stąd ta inspiracja względem Predenkiewicza?

M.in. przykład Łukasza pokazał że nawet z bardzo dobrego napastnika, czy później skrzydłowego, można stać się jednym z najlepszych obrońców na świecie. Gdy z Piszczkiem w Lubinie zdobywaliśmy razem mistrzostwo Polski, to strzelił on jeszcze 10 czy 11 bramek w sezonie. Moim zdaniem, taka droga, i to im wcześniej tym lepiej, dla Marcela jest bardzo dobra. I ta zmiana pozycji nie jest dla niego tylko na teraz, ale docelowo. Uważam, że swoją postawą w sparingach Predenkiewicz zasłużył na to, aby mówić o nim jako o wygranym zgrupowania.

Arka Gdynia będzie miała nowego obrońcę? Marcel Predenkiewicz znów zaskoczy? Arka Gdynia będzie miała nowego obrońcę? Marcel Predenkiewicz znów zaskoczy?

Gdy będzie ustawienie Predenkiewicz, a przed nim Gaprindaszwili lub Skóra to oznacza, że Arka stawia na atak, a gdy na prawej obronie pojawi się Lipkowski lub Przemysław Stolc to sygnalizuje, że bardziej zabezpieczacie tyły. Czy to zbyt duże uproszczenie?

Nie. Będziemy decydować w trakcie meczu lub przed meczem, po analizie przeciwnika. Nikomu nie zabieram szansy.

A układ z dwoma napastnikami to tak jak w Pucharze Polski, w meczu z Lechem Poznań przede wszystkim wariant "na gonienie" wyniku, czy niekoniecznie i też tak możecie zaczynać spotkania od początku?

Niekoniecznie. Czasami przeciwnik gra w takim ustawieniu, że praca dwóch naszych napastników będzie konieczna. Ponadto tak jak mówiłem o kartkach, to chcemy być i na to przygotowani, że przyjdzie taki mecz, że będziemy dwoma napastnikami.Pamiętam, gdy startował sezon, to trener starał się rozgraniczyć pracę swoją i drużynę od spraw, które się działo wewnątrz klubu i wokół niego. Czy teraz, gdy kibice już wrócili na trybuny, a zapowiedziane są zmiany właścicielskie, to i w pańskiej pracy i piłkarzy będzie łatwiej, a przynajmniej spokojniej?

Te zawirowania pewnie jakieś tam znaczenie miały. Szczególnie brak kibiców. To był taki główny element. To że oni będą, to dla nas jest najważniejsze. W końcówce rundy poczuliśmy już ich obecność i teraz właśnie na to najbardziej się szykujemy. Widać ten entuzjazm wśród kibiców. Ja czuję taki odbiór "na mieście", ich wsparcie. To też jest fajne.

Piłkarze chyba rzadziej też powinni zaglądać na konta bankowe. Trener tyle jak był piłkarzem i zapewne potwierdzi, że niestabilność finansowa czasem zaszkodzi i najlepszej drużynie?

Oczywiście, że to ma znaczenie i też jest ważne. Wydaje mi się, że stabilna stabilizacja w klubie przekłada się na spokój u piłkarzy.

Arka Gdynia wypożyczyła trzeciego piłkarza. Alassane Sidibe jak Olaf Kobacki? Arka Gdynia wypożyczyła trzeciego piłkarza. Alassane Sidibe jak Olaf Kobacki?

Gdy zapytam o cel na rundę wiosenną, trener odpowie dyplomatycznie: wygrać każdy mecz i awansować?

Nie... Cały czas powtarzam: pierwsza szóstka.

Czy zrobiliście kalkulację, ile jeszcze potrzeba punktów, aby awansować z 1 lub 2 miejsca?

Nie. Broń Boże. Wydaje mi się, że ta liga jest w tym sezonie tak specyficzna, że ciężko będzie określić, ile zwycięzca, czy 2. drużyna zdobędzie punktów.Z perspektywy ostatnich lata w Gdyni to każda runda miała jakiegoś i to wcale początkowo nieoczywistego bohatera. Byli to: Hubert Adamczyk, Omran Haydary, Karol Czubak, czy jesienią Olaf Kobacki. Kogo w tej roli może wykreować wiosna 2024?

Nie chciałbym mówić o poszczególnych zawodnikach. Mi zależy przede wszystkim na stabilności drużyny. Jeżeli my będziemy grać na takim poziomie jak jesienią, to jestem spokojny. Po prostu utrzymajmy tę formę, zaangażowanie, pracę, ten team spirit na tym samym poziomie. Dołóżmy delikatną cegiełkę w postaci nowych zawodników i wydaje mi się, że to wystarczy.

Na początku sezonu potrzebowaliście trochę czasu, aby się rozpędzić, ale też niektórzy kluczowi piłkarze mieli problemy zdrowotne. Czy wiosnę od razu Arka może zacząć mocno, bo nie ma kontuzji?

Było to takie przygotowanie, powiedziałbym już po mojemu, gdyż bardzo się angażuję w przygotowania motoryczne zespołu. Na tę chwilę wydaje się, że jest OK. Wykonaliśmy dużo pracy prewencyjnej, bardzo dużo w siłowni. To zaowocowało tym, że nie mieliśmy żadnego urazu w trakcie okresu przygotowawczego. Liczymy, że tak też będzie i w sezonie. Zresztą moja praca w Legnicy też to pokazała, że praktycznie przez cały sezon z jedną kontuzją w Miedzi awansowaliśmy. Moim zdaniem to nie jest przypadek.

Arka Gdynia. Egzotyczne transfery zimą się nie sprawdzały. Sidibe zmieni historię? Arka Gdynia. Egzotyczne transfery zimą się nie sprawdzały. Sidibe zmieni historię?

Abdallah Hafez jest też wreszcie gotowy do gry, czy jeszcze potrzebuje czasu?

Potrzebuje czasu. Plus jest taki, że nie odczuwa dolegliwości zdrowotnych. Jednak musimy ostrożnie go wprowadzać, gdyż miał bardzo dużą przerwę w grze. Dlatego może nie od razu, ale i tego też nie wykluczam, że tę szansę dostanie.

Polonia Warszawa na wyjeździe to dobry rywal na udane rozpoczęcie piłkarskiej wiosny?

To będzie bardzo trudny mecz. Chcemy się zrewanżować za pierwszą rundę, bo przegraliśmy u siebie. Przeciwnik specyficzny, ciężki, grający trójką obrońców, bardzo nisko broniący czasami. To jest także zespół, który ma naprawdę bardzo duży potencjał, jeżeli chodzi o ofensywę.U siebie Arka przegrała z Polonią 2:3, a kończyła mecz, jak się później okazało, niejedyny raz z czerwoną kartką. Czy gra w osłabieniu nie będzie kłopotem także wiosną?

Chciałbym myśleć, że ten problem jest już za nami. Rozmawiamy na ten temat, ale nie da się tego wykluczyć. Wydaje się, że sposób naszego grania stwarza takie ryzyko. Jeżeli chcemy grać ofensywnie, poświęcamy dużą liczbę zawodników do atakowania, to czasami trzeba ratować się faulem, aby nie narazić się na jakieś problemy. Dlatego z jednej strony chciałby powiedzieć, że tak, ale z drugiej nie chciałbym zmieniać sposobu grania.

Arka Gdynia przegrała na zakończenie sparingów w Turcji. Sprawdź bilans gier towarzyskich Arka Gdynia przegrała na zakończenie sparingów w Turcji. Sprawdź bilans gier towarzyskich

Na koniec - co trener obieca kibicom Arki Gdynia?

Ofensywnie, dobrze grającą Arkę. Tak jak do tej pory. Ja tego swojego stylu, tego DNA nie zmienię, co by się nie działo, a wydaje mi się, że i zawodnicy też chcą za tym podążyć.

Typowanie wyników

17 lutego 2024, godz. 17:30
3 pkt.
Polonia Warszawa
ARKA Gdynia

Jak typowano

13% 47 typowań Polonia Warszawa
21% 74 typowania REMIS
66% 232 typowania ARKA Gdynia

Twoje daneTabela po 19 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 19 10 4 5 28:20 34
2 GKS Tychy 18 11 1 6 25:20 34
3 Motor Lublin 18 10 2 6 26:22 32
4 Lechia Gdańsk 19 9 5 5 26:17 32
5 Wisła Kraków 19 8 7 4 38:22 31
6 Odra Opole 19 9 4 6 22:17 31
7 Wisła Płock 19 8 6 5 27:24 30
8 Miedź Legnica 18 7 7 4 28:19 28
9 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 19 7 6 6 33:26 27
10 Górnik Łęczna 18 6 9 3 18:18 27
11 GKS Katowice 18 6 6 6 26:22 24
12 Stal Rzeszów 19 6 5 8 26:29 23
13 Znicz Pruszków 19 7 2 10 15:22 23
14 Chrobry Głogów 19 6 3 10 19:32 21
15 Polonia Warszawa 19 5 4 10 24:28 19
16 Resovia 19 5 3 11 19:34 18
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18 3 7 8 13:25 16
18 Zagłębie Sosnowiec 19 2 5 12 14:30 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.
Tabela wprowadzona: 2024-02-15

Wyniki 19 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Górnik Łęczna 0:0
 • Motor Lublin - LECHIA GDAŃSK 1:0 (0:0)
 • Resovia - Odra Opole 1:0 (0:0)
 • Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)
 • Chrobry Głogów - GKS Katowice 1:4 (1:2)
 • Wisła Kraków - Polonia Warszawa 2:1 (1:0)
 • Znicz Pruszków - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1 (0:0)
 • GKS Tychy - Stal Rzeszów 2:0 (1:0)
 • Miedź Legnica - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (1:0)
 • Zaległy mecz z 17. kolejki
 • Zagłębie - Chrobry 1:2 (0:0)
 • Resovia - Wisła P. 2:2 (1:0)
 • Zaległe mecze do rozegrania w 2024 roku z 17. kolejki
 • Górnik - Tychy (20 lutego)
 • Podbeskidzie - Motor (28 lutego)
 • z 18. kolejki
 • Katowice - Miedź (27 lutego)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane