• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z Gdyni przez Harvard po projekt wart miliardy

Michał Sielski
18 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (234)
Jakub Pachocki ma być z czego dumny. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni stał na czele międzynarodowego zespołu, który stworzył Chat GPT. Jakub Pachocki ma być z czego dumny. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni stał na czele międzynarodowego zespołu, który stworzył Chat GPT.

Chat GPT może być początkiem takiego przełomu, jakim stał się dostęp do internetu. Już teraz wyceniany jest na 29 mld USD. Mało kto wie, że za ogromnym sukcesem "sztucznej inteligencji", stoi Polak - absolwent III LO w Gdyni, Jakub Pachocki. Jak trafił na sam szczyt świata biznesu i IT?





Słyszałaś/eś o Chacie GPT?

Jak działa i czym jest Chat GPT



Zacznijmy od tego, czym jest Chat GPT, bo być może (choć trudno w to uwierzyć) jeszcze nie wszyscy wiedzą. Jest przedstawiany jako sztuczna inteligencja, która zgromadziła praktycznie całą wiedzę dostępną w internecie i zna odpowiedź na każde pytanie. Na każde? Zapytaliśmy więc Chat GPT czym dokładnie jest.

Oto odpowiedź:

"Chat GPT to model językowy opracowany przez OpenAI, który jest specjalnie zaprojektowany do generowania tekstu na podstawie wprowadzonych przez użytkownika pytań i komend. Jest to rozszerzenie modelu GPT (Generative Pre-trained Transformer), który był pierwotnie opracowany do generowania naturalnie brzmiącego tekstu".

Pokrótce działa to tak, że zadajemy pytanie, a program odpowiada. Może być one dowolnie skonstruowane, bo Chat GPT rozumie kontekst. A jak nie rozumie, to dopyta. Odpowiada, pisze opowiadania, wiersze, listy miłosne, programy komputerowe, segreguje dane, przeszukuje prace naukowe.

Zrobi wszystko, o co poprosisz, jeśli tylko da się to wyrazić słowami lub wzorami i kodami. Chat GPT 4 opiera się na 100 bilionach parametrów. Uruchamiany właśnie Chat GPT 5 to już ponad 510 bilionów parametrów i jeszcze większe możliwości, związane z generowaniem zdjęć, a nawet filmów do napisanych scenariuszy.

Ma też poczucie humoru, co jeszcze bardziej go urealnia i sprawia, że ludzie nazywają go sztuczną inteligencją.



Kto stworzył Chat GPT?



Projekt jest wspólnym dziełem firmy Open AI oraz Microsoftu, który zainwestował w nią w 2017 roku. Dziś wycena firmy szacowana jest na 29 mld USD i wcale nie są to liczby z sufitu.

Zastosowanie Chatu GPT jest praktycznie nieograniczone. Obecnie codziennie powstaje sześć nowych narzędzi do jego obsługi, przede wszystkim dla biznesu. Dzięki nim można np. generować w krótkim czasie tysiące artykułów, które pomagają w pozycjonowaniu strony, a nawet tworzyć całe strony internetowe na zadany temat. Liczba zastosowań bardzo szybko rośnie.

Mało kto jednak wie, że za tym sukcesem stoi Jakub Pachocki, który w 2010 roku zdał międzynarodową maturę w III LO w Gdyni.

Na PG powstaje pierwszy polski odpowiednik GPT Na PG powstaje pierwszy polski odpowiednik GPT

Kim jest Jakub Pachocki?



Już w 2010 roku Jakub Pachocki był laureatem olimpiad technologicznych. Już w 2010 roku Jakub Pachocki był laureatem olimpiad technologicznych.
Jakub Pachocki to absolwent prestiżowej gdyńskiej "Trójki". Tę szkołę kończyli m.in. prof. Krzysztof Skóra (założyciel i dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu), prof. Olgierd Wyszomirski (były dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego), prof. Joanna Senyszyn (m.in. posłanka Parlamentu Europejskiego), kontradm. Antoni Komorowski (rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni) czy muzycy Jędrzej Kodymowski z zespołu Apteka i Tymon Tymański oraz setki innych osób, które dziś stanowią elitę intelektualną i finansową nie tylko w Trójmieście.

Teraz na świecie głośno jest jednak przede wszystkim o Jakubie Pachockim.

Jakub Pachocki - od mistrza świata w programowaniu na Harvard



Od najmłodszych lat wiadomo było, że jest i będzie osobą ponadprzeciętną. Gdy bez problemów zdawał międzynarodową maturę, wiedział, że pójdzie na studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako finalista sześciu olimpiad technologicznych mógł studiować, gdzie chciał.

W 2012 roku, jeszcze jako student, jego trzyosobowy zespół pokonał 35 tys. programistów z całego świata w Google Code Jam w Nowym Jorku. Polacy zostali wtedy mistrzami świata programistów. Rok wcześniej zajął trzecie miejsce.

Po tym sukcesie zdecydował się na kontynuację nauki na Carnegie Mellon University, gdzie został doktorem nauk komputerowych. Wiedzy nie było mu jednak dość, bo skończył jeszcze studia podoktorskie na Uniwersytecie Harwardzkim.



Z Facebooka do Open AI



Mając takie fundamenty, miał też oferty pracy od gigantów w branży. Wybrał pracę dla Facebooka. Co ciekawe, dziś próżno na tym portalu szukać jego ogólnodostępnych wpisów - oprócz lakonicznych informacji biograficznych na temat miejsca zatrudnienia czy ukończeniu kolejnych studiów.

Nadal rozwijał się naukowo, pracując na Berkeley i publikując kilkadziesiąt tekstów naukowych z obszaru przetwarzania ogromnych zasobów danych. Jednym tchem wymieniany jest wśród najlepszych programistów świata.

Od sześciu lat prowadził globalny zespół, który stworzył Chat GPT, którym dziś zachwyca się cały świat.

Miejsca

Opinie (234) ponad 20 zablokowanych

  • Nie "kodami" tylko kodem

    Prośba o dbałość o język polski..

    • 8 0

  • Za mało się znam na tym żeby wyrokowac (11)

    ale coś czuje ze to może być bardzo niebezpieczne narzędzie w rękach ludzi władzy. Jeśli to coś jest w stanie tworzyć całe opowieści, wykłady na zadane pytania to po co szkoła? Po co coś wymyślac skoro maszyna to może zrobić? I od tego tylko kroczek od sterowania ludźmi bo maszyna sama nie myśli tylko kreuje te swoje odpowiedzi na twoje pytania na podstawie tego co inni do niej wrzucili.

    • 70 12

    • Czytalem teksty napisane przez AI, uderzaja swoja roztropnoscia ,

      Ale podejrzewam, że to chyba jednak człowiek napisał, a nie AI.

      • 3 2

    • Dokładnie (1)

      To awangarda, oni są wyjątkowo uzdolnieni, tworzą innowacyjne rozwiązania, podziwiamy ich ale to nie oznacza, że biorą udział w tworzeniu czegoś dobrego. Pozornie pewnie tak.

      • 15 0

      • A co wiemy o panu Wojciechu Zarembie, który był współzałożycielem OpenAl w 2015?

        • 1 0

    • Kroczek do sterowania ludźmi... a to dobre :)

      Przecież od wieków ludzie są sterowani! Oczywiście większość z nas nie zdaje sobie z tego zupełnie sprawy, a wielu wręcz neguje ten fakt. Sterowani jesteśmy od małego. Cały system edukacji, norm społecznych, kulturowych itd. nastawione są na wysterowanie w nas pożądanych nawyków, sposobu myślenia i konkretnych zachowań. Puszki z mediami (social) nawet nie będę tu otwierać ;)
      Rodzimy się i rozwijamy radośnie poznając świat, eksperymentując z otoczeniem oraz testując jej granice. Granice, które wyznaczają nam rodzice, nauczyciele itd. Aby nakłonić nas do ich respektowania często stosują najróżniejsze formy perswazji i manipulacji, ergo sterują nami wedle swojej wizji i potrzeb. Każą nam uczyć się różnych bardziej czy mniej przydatnych rzeczy wg. ustandryzowanego programu. Z jednej strony pozwala to na przyłożenie wszystkich do jednej miary w procesie rekrutacji na kolejnych etapach łącznie z pracową. Z drugiej wtłacza na tory (myślowe), z których b. ciężko zboczyć. Jeśli już, to w wyniku przełożenia przez kogoś zwrotnicy. Czyli po drodze zabijana jest w nas niezależność, kreatywność, na rzecz podporządkowania się systemowi. Z drugiej tak genialne osoby jak Jakub, które wymykają z ram i tworzą nowe wspaniałe rzeczy, których wiele staje się kolejnymi sprytnymi narzędziami służącymi również do sterowania innymi.
      PS. Nie wiem co mnie wysterowało, że wpadłem w taki tok przemyśleń ;)

      • 6 2

    • Zgadzam się.Niebezpieczne narzędzie i to napawanie się stworzeniem go jest po prostu głupie.

      Już teraz widać tendencję,że wyrastaja nam nowe pokolenia funkcjonalnych analfabetów ,ludzi niezdolnych do przyswojenia jakiejkolwiek wiedzy.Uzależnionych od AI.Nieprzystosowanych socjalnie,samotnych w tłumie.
      Ostatnio w krajach zachodniej Europy coraz czesciej zauwazany jest proceder oszukiwania na egzaminach,klasówkach,kolokwiach etc z pomocą AI.

      • 7 1

    • Rozbudowana wersja tego bota na pytanie: co możemy znaleźć kompromitującego na pana

      Panią X/Y, poda dokładną i pełną listę kompromatów. Smuteczek, ale to już funkcjonuje. 666, liczba Bestii

      • 1 0

    • A co z panem Zarembą, który rozpoczął współpracę z Muskiem juz w 2007 r.? (1)

      • 1 0

      • Sorry, w 2015 r.

        • 1 0

    • Odpowiem Tobie tak (1)

      Jesteś i czujesz to co inni w ciebie wrzucili przez lata edukacji... Dodatkowo indoktrynacja jak masz myśleć, czuć, co kupować, nosić, jakich produktów używać pochodząca z opłacanych przez wielkie przemysły różnych massmediów...
      Czy jesteśmy maszynami biologicznymi? Trochę tak a trochę nie... Samodzielnie teraz proszę pomyśleć nad tym ;)

      • 0 2

      • I dlatego najważniejsza jest rodzina

        I co oni w ciebie wrzuca za młodu bo tylko im naprawdę zależy żeby tobie żyło się jak najlepiej. Reszta, tak jak piszesz, tylko ustawia nas wszystkich pod różne swoje mniej lub bardziej brudne interesy

        • 2 0

    • "nie wiem ale sie wypowiem"

      typowe

      • 0 1

  • szkoda, że zdolni Polacy pracują dla Amerykanów (5)

    to bolesny przykład drenażu mózgów krajów peryferyjnych, które były i pozostaną przez to biedne

    • 14 8

    • (2)

      Czy Amerykanie przystawiają pistolet do głowy, czy raczej nasza władza sama wypycha młodych z kraju wołając w Sejmie "niech jadą"? Poza tym jak wyobrażasz sobie w Polsce stworzenie takiego Google'a? Przecież urzędnicy wszelkiej maści zjedzą małą firmę na śniadanie. Możemy tylko się cieszyć, że Polak odniósł sukces w świecie i liczyć, że może kiedyś zainwestuje część zarobionych pieniędzy w Polsce. Choć nasz system podatkowy sprzyja Kościołowi i kamienicznikom niż start-upom technologicznym. Jeszcze monopole państwowe mają się dobrze.

      • 4 2

      • Tak jak "zjedli" podwykonawców autostrad budowanych na mistrzostwa? (1)

        • 1 0

        • jak orlen zjadl lotos

          • 0 0

    • Te kraje " biedne" zostały przez inne kraje doprowadzone do takiego stanu. Teraz dopiero osłabiają zaległości. U nas od paru lat

      • 0 1

    • Wystarczy nie kraść

      Ale Polaka to przerasta, więc mamy co mamy: korupcja, nepotyzm, dziadostwo i każdy kto ma łeb na karku zawija się, bo nie chce być gnojony przez miernoty.

      • 2 0

  • Miliardy

    Rozwalają mnie te wyceny miliardowe.

    • 10 1

  • sztuczna inteligencja (2)

    nie można sztucznie wytworzyć czegoś, czego nie znamy i nie wiemy, jak funkcjonuje.

    Można stworzyć jedynie "sztucznego cwaniaka", który na podstawie wzorców będzie sprawiał wrażenie a w sytuacji podbramkowej, stosował uniki.

    Ale takich w naturze mamy wystarczająco dużo...

    Ludzkość wypracowała metody gromadzenia, porządkowania i przetwarzania dużej ilości informacji. Na tej podstawie można zaprząc do pracy znaną od wieków statystykę.

    Inteligencji trzeba, aby umieć wykorzystać efekty jej działania.

    • 14 3

    • Inteligencja to umiejętność działania w zmieniających się warunkach. (1)

      • 1 1

      • nie

        To potrafią wszystkie żywe istoty.

        Inteligencja to działanie na podstawie niepełnej informacji.
        Oraz tworzenie nowej.

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Super! Gratulacje! (7)

    Sam niestety jestem przeciętniakiem, ale zawsze miło się robi, gdy czytam lub słyszę o sukcesie mlodych i zdolnych ludzi.

    • 361 10

    • heh - a nauczycie tego CHATa etyki? a może sam się będzie uczył?

      trochę mi to przypomina zabawę w laboratorium bakterii... mała nieuwaga...

      • 12 14

    • Microsoft przez ostatnie 40 lat żerował na niewiedzy i sprzedawał systemy operacyjne które powinny być darmowe. (5)

      Dzięki temu "podatkowi" , który płaciła każda firma , instytucja czy nawet zwykły użytkownik ludzkość ostro hamowała swój rozwój. Dziś na przykładzie androida widać jak szkodliwa była i jest to polityka bo systemy operacyjne komputerów powinny być darmowe. Ale Microsoft lubi darmowy miodek i teraz sprzedaje ludziom kolejną rzecz która powinna być darmowa. Żenada i oszustwo.

      • 5 8

      • Dej dej dej (4)

        Bo mnie sie należy. Te systemy i programy stworzone przez Microsoft to pewnie za darmochę powstały? Chcesz za free to sobie linuxa zainstaluj. Można narzekać na soft Microsoftu ale prawda jest taka, że jak dotąd żaden okienkowy system operacyjny nawet nie stał koło Windy i wszystkie, które kiedyś próbowały z nią konkurować okazały się ślepym zaułkiem komputerowej ewolucji i dawno odeszły do lamusa.

        • 7 10

        • Uwierzyłeś w propagandę Microsoftu- ta firma stworzyła cudowny leczniczy eliksir gdy woda w kranie jest o wiele zdrowsza. (3)

          Dej dej dej to wołają tacy oszuści jak Gejts- lunatycy którzy uważają się za panów świata. Ten człowiek pokazał kim naprawdę jest dzisiaj gdy angażuje się w chore globalne medyczne rojenia. Trochę logiki kolego android/linux są darmowe i szturmem zdobyły rynek aplikacji mobilnych. Microsoft to bezwzględny monopolista który nie gra czysto np zmuszając ludzi do zakupu swojego oprogramowania np poprzez ścisłą współpracę z producentami hardweru. Sztuczna inteligencja to potencjalny zabójca Microsoftu dlatego ten ucieka do przodu wynajdując koła w stylu chat GPT. Podpiął wikipedię i bazy danych i co- chce mieć monopol na kolejne 40 lat- opodatkowując wszystkich posiadaczy komputerów na świecie? Nie z nami te numery Bruner.

          • 6 4

          • o czym ty bełkoczesz? Dlaczego ktoś miałby swój produkt rozdawać za darmo? (2)

            Może jedzenie i mieszkania też powinny być darmowe?

            • 3 5

            • Wyobraź sobie że produkt pod tytułem linux/android jest darmowy, zmuszanie kogoś do kupowania takiego produktu to oszustwo. (1)

              Wiem że wizja wygodnego życia w luksusach, sprzedając taki produkt jest jak narkotyk, ale wypadało by być przyzwoitym.

              • 3 6

              • No i co z tego że jest darmowy

                A windows nie jest , jak ci nie pasuje to sobie działaj na Linuxie, a nie łapę wyciągasz po cudze

                • 2 1

  • Po kilku testach dalem sobie z tym spokój. To coś w stylu termomixa dla ludzi niepotrafiacych gotowac. Jeśli ktoś wie jak korzystać z wyszukiwarki (co mimo pozorów nie jest takie proste) to znajdzie potrzebne mu informacje. Pytając o to samo tego bota uzyskałem takie steki bzdur, że głowa mała. W każdym razie póki co to wyszukiwarką po tuningu, z przeznaczeniem dla mniej rozgarniętych.

    • 13 0

  • Czy ten ChatGPT wymieni mi klocki hamulcowe? Albo wypierze firanki? (2)

    Bo to są realne potrzeby....
    A nie jakieś pitu pitu na ekranie...

    • 9 7

    • Chat wymieni ciebie na nowszy model

      Oczywiście oby nie;)

      • 3 2

    • Chat nawet nie wybierze Ci partnera życiowego.

      • 1 0

  • WARTY

    • 1 1

  • Super (1)

    Założę się że nie tylko dla wiedzy tam studiował hameryka.. tak czy siak niektórzy programiści zostali w Kartuzach i żyją filozoficznie..

    • 2 1

    • Każdy niech żyje tak jak lubi. To wtedy będzie bardzo miło na świecie. Należy wiedzieć co się lubi, do czego się nadaję i tyle. Nic na siłę, bo się to żle kończy.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane