Fakty i opinie

stat

Wykonawca nie poradził sobie z budową palmiarni

Nowa palmiarnia w parku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska miała być gotowa w listopadzie 2017 roku. Od tego czasu termin zakończenia prac był przekładany kilkukrotnie. Ostatecznie wykonawca zszedł z placu budowy, zostawiając po sobie samą stalową konstrukcję, bez przeszklenia. Teraz rozpoczynają się poszukiwania firmy, która dokończy obiekt, przez co termin realizacji przedłuży się przynajmniej do wiosny 2020 roku.Pierwotnie wydawało się, że nietypowy kształt nowej rotundy autorstwa pracowni projektowej Rysy Architekci nie nastręczy wykonawcy trudności. Co prawda w lipcu 2017 roku właściciel firmy Am-For przyznał, że termin realizacji - 30 listopada - jest mocno wyśrubowany, ale zapewniał, że "dadzą radę".

Czy palmiarnia była stałym elementem twoich spacerów po parku Oliwskim?

tak, zawsze tam zachodziłe(a)m 37%
różnie, co jakiś czas odwiedziałe(a)m to miejsce 44%
nie, nigdy tam nie wchodziłe(a)m 19%
zakończona Łącznie głosów: 2353
Niestety, nie dali. W tzw. międzyczasie pojawiały się kolejne terminy ukończenia budowy palmiarni:


Ostatnia data jest szacunkowa, bowiem zależy od wyłonienia nowej firmy, która dokona przeszklenia obiektu. W środę portal staraoliwa.pl poinformował, że dotychczasowy wykonawca zszedł z placu budowy. Pozostawił po sobie stalową konstrukcję, która stoi już od przeszło roku, ale wciąż czeka na elewację.

- W trakcie realizacji inwestycji zmianie uległ projekt rotundy, a co za tym idzie, zmieniła się także zakładana w przetargu technologia wykonania oszklenia, dlatego też przygotowujemy się do zakończenia współpracy z wykonawcą obecnie realizującym to zadanie - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W ciągu dwóch tygodni ogłosimy przetarg na wykonanie szklenia budynku. Wybrana firma będzie miała na to osiem miesięcy.
Jeśli wykonawcę uda się wyłonić w sierpniu, to prace potrwają do kwietnia 2020 roku.

Tak budynek palmiarni prezentował się na wizualizacjach.
Tak budynek palmiarni prezentował się na wizualizacjach. wiz. Rysy Architekci
Co było głównym powodem wielokrotnego przekładania terminu zakończenia inwestycji?

- Z uwagi na prototypowy i nietypowy kształt realizowanej obecnie palmiarni projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem, z uwzględnieniem wzmożonej jego intensywności - wyjaśnia Aneta Niezgoda z DRMG. - Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, że w celach dodatkowego zabezpieczenia nietypowej bryły rotundy wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. W tym celu opracowana została zamienna dokumentacja projektowa, która określiła nowe parametry konstrukcji.
Należy dodać, że w tzw. międzyczasie wzrosły też koszty budowy z 7,7 mln do 8,7 mln zł.

Warto też przypomnieć, że nowa palmiarnia powstaje po to, by mógł w niej pomieścić się 180-letni daktylowiec, który przebił dach poprzedniego obiektu. Roślina od blisko dwóch lat jest owinięta specjalną folią i znajduje się pod stałą opieką botanika.

Budowa rotundy nie jest jedyną inwestycją związaną z palmiarnią w parku Oliwskim.

- Właśnie zakończyły się prace związane z wykonaniem budynku socjalno-technicznego, będącego drugim etapem rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni. Oprócz zaplecza socjalnego w budynku znajdują się również ogólnodostępne, bezpłatne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni - informuje Aneta Niezgoda. - Jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć trzeci etap związany z przebudową Oranżerii. By móc jeszcze lepiej wyeksponować znajdujące się w niej rośliny, renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Dodatkowo w oranżerii znajdować się będzie przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na sale konferencyjną lub dydaktyczną.
Przetarg na przebudowę oranżerii ogłoszony zostanie po otwarciu ofert na oszklenie rotundy, a realizacja prac przewidziana jest do końca 2020 roku.