• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zamknęli bulwar, choć budowa jest obok

Aleksandra Nietopiel
3 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Zakaz wejścia na bulwar w miejscu prowadzonej przez uczelnię inwestycji.
  • Zakaz wejścia na bulwar w miejscu prowadzonej przez uczelnię inwestycji.

Budowa wstrzymana, przejścia nie ma, a mieszkańcy chcą spacerować. Chodzi o wyłączony od prawie roku z użytkowania fragment bulwaru nadwiślańskiego na Wyspie Sobieszewskiej. Politechnika Gdańska realizuje tam budowę przystani żeglarskiej. Sęk w tym, że od jakiegoś czasu na placu budowy prawie nic się nie dzieje, a zamknięty odcinek, zdaniem mieszkańców, z niczym nie koliduje.



Czy spacerowałeś(aś) bulwarem nadwiślańskim na Wyspie Sobieszewskiej?

Bulwar przy ul. Nadwiślańskiej Mapka to popularne miejsce wśród mieszkańców i turystów, którzy chętnie z niego korzystają, spacerując wzdłuż odsłoniętego odcinka Martwej Wisły. Od prawie roku fragment bulwaru jest wyłączony z użytkowania na czas budowy przystani żeglarskiej, realizowanej przez Politechnikę Gdańską. Nie da się więc dojść deptakiem od strony mostu ani do nowej mariny przy ul. Nadwiślańskiej, ani do przystanku tramwajowego.

- Błagamy i prosimy, by otworzyć ten fragment bulwaru, bo to jest jedna z atrakcji Wyspy Sobieszewskiej. Jedna z tak naprawdę niewielu atrakcji, które mamy i jedno z niewielu otwartych miejsc na Wisłę. Byłoby to duże ułatwienie dojścia z tramwaju wodnego, który wprawdzie na zasadach komercyjnych, ale ruszył. Miejsce jest bezpieczne, nie jeżdżą tam samochody, dzieciaki mogą biegać. To nam zostało odebrane - mówi radny dzielnicy z Wyspy Sobieszewskiej, Radosław Smilgin.
Zakaz wejścia na bulwar w miejscu prowadzonej przez Politechnikę Gdańską inwestycji. Zakaz wejścia na bulwar w miejscu prowadzonej przez Politechnikę Gdańską inwestycji.
Jak zauważa radny, na placu budowy w obrębie przejścia i mariny na akwenie nie są w tej chwili prowadzone żadne roboty budowlane. Zwraca też uwagę na sam sposób odgrodzenia przejścia.

Względy bezpieczeństwa



Inwestor, czyli Politechnika Gdańska, zdaje sobie sprawę z niedogodności, ale podkreśla, że sprawa dostępności bulwaru związana jest z bezpieczeństwem i odpowiedzialnością za teren budowy, która spoczywa na generalnym wykonawcy inwestycji - firmie Aarsleff.

- Aktualnie na ukończeniu jest już budowa pomostu stałego, pomostów pływających, miejsc cumowniczych i slipu, niebawem rozpoczną się prace związane z przebudową fragmentu ciągu pieszo-rowerowego. Zdajemy sobie sprawę z wszelkich niedogodności, które są nieuchronnym elementem tego typu inwestycji, ale jednocześnie nie możemy narażać bezpieczeństwa przechodniów - czytamy w przesłanym do nas stanowisku uczelni.
Uczelnia zaznacza, że jest w ciągłym kontakcie z wykonawcą inwestycji oraz z przedstawicielami władz miasta i szuka jak najlepszych rozwiązań.

Dewastacja ogrodzenia



Politechnika odniosła się też do stanu ogrodzenia zabezpieczającego inwestycję.

- Stan tymczasowego wygrodzenia terenu budowy wynika z licznych dewastacji, a wykonawca robót zobowiązany jest do prawidłowego oznakowania terenu i zabezpieczenia go w sposób ciągły. Bardzo prosimy o cierpliwość i zrozumienie. Jesteśmy przekonani, że nasze działania docelowo przyniosą wymierne korzyści także mieszkańcom i gościom Wyspy Sobieszewskiej.

Marina dla studentów i naukowców



Budowa przystani żeglarskiej umożliwi naukowcom i studentom Politechniki Gdańskiej odbywanie terenowych praktyk i zajęć dydaktycznych. Posłuży też naukowcom PG z różnych wydziałów, którzy będą mogli prowadzić tam projekty badawcze i badania naukowe. Funkcją dodatkową będzie zwiększenie oferty żeglarskiej na Martwej Wiśle. Zadanie obejmuje budowę: pomostu stałego, pomostu pływającego, miejsc cumowniczych, slipu. Zrewitalizowany będzie też ciąg pieszo rowerowy wzdłuż Martwej Wisły na odcinku o długości 64 metrów. Koszt inwestycji to ok. 4,5 mln zł. Przystań ma być gotowa do końca roku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (40)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane