Fakty i opinie

Wpadł fałszywy policjant. Miał 16 lat

Najnowszy artukuł na ten temat

Wpadł, gdy kolejny raz chciał wyłudzić majątek seniorów

Zatrzymany 16-latek już wcześniej był zatrzymywany w sprawach oszustw metodą "na policjanta".
Zatrzymany 16-latek już wcześniej był zatrzymywany w sprawach oszustw metodą "na policjanta". fot. policja

16-latek próbował oszukać 66-latka metodą "na policjanta". Miał pecha, bo trafił na emerytowanego funkcjonariusza. Oszusta zatrzymano na gorącym uczynku, gdy zabierał wyrzuconą przez okno reklamówkę. Zamiast pieniędzy i kosztowności były w niej... stare buty.Trzymasz oszczędności w domu?

tak, wszystkie 10%
tylko część 13%
nie, wszystko mam w banku 40%
nie posiadam oszczędności 37%
zakończona Łącznie głosów: 1306
We wtorek do oficera dyżurnego z komisariatu we Wrzeszczu zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że oszuści chcą wyłudzić od niego pieniądze metodą na policjanta. 66-latek powiedział dyżurnemu, że cały czas jest z nimi w kontakcie.

Okazało się, że niczego nieświadomi przestępcy zadzwonili do 66-letniego emerytowanego policjanta, który z uwagi na swoje doświadczenie dokładnie wiedział, jak ich przechytrzyć.

- Na miejsce pojechali kryminalni z Wrzeszcza, którzy dowiedzieli się od pokrzywdzonego o tym, że dzień wcześniej zadzwoniła do niego kobieta, która powiedziała, że jest pracownicą poczty. Przekonywała, że ma do niego bardzo dużo listów z banku, ale są źle zaadresowane, bo w adresie nie ma numeru budynku. Mężczyzna podał adres i zakończył rozmowę. Następnego dnia do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest policjantem i nawiązał do rozmowy z pracownicą poczty. Fałszywy policjant powiedział, że 66-latek może potwierdzić jego tożsamość, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Stare buty zamiast kosztownościEmerytowany policjant od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustem i postanowił go przechytrzyć. Na pytania o posiadany majątek opowiadał o zgromadzonych na wielu kontach oszczędnościach i zebranych kosztownościach.

Oszust kazał mu włożyć pieniądze i biżuterię w reklamówkę, a następnie wyrzucić ją przez okno.

66-zadeklarował współpracę, ale jednocześnie był w kontakcie z prawdziwymi policjantami, którzy przygotowywali się do zatrzymania sprawcy.

O umówionej porze mężczyzna włożył do reklamówki stare buty i wyrzucił je przez okno. Kiedy fałszywy policjant próbował odebrać łup, został zatrzymany przez kryminalnych.

- Zatrzymany 16-latek z Bielska-Białej trafił do policyjnej izby dziecka. Sąd rodzinny i nieletnich zdecydował o umieszczeniu go w zamkniętym ośrodku. 16-latek był już w przeszłości zatrzymywany na terenie kraju z powodu podobnych przestępstw. Usłyszał już m.in. zarzuty za wyłudzenie od starszych osób ponad 120 tys. zł - mówi Kamińska.
Policjanci z Gdańska cały czas pracują nad zatrzymaniem wspólników chłopaka.

Dwóch innych seniorów niestety dało się nabraćTego samego dnia - we wtorek - dwie starsze mieszkanki Gdyni padły ofiarą oszustów.

Do pierwszej z nich zadzwoniła kobieta podająca się za funkcjonariusza policji i poinformowała seniorkę, że pracownicy banku są obserwowani, ponieważ dokonują oszustw. Zagroziła 78-letniej kobiecie, że poniesie konsekwencje prawne, jeśli odmówi współpracy z policją. Seniorka zgodnie z instrukcją w zawiniętej reklamówce wyrzuciła blisko 20 tys. zł.

W drugim przypadku młoda kobieta zaczepiła seniorkę wracającą ze sklepu i zaproponowała jej pomoc przy wniesieniu zakupów. Po kilku minutach ta sama kobieta w towarzystwie mężczyzny zapukała do drzwi pokrzywdzonej, twierdząc, że są pracownikami spółdzielni mieszkaniowej i muszą sprawdzić przepływ wody.

W międzyczasie zapytano seniorkę, czy może rozmienić pieniądze. Pokrzywdzona otworzyła szufladę i powiedziała, że nie ma drobnych. Gdy 86-latka pomagała mężczyźnie przy "sprawdzaniu przepływu wody", młoda kobieta zabrała z szuflady wszystkie oszczędności seniorki - ponad 15 tys. zł.

Opinie (135) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.