Fakty i opinie

Wycofane tramwaje z Gdańska poszły na służbę do strażaków z Torunia

Czy wycofany z użytku tramwaj 105Na może dostać drugie życie? Okazuje się, że tak. Tyle że już nie posłuży pasażerom, a... strażakom. Funkcjonariusze z Torunia w ostatnich dniach przeprowadzili ćwiczenia ratownicze, wykorzystując składy z Gdańska.



Czy gdybyś miał(a) wolne środki finansowe, kupił(a)byś wycofany z użytkowania tramwaj?

tak, to moje marzenie, interesuję się komunikacją miejską 20%
tak, ale tylko po to, by zaadaptować go np. na food truck czy bar 22%
nie, zupełnie mnie to nie interesuje 58%
zakończona Łącznie głosów: 1099
Przypomnijmy: Popularne Konstale to jedne z najstarszych tramwajów szybkobieżnych, które do niedawna można było spotkać na gdańskich torach. Dostarczane były do miasta w latach 1975-1990. W marcu w Gdańsku oficjalnie pożegnano tramwaje generacji 105Na. Między godz. 10 a 15 złożony z nich trójskład kursował na linii Stogi - Jelitkowo.

Składy, które przez lata woziły mieszkańców Gdańska, nie odeszły jednak na całkowitą emeryturę. Jak się okazuje, część z nich trafiła bowiem do strażaków z Torunia, którzy przeprowadzali na nich ćwiczenia.

- Były one przeprowadzane na złomowisku znajdującym się pod Toruniem. Firma udostępniła nam tramwaje w celach ćwiczebnych - przekazał kpt. Przemysław Baniewski z Komendy Miejskiej PSP w Toruniu.

Rozkłady autobusów i tramwajów



Strażacy trenowali m.in. zachowanie podczas wypadków, gdy trzeba było dostać się do poszkodowanych pasażerów. Ćwiczono też scenariusze, w których należy wykorzystać sprzęt pneumatyczny i hydrauliczny.

Tramwaj można było sobie kupić



Co ciekawe, do niedawna wycofane składy można było kupić. Na sprzedaż wystawiła je spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która chciała się pozbyć trzech pojazdów.

Sprzedane zostały również wagony, których użyli strażacy.

- Wagony te nie są już własnością GAiT. Zostały sprzedane (łącznie 10 wagonów 105Na) w ubiegłym roku firmie wyłonionej w drodze przetargu ofertowego. Niemniej cieszy nas, że przysłużyły się w ćwiczeniach służb ratowniczych. Tym bardziej, że zawsze bardzo chętnie współpracujemy ze służbami ratowniczymi przy tego rodzaju przedsięwzięciach. Jeżeli tylko jest taka możliwość, Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewniają niezbędną do przeprowadzenia ćwiczeń infrastrukturę - podsumowuje Anna Dobrowolska, rzeczniczka GAiT.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »