• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wspólnie stworzyli Centrum Opieki Wytchnieniowej. Pomoże opiekunom i pacjentom

24 września 2023 
 • 27.09 oficjalnie ruszy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.
 • Fundacja JohnnyBros przekazała na powstanie COW wsparcie w wysokości 6 mln złotych.
 • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.
 • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.
 • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.
 • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.
 • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.
 • Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.
 • 27.09 oficjalnie ruszy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.

Za kilka dni w Gdańsku ruszy pierwsze na Pomorzu Centrum Opieki Wytchnieniowej. Miejsce, które powstało z myślą o przewlekle chorych i niepełnosprawnych pacjentach, a przede wszystkim o ich opiekunach. Inwestycja nie miałaby jednak szans, gdyby nie wsparcie darczyńców, którzy chcą zmieniać świat na lepszy. Fundacja JohnnyBros przekazała na ten cel wsparcie w wysokości 6 mln zł, ale na tym nie koniec.Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej przy ul. Kopernika w Gdańsku ruszyła w lutym 2022 r. A już niedługo pomoc otrzymają tu pierwsi pacjenci. Oficjalne otwarcie już 27 września.

Komu pomoże Centrum Opieki Wytchnieniowej?Centrum Opieki Wytchnieniowej powstaje z myślą o osobach ciężko chorych i niesamodzielnych - zarówno dzieciach, jak i dorosłych. Jego celem jest czasowe wyręczenie opiekunów rodzinnych - osób, które na co dzień sprawują opiekę nad swoimi bliskimi chorymi. Dzięki centrum opiekunowie rodzinni będą mieli możliwość odpoczynku od codziennej pracy opiekuńczej, zyskując w ten sposób szansę na zadbanie o swoje zdrowie lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje im czasu.

COW w Gdańsku będzie oferowało pomoc czasową, w zależności od potrzeb opiekunów. Możliwy będzie pobyt dzienny w godz. 8-18, ale również całodobowy - do 14 dni, a nawet do 30 dni w przypadku dłuższych rekonwalescencji. Podopieczni otrzymają pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną.

Dodatkowo podopieczni będą mogli liczyć na spędzenie czasu w przyjaznym otoczeniu i udział w angażujących zajęciach. Opiekunowie natomiast będą mogli otrzymać wsparcie psychologiczne, porady prawne czy też wziąć udział w szkoleniach z zakresu opieki nad chorymi w domu. Centrum będzie oferowało również opiekę w domu chorego.

Bez wsparcia przyjaciół inwestycja nie miałaby szansFundacja Hospicyjna jako organizacja pozarządowa sama musiała pozyskiwać pieniądze na budowę COW. Początkowo zakładano, że koszt inwestycji wyniesie ok. 20 mln zł, jednak ze względu na trudną sytuację gospodarczą i polityczną kwota ta wzrosła do 35 mln zł.

Swoim wsparciem inicjatywę objęła Fundacja JohnnyBros (strategiczny darczyńca projektu), przekazując na ten cel 6 mln zł.

- Jesteśmy dumni z możliwości wsparcia budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej, które jest bardzo szlachetną i niezwykle potrzebną inicjatywą. Cieszymy się, że poprzez różne działania stale podnosimy poziom odpowiedzialności i solidarności społecznej w Gdańsku, czego najlepszym przykładem jest budowa tego właśnie ośrodka. Naszym gestem i zaangażowaniem chcielibyśmy podziękować Fundacji Hospicyjnej, która od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym gdańszczankom i gdańszczanom. To, co robią, naprawdę zasługuje na uznanie - mówi Julian Pawlukiewicz, założyciel firmy JohnnyBros i założyciel Fundacji JohnnyBros.
Fundacja aktywnie pomagała w powstaniu COW na wiele innych sposobów - przez wolontariat pracowniczy, bycie Diamentowym Sponsorem XI i XII Balu Charytatywnego z Sercem, udział w zawodach Dragon Boat Business League czy też udział w VI Charytatywnym Biegu Santandera dla Fundacji Hospicyjnej.

- Współpraca z Fundacją Hospicyjną jest jednym z naszych priorytetów i trwa już od wielu lat, oczywiście będziemy dalej wspierać na różne sposoby samą Fundację Hospicyjną w jej wszystkich działaniach i też COW, w miarę naszych możliwości i zgłaszanych potrzeb - dodaje Julian Pawlukiewicz.
 • W ramach wolontariatu pracowniczego również w Centrum Opieki Wytchnieniowej pracownicy JohnnyBros pomagali m.in. w akcji sprzątania.
 • W ramach wolontariatu pracowniczego również w Centrum Opieki Wytchnieniowej pracownicy JohnnyBros pomagali m.in. w akcji sprzątania.

Pomoc wpisana w DNA firmyFundacja powstała z inicjatywy firmy JohnnyBros istniejącej w branży IT od 2009 r., by kontynuować wszelkie działania na polu społecznym i charytatywnym prowadzone przez założyciela.

- Branża IT nie jest samotną wyspą dobrobytu, lecz częścią społeczeństwa. Właśnie dlatego rozwijamy naszą działalność charytatywną, aby wspomóc instytucje i osoby, które tej pomocy wymagają. Szczególne miejsce w naszych planach odgrywa Fundacja Hospicyjna, z którą od lat współpracujemy na różnych polach. Dlatego też pierwszym dużym projektem Fundacji JohnnyBros była pomoc w stworzeniu Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku i dalsza współpraca z Fundacją Hospicyjną - podkreśla Dorota Bukowska, rzecznik prasowy Fundacji JohnnyBros.
 • Zawody Dragon Boat Business League.
 • Zawody Dragon Boat Business League.
 • XII Bal Charytatywny z Sercem.
 • XII Bal Charytatywny z Sercem.

Siła wolontariatu. Benefity dla pracowników to również możliwość działaniaFirma JohnnyBros od zawsze wspiera swoich pracowników w rozwijaniu zainteresowań i kompetencji. Jednym z działań, które im umożliwia, jest zaangażowanie się w pomaganie innym.

- Chcemy integrować ludzi z branży IT wokół celów i ważnych dla nas wartości: budowania kapitału społecznego poprzez działania na rzecz lokalnej społeczności, pomocy charytatywnej, rozwoju innowacyjności polskiego sektora IT - dodaje Dorota Bukowska.
Pracownicy mogą realizować swoją pasję do wolontariatu w wielu akcjach i inicjatywach charytatywnych.

- W dziewięciu edycjach Świątecznej Pomocy JohnnyBros wszyscy pracownicy mogli zgłaszać osoby, organizacje i fundacje potrzebujące wsparcia. W ten sposób wsparliśmy ponad 200 beneficjentów i przekazaliśmy na ten cel sumę 685 tys. złotych. Zorganizowaliśmy dwie edycje akcji Wspieramy Przedsiębiorców, aby okazać im wsparcie w czasie pandemii. Przekazaliśmy cztery karetki pogotowia wypełnione po sam dach najpotrzebniejszymi artykułami medycznymi, ochronnymi i żywnościowymi do ukraińskiego batalionu medycznego. JohnnyBros jest także sponsorem Race for the Cure® Polska 2021 - marszu i biegu w Gdańsku wspierającego chorych na raka piersi, i wreszcie jesteśmy też sponsorem tytularnym seniorskich drużyn unihokeja Olimpii Osowej Gdańsk - wylicza Jakub Spychała, online marketing specialist w JohnnyBros.
W ramach wolontariatu pracowniczego również w Centrum Opieki Wytchnieniowej pracownicy JohnnyBros pomagali m.in. w akcji sprzątania i przygotowywania do otwarcia centrum i przyjęcia pierwszych podopiecznych.

- Oficjalne otwarcie COW już w środę, 27.09. Cieszymy się, że udało się doprowadzić jego budowę do szczęśliwego finału i że jesteśmy częścią tego projektu. Teraz będzie już mogło służyć mieszkańcom naszego regionu - mówi Dorota Bukowska.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Najczęściej czytane